Damián
05.01.07,14:55
kúpila dom byt a neviem aké sú povinosti voči daniam a mestu. Mám to oznámiť mestu, mám podať danové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Vôbec neviem....Ďakujem
chlap
05.01.07,18:16
Musíš podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti na príslušnom mestskom (miestnom) úrade do 31.1.2007.

Tlačivá nájdeš TU: tlačivá na stránke MF SR (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4059)
Johanka
05.01.07,18:38
Podanie daňového priznania k dani z nehnuteľnosti je až druhý krok. V prvom rade je daňovník povinný do 30 dní oznámiť miestne príslušnému správcovi dane z nehnuteľnosti ( obecný alebo mestský úrad podľa katastra, v území ktorého sa nehnuteľnosť nachádza) aj zmenu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, tzn. do 30 dní od kúpy alebo predaja.
Damián
08.01.07,12:08
Ktoré tlačivo by to malo byť, lebo je tam toho hrozne vela? Ja som kúpila byt v činžiaku. Ďakujem
evb
27.02.07,08:01
Ahojte,

viem, ze to sem celkom nepatri, ale potrebovala by som poradit.Chcem kupit byt cez hypotekarny uver a musim zaplatit aj rezervacny poplatok. Predajca mi predlozil zmluvu na tento rezervacny poplatok a povedal, ze kupna zmluva bude az 3 po tom. Je toto bezny postup ? Kto ma skusenosti s kupou bytu na hypo uver a musel platit rezervacny poplatok. Prosim napiste vase skusenosti, ako to cele prebiehalo.

dakujerm velmi pekne..

Evb
Cronica
01.03.07,12:06
ozvite sa na mirokuzma@gmail.com
Adkah
08.03.07,17:17
Ahojte, mám jednú otázočku. Ideme kupovať byt a neviem, kde sa vybavuje vlastnícky list? Obsahuje tento list aj rozlohu bytu?
Cecilia
08.03.07,17:37
Ahojte, mám jednú otázočku. Ideme kupovať byt a neviem, kde sa vybavuje vlastnícky list? Obsahuje tento list aj rozlohu bytu?


Na katastrálnom úrade.
Halli
08.03.07,17:41
Ahojte, mám jednú otázočku. Ideme kupovať byt a neviem, kde sa vybavuje vlastnícky list? Obsahuje tento list aj rozlohu bytu?

LV sa vybavuje na základe kúpnej alebo darovacej zmluvy zapisom v Katastrálnom urade, je v nom vyznačený podiel nie rozmery, tie máš v zmluve... :o tak málo o tom vieš? daj si pozor čo kúpiš a ako to kúpiš...
Adkah
08.03.07,17:49
Áno, mate pravdu viem o tom malo a preto sa potrebujem poradiť. Ak ste mali s tým skúsenosti prosím napíšte mi, čo potrebujem a na čo si mam dať pozor. Ďakujem veľmi pekne.
Halli
08.03.07,17:55
Áno, mate pravdu viem o tom malo a preto sa potrebujem poradiť. Ak ste mali s tým skúsenosti prosím napíšte mi, čo potrebujem a na čo si mam dať pozor. Ďakujem veľmi pekne.

Adka pokukaj si to tu, je tu dost o tom popísané a sú tu aj priložené zmluvy, zakladom porady je "najskor pozri -potom sa pýtaj", nieje zmysel to tu stale opakovať... ale nechcem ta riadiť ;) ... najskor si možeš sama vyzdvihnuť na prislušnom katastri LV- je to verejnoprávna listina a ak sa chceš uistiť, že byt je o.k. a nepredáva ti ho človek , ktorý je ti blízky a možeš veriť, tak to urob... pýtaj si za nižší poplatok, nie na právne úkony... ešte sa naplatiš dosť...:)

