292
05.01.07,18:22
Zdravim, radila som sa uz :confused: s pravnickou, ale tato situacia nema riesenie.Napriek tomu to skusim tu, viac hlav.....
Ked som si brala svojho manzela, bol rozvedeny a byval v byte s byvalou manzelkou ktorej sud zrusil uzivacie pravo na byt, pretoze manzel ziskal byt od rodicov, i ked pocas trvania prveho manzelstva.Sud prihliadol na to, ze v tom case sme uz cakali rodinu. Manzel mal povinnost poskytnut manzelke nahr.ubytovanie, co neurobil, pretoze ona sa sama odstahovala tak, ze vyrabovala cely byt.byvali sme tam 4 ,23 rokov. Teraz po 23 rokoch som sa ocitla v podobnej situacii, i ked detailami odlisnej.Pred asi5-6 rokmi manzel este pocas trvania manzelstva odkupil tento byt -podotykam ze druzstevny-do svojho vlastnictva bez toho, aby som ja ako v tom case manzelka bola uvedena na liste vlastnictva, ani moje deti ako spolumajitelia.To som zistila az vtedy, ked si manzel nasiel priatelku a snazil sa ma vystvat z bytu.Cele roky sme nefigurovali na bytovom druzstve nikde zapisani, asi iba ako osoby kt.sa pocitaju do nakladov v byte.Podla stanov druzstva vraj druzstvo nie je povinne upozornit ani prizvat k odkupeniu bytu manzelku-la, prip.inych prislusnikov domacnosti.Ani z trvaleho pobytu neplynu ziadne pravne zaväzky. Takze sme sa stali s detmi bezdomovcami,a nemame ziadnu sancu tento stav zmenit.Rozviedli sme sa v nov 2005 a ja som po opakovanych psych. utokoch opustila spol. domacnost a byvam v prenajme.Ml. syn sa tiez odstahoval, s otcom byva iba st. syn.Manzel tvrdi, ze sa mam odstahovat k otcovi-mimo Ba, odkial pochadzam, vraj som vlastnik bytu.Podla darovacej zmluvy budem vyhradnym vlastnikom az po umrti druheho rodica, bez moznosti byvat v byte pocas zivota rodica.
Takze, da niekto dobru radu?
Na pravnikov nemam, som takmer rok nezamestnana...
Elena Navrátilová
05.01.07,17:31
Ak sem nekukne právnik, ťažko Ti poradím ako správca domu. Táto záležitosť spadá do kompetencie právnikov. Takže by bolo najlepšie keby sa príspevok presunul tam.
beroun
05.01.07,17:36
Existuje bezplatná právna pomoc. Kancelárie sú v každom krajskom meste. Podľa toho čo píšete, by ste tam mohli spadať. Nie som právnik. Viac informácií na www.justice.gov.sk, treba klinúť na "služby občanom" a potom na "bezplatná právna pomoc".
292
05.01.07,17:57
Dakujem, som tu novacik a este sa tu dost tazko orientujem...
292
05.01.07,18:01
dakujem, skusala som vselico, nikde mi nic konkretne neporadili, iba same vseobecnosti, je to dost specificky problem...., ale mozno pre to je tolko bezdomovcov...
Elena Navrátilová
05.01.07,18:20
Myslím, že sú aj horšie prípady. Vzťahy sa končia, začínajú... Ty máš aspoň v najhoršom kde bývať. Sú takí čo nemajú nikoho. Veď pri otcovi bývať môžeš. Rozumieš si sním, nie?
292
05.01.07,19:22
Nemozem byvat s otcom, byva 250 km odtialto.Odisla som z domu v 18 a spat sa nemienim vratit, okrem otca tam nemam nikoho.Neda sa tam najst praca a ani by som tam nechcela zit! Moje deti, priatelia su tu, v Ba.
Elena Navrátilová
05.01.07,19:28
Jasné, keď sa Ti nedá nájsť práca v BA, tak to je problém aj inde a väčší.
292
05.01.07,19:36
prace za almuznu je dost, ale to nie je na zivot, ani na prezitie..., preto tolko ludi odchadza do zahranicia, vratane mna...
durisovad
05.01.07,22:03
Ked nechces pracovat v Bratislave, kde sa da najst praca za slusnu placu a aj podnajom, potom chod do zahranicia, ak si myslis, ze tam je lepsie. Ale ja si myslim, ze aj tam su uz pecene holuby davno zjedene.
liba2
05.01.07,22:44
.....Pred asi5-6 rokmi manzel este pocas trvania manzelstva odkupil tento byt -podotykam ze druzstevny-do svojho vlastnictva bez toho, aby som ja ako v tom case manzelka bola uvedena na liste vlastnictva, ani moje deti ako spolumajitelia.To som zistila az vtedy, ked si manzel nasiel priatelku .....Tá zmluva o prevode je platná ? s tým sa už nedá nič robiť ?
292
06.01.07,07:19
Dakujem za dobru radu... v 43 rokoch, po odpracovynych 21 rokoch v zdravotnictve si normalnu a platenu pracu nenajdes-jedine v zdravotnictve...Platim prenajom 7000+3000 vsetky ostane seky atd...Po rozvode som bez jedinej koruny s dlhmi, ktore musim splacat.Rok som bola bez prace, takze o hladani prace viem svoje!!! Mat 18 a 20roc. skusenosti tak nemam problem. Idem robit do Nemecka opatrovatelku , lebo som vycerpala vsetky existujuce moznosti aby som sa zamestnala tu a dokazala z toho zit.Za 10.000cisteho zozeniem pracu, ale ja musim aj nieco jest...
Nepis mi, ze mam ist na rekval. kurz a pod. , urad prace mi za celu dobu nedokazal zabezpecit ani jediny, o ostatnom ani nehovorim.
Moje otazky sa ale tykali uplne ineho a nie riesenia mojej fin situacie.
292
06.01.07,07:21
Samozrejme ze je platna a moj manzel je zapisany v katastri..neviem co by sa s tym dalo robit..
Melnick
06.01.07,07:42
Toto je problém nás všetkých. Na drahých právnikov väčšinou nemáme,potom pri dôležitých veciach situácie riešime sami a po čase doplácame niekoľkonásobne na to,že sme nevyužili pomoc právnika.:cool: Bohužiaľ Tvoja situácia je nezávideniahodná ,ale ja môžem urobiť iba to,že prispejem do témy ,aby som ju držala "čerstvú" . Na porade sú skvelí právnici a keď ju objavia určite sa k Tvojmu prípadu vyjadria.:)
Danila
06.01.07,09:14
prace za almuznu je dost, ale to nie je na zivot, ani na prezitie..., preto tolko ludi odchadza do zahranicia, vratane mna...Neviem Ti poradiť v právnej záležitosti. Ale Tvoje rozhodnutie pracovať v zahraničí plne schvaľujem, a keby som vedela to, čo vieš Ty, tak by som určite išla do zahraničia tiež... Nie nadarmo udelili naším zdravotným sestrám isté výnimky. U nás je práca zdravotníka podhodnotená, tak sa realizujú tam, kde je práca akceptovaná jej cenou. V príspevku v inej téme si jasne predložila argumenty. A čísla nepustia. Držím Ti palce.:) :) :)
liba2
06.01.07,10:09
.....Idem robit do Nemecka opatrovatelku , lebo som vycerpala vsetky existujuce moznosti aby som sa zamestnala tu a dokazala z toho zit.....Ja ti to schvaľujem. Mám v rodine zdravotnú sestru, ktorá už síce dlhšie pracuje v Rak. ale odvtedy sa výrazne zvýšila životná úroveň jej rodiny aj detí aj vnúčat. Musela však aj ona tomu dopomôcť: naučila sa reč, urobila skúšky a postúpila nielen v hierarchii zdrav. sestier ale samozrejme aj na plate.
vieroslava
06.01.07,13:31
Nie som sice pravnik, ale skusim Ti aspoň dodať nádej. Podľa občianskeho zákonníka, všetky nehnuteľnosti nadobudnuté počas manželstva, pokiaľ neboli nadobudnuté darom, dedičstvom, prípadne ste nemali zúžené alebo zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, patria do BSM. Teda ak manžel neuviedol na kúpnu zmluvu, ktorou kupoval byt do vlastníctva, Teba ako manželku a sú splnené podmienky hore uvedené, máš právo do troch rokov napadnúť kúpnu zmluvu, samozrejme, súdnou cestou. Ak náhodou uplynulo viac ako tri roky, skús napísať na kataster, že byt bol nadobudnutý počas manželstva a žiadaš o to aby Ťa pripísali na list vlastníctva ako manželku. Dodaj im tam overenú kópiu sobášneho listu, príp. kópiu rozvodového rozsudku, aby bolo zrejmé, že kúpna zmluva bola uzatvorená počas manželstva.
Podľa môjho názoru tento postup nie je celkom správny, ale poznám prípad, keď takto postupoval manžel jednej mojej priateľky a uspel. Bude to mať samozrejme dohru na súde, lebo oni majú rozdelenú BSM. Ale skús.
Ak by si neuspela, odvolaj sa na Krajský katastrálny úrad v Bratislave s tým, že už raz takto postupovali.
marula
06.01.07,16:05
Asi ta nepotesim, ale ak byvaly manzel dostal byt darom, alebo ho zdedil po rodicoch (alebo ziskal podiel v byvalom bytovom druzstve), alebo mu ho kedysi kupili /prepisali na jeho meno rodicia, nestal sa tento byt bezpodielovym vlastnictvom, zjednodusene povedane majetkom, ziskanym zo spolocne zarabanych penazi manzelov. Nepredpokladam, ze ste mali rozdelene, alebo zrusene bezpodielove spoluvlastnictvo... Takze majetok, prineseny do manzelstva je vlastnictvom kazdeho z manzelov individualne. Po rozvode mas dve moznosti. Prvu - dohodnut sa na rozdeleni spolocne nadobudnuteho majetku (co asi pojde tazsie), alebo druhu - podat na sud navrh na vysporiadanie BSM (zvykne sa spisat majetok, odhadnut jeho hodnota a navrhnut jeho delenie). Ked nemas peniaze na advokata, ktory v takychto pripadoch moze dost pomoct, skus sa obratit na sud/prokuraturu, v sucasnosti sa pre socialne odkazanych poskytuje urcite poradenstvo zadarmo. Nasmerovat ta vedia i v psychologickej poradni - obcas su tam skveli ludia - mam svoju skusenost! A velmi to neodkladaj, lebo nervove napatie ti na nicom neprida. Neboj sa, vychovala si dve deti, zvladnes aj toto - necit sa bezdomovcom, len docasne bez vlastneho byvania. Ved byt v podnajme nie je ziadna hanba - aspom nemas starosti s udrzbou bytu, ci domu.... treba aj trochu humoru a vsetko pojde lahsie. Drzim ti palce!
292
06.01.07,18:16
Dakujem vsetkym, keby som nemusela, nevytiahnem odtialto päty...
Manzel nadobudol byt pred manzelstvom...., BSM este nemame vysporiadane, a tak skoro to ani nebude.Len ako perlicku uvediem, ze som ziadala o vyzivne na rozvedenu manzelku v aprili 2006, po pol roku bolo 1 pojednavanie kde manzel tvrdil ze som zostala nezamestnana zamerne a je to moj problem.Nemam ziadne uspory, majetok,len kopu dlhov.Dalsie pojednavanie este nema termin a uz je januar 2007... Bola som bez primu, s najomnym 7000 atd.Prave pre to napatie ktore vladlo v domacnosti som sa zbalila a odisla, pretoze uz islo o zdravie.Dalsie podrobnosti uvadzat nemienim-nepatri to sem.Takze este raz vdaka za podporu-i ked len moralnu.