virka
06.01.07,11:50
Musí SZČO oznámiť DU príjem iného SZČO. Jedná sa o kúpu os. automobilu v hotovosti. Myslím si že áno, ale pýtam sa pre moje upresnenie a do 25. 1. 2007? Máte na to aj nejaké tlačivo?
kankai
06.01.07,10:54
Pridam sa aj ja.Od akej vysky prijmu je oznamovacia povinnost?Dakujem.
DušanČ
06.01.07,10:59
Oznamovacia povinnosť platí pre všetky podnikateľské subjekty a je stanovená
podľa zákona 511/92 Zb. s termínom do 31.01. za uplynulý kalendárny rok. Neviem o žiadnom tlačive, ja to oznamujem normálne listom
Melnick
06.01.07,11:07
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
drako
06.01.07,11:13
Predpokladám,že negatívne hlásenie nie je potrebné zaslať.Je to tak?
----------------------
Zita
Lucy
06.01.07,11:22
Áno negatívne hlásenia sa neposielajú.

Teda, ak v danom kalendárnom roku PO alebo FO, neeviduje žiadne platby, ktoré by splňali podmienky na ohlásenie - "bonzovanie" - v tomto prípade sa na daňový úrad neposiela oznámenie, že takéto platby firma nemá.
skaspa
06.01.07,11:29
Oznamovacia povinnosť platí pre všetky podnikateľské subjekty a je stanovená
podľa zákona 511/92 Zb. s termínom do 31.01. za uplynulý kalendárny rok. Neviem o žiadnom tlačive, ja to oznamujem normálne listom
s termínom do 30.1. vyplýva to jednoznačne z § 32 ods. 5 zákona o správe daní a poplatkov, viď príspevok MELNICK
tinaM
06.01.07,15:56
Ak mi tovar donesie kuriérska služba, alebo je to dobierka /zásielku vyplatím v hotovosti/ a dodávateľom je FO, je nutné aj takéto príjmy oznamovať?
Marianna01
06.01.07,15:58
Ak mi tovar donesie kuriérska služba, alebo je to dobierka /zásielku vyplatím v hotovosti/ a dodávateľom je FO, je nutné aj takéto príjmy oznamovať?
Ano, ak splníš podmienku stanovenú v zákone - príspevok od Melnick

len doplním - kuriérsku službu vyplatíš v hotovosti na príjmový doklad - čiže nie na doklad z ERP - oznamuješ.
mysimis
06.01.07,15:59
Ak presiahne za kalendárny rok sumu 100000,- Sk tak áno.
tinaM
06.01.07,16:23
Ďakujem. Oznamovala som to, ale som sa chcela uistiť. Nechcem byť zbytočný "bonzák".
DušanČ
06.01.07,16:33
s termínom do 30.1. vyplýva to jednoznačne z § 32 ods. 5 zákona o správe daní a poplatkov, viď príspevok MELNICK
Nezaoberal, by som sa až takýmito malichernosťami. V zákone totiž vôbec nie je napísané, že termín tejto povinnosti je 30.01. Tam je napísané (§ 32, ods. 5), že "oznámenie sa zašle vždy do 30 dní po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom bola platba vykonaná". A keď zoberieme do úvahy právnu úpravu platnú pre počítanie času (§ 122, ods. 1 Občianskeho zákonníka), tridsiatym dňom je 31.01. Uvedené ustanovenie hovorí, že "lehota určená podľa dní sa začína dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok". Rok ale dňa 31.12. ešte trvá, uplynul až 01.01., teda počítať sa začína až 02.01. Tridsiaty deň je teda 31.01. Teoreticky sa môže stať, že týmto dňom bude až 02.02., a to vtedy, keď dni 31.01. a 01.02. budú sobota a nedeľa. V § 122, ods. 3 Obč.zákonníka sa totiž hovorí, že "ak posledný deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň".
Nechcel som sa zaoberať až takýmito malichernosťami, no musel som reagovať.
evina
06.01.07,17:43
Nezaoberal, by som sa až takýmito malichernosťami. V zákone totiž vôbec nie je napísané, že termín tejto povinnosti je 30.01. Tam je napísané (§ 32, ods. 5), že "oznámenie sa zašle vždy do 30 dní po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom bola platba vykonaná". A keď zoberieme do úvahy právnu úpravu platnú pre počítanie času (§ 122, ods. 1 Občianskeho zákonníka), tridsiatym dňom je 31.01. Uvedené ustanovenie hovorí, že "lehota určená podľa dní sa začína dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok". Rok ale dňa 31.12. ešte trvá, uplynul až 01.01., teda počítať sa začína až 02.01. Tridsiaty deň je teda 31.01. Teoreticky sa môže stať, že týmto dňom bude až 02.02., a to vtedy, keď dni 31.01. a 01.02. budú sobota a nedeľa. V § 122, ods. 3 Obč.zákonníka sa totiž hovorí, že "ak posledný deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, je posledným dňom lehoty najbližší nasledujúci pracovný deň".
Nechcel som sa zaoberať až takýmito malichernosťami, no musel som reagovať.
Dušan páči sa mi Tvoja úvaha, ale aby sme nepomýlili ostatných termín na podanie bonzákov je 30.1.2007, čo je utorok, takže platí 30.1.2007. Prečo?