...ešte dačo, najlepšie ti poradi ten kto to vie v tvojom okolí, alebo to daj priamo pravnikovi...
Adkah
08.03.07,20:17
Adka pokukaj si to tu, je tu dost o tom popísané a sú tu aj priložené zmluvy, zakladom porady je "najskor pozri -potom sa pýtaj", nieje zmysel to tu stale opakovať... ale nechcem ta riadiť ;) ... najskor si možeš sama vyzdvihnuť na prislušnom katastri LV- je to verejnoprávna listina a ak sa chceš uistiť, že byt je o.k. a nepredáva ti ho človek , ktorý je ti blízky a možeš veriť, tak to urob... pýtaj si za nižší poplatok, nie na právne úkony... ešte sa naplatiš dosť...:)

...ešte dačo, najlepšie ti poradi ten kto to vie v tvojom okolí, alebo to daj priamo pravnikovi...

Slavica, dakujem za radu velmi si mi pomohla a hlavne si mi usetrila vela casu. Potrebovala som to vediet do zajtra a uz som velmi unavena a priznam sa, ze sa mi tu moc nechcelo studovat.
Halli
08.03.07,20:28
Slavica, dakujem za radu velmi si mi pomohla a hlavne si mi usetrila vela casu. Potrebovala som to vediet do zajtra a uz som velmi unavena a priznam sa, ze sa mi tu moc nechcelo studovat.
oki, ak budeš mať ešte s niečim nejasno, opýtaj sa ma aj cez SS, poradím, pa.
peter 27
11.04.07,04:12
kupil som byt dražbou cez sud a po podpísaní zmluvy mi konatel odmietol dať kopiu zmluvy ,že ju dostanem z katastra po vložení. na byte však je dlžoba ktorú , konatel zaplatiť nechce SVB mu vyjadrenie o 0 pohladavkach neda , kedže predsedom som ja sam osobne a samozrejme že som mu to aj povedal. je nejaka lehota na vklad ,alebo ako mam správne postupovať voči nemu.Ja to beriem ako vydieranie mojej osoby.
vieroslava
11.04.07,08:48
V sudnom rozhodnutí nemáš náhodou uvedené, kto uhradí dlžobu na byte. Veď preto išiel byt na dražbu, že tam boli dlžoby. Konateľ má pravdu, že kúpnu zmluvu dostaneš po vykonaní vkladu katastrom nehnuteľností, lenže tú zmluvu niekto musí podať do katastra. Máte to niekde ošetrené? Lehota na podanie zmluvy na vklad je 3 roky odo dňa podpísania zmluvy (Občiansky zákonník)
peter 27
11.04.07,10:52
konatel len uviedol , že nedoplatky na najomnom zaplatí po skončení predaja bytov a teraz sa dozviem že chcel spoločenstvo podviesť nakolko dlžoby vznikli za jeho spravovania. Ja chcem len aby zaplatil SVB a ja mozem dať vyjadrenie . spoločenstvo mi je prednejšie , ale svoje peniaze mam rad!
Marti.ka
25.04.07,07:23
Ahojte. Neviete mi niekto poradiť ohľadom kúpy i predaja bytu? Moja svokra pred siedmimi rokmi zdedila po rodičoch byt. Nasťahovali sme sa však doňho my s manželom. Keďže sa situácia v rodine vyostruje, rada by som po siedmich rokoch, počas ktorých tam bývame, dala do poriadku vlastníctvo tohto bytu. Myslím, že najlepším riešením by bola kúpno-predajná zmluva. Príjem od dane z príjmov je oslobodený, keďže svokra je vlastníčkou bytu viac ako päť rokov. Platí sa ešte daň z prevodu a prechodu nehnuteľností a je potrebný znalecký posudok? Do bytu sme už dosť investovali.
A ešte jedna otázočka. Nevie mi niekto povedať, či sa dá kúpiť/predať časť nehnuteľnosti /bytu/, napr. jedna izba? Vedľa suseda býva v byte sama a radi by sme od nej odkúpili jednu izbu. Čo k tomu potrebujeme? Vďaka.
Marti.ka
25.04.07,11:31
Nevie mi niekto poradiť?
Marti.ka
26.04.07,04:23
Môže mi aspoň niekto poradiť nejakú stránku, kde by som sa mohla spýtať, či je možné prevádzať časť nehnuteľností? Ďakujem.
vieroslava
26.04.07,06:25
Znalecký posudok ku kúpe nepotrebujete, pretože daň z prevodu sa neplatí.
Ohľadne kúpy jednej izby od susedy si myslím, že by to išlo za predpokladu, že na príslušnom stavebnom úrade vám dajú k tomu písomný súhlas. Ďalej bude potrebný znalecký posudok na prepočet spoluvlastníckych podielov na spoločných častiach a zariadeniach domu a prepočet nových výmer k obidvom bytom a samozrejme kúpna zmluva. Skús sa ísť poradiť ešte napríslušný kataster nehnuteľností.
Marti.ka
26.04.07,10:27
Vďaka za odpoveď. A skúsim to ešte na tom úrade.
Adkah
03.05.07,05:27
Ahojte, poradaci.Uz som to tu vsetko prestudovala. A mam zopar otazok. Ideme s priatelom kupovat novostavbu (byt), a developer nam povedal, ze zaruka na stavu (celu bytovku) je 1. rok a vybavenie vo vnutri bytu (aramaturi a pod.) 2. roky. Je to bezne? A este nema niekto skusenost, kolko stoji vypracovanie kupnej zmluvy u pravnicky? Dakujem za vase skusenosti.
ZuzanaP
03.05.07,06:00
Podľa mojej skúsenosti - vypracovanie kúpno predajnej zmluvy záviselo od hodnoty predávaného bytu. Skús sa opýtať právničky hociktorej a potom si vyber.
Chobot
03.05.07,07:30
Ahojte, poradaci.Uz som to tu vsetko prestudovala. A mam zopar otazok. Ideme s priatelom kupovat novostavbu (byt), a developer nam povedal, ze zaruka na stavu (celu bytovku) je 1. rok a vybavenie vo vnutri bytu (aramaturi a pod.) 2. roky. Je to bezne? A este nema niekto skusenost, kolko stoji vypracovanie kupnej zmluvy u pravnicky? Dakujem za vase skusenosti.

No neviem, ale 1 rok záručnej doby sa mi zdá pri novostavbe málo. Pozriem u seba doma, koľko sme mali na našu stavbu.

U právnika alebo v realitnej kancelárii to býva dosť drahé, môže to byť aj cez 10.000 SKK. Ale kedysi sa tu písalo o tých cenách a josh (dúfam, že ho môžem tu spomenúť) napísal, že lacnejšie vychádza spísanie kúpno-predajnej zmluvy u notára. Tak sús aj tam. Potom si len porovnáš ceny a vberieš tú najvýhodnejšiu ponuku.
vieroslava
03.05.07,07:57
Ja mám skúsenosti, že pri kúpe novostavby developerská spoločnosť má vypracované zmluvy na všetky byty a nebytové priestory v danom dome a zmluva je zahrnutá už v cene bytu.
Čo sa týka záruky, môžu dať do zmluvy čo chcú, ale v zmysle zákona je záručná doba na Slovensku 2 roky a myslím, že sa to vzťahuje aj na stavby.
Adkah
03.05.07,15:15
Dakujem Vam vsetkym za skusenosti ste zlaty.Urcite to vsetko obehnem.
Zoltán Kovács
03.05.07,17:41
K tej záruke. Pred pár rokmi som účtoval stavebnú firmy a oni pri novostavbách mali zmluvne uvedenú záruku 5 rokov.
betka
03.05.07,18:01
Záruky bývajú 5 rokov, ako vraví Smith, ešte som sa nestretla, že by záruka na stavbu bola nižšia.

