mariana11
06.01.07,10:08
Chcem sa spytat, ci som povinna ako maloobchod odovzdat povelenie na predaj dodavatelom/ velkoobchodom/. A tiez ci aj ja mam pozadovat toto povolenie od nich. Lebo zoznam drzitelov povolení je uvedeny na www stranke colneho uradu aj s cislom povolenia.
A este nieco...vcerta som nakupovala lied od velkoskladu ako do teraz..na doklad z pokladne. Upozornili ma, ze takyto doklad si nemozem dat do vydavkov!!! ak nie su uvedene na doklade moje udaje / odberatel/. To nemozem nakupovat napriklad z TESCA lieh na dalsi predaj?
Muška
06.01.07,19:27
Ak budeš kupovať lieh na faktúru /na meno/ môžeš dodávateľovi povedať číslo svojho povolenia , ale vraj to nie je Tvoja povinnosť, lebo si to môže overiť na www. stránke.

Veľkosklad ak predáva cez pokladne /tak je to už podľa mňa vlastne maloobchod/. Vtedy môže byť odberateľ anonymný.
Takto sa niektoré veľkosklady bránili požiadať o povolenie na predaj, keďže sú už "registrovanou osobou"
Ale zákon hovorí "registrovaná" osoba môže predávať iba osobe, ktorá ma "povolenie" na predaj.
A osoba, ktorá má "povolenie" na predaj môže predávať osobe , ktorá má "povolenie" a aj anonymne.

Tvojou povinnosťou je len , aby si Ty nakupovala od osoby, ktorá je registrovaná /majú pridelené reigstračné číslo - sú to väčšinou veľkosklady/ alebo má povolenie na predaj alkoholu /väčšinou maloobchod, ale aj pohostinstvá./
Tvoje údaje na takomto doklade nemusia byť.

A samozrejme Ty môžeš ďalej predávať iba ak máš povolenie na predaj.
mailer23
19.01.07,13:10
Ja by som sa chcel spytat Vas pan Muska na toto:

Právnické osoby alebo fyzické osoby, ktoré sú prevádzkovateľmi daňových skladov, užívateľskými podnikmi, oprávnenými príjemcami a daňovými splnomocnencami, sú povinné viesť evidenciu podľa § 38 až 43 zákona č. 105/2004 Z. z. v znení zákona č. 556/2004 Z. z. na základe sprievodných dokumentov, záznamov o príjme a výdaji liehu, dodacích listov, faktúr a podobne, pričom táto dokladová evidencia má byť podľa § 38 ods. 2 zákona č. 105/2004 Z. z. vedená spôsobom, aby na jej základe mohla byť splnená oznamovacia povinnosť podľa § 44 zákona č. 105/2004 Z. z. v znení zákona č. 556/2004 Z. z.

Ak ma byt tato dokladova evidencia vedená sposobom,aby na jej zaklade mohla byt splnena oznamovacia povinnost,si myslim, ze blok z registracnej pokladnice nie je postacujuci,nakolko neobsahuje evidencne cislo vydane colnym uradom a ani prepocet v l.a.,a neobsahuje ani adresata komu bol predany.Myslim si, ze takyto doklad by zakaznik nemohol prilozit k svojej evidencii,ktoru je povinny robit na prevadzke podla §44 zakona 104/2004.Na zaklade takto anonymneho dokladu predsa nemoze viest tuto evidenciu a na poziadanie musi aj tento doklad kontrole predlozit.Otazkou je vsak ci je povinny ho tam mat,ak napriklad zakon o DPH hovori, ze moze byt takyto doklad u uctovnika.

Ak by sme predali lieh v spotrebitelskom baleni iba z registracnej pokladne,nahlasili by sme tento ukon ako anonymny predaj,zakaznik by vsak nahlasil nakup alkohol v nasej firme colnemu uradu. Podla mna by malo byt v zaujme zakaznika vypytat si fakturu-dodaci list, ak to chce dalej predavat,aky je Vas nazor na dany problem?DAKUJEM
Muška
19.01.07,19:59
Mailer, veľmi mi lichotí, že si oslovil práve mňa, ale ja som v tomto tiež len učím.
Tak skúsim:
Tebou citovaný odstavec zákona sa vzťahuje na registrované osoby /napr. veľkosklad/
a tie môžu predávať len osobám, ktoré majú povolenie

Na osoby, ktoré majú povolenie sa vzťahujú § 44


Myslím si, že môžeš nakupovať "anonymne" aj keď budeš ďalej predávať alkohol. Colným úradom ide hlavne o to, či tí čo Ti to predali mali povolenie.
Tu klikni, http://www.porada.sk/showpost.php?p=336771&postcount=41 a tam najdeš odpoveď

V prílohe máš zrekonštruovaný zákon

Muška - a som slečna :D
marekm
20.01.07,08:27
Ja som práve dnes nakúpil lieh u svojho stáleho dodávateľa, ktorý je kombinovaný veľko/maloobchod, zabudli mi na doklad vytlačiť moje údaje. Zrejme v znení vyššieho to môžem normálne zaevidovať - nie je práve na tento účel v tlačive Oznámenia na str. 2 (príjem spotrb. balenia liehu) stĺpec Maloobchod a stĺpec Veľkoobchod? Ak nie, potom načo sú tam tie stĺpce. Môže ma niekto odkázať na pokyny pre vypĺňanie?
Ďakujem.
mailer23
20.01.07,09:50
Ok, slecna tak som sa sekolJ...

Mnou citovany odstavec sa vztahuje aj na osoby, ktore maju povolenie na predaj liehu v spotrebitelskom baleni,cize kompletne na vsetkych. Pise sa o tom v zrekonstruovanej novele zakona. 105/2004 §44 ods 11:

11) Držiteľ povolenia na predaj je povinný
a) nakupovať spotrebiteľské balenie len od držiteľa povolenia na predaj alebo od registrovanej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia spotrebiteľského balenia,
c) viesť evidenciu podľa odseku 12,
d) skladovať v prevádzkarni len spotrebiteľské balenie určené na predaj v rámci podnikateľskej činnosti.

Dokonca § 39 ods 4 hovori toto:

(4) Zápisy v evidencii sa musia viesť za každý deň a vykonať najneskôr nasledujúci pracovný deň po vzniku udalosti.

Zákon c. 455/1991 Zb. o zivnostenskom podnikani § 33 ods 1

(1) kupa tovaru na ucely jeho predaja konecnemu spotrebitelovy(maloobchod) alebo na ucely jeho predaja inym prevadzkovatelom zivnosti(velkoobchod).

Ak mam nakupit od toho kto mal povolenie a pripadne kontrole z colneho uradu to aj dokazat,mal by som mat jeho cislo povolenia uvedene na doklade.

Stale si myslim, ze z obycajneho blocku nie si schopna viest evidenciu tak,aby si z nej mohla splnit oznamovaciu povinnost. Ak toto niekto vie vyvratit,nech to sem prosim napise,budem len rad.

PS: Skutocne neviem na co je kolonka na tlacive maloobchod,ked podla zivnostenskeho zakona je maloobchod predaj konecnemu spotrebitelovi.Toto nechapem vobec,pretoze nie si konecny spotrebitel ked vyplnas tlacivo o nakupe a predaji.
Excise Duty
20.01.07,14:34
Ja by som sa chcel spytat Vas pan Muska na toto:

Právnické osoby alebo fyzické osoby, ktoré sú prevádzkovateľmi daňových skladov, užívateľskými podnikmi, oprávnenými príjemcami a daňovými splnomocnencami, sú povinné viesť evidenciu podľa § 38 až 43 zákona č. 105/2004 Z. z. v znení zákona č. 556/2004 Z. z. na základe sprievodných dokumentov, záznamov o príjme a výdaji liehu, dodacích listov, faktúr a podobne, pričom táto dokladová evidencia má byť podľa § 38 ods. 2 zákona č. 105/2004 Z. z. vedená spôsobom, aby na jej základe mohla byť splnená oznamovacia povinnosť podľa § 44 zákona č. 105/2004 Z. z. v znení zákona č. 556/2004 Z. z.

Ak ma byt tato dokladova evidencia vedená sposobom,aby na jej zaklade mohla byt splnena oznamovacia povinnost,si myslim, ze blok z registracnej pokladnice nie je postacujuci,nakolko neobsahuje evidencne cislo vydane colnym uradom a ani prepocet v l.a.,a neobsahuje ani adresata komu bol predany.Myslim si, ze takyto doklad by zakaznik nemohol prilozit k svojej evidencii,ktoru je povinny robit na prevadzke podla §44 zakona 104/2004.Na zaklade takto anonymneho dokladu predsa nemoze viest tuto evidenciu a na poziadanie musi aj tento doklad kontrole predlozit.Otazkou je vsak ci je povinny ho tam mat,ak napriklad zakon o DPH hovori, ze moze byt takyto doklad u uctovnika.

Ak by sme predali lieh v spotrebitelskom baleni iba z registracnej pokladne,nahlasili by sme tento ukon ako anonymny predaj,zakaznik by vsak nahlasil nakup alkohol v nasej firme colnemu uradu. Podla mna by malo byt v zaujme zakaznika vypytat si fakturu-dodaci list, ak to chce dalej predavat,aky je Vas nazor na dany problem?DAKUJEM


Oznamovacia povinnosť podľa § 44 sa plní v zmysle jeho ustanovenia ods. 18, a to na základe evidencie podľa ods. 12 rovnakého paragrafu zákona. Evidencie podľa ustanovení § 38 až 43 neslúžia na účely oznamovacej povinnosti podľa § 44! Sú to evidencie na účely daňovej kontroly podľa ustanovenia § 45 a nemajú nič spoločné s povolením na predaj SBL! Takže sa s tým netreba vôbec zaťažovať.
Pokiaľ ide o blok z registračnej pokladne, ten je legálnym dokladom o nadobudnutí spotrebiteľského balenia liehu, ak spĺňa náležitosti podľa ustanovenia § 2 písm. j) Vyhlášky Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou. Ak spĺňa, potom je to doklad, potvrdzujúci nákup od osoby s povolením na predaj SBL. Sú v ňom totiž uvedené identifikačné údaje dodávateľa SBL a na základe týchto identifikačných údajov si možno overiť dodávateľa v elektronickej databáze podľa ustanovenia § 44 ods. 9 zákona č. 105/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, v znení neskorších predpisov preto, lebo zákon bol novelizovaný viac ako jedenkrát (zákonmi č. 556/2004 Z. z., č. 632/2004 Z. z., č. 633/2004 Z. z., č. 68/2005 Z. z., č. 533/2005 Z. z. a č. 278/2006 Z. z.), teda nie v znení zákona č. 556/2004 Z. z., ako uvádzaš Ty vo svojom príspevku. Zákon č. 105/2004 Z. z. v znení zákona č. 556/2004 Z. z. problematiku povolení na predaj SBL vôbec neupravuje, stalo sa tak až na základe zákona č. 278/2006 Z. z.!
Čiže takýto doklad možno pokojne priložiť k akejkoľvek evidencii, teda nielen k evidencii podľa § 44! Vyššie uvedenú databázu nájdeš na stránke
http://www.colnasprava.sk/cssr/www/CShome.nsf (http://www.colnasprava.sk/cssr/www/CShome.nsf), ak tam pri vyhľadávaní doplníš údaje z bloku z registračnej pokladne, tak sa Ti tam musí objaviť údaj o osobe vrátane čísla povolenia na predaj SBL, ak nie, potom Tvoj dodávateľ nie je držiteľom povolenia na predaj SBL a nemožno od neho nakupovať tovar určený na ďalší predaj! Ak u neho nakúpim tovar na moju výlučne súkromnú spotrebu, je mi to úplne jedno, či má alebo nemá povolenie na predaj SBL, je to jeho zodpovednosť, ak predáva SBL bez príslušného povolenia.
Tvoj príspevok je natoľko mätežný, že neviem, či sa pýtaš ako dodávateľ alebo ako odberateľ SBL. Ak si prevádzkovateľ daňového skladu alebo oprávnený príjemca, potom sa Ťa povolenie na predaj SBL vôbec netýka, ak takýto tovar nakupuješ. Ak si prevádzkovateľom daňového skladu alebo oprávnený príjemca, potom sa Ťa povolenie na predaj SBL týka iba vtedy, ak predávaš SBL osobám určené na ich konečnú spotrebu, keďže z ustanovenia § 44 ods. 13 vyplýva skutočnosť, že registrovaná osoba je povinná predávať spotrebiteľské balenie v daňovom voľnom obehu len držiteľovi povolenia na predaj alebo registrovanej osobe, ak tento zákon neustanovuje inak. Čiže na takýto predaj musíš mať povolenie, hoci si už registrovanou osobou, a to buď podľa § 22 alebo § 23 zákona.
Je prvoradou povinnosťou odberateľov s povolením na predaj SBL overovať si dodávateľa, pretože s ustanovenia § 44 ods. 11 písm. a) vyplýva, že držiteľ povolenia na predaj je povinný nakupovať spotrebiteľské balenie len od držiteľa povolenia na predaj alebo od registrovanej osoby, ak zákon neustanovuje inak. Kedže zákon neukladá povinnosť uvádzať na dokladoch pri predaji SBL číslo povolenia na predaj, záleží len na dobrej vôli dodávateľa, či toto číslo bude na predajnom doklade, či už to bude faktúra alebo blok z RP uvádzať, na overovanie slúži vyššie spomenutá databáza!
Tiež by ma zaujímalo, prečo chceš na dokladoch uvádzať prepočet l a., ten si musí každý urobiť sám, to vyplýva z ustanovenia § 44 ods. 12.
Excise Duty
20.01.07,14:40
Ja som práve dnes nakúpil lieh u svojho stáleho dodávateľa, ktorý je kombinovaný veľko/maloobchod, zabudli mi na doklad vytlačiť moje údaje. Zrejme v znení vyššieho to môžem normálne zaevidovať - nie je práve na tento účel v tlačive Oznámenia na str. 2 (príjem spotrb. balenia liehu) stĺpec Maloobchod a stĺpec Veľkoobchod? Ak nie, potom načo sú tam tie stĺpce. Môže ma niekto odkázať na pokyny pre vypĺňanie?
Ďakujem.

Ty si nakúpil SBL na účely ďaľšieho predaj a tento nákup vykážeš v oznámení na strane 2 ako nákup v o veľkoobchode.
Michal1
21.01.07,11:43
Zo synom máme spoločnú predajňu Potraviny. Do 31.12.2006, povolenie na predaj liehu mal syn, od 1.1.2007 toto povolenie mám ja, syn už nie. prosim o radu ako postupovať pri evidencii liehu za mesiac dec. 2006 a potom január 2007. Čo s liehom ktorý bol v predajni na prelome rokov ako ho evidovať. ďakujem.
Suvino
15.11.07,11:25
Chcem sa spýtať či by mi nevedel niekto poradiť ako viesť evidenciu o alkohole podľa zákona č. 105/2004 §44 odstavec 12.