JTB
06.01.07,09:08
Dobrý deň.
Chcem vás požiadať o usmernenie.
Pri vykonávaní živnosti chcem používať naše rodinné súkromné auto. Vzniká mi povinnosť zaplatiť cestnú daň i v tom prípade, keď ide o auto súkromné? Ak áno od kedy? Čo v prípade (čo mi hrozí), ak použijem súkromné auto na podnikateľský účel, cestovné náklady vykážem a vyúčtujem si v účtovníctve a ešte nebudem mať zaplatenú CD? Je tam nejaká tolerancia, koľko dni pred zaplatením CD môžem auto používať?

Ďakujem za rady.
Pekný deň.
JTB
Melnick
06.01.07,08:32
Dobrý deň.
Chcem vás požiadať o usmernenie.
Pri vykonávaní živnosti chcem používať naše rodinné súkromné auto. môžeš Vzniká mi povinnosť zaplatiť cestnú daň i v tom prípade, keď ide o auto súkromné?áno,pretože bude využívané na podnikanie Ak áno od kedy?do 15 dní Čo v prípade (čo mi hrozí), ak použijem súkromné auto na podnikateľský účel, cestovné náklady vykážem a vyúčtujem si v účtovníctve a ešte nebudem mať zaplatenú CD? pokutaJe tam nejaká tolerancia, koľko dni pred zaplatením CD môžem auto používať? 14 dní - 15. deň už musí byť daň zaplatená.

Ďakujem za rady.
Pekný deň.
JTB

Aby sme nemýlili ostatných už nie CD /cestná daň/ ale DzMV/ daň z motorových vozidiel./
Chobot
08.01.07,09:48
Dobrý deň.
Chcem vás požiadať o usmernenie.
Pri vykonávaní živnosti chcem používať naše rodinné súkromné auto. Vzniká mi povinnosť zaplatiť cestnú daň i v tom prípade, keď ide o auto súkromné? Ak áno od kedy? Čo v prípade (čo mi hrozí), ak použijem súkromné auto na podnikateľský účel, cestovné náklady vykážem a vyúčtujem si v účtovníctve a ešte nebudem mať zaplatenú CD? Je tam nejaká tolerancia, koľko dni pred zaplatením CD môžem auto používať?

Ďakujem za rady.
Pekný deň.
JTB

Pokiaľ nezaplatíš DzMV, tak si budeš môcť uplatniť iba náklady v súvislosti s vyúčtovaním služobneých ciest, ktoré si absolvoval s tým autom a to vo forme paušálu 6,20/km a náhrade za spotrebované PHM. Žiadne iné náklady si nebudeš môcť uplatniť (napr. ak budeš bežne jazdiť napr. nakupovať materiál a nebude to SC).

Ak uhradíš DzMV, môžeš si uplatniť aj náklday napr. na opravu, údržbu a všekty náklady na PHM, ktoré si mal v súvislosti s pracovnými jazdami (nie súkromnými). To je tak v skratke. Bližšie si vyhľadaj niektoré staršie témy, bolo toho popísaného veľa.

P.s.: aj keď som nenapísal úplne správnu radu, aspoň som posunul tému a "vyprovokoval" Ti správnu odpoveď.
tinaM
08.01.07,10:00
Dobrý deň.
Chcem vás požiadať o usmernenie.
Pri vykonávaní živnosti chcem používať naše rodinné súkromné auto. Vzniká mi povinnosť zaplatiť cestnú daň i v tom prípade, keď ide o auto súkromné?Áno Ak áno od kedy?Do 15 dní od 1.dňa vzniku daňovej povinnosti.Napr.vznik daňovej povinnosti 1.1.2007, od 2.1.2007-16.1.2007 podať DP a daň zaplatiť.
Čo v prípade (čo mi hrozí), ak použijem súkromné auto na podnikateľský účel, cestovné náklady vykážem a vyúčtujem si v účtovníctve a ešte nebudem mať zaplatenú CD?Vykazovať náklady môžeš, ale bude sankcia pri dani z MV. Je tam nejaká tolerancia, koľko dni pred zaplatením CD môžem auto používať?15.

