kamos665
05.01.07,19:20
Dobrý deň,
takže aby som neduplikoval, keď moj kamarat ktoremu robim priznanie je robotnik a chcem mu uplatnit pausal lebo ma nizke naklady, tak mam uplatnit tych 40% alebo 60%. A existuje vlastne ešte tých 60% pre robotníkov?
Kedze sa tu vsetci zmieňujú iba o 40%. Dakujem
Monika Kováčová
05.01.07,18:25
Remeselné živnosti = 60%. Hľadaj hore v lište remeselná živnosť.
Anja111
05.01.07,18:25
Na paušál 60 % majú nárok iba remeselníci, vymenovaní v prílohe Živnostenského zákona.
Monika Kováčová
05.01.07,18:26
Melnick
05.01.07,18:27
Hmm- robotník ??široký pojem. Percentá sú určené podľa remeselných činností a tie sú uvedené v prílohe č. 1 Živ. zákona.:)
Monika Kováčová
05.01.07,18:32
Hmm- robotník ??široký pojem. Percentá sú určené podľa remeselných činností a tie sú uvedené v prílohe č. 1 Živ. zákona.:)

No a čo je v tej prílohe č. 1 Živnostenského zákona je v priloženom linku hore vyššie.... :)
kamos665
05.01.07,18:34
Vrelá vďaka. Tak to vypadá, že kamosovi znizim zaklad dane o peknu sumu. ale starosti mi robi aj nezdanitelna cast. uz okecana tema. to mam do juna pocitat inu a od jula inu sadzbu?
Monika Kováčová
05.01.07,18:35
To si ako prišiel na inú sadzbu od júla? Pre tento rok je nezdaniteľná časť 90.816,- Sk
Anja111
05.01.07,18:37
Nezdaniteľná časť je len jedna a to na celý rok, t.j. 90.816,-- Sk
kamos665
05.01.07,18:44
na www.portal.gov.sk tam sa zmienili ze zivotne minimum je od 1.7.2006 ine
Monika Kováčová
05.01.07,18:47
nezdaniteľná časť na daňovníka a životné minimum sú dve rôzne veci. V DP sa používa nezdaniteľná časť.
Anja111
05.01.07,18:47
mimotemy Anja111, mám pocit, že pretekáme. Idem do vane, odovzdávam štafetu...


mimotemy Ermon, ďakujem. Ale pretekanie mi tiež robí radosť, hlavne keď sa zhodneme...
kamos665
05.01.07,18:50
Inak na danovych priznaniach sa velmi dobre zabavam pretoze ludia pre ktorych ich vypisujem nemaju ani sajnu o nezdanitelnej casti a pausalnych vydavkoch. ten zmieneny kamarat si napriklad myslel ze bude platit dan okolo 20000sk. je to zabava. a potom su nadseni ze maju zaplatit malo alebo nic. co vy na to, mate aj vy take skusenosti?
Anja111
05.01.07,18:53
Ani nie. Ja mám klientov, ktorí vedú účtovníctvo a s paušálom sa stretávam len ojedinele.
Johanka
05.01.07,19:04
Vrelá vďaka. Tak to vypadá, že kamosovi znizim zaklad dane o peknu sumu. ale starosti mi robi aj nezdanitelna cast. uz okecana tema. to mam do juna pocitat inu a od jula inu sadzbu?
§ 11 Zákona o dani z príjmov:
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:
a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
Johanka
05.01.07,19:10
Dobrý deň,
takže aby som neduplikoval, keď moj kamarat ktoremu robim priznanie je robotnik a chcem mu uplatnit pausal lebo ma nizke naklady, tak mam uplatnit tych 40% alebo 60%. A existuje vlastne ešte tých 60% pre robotníkov?
Kedze sa tu vsetci zmieňujú iba o 40%. Dakujem
Aby si si popri zábave pri vypisovaní DP aj rozšíril obzor ešte pridávam ;) :

§ 6 ods 1O Zákona o dani z príjmov :
.... Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov...

Odkaz č.33 je na prílohu č.1 Živnostenského zákona.
Cecilia
05.01.07,19:21
Môže si ešte okrem paušálu 40 alebo 60 % odrátať aj odvody so sociálnej a zdravotnej poisťovne a 12 000, ak ich zaplatil?
Anja111
05.01.07,19:27
Môže si ešte okrem paušálu 40 alebo 60 % odrátať aj odvody so sociálnej a zdravotnej poisťovne a 12 000, ak ich zaplatil?

Áno, môže. Odvody sa zarátajú do výdavkov a 12.000,-- Sk v DP, ako ďalšia odpočítateľná položka.
Johanka
05.01.07,19:36
Pokračovanie vyššie citovaného §6 ods. 10 ZoDP:
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

§11 ods.5 ZoDP ( nezdaniteľné časti základu dane)
Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c), finančné prostriedky vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) a poistné vynaložené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 1 písm. e) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. V prípade jednorazovo zaplateného
poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
b) neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov,
a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.


Z uvedeného vyplýva, že si môže uplatniť preukázateľné výdavky na poistné a ako nezdaniteľnú časť do výšky 12.000 Sk preukázateľne zaplatené poistné, pri splnení zákonom stanovených podmienok.