ipomoni
05.01.07,21:21
zdravim a prosim vas o radu :
- aky je rozdiel medzi užitkovým a osobnym automobilom z hľadiska odpisovkonkrétne mám v majetku osobné auto/C3/ ako SZCO a zistila som spatne, ze vo fakture je uvedené uzitkový automobil. čo s tým?
- este by som chcela poradit pri odpisovaní auta v invent. karte účtovný odpis je zhodný s dańovým odpisom? ďakuje
cloe
05.01.07,20:39
zdravim a prosim vas o radu :
- aky je rozdiel medzi užitkovým a osobnym automobilom z hľadiska odpisovkonkrétne mám v majetku osobné auto/C3/ ako SZCO a zistila som spatne, ze vo fakture je uvedené uzitkový automobil. čo s tým?
Z hľadiska odpisov nie je žiadny rozdiel medzi osobným a užitkovým automobilom, obidva sú v 1. odpisovej skupine.
- este by som chcela poradit pri odpisovaní auta v invent. karte účtovný odpis je zhodný s dańovým odpisom? ďakuje
Účtovné a daňové odpisy sú dva rôzne pojmy. Napr. ak si auto kúpila 1.11. 2006, účtovne odpíšeš v roku 2006 2/48 z OC, teda pri rovnomernom odpise ale daňový odpis si môžeš uplatniť za rok 2006 vo výške 1/4 z OC.
mysimis
05.01.07,20:39
Z hľadiska odpisov tam rozdiel nie je. Keby ste boli platitelia DPH v tom prípade by ste si mohli uplatniť DPH z úžitkového auta ale z osobného nie.
ekopo
05.01.07,20:46
zdravim a prosim vas o radu :
- aky je rozdiel medzi užitkovým a osobnym automobilom z hľadiska odpisov rovnaké konkrétne mám v majetku osobné auto/C3/ ako SZCO a zistila som spatne, ze vo fakture je uvedené uzitkový automobil. čo s tým? Nie je dôležité, čo je na faktúre, dôležitý je TP.
- este by som chcela poradit pri odpisovaní auta v invent. karte účtovný odpis je zhodný s dańovým odpisom nie je zhodný a v jednoduchom účtovníctve sa udáva daňový odpis v rámci uzávierkových operácií ? ďakuje Odpovede som vyznačil tuším červenou.
beroun
05.01.07,20:47
Nie je dôležité, čo je napísané na faktúre. Treba sa pozrieť v osvedčení o evidencii vozidla - osobný automobil má kategóriu M1. Inak sa vypočítava daň z motorových vozidiel a rozdiel môže byť ale skôr nemusí pri odpisoch z titulu zatriedenia do odpisovej skupiny. Ďalej M1 nemá nárok na odpočet DPH a ostatné majú.