Ďakujem za rady.
Pekný deň.
JTB
Odpovede sú zvýraznené.
skaspa
08.01.07,10:05
Pokiaľ nezaplatíš DzMV, tak si budeš môcť uplatniť iba náklady v súvislosti s vyúčtovaním služobneých ciest, ktoré si absolvoval s tým autom a to vo forme paušálu 6,20/km a náhrade za spotrebované PHM. Žiadne iné náklady si nebudeš môcť uplatniť (napr. ak budeš bežne jazdiť napr. nakupovať materiál a nebude to SC).
Cesta za účelom nákupu materiálu nie je služobnou cestou? Podľa mňa je a za takúto cestu tiež prináleži náhrada + PHM; to či je aj súkromné auto používané na "podnikateľské" účely skúma daňový úrad a keď zistí, že je a nebola zaň zaplatená daň z motorových vozidiel, tak vyvodí príslušné dôsledky; v zákone 595/2003 Z.z. nie je uvedená podmienka, že náhrady + PHM sú daňovo uznané iba po zaplatení dane z motorových vozidiel. Takže môže uplatňovať aj bez zaplatenia tejto dane s hrozbou sankcií.

Ak uhradíš DzMV, môžeš si uplatniť aj náklday napr. na opravu, údržbu a všekty náklady na PHM, ktoré si mal v súvislosti s pracovnými jazdami (nie súkromnými). To je tak v skratke. Bližšie si vyhľadaj niektoré staršie témy, bolo toho popísaného veľa.
Zaplatenie DzMV neoprávňuje si uplatniť náklady na opravy a údržbu súkromného auta nezaradeného v obchodnom majetku, to ako keby daň z nehnuteľností oprávňovala FO si uplatňovať výdavky na opravu svojej súkromnej nehnuteľnosti, ktorú nemá zahrnutú v majetku, ale by ju FO využívala aj na podnikanie
Chobot
08.01.07,11:55
Cesta za účelom nákupu materiálu nie je služobnou cestou? Podľa mňa je a za takúto cestu tiež prináleži náhrada + PHM; to či je aj súkromné auto používané na "podnikateľské" účely skúma daňový úrad a keď zistí, že je a nebola zaň zaplatená daň z motorových vozidiel, tak vyvodí príslušné dôsledky; v zákone 595/2003 Z.z. nie je uvedená podmienka, že náhrady + PHM sú daňovo uznané iba po zaplatení dane z motorových vozidiel. Takže môže uplatňovať aj bez zaplatenia tejto dane s hrozbou sankcií.

Zaplatenie DzMV neoprávňuje si uplatniť náklady na opravy a údržbu súkromného auta nezaradeného v obchodnom majetku, to ako keby daň z nehnuteľností oprávňovala FO si uplatňovať výdavky na opravu svojej súkromnej nehnuteľnosti, ktorú nemá zahrnutú v majetku, ale by ju FO využívala aj na podnikanie

Aby som si to teda konečne ujasnil:

Ak podnikateľ používa vlastné auto, nezaradené do majetku, aký je rozdiel v použivaní, keď zaplatí daň a kedy nemusí zaplatiť daň. Bol som v tom, že keď použije len na služobné cesty, kde si účtuje náhradu za km a za PHM, tak daň nemusí mať zaplatenú.

Kedy potom musí daň zaplatiť? Ak ho použije na podnikanie? Akú má potom z toho výhodu oproti tým služobkám? Alebo musí vždy zaplatiť cestnú daň?Či mám v tom zmätok?

Ten druhý odstavec mi je už jasný.
skaspa
08.01.07,12:14
Aby som si to teda konečne ujasnil:

Ak podnikateľ používa vlastné auto, nezaradené do majetku, aký je rozdiel v použivaní, keď zaplatí daň a kedy nemusí zaplatiť daň. Bol som v tom, že keď použije len na služobné cesty, kde si účtuje náhradu za km a za PHM, tak daň nemusí mať zaplatenú.

