Damián
05.01.07,16:11
Ja ako obcan som kúpil budovu a hned po mesiaci som ju predal. Aké sú moje povinosti čo sa týka daní, mám podať danové priznanie, túto budovu som mal prenajatú pred kúpov. Dá sa to odpočítať.
elims
05.01.07,15:28
Ak si predal budovu za rovnakú sumu, ako si ju kúpil, daňové priznanie nepodávaš, ak za vyššiu, podávaš daňové priznanie a zaplatíš daň z príjmu, pričom si zo sumy, za ktorú si predal, odpočítaš sumu, za ktorú si ju kúpil a všetky doložiteľné náklady, ktoré si do nej investoval (opravy,...), prípadne poplatky za právnika (zmluvy,...)
skaspa
05.01.07,17:52
Ak si predal budovu za rovnakú sumu, ako si ju kúpil, daňové priznanie nepodávaš,...
uvedené nie je pravda, keď dnes kúpim budovu za milión a zajtra ju za milión predám som povinný tiež podať daňové priznanie, lebo uvedený príjem nie je oslobodený od dane (skutočnosť, že mi z uvedenej kúpy a predaja výde čiastkový základ dane O, neznamená, že nemusím podať daňové priznanie)
§ 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov: Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4.
ods. 4
Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy
a) podľa § 5 a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo
b) z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 a neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
c) ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo, 122a)
d) zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
e) ktoré sú od dane oslobodené.

Z uvedeného je jasné, že suma milión za daných podmienok je príjmom podliehajúcim dani a teda je povinnosť podať daňové priznanie aj keď výde čiastkový základ nula.
Johanka
05.01.07,19:10
Ak si predal budovu za rovnakú sumu, ako si ju kúpil, daňové priznanie nepodávaš, ak za vyššiu, podávaš daňové priznanie a zaplatíš daň z príjmu, pričom si zo sumy, za ktorú si predal, odpočítaš sumu, za ktorú si ju kúpil a všetky doložiteľné náklady, ktoré si do nej investoval (opravy,...), prípadne poplatky za právnika (zmluvy,...)

Súhlasím so SKAPSA, priznanie podať musí. Nemusel by iba v prípade, ak by príjem z prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti bol oslobodený podľa §9 Zákona o dani z príjmov.
skaspa
05.01.07,19:32
Súhlasím so SKAPSA, priznanie podať musí. Nemusel by iba v prípade, ak by príjem z prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti bol oslobodený podľa §9 Zákona o dani z príjmov.
mimotemy SKASPA :rolleyes:
Johanka
05.01.07,20:18
mimotemy Sorry, iba preklep :) .
linda991
31.01.07,19:32
Ked FO - občan kupuje byty, dá ich firme zrekonštruovať a následne ich predá, tak čo všetko je potrebné vysporiadať. Táto téma je pre mna úplna novota. Je potrebné do podať danové priznanie k dani z nehnuteľnosti, bez ohľadu na to, že sa ju hodlá predať, a zaplatiť daň? Po predaji oznami zmenu a vrátia mu alikvotnu časť dane? A v daňovom priznani z DzP musi tento prijem z predaja zdanit a uplatniť si ako výdavky cenu obstarania + náklady na rekonštrukciu. a moze bez problémov takuto činnost FO - občan vykonávať?

A este sa chcem spýtať, že ked chce túto činnosť vykonávať na živnosť, tak aky by mal mat predmet podnikania v živnostenskom liste, aby to bolo v poriadku.