1. Ob.Z zákonník rieši o.i. :
(2) Občiansky zákonník upravuje majetkové vzťahy fyzických a právnických osôb, majetkové vzťahy medzi týmito osobami a štátom, ako aj vzťahy vyplývajúce z práva na ochranu osôb, pokiaľ tieto občianskoprávne vzťahy neupravujú iné zákony...
2. Ak by som chcela presne rozobrať však aj paragraf , na ktorý sa odvolávaš, termín mne osobne i tak vyjde na 30.1.

(1) Lehota určená podľa dní začína sa dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok. Polovicou mesiaca sa rozumie pätnásť dní.

Pre začiatok našej udalosti je rozhodujúci koniec roka, t.j. polnoc 31.12. a deň, ktorý po tejto udalosti začína je 1.1. takže 30 dní je 30.1.2007
Našu udalosť však rieši zákon o správe daní a poplatkov:

"Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku /a toto je začiatok našej udalosti/, v ktorom bola platba vykonaná"

Tento zákon o správe daní a poplatkov rieši v paragrafe 13 i otázku lehôt a ich plynutia v daňovom konaní a myslí o.i. i na termíny, ktoré pripadnú na sobotu alebo nedeľu:

(10) Ak pripadne posledný deň lehoty na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň.

A plynutie lehoty určuje vlastne totožne s OZ:
(8) Do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, kedy došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty.
A ako som na začiatku povedala začiatok našej lehoty je koniec kalendárneho roka, teda do 00.00 hod. 31.12.
DušanČ
06.01.07,18:52
Milá Evina, môj príspevok som napísal skôr na spestrenie, ako na to, aby sa o ňom rozprúdila búrlivá diskusia. Je to skôr formalita, lebo aj tak DÚ zatiaľ, aspoň podľa mojich skúseností, žiadne sankcie za opozdené "bonzáky" nezaviedli. Podal som už hlásenie aj koncom februára a nič sa nestalo. No aj tak si mylím, že moje zdôvodnenie pred právnikmi obstají. Čas 00.00 hod (polnoc) dňa 31.12. je totiž súčasťou tohto dňa, čiže jeho uplynutie nastáva až 01.01. A deň po uplynutí je už 02.01. Čiže, dôležité je to, čo je uvedené v § 32, ods. 5, zákona 511, teda po uplynutí kalendárneho roka. Toto počítanie času, kde v tomto prípade sa jedná len o sekundy, možno prirovnať s tým, ako pred pár rokmi vo svete v mnohých krajinách dňa 01.01.2000 oslavovali príchod nového storočia a dokonca tisícročia, čo bola samozrejme hlúposť.
Fany
06.01.07,18:58
Ja sa pýtam: Ak obe strany riadne priznajú finančnú čiastku, ale nebolo to nahlásené vrámci tohto zákona, je to pokutovateľné? Prečo?
evina
06.01.07,19:01
Milá Evina, môj príspevok som napísal skôr na spestrenie, ako na to, aby sa o ňom rozprúdila búrlivá diskusia. Je to skôr formalita, lebo aj tak DÚ zatiaľ, aspoň podľa mojich skúseností, žiadne sankcie za opozdené "bonzáky" nezaviedli. Podal som už hlásenie aj koncom februára a nič sa nestalo. No aj tak si mylím, že moje zdôvodnenie pred právnikmi obstají. Čas 00.00 hod (polnoc) dňa 31.12. je totiž súčasťou tohto dňa, čiže jeho uplynutie nastáva až 01.01. A deň po uplynutí je už 02.01. Čiže, dôležité je to, čo je uvedené v § 32, ods. 5, zákona 511, teda po uplynutí kalendárneho roka. Toto počítanie času, kde v tomto prípade sa jedná len o sekundy, možno prirovnať s tým, ako pred pár rokmi vo svete v mnohých krajinách dňa 01.01.2000 oslavovali príchod nového storočia a dokonca tisícročia, čo bola samozrejme hlúposť.

Dušan, vedˇ ja som búrlivo nediskutovala :):) jednoducho si myslím, čo som napísala a možno pred niektorými právnikmi by Tvoje tvrdenie obstálo a pred niektorými nie...poznáme to.
Nemám tiež skúsenosti z pokutovania bonzákov, ale formalitou to určitie nie je napr. v prípade prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, kde je tiež lehota 30 dní po uplynutí kalendárneho štrťroka už mnoho ľudí napr. podaním prehľadu za I. štvrťrok 31.1. a nie 30.1. skúseností s 2000 SK pokutou má....
evina
06.01.07,19:04
Ja sa pýtam: Ak obe strany riadne priznajú finančnú čiastku, ale nebolo to nahlásené vrámci tohto zákona, je to pokutovateľné? Prečo?
Ano je to pokutovateľné, lebo si si nesplnila oznamovaciu povinnosť vyplývajúcu z dikcie § 32, ods. 5 zákona....
skaspa
06.01.07,19:06
Ja sa pýtam: Ak obe strany riadne priznajú finančnú čiastku, ale nebolo to nahlásené vrámci tohto zákona, je to pokutovateľné? Prečo?
je to pokutovateľné podľa § 35 ods. 12 zákona 511/1992 Ak daňový subjekt nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo osobitného zákona11ab) alebo povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane, za ktorých porušenie sa neukladá pokuta podľa odsekov 1 až 11, môže mu správca dane uložiť pokutu do 1 000 000 Sk. Pokutu možno uložiť opakovane, a to vo výške jej dvojnásobku, ak jej uloženie neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá; maximálna výška pokuty ustanovená v prvej vete musí byť zachovaná. Rovnako môže správca dane uložiť pokutu za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona aj tretej osobe.

A prečo? lebo v zmysle § 32 ods. 5 Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane...

Pokutu teda dostaneš za nesplnenie si tejto povinnosti.

a ešte sa vrátim k termínu do kedy to treba nahlásiť:Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Kalendárny rok uplynie 31.12.2006. prvý deň po skončení kalendárneho roku je 1.1., druhý deň je 2.1.....tridsiaty deň je 30.1.
Jana2004
06.01.07,19:24
Ak mi tovar donesie kuriérska služba, alebo je to dobierka /zásielku vyplatím v hotovosti/ a dodávateľom je FO, je nutné aj takéto príjmy oznamovať?

Ak chceš oznámiť platbu za dodávku tovaru a máž za túto dodávku tovaru faktúru - nie. Ak chceš nahlásiť platbu za kuriérsku službu a ak táto platba za službu bola viac ako 100.000,00 Sk áno.
evina
06.01.07,19:34
Ak chceš oznámiť platbu za dodávku tovaru a máž za túto dodávku tovaru faktúru - nie. službu

Janka Tvoju prvú vetu trochu poupravím, nie je dôležité, či máš faktúru alebo nie, ale či platíš v hotovosti alebo prevodom cez banku. V prípade tovaru, ktorý platiš v hotovosti neoznamuješ len tie platby, na ktoré máš blok z ERP.
skaspa
06.01.07,19:36
Ak chceš oznámiť platbu za dodávku tovaru a máž za túto dodávku tovaru faktúru - nie. Ak chceš nahlásiť platbu za kuriérsku službu a ak táto platba za službu bola viac ako 100.000,00 Sk áno.
aj keď sa uhradí fyzickej osobe faktúra v hotovosti treba to nahlasovať (pri sume nad 100 000 Sk); podľa § 32 ods. 5 je aj úhrada faktúry v hotovosit hotovostná platba, z ktorej sa nezráža daň.

A ešte doplním, že limit 100 000 Sk na fyzickú osobu sa nevzťahuje len na tie jednotlivé platby, ktoré presahujú 100 000 Sk, ale ide o sumu v úhrne vyplatenú fyzickej osobe počas kalendárneho roka, teda napr. ak budem FO mesačne v hotovosti platiť 10 000 Sk som povinný tieto platby nahlásiť na daňový úrad, lebo som vyplatil fyzickej spolu za kaledárny rok 120 000 Sk;
DušanČ
06.01.07,19:51
[quote=evina]Dušan, vedˇ ja som búrlivo nediskutovala :):)

Evina, toto slovíčko nebolo myslené na teba, ja som sa bál, že sa mojej úvahy chytia ďalší, čo som nechcel. Jedno je však isté, nám ekonómom vo všeobecnosti chýba právnické myslenie a nevieme v prípade potreby využiť štylistické chyby našich zákonov. V prípade, keď nám dôjde z DÚ platobný výmer, poväčšine sklopíme uši a zaplatíme. Môj príspevok môže slúžiť aj ako návod, akým spôsobom sa dá brániť proti, často aj problematickým platobným príkazom našich štátnych inštitúcií. A na záver len zdupľujem, nepriek zopakovanému tvrdeniu pôvodcu môjho príspevku. Rok skončil až 01.01., lebo 31.12. až do 00,00 hod stále trvá.
virka
06.01.07,19:52
A ešte doplním k mojej prvej otázke. Bola spísaná KPZ na kúpu os.aut.Predávajúcim na KPZ je Jožo, ale dole predávajúci je pečiatka a je tam iné meno. Spýtala som sa klienta na vysvetlenie. Auto kúpil cez bazár dole pečiatka je bazár, predajná cena je 118.00 Sk uvedená na KPZ, pričom peniaze tomu hornému išli 115000,- Sk a bazáru za sprostredkovanie 3.000,-No v KPZ to nieje uvedené. Oznamovaciu povinnosť má voči tomu hore. KPZ nie je po právnej stránke (myslím) správne vypísaná. Nie je to správne určite.
Orsz
06.01.07,19:55
Pozrite si pre zaujímavosť stránku www.drsr.sk - podľa ich kalendára stačí odovzdať prehľady o zrazených preddavkoch do 31.1.2007! No nie sú úžasní? Oznámenia o platbách fyzickým osobám tam nie sú uvedené.
evina
06.01.07,19:57
Jedno je však isté, nám ekonómom vo všeobecnosti chýba právnické myslenie a nevieme v prípade potreby využiť štylistické chyby našich zákonov. V prípade, keď nám dôjde z DÚ platobný výmer, poväčšine sklopíme uši a zaplatíme. .
Dušan s týmto však búrlivo nesúhlasím:) Veľa príkladov vyvracajúcich Tvoje tvrdenie nájdeš i tu na Porade...a sú aj konkrétne výsledky v prospech daňovníka....
Orsz
06.01.07,19:57
A ešte doplním k mojej prvej otázke. Bola spísaná KPZ na kúpu os.aut.Predávajúcim na KPZ je Jožo, ale dole predávajúci je pečiatka a je tam iné meno. Spýtala som sa klienta na vysvetlenie. Auto kúpil cez bazár dole pečiatka je bazár, predajná cena je 118.00 Sk uvedená na KPZ, pričom peniaze tomu hornému išli 115000,- Sk a bazáru za sprostredkovanie 3.000,-No v KPZ to nieje uvedené. Oznamovaciu povinnosť má voči tomu hore. KPZ nie je po právnej stránke (myslím) správne vypísaná. Nie je to správne určite.


Malo by to byť správne - bazáry robia takéto zmluvy bežne. Medzi predávajúcim Jožom a bazárom je ešte ďalšia zmluva.
evina
06.01.07,19:59
Pozrite si pre zaujímavosť stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) - podľa ich kalendára stačí odovzdať prehľady o zrazených preddavkoch do 31.1.2007! No nie sú úžasní? Oznámenia o platbách fyzickým osobám tam nie sú uvedené.

Nemám to zatiaľ presne naštudované, ale tu sa chystala legislatívna zmena, aby nebol problém s 30. alebo 31. a neviem, či sa tak nestalo...
Orsz
06.01.07,19:59
[quote=evina]Dušan, vedˇ ja som búrlivo nediskutovala :):)

Evina, toto slovíčko nebolo myslené na teba, ja som sa bál, že sa mojej úvahy chytia ďalší, čo som nechcel. Jedno je však isté, nám ekonómom vo všeobecnosti chýba právnické myslenie a nevieme v prípade potreby využiť štylistické chyby našich zákonov. V prípade, keď nám dôjde z DÚ platobný výmer, poväčšine sklopíme uši a zaplatíme. Môj príspevok môže slúžiť aj ako návod, akým spôsobom sa dá brániť proti, často aj problematickým platobným príkazom našich štátnych inštitúcií. A na záver len zdupľujem, nepriek zopakovanému tvrdeniu pôvodcu môjho príspevku. Rok skončil až 01.01., lebo 31.12. až do 00,00 hod stále trvá.

Dušan prepáč, asi som to nepochopila dostatočne, ale nech rozmýšlam tak rozmýšlam, pre mňa skončil rok 31.12., nie 1.1. - takže to je pre mňa prvý deň po uplynutí starého roka. Čo ty na to? Mám zlé výpočty?
skaspa
06.01.07,20:00
[quote=evina]Dušan, vedˇ ja som búrlivo nediskutovala :):)

Evina, toto slovíčko nebolo myslené na teba, ja som sa bál, že sa mojej úvahy chytia ďalší, čo som nechcel. Jedno je však isté, nám ekonómom vo všeobecnosti chýba právnické myslenie a nevieme v prípade potreby využiť štylistické chyby našich zákonov. V prípade, keď nám dôjde z DÚ platobný výmer, poväčšine sklopíme uši a zaplatíme. Môj príspevok môže slúžiť aj ako návod, akým spôsobom sa dá brániť proti, často aj problematickým platobným príkazom našich štátnych inštitúcií. A na záver len zdupľujem, nepriek zopakovanému tvrdeniu pôvodcu môjho príspevku. Rok skončil až 01.01., lebo 31.12. až do 00,00 hod stále trvá. navrhujem podávať hlásenie 29.1. a bude pokoj :D
ale, keď už sa tu rozvírila tá búrlivá diskusia: keď na to použijem moj sedliacky rozum, tak rok 2006 nemôže skončiť 1.1.2007, rok 2006 končí 31.12.2006 a rok 2007 začína 1.1.2007; podľa tvojej úvahy, keby rok 2006 končil 1.1.2007 tak by tento dátum patril ešte do roku 2006.
alebo ináč: streda končí o polnoci a po polnoci už je štvrtok, podľa tvojej úvahy by streda skončila vo štvrtok :confused:
Orsz
06.01.07,20:01
Nemám to zatiaľ presne naštudované, ale tu sa chystala legislatívna zmena, aby nebol problém s 30. alebo 31. a neviem, či sa tak nestalo...

Podľa mňa pochybilo daňové riaditeľstvo, pretože viem, že teraz naposledy posielalo pokuty 2000,-Sk pre podanie 31.10.2006, alebo sa je niečo v novele zákona o dani z príjmov od 1.1.2007, bola som na školení, ale takúto zmenu som nepostrehla.
Johanka
06.01.07,20:02
Pozrite si pre zaujímavosť stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) - podľa ich kalendára stačí odovzdať prehľady o zrazených preddavkoch do 31.1.2007! No nie sú úžasní? Oznámenia o platbách fyzickým osobám tam nie sú uvedené.
To už je podľa novely.
Orsz
06.01.07,20:11
To už je podľa novely.

Ano Johanka, teraz som to pozrela na internete www.zakony.sk, a je v novele o dani z príjmov, že slová do 3O dní sa nahrádzajú slovami do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho štvrťroka. Je to podľa § 49 ods.2 zákona.
evina
06.01.07,20:15
Tu je to presne:

(2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.


Takže prehľady budeme podávať do 31.januára
Muška
06.01.07,20:27
Takže prehľady budeme podávať do 31.januára
Hurááááá.
Aj tak mi je to nanič....keďže si odvody za december 2006 tam opäť napíšem podľa toho aký dátum mi povie klient.
A ups, keď mi prinesie výpis z BU 4.2. - zistím, že dátum odvodu mi nesedí.
Orsz
06.01.07,20:29
Hurááááá.
Aj tak mi je to nanič....keďže si odvody za december 2006 tam opäť napíšem podľa toho aký dátum mi povie klient.
A ups, keď mi prinesie výpis z BU 4.2. - zistím, že dátum odvodu mi nesedí.

Myslím, že nad tým si nemusíš lámať hlavu, podáš dodatočný prehľad. Dôležité je podať riadny prehľad do termínu, a potom môžeš opravovať koľko chceš. Myslím, že u niektorých je to bežné.
Muška
06.01.07,20:34
Erika,
no už je to pravidlom, že robím prehľady 2x :D

Lebo väčšinou majú mesačné výpisy a neurčený termín výplat /takže platia za 12/2006 až 31.1.2007 / no a samozrejme výpis fyzicky majú v ruke až cca 3.2.2007.
Vždy mi zavolajú, dnes 30.1.2007 som to dal k úhrade aj to dnes určite odošlu......no a samozrejme na výpise je 31.1.2007
DušanČ
06.01.07,20:44
[quote=skaspa]
rok 2006 končí 31.12.2006 a rok 2007 začína 1.1.2007;

Nechcel som už písať a zaväzujem sa, že v tejto téme je to naposledy. S citovanou štylizáciou, skaspa, súhlasím. Lebo tu skutočne ide len o ten vid slovesa skončiť. Áno, rok končí 31.12. Ale môžeme o niečom tvrdiť, že skončilo, keď to trvá ? Ja myslím, že nie. Rok skončil v prvej sekunde roku nasledujúceho. Lebo aj v tej 511-ke ide o minulý čas. To je zase môj sedliacky rozum. Myslím, že sa to dá pochopiť.
Som rád, že aspoň v tých oznámeniach je to naštylizované podľa novely tak, že nie je možný iný výklad.
evina
06.01.07,20:51
Rok skončil v prvej sekunde roku nasledujúceho. Lebo aj v tej 511-ke ide o minulý čas. To je zase môj sedliacky rozum. Myslím, že sa to dá pochopiť.
.
Dušan nedá mi napísať :D, vieš môj sedliacky rozum zas hovorí, že rok skončil v poslednej sekunde 31.12...:) Ale takýchto srandičiek zo strany zákonodarcov máme neúrekom a to takých, kde sa naozaj dohodnúť nedá :)...
Janca
11.01.07,05:13
Myslím, že odpovede sa už odkláňajú od zadanej otázky.
Muška
11.01.07,08:50
Myslím, že odpovede sa už odkláňajú od zadanej otázky.
Janka, to si nemyslím.
Zadávateľka dostala odpoveď, že do 30 dní......a potom sa rozoberalo, že či platí termín do 30 dní, alebo do konca kalendárneho mesiaca.
Maxinka
11.01.07,11:10
aj keď sa uhradí fyzickej osobe faktúra v hotovosti treba to nahlasovať (pri sume nad 100 000 Sk); podľa § 32 ods