Kedy potom musí daň zaplatiť? Ak ho použije na podnikanie? Akú má potom z toho výhodu oproti tým služobkám? Alebo musí vždy zaplatiť cestnú daň?Či mám v tom zmätok?

Ten druhý odstavec mi je už jasný.
Tak sa teda pokúsim:
Zadávateľ otázky píše, že je živnostník: ak živnostník použije auto nezaradené do obchodného majetku na podnikanie spĺňa definíciu daňovníka podľa zákona 582/2004 ods. 85: Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
Z uvedeného je jasné, že živnostník použil auto na podnikanie (nerieši sa aké auto, či vlastné, požičané od suseda, alebo zaradené v majetku), čiže platí daň z motorových vozidiel aj za auto nezaradené v obchodnom majetku, lebo mu to vyplýva priamo zo zákona - je daňovník.

Zrejme si to mýliš, keď zamestnanec, napr. s.r.o. alebo aj živnostníka, využije pri pracovnej ceste súkromné vozidlo resp. vozidlo nezaradené v obchodnom majetku svojho zamestnávateľa, ten platiť daň z motorových vozidiel nemusí, lebo ako zamestnanec nevyužil motorové vozidlo na podnikanie (ako zamestnanec nepodniká) a ani s.r.o. toto auto nevyužíva na podnikanie - využíva ho zamestnanec pri plnení úloh, ktoré mu vyplývajú so zamestnaneckého pomeru. Za takto využité auto sa DzMV neplatí.
Chobot
08.01.07,12:23
Tak sa teda pokúsim:
Zadávateľ otázky píše, že je živnostník: ak živnostník použije auto nezaradené do obchodného majetku na podnikanie spĺňa definíciu daňovníka podľa zákona 582/2004 ods. 85: Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
Z uvedeného je jasné, že živnostník použil auto na podnikanie (nerieši sa aké auto, či vlastné, požičané od suseda, alebo zaradené v majetku), čiže platí daň z motorových vozidiel aj za auto nezaradené v obchodnom majetku, lebo mu to vyplýva priamo zo zákona - je daňovník.

Zrejme si to mýliš, keď zamestnanec, napr. s.r.o. alebo aj živnostníka, využije pri pracovnej ceste súkromné vozidlo resp. vozidlo nezaradené v obchodnom majetku svojho zamestnávateľa, ten platiť daň z motorových vozidiel nemusí, lebo ako zamestnanec nevyužil motorové vozidlo na podnikanie (ako zamestnanec nepodniká) a ani s.r.o. toto auto nevyužíva na podnikanie - využíva ho zamestnanec pri plnení úloh, ktoré mu vyplývajú so zamestnaneckého pomeru. Za takto využité auto sa DzMV neplatí.

Aha, tak potom je podnikateľ, ktorý raz za čas využije svoje vlastné súkromné auto na služobnú cestu znevýhodnený oproti zamestnancovi, ktorý by tiež vlastné auto použil na SC. Zamestnanec nemusí zaplatiť daň, ale živnostník ju musí uhradiť, aj keby to auto použil len na jednej SC v roku?
Beata
08.01.07,12:26
Aby som si to teda konečne ujasnil:

Ak podnikateľ používa vlastné auto, nezaradené do majetku, aký je rozdiel v použivaní, keď zaplatí daň a kedy nemusí zaplatiť daň. Bol som v tom, že keď použije len na služobné cesty, kde si účtuje náhradu za km a za PHM, tak daň nemusí mať zaplatenú.

Kedy potom musí daň zaplatiť? Ak ho použije na podnikanie? Akú má potom z toho výhodu oproti tým služobkám? Alebo musí vždy zaplatiť cestnú daň?Či mám v tom zmätok?

Ten druhý odstavec mi je už jasný.

Ono je to trochu ináč ako si uviedol v príspevku hore vyššie.
Zhrniem to takto:

1. Podnikateľ používa vlastné MV na podnikanie, ale toto MV nezaradil do majetku:
- do 15 dní musí podať DP k dani z MV a zaplatiť daň z MV,
- uplatňuje výdavky na PHL + sadzbu 6,20 Sk.