Píšete, že dávajú záruku iba 1 rok (záručná doba na Slovensku je 2 roky), len aby boli práce skutočne také kvalitné, ako dávajú záruky, nezdá sa mi to. Čím je niečo kvalitnejšie, tým má vyššiu záruku. Tu sa o to opieram.
Preverte si to riadne, nieže sa Vám bude o rok zosypávať byt. A aby aj stavebné materiály zodpovedali kvalite. Dala by som si na to bacha.
Zoltán Kovács
03.05.07,18:04
Záruky bývajú 5 rokov, ako vraví Smith, ešte som sa nestretla, že by záruka na stavbu bola nižšia.
Už aj z toho dôvodu, že novostavba "pracuje" sadá dobrých pár rokov, a z toho vyplývajúc môžu vyskytnúť chybz, vady, ktoré by mali predávajúci odstrániť (myslím napr. vlásočnicové praskliny na stenách).
betka
03.05.07,18:10
Novostavba pracuje (hovoríme tomu "žije")100 rokov. A čo taká strecha, a taká kanalizácia, prasknuté potrubia, kt. zavinil dodavateľ ...:) Tu sa nedajú vychytať všetky muchy hneď. Iba čas ukáže. A to obdobie 5 rokov, to je tak akurát.
Adkah
03.06.07,11:19
Ahojte poradaci. Uz je to skoro mesiac co pracujeme na kupe nasho bytu a k tej zaruke. Zistovali sme si preco to je len 1. rok.Takze je to preto lebo mi si berieme na tu nehnutelnost hypotekar. uver a cize nehnutelnost je majetkom banky. Cize zaruka sa posudzuje medzi 2 organizaciami a nie firma a obcanom. Keby sme tu nehnutelnost kupovali v hotovosti vtedy by sa to posudzovalo zas inak. Je to zaujimave len este stale nemame zodpovedanu otazka kde si budeme uplatnovat prip. reklamaciu? V banke, developera alebo dodavatela jednotl. casti
tej nehnutelnosti? Vie mi niekto odpovedat na moju otazku? Dakujem.
Chobot
04.06.07,07:52
Ahojte poradaci. Uz je to skoro mesiac co pracujeme na kupe nasho bytu a k tej zaruke. Zistovali sme si preco to je len 1. rok.Takze je to preto lebo mi si berieme na tu nehnutelnost hypotekar. uver a cize nehnutelnost je majetkom banky. Cize zaruka sa posudzuje medzi 2 organizaciami a nie firma a obcanom. Keby sme tu nehnutelnost kupovali v hotovosti vtedy by sa to posudzovalo zas inak. Je to zaujimave len este stale nemame zodpovedanu otazka kde si budeme uplatnovat prip. reklamaciu? V banke, developera alebo dodavatela jednotl. casti
tej nehnutelnosti? Vie mi niekto odpovedat na moju otazku? Dakujem.

:eek: A toto je čo za blbosť??? Kto vám to nabulíkal do hlavy? Veď keď si kupujete dom (byt), tak hádam kupujúcim ste vy a nie banka. Banka môže mať akurát tak záložné právo na byt za poskytnutý úver, ale to nie je vlastníctvo. A developera, či predajcu vôbec nemusí zaujímať, akou formou financujete výstavbu či kúpu - či to je v hotovosti alebo úverom!

Jedine, že by ste si brali úver z nejakej finančnej spoločnosti, poskytujúcej rýchle neserózne pôžičky, tie mávajú v podmienkach, že úver poskytnú, ale byt musí byť prepísaný na nich. Ale asi až tak hlúpi by se neboli (jedna suseda u nás v dome si zobrala úver a prepísala byt na jednu takú S.O.S. firmu, no čumel som jak :eek: ).

Záruku by ste si mali upatňovať u toho, s kým máte podpísanú zmluvu. Subdodávatelia zase ručia developerovi, ale voči vám vystupuje developer ako protistrana.

