Pohar
05.01.07,19:41
prosím poradte mi. som jeden zo spoločníkov s.r.o. nie som konatel. vlastne som len pomohol pri zalozeni spolocnosti. teraz chcem odist zo spolocnosti. ako postupovat? hlavne to chcem riesit oficialne, postou. prosim poradte mi. nemam z s.r.o. ziadne zisky ani podiely, ani zavazky.
KEJKA
05.01.07,19:07
Zúčastnite sa Valného zhromaždenia
Program Valného zhromaždenia rozšírte
o teto bod - ponúknite svoj obchodný podiel ostatným spoločníkom.
Prípadne konatelovi pošlite žiadosť o zvolanie Mimoriadneho VZ - bod programu (vid vyššie)
mysimis
05.01.07,19:08
Tu by sa malo jednať z Tvojej strany o predaj obchodných podielov. Môžeš ich ponúknuť spoločníkovi /spoločníkom/ alebo aj cudziemu. Záleží na tom ako sa v s.r.o. dohodnete. Zvolá sa valná hromada a na základe zápisnice sa pripravia k tomu potrebné doklady.
Nadi
11.01.07,07:22
prosím poradte mi. som jeden zo spoločníkov s.r.o. nie som konatel. vlastne som len pomohol pri zalozeni spolocnosti. teraz chcem odist zo spolocnosti. ako postupovat? hlavne to chcem riesit oficialne, postou. prosim poradte mi. nemam z s.r.o. ziadne zisky ani podiely, ani zavazky.
Keďže chceš tvojodchod zo spoločnosti riešiť oficiálne, inak sa to ani nedá, musíš si v prvom rade naštudovať spoločenskú zmluvu, ktorú musí mať spoločnosť založenú. Tá rieši v zmysle obchodného zákonníka spôsob vystúpenia zo spoločnosti, vo všeobecnosti sa to rieši prevodom obchodného podielu, buď na niektorého z terajších spoločníkov, alebo tvoj obchodný podiel môže získať niekto cudzí, koho nájdeš buď ty, alebo tvoji spoločníci. Všetko toto patrí však do kompetencie valného zhromaždenia spoločnosti. Požiadaj konateľa o zvolanie valného zhromaždenia, spôsob zvolania je určený v spoločenskej zmluve a tam nadnes svoj problém, ktorý sa oficiálne na valnej hromade musí začať riešiť. Svojvoľne vystúpiť len tak nemôžeš.
Existuje potom ešte jeden spôsob a to zrušenie účasti spoločníka v spoločnosti súdom, čo je však náročné na čas, peniaze a zákon presne stanovuje, kedy sa dá takýmto spôsobom zo spoločnosti vystúpiť.
;)
adv
23.01.07,12:09
no, pozor na to.....trebalo by viediet komplet spol. zmluvu.... ak totiz nikto Vas obch. podiel nebude chciet, a podla spol. zmluvu ho nebude mozne previest na tretie osobu - nespolocnika, jedina moznost je podat zalobu na s[d o zrusenie ucasti v spolocnosti, ale sud jej nemusi vyhoviet... a je to zdlhave a drahe... najlepsie je sa dohodnut....
Janca1
07.02.07,15:26
Dobrý den, tiež sme riešili odchod spoločníka a konateľa zo spoločnosti. neviem ako zaučtovať vrátenie splateného ZI vo výške 100 tis. Dakujem za každú odpoved.
jaja99
07.02.07,15:44
Ak došlo k predaju obchodnéo podielu, tak 100.000 nevypláca spoločnosť, ale kupujúci.
Ty účtuješ len vrámci analytiky 411. Ak boli pôvodne dvaja spoločníci a prevod bol na zostávajúceho spoločníka (A), tak:
PS: /411A 100
PS: /411B 100, tak po prevode preúčtuješ na jednu analytiku. 411B/411A
Janca1
07.02.07,15:55
Dakujem za odpoved len si ešte overím či som to správne pochopila. Spoločník A zo spoločnosti odchádza. Spol. B mu vyplaca podiel na ZI 100tis v hotosti. Ale ja zaučtujem len 411A/411B ??
Zoltán Kovács
07.02.07,16:48
Dakujem za odpoved len si ešte overím či som to správne pochopila. Spoločník A zo spoločnosti odchádza. Spol. B mu vyplaca podiel na ZI 100tis v hotosti. Ale ja zaučtujem len 411A/411B ??

Presne tak, nakoľko spoločník B to musí zaplatiť z vlastného vrecka a nie z peňazí spoločnosti.
Janca1
07.02.07,16:54
dakujem veľmi pekne