2. Podnikateľ používa vlastné MV na podnikanie a zaradí ho do majetku:
- do 15 dní musí podať DP k dani z MV a zaplatiť daň z MV, uplatňuje výdavky na PHL + opravy a údržbu.

3. Zamestnanec používa vlastné MV na služobnú cestu:
- nepodáva DP a neplatí daň z MV,
- zamestnanec zamestnávateľ mu preplatí PHL + sadzbu 6,20 Sk.
Beata
08.01.07,12:31
Aha, tak potom je podnikateľ, ktorý raz za čas využije svoje vlastné súkromné auto na služobnú cestu znevýhodnený oproti zamestnancovi, ktorý by tiež vlastné auto použil na SC. Zamestnanec nemusí zaplatiť daň, ale živnostník ju musí uhradiť, aj keby to auto použil len na jednej SC v roku?

Neviem, či naozaj existuje taký podnikateľ, ktorý by si uhradil daň z MV a potom by nevyužil možnosť uplatnenia si výdavkov za PHL + sadzbu 6,20 / km... :rolleyes:

Ale ak naozaj taký podnikateľ existuje, tak potom odpoveď na Tvoju otázku, či musí uhradiť živnostník daň z MV aj keď použije auto len na jednu SC v roku znie: áno, musí :p
skaspa
08.01.07,12:35
Aha, tak potom je podnikateľ, ktorý raz za čas využije svoje vlastné súkromné auto na služobnú cestu znevýhodnený oproti zamestnancovi, ktorý by tiež vlastné auto použil na SC. Zamestnanec nemusí zaplatiť daň, ale živnostník ju musí uhradiť, aj keby to auto použil len na jednej SC v roku?
áno, musí zaplatiť daň, aj keby auto použil iba na jednu pracovnú cestu ako podnikateľ, lebo ako už je uvedené vyššie spĺňa definíciu daňovníka; nemusí však platiť "celoročnú" daň, ale zaplatí iba pomernú časť za obdobie kedy auto využíval napr. auto, ktoré má v obchodnom majetku bude mať 2 týždne v oprave, tak v tomto čase bude využívať susedove, musí za neho na zaplatiť pomernú časť DzMV za obdobie, za ktoré auto využíval - čiže za 2 týždne.
Chobot
08.01.07,12:43
áno, musí zaplatiť daň, aj keby auto použil iba na jednu pracovnú cestu ako podnikateľ, lebo ako už je uvedené vyššie spĺňa definíciu daňovníka; nemusí však platiť "celoročnú" daň, ale zaplatí iba pomernú časť za obdobie kedy auto využíval napr. auto, ktoré má v obchodnom majetku bude mať 2 týždne v oprave, tak v tomto čase bude využívať susedove, musí za neho na zaplatiť pomernú časť DzMV za obdobie, za ktoré auto využíval - čiže za 2 týždne.

Tak mne je to už teraz jasné. Dúfam, že aj pre JTB.
skaspa
08.01.07,13:00
Dobrý deň.
Chcem vás požiadať o usmernenie.
Pri vykonávaní živnosti chcem používať naše rodinné súkromné auto....
Tu ešte upozorním, že treba si dať pozor na to "rodinné súkromné auto". Pokiaľ by bolo napr. rodičov (aj to je rodinné súkromné auto) do nákladov nemôžeš dať základnú sadbzu za km lebo v zmysle § 19 ods. 2 písm. e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
auto tvojich rodičov nie je tvoje vlastné, môžeš teda uplatňovať len spotrebované pohonné látky; auto musí byť teda tvoje vlastné príp. v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (aj vtedy sa považuje za vlastné a je nárok na základnú náhradu za km);
Betina2
09.01.07,10:23
Tak tu sú živnostníci opäť v nevýhode oproti zamestnancom. Skúsim to zhrnúť:

1) Zamestnanec, ak použije iné ako firemné vozidlo na PC, tak nemusí uhrádzať daň z MV, uplatní si kilometrovné, PHM, diéty, vreckové (len v zahr.) aj vedľajšie výdavky a zamestnávateľ mu ich preplatí.
Neplatí daň.