Nepozdávajú sa mi ale praktiky tejto spoločnosti. Mali by ste zvážiť odstúpenie od zmluvy, ak sa to ešte dá.
Marti.ka
02.10.07,07:28
A ešte jedna otázočka. Nevie mi niekto povedať, či sa dá kúpiť/predať časť nehnuteľnosti /bytu/, napr. jedna izba? Vedľa suseda býva v byte sama a radi by sme od nej odkúpili jednu izbu. Čo k tomu potrebujeme? Vďaka.
Niekedy dávnejšie som sa už informovala, či sa dá kúpiť časť nehnuteľnosti, napr. jedna izba bytu. Pýtala som sa susedy, či by nechcela predať jednu izbu, ale nechce. Tak sa chcem spýtať ešte takto. Ak by sme kúpili dvojizbový byt, na katastri ho rozdelili na dve časti a potom ten jednoizbový byt predali, uviedli by sme v daňovom priznaní ako príjem z predaja nehnuteľnosti čiastku za predaj tohto jednoizbového bytu a ako náklady kúpnu cenu dvojizbového bytu. Mohlo by to byť takto? Vďaka.
Chobot
02.10.07,07:45
Niekedy dávnejšie som sa už informovala, či sa dá kúpiť časť nehnuteľnosti, napr. jedna izba bytu. Pýtala som sa susedy, či by nechcela predať jednu izbu, ale nechce. Tak sa chcem spýtať ešte takto. Ak by sme kúpili dvojizbový byt, na katastri ho rozdelili na dve časti a potom ten jednoizbový byt predali, ...

V určitých prípadoch si viem predstaviť, že by to možné bolo, ale nie je to tak jednoduché, ako si to predstavuješ.

Ak by dajme tomu došlo k dohode medzi susedmi a technická dispozícia bytov by to dovolila, mohla by sa jedna izba presunúť k druhému bytu. Treba k tomu ale určite nejaký podklad od architekta (niečo podobné, ako keď sa rozdeľuje pozemok, tak treba geometrickú mapu a návrh od geodeta), na základe čoho kataster zmení popis toho bytu z dvojizbového na jednoizbový a ten druhý byt zväčší o jednu izbu.


..., uviedli by sme v daňovom priznaní ako príjem z predaja nehnuteľnosti čiastku za predaj tohto jednoizbového bytu a ako náklady kúpnu cenu dvojizbového bytu. Mohlo by to byť takto? Vďaka.

Za predpokladu, že ten zostávajúci jednoizbový byt predáte, myslím, že si môžete uplatniť náklady na jeho kúpu, aj keď bol pôvodne dvojizbový, lebo čislo listu vlastníctva sa nezmení, stále to bude tá istá nehnuteľnosť, len trochu zmenená.

To ako chcete odkúpiť ten susedin byt celý, presunúť si jednu izbu a potom to torzo predať?

Myslím, že z dôvodu zložitosti celého procesu by ste to mali jednoduchšie predať ten terajší byt a kúpiť niekde inde väčší. Lebo to nie je len zápis do katastra, ale zmenia sa tým aj spouvlastnícke vzťahy majiteľov tých dvoch bytov na spoločných priestoroch a zariadení domu.
Marti.ka
02.10.07,08:04
Ďakujem Chobot za tvoje hodnotné príspevky. A rozmýšľali sme nad rôznymi možnosťami ako to urobiť čo najlepšie. S bytom sme veľmi spokojní, je slnečný, teplý, má dosť nízke náklady napr. na kúrenie a tou jednou izbou by sme získali naozaj veľký trojizbový byt. Náš dvojizbový má rozlohu 60 m2 a tá izba by ho zväčšila o ďalších asi 17 m2.
Možno by bolo dobré kúpiť ten dvoizbový byt na hypotéku, prerobiť ho, jednoizbový prenajať a nechať si ho na staré kolená. Tak by sa nič nemenilo na katastri a nebolo by treba podávať daňové priznanie.
Viem, že niekoľko susedov takto stredné byty poprerábali.
Chobot
02.10.07,08:16
Ďakujem Chobot za tvoje hodnotné príspevky. A rozmýšľali sme nad rôznymi možnosťami ako to urobiť čo najlepšie. S bytom sme veľmi spokojní, je slnečný, teplý, má dosť nízke náklady napr. na kúrenie a tou jednou izbou by sme získali naozaj veľký trojizbový byt. Náš dvojizbový má rozlohu 60 m2 a tá izba by ho zväčšila o ďalších asi 17 m2.
Možno by bolo dobré kúpiť ten dvoizbový byt na hypotéku, prerobiť ho, jednoizbový prenajať a nechať si ho na staré kolená. Tak by sa nič nemenilo na katastri a nebolo by treba podávať daňové priznanie.
Viem, že niekoľko susedov takto stredné byty poprerábali.

Tak to je asi rozumnejší nápad. Tým by ste nemuseli robiť žiadny zásah do rozlohy bytov na katastri, stále by to boli dva dvojizbové. A spraviť jeden prechod - dvere medzi bytmi je určite jednoduchšie. V prípade potreby by ste ich v budúcnosti zase mohli predať ako dva dvojizbové.
Zita5
14.10.07,19:30
Prosím poradí mi niekto? Ak sa do kupnej zmluvy napíše že byt sa predáva za 10 000,-sk može danový urad dodanit dan z príjmu podala ceny v tej dobe obvyklej? Kamaratka nemá byt dva roky vo vlastníctve ani trvalý pobyt 5 rokov a chce ho predat. Ďakujem pekne .Bude platit dan z prijmu len z tých 10 000,-?

ETIKETA PORADY


14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
morgona
14.10.07,19:36
Neviem či tým smerom bola napísna otázka, ale ked bude niekto chciet predat byt za 5 sk tak ho predá za 5 sk.!!! Su rozne prípady ako za čo a komu predáš byt...čo ak je to predaj rodinnemu prislušnikovi? A nechceš ho darovat.No Zitka dakujem.
Zita5
14.10.07,19:43
Neviem či tým smerom bola napísna otázka, ale ked bude niekto chciet predat byt za 5 sk tak ho predá za 5 sk.!!! Su rozne prípady ako za čo a komu predáš byt...čo ak je to predaj rodinnemu prislušnikovi? A nechceš ho darovat.No Zitka dakujem.


Ak to viete , že je to tak ako píšete , tak prečo potom takáto otázka a prečo obava zo strany daňového úradu ? Ja potom nerozumiem .

Otázka nepojednáva o predaji a kúpe ...ale o uvedení v zmluve ...


Opravím : Trvalý pobyt je 2 roky a vlastníctvo 5 rokov zadanie otázky .
Zita5
14.10.07,20:06
proste to kamaratka potrebovala vediet, chce maličku garsonku predat neteri a nechce aby niekto napadol darovaciu zmluvu ale nechce potom zbytočne platit dan. Je vela situácii v živote prečo tak ludia robia,bodaj by všetci naši politici robili zakony pre ludi a nie pre seba a neprevadzali majetky bez daní, ked už ste taka citliva na porušenie zakona!

Najskôr v otázke uvádzate či nemôže byť napadnutá kúpna zmluva a teraz píšete či nemôže byť napadnutá darovacia zmluva .

Moja odpoveď znie :
Kúpna zmluva na sumu 10 000 Sk za predaj garzonky - je dosť pravdepodobné , že napadnutá bude zo strany DÚ.
Chobot
15.10.07,07:26
proste to kamaratka potrebovala vediet, chce maličku garsonku predat neteri a nechce aby niekto napadol darovaciu zmluvu ale nechce potom zbytočne platit dan. Je vela situácii v živote prečo tak ludia robia,bodaj by všetci naši politici robili zakony pre ludi a nie pre seba a neprevadzali majetky bez daní, ked už ste taka citliva na porušenie zakona!

Tak jej ten byt predáva alebo daruje? Ak ho daruje, treba napísať darovaciu zmluvu. Ak ho predáva, tak kúpno-predajnú zmluvu. Ale ťažko niekto uverí, že jej ho predáva za 10.000 SK.

Ak jej teda chce pomôcť, nech jej ho daruje. Ak je svojprávna, počas života môže so svojim majetkom narábať podľa vlastného uváženia, nikto by to nemal napadnúť.