2)Ak ide živnostník na PC svojím autom nezaradeným v majetku, môže si dať do výdavku:
- kilometrovné, PHM, + diéty + vreckové (IBA PRI ZAHRANIČNÝCH PC)+ vedľajšie výdavky (parkovné, diaľničnú známku, prípadne odťahovú sl.- no tú odťahovku neviem - no nie je to údržba a oprava bežná.).
+Musí si zaplatiť daň VŽDY, je jedno či ide svojím súkromným alebo cudzím súkromným, lebo ide v súvislosti s podnikaním !!! Ale nesmie si uplatňovať výdavky na opravu a údržbu (ani napr.kúpu kvap.do ostrekovača či pneumatiky) !!!
!!! Ak ide cuzím autom, iným ako vlastným, NESMIE si uplatniť ani KILOMETROVNÉ !!!!!

3)Ak ide na PC živnostník autom zaradeným v svojom obch.majetku živnostníka, musí zaplatiť daň VŽDY, uplatní si len výdavky na PHM, diéty, vreckové (v zahr.), vedľajšie výdavky, ale NESMIE si dať KILOMETROVNÉ. Zato však uplatňuje výdavky na opravu a údržbu a prípadne odpisy(ak ho odpisuje)
Vždy MUSÍ platiť daň !!!

Z toho mi vychádza, že živnostník musí DzMV zaplatiť vždy, ak použuje akéhoľvek auto v súvislosti s podnikaním (a chce si uplatniť aj nejaké tie výdavky.) A mal by to urobiť pred prvou cestou - podať DP a uhradiť všetko v termíne.

Zaujíma ma však, za akých podmienok si podnikateľ úhradu DzMV môže uplatniť do daňových výdavkov.
Môj názor:
1)použie vlastné auto zaradené - uplatní si uhradenú daň do režijného výdavku (v JU)
2) Ak použije vlastné nezaradené - tak isto použije úhradu do výdavku (na šeku je jeho DIČ ako VS)
3)ak použije cudzie a daň uhradí tento živnostník namiesto majiteľa?? (Na šeku je ako VS jeho DIČ)
4)ak použije cudzie a daň uhradí majiteľ auta ?? (vo svojom mene)

Ja mám momentálne prípad č.2 a 3 a rozhodujem sa, či mu to mám dať ako daň.výdavok, ale myslím, že na to má nárok. Tak mu to dám do daň. výdavku.

Ešte mám otázku. Ak živnostník uhradí daň z MV na rok 2007 v roku 2006, dám mu to podľa dátumu úhrady či podľa toho, na ktorý rok sa vzťahuje? Ja by som to dala podľa dátumu úhrady. Opravte ma, ak sa mýlim.
skuba
09.01.07,15:59
Ahojte pridám sa k vám a chcem sa este spytat, či cestnu dan platí fyzická osoba tá, ktorá auto vlastný, alebo podnikateľ ten ktorí auto používa na služobné cesty
dakujem
Chobot
10.01.07,07:23
Ahojte pridám sa k vám a chcem sa este spytat, či cestnu dan platí fyzická osoba tá, ktorá auto vlastný, alebo podnikateľ ten ktorí auto používa na služobné cesty
dakujem

Zákon č. 582/2004 § 85:

"Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie."
ata111
10.01.07,09:16
Ešte mám otázku. Ak živnostník uhradí daň z MV na rok 2007 v roku 2006, dám mu to podľa dátumu úhrady či podľa toho, na ktorý rok sa vzťahuje? Ja by som to dala podľa dátumu úhrady. Opravte ma, ak sa mýlim.[/quote]
V JU podľa úhrady, ale aj tak si myslím, že by mohli daňováci namietať, že si si umelo vytvorila náklady roku 2006 a môžu ti to vyhodiť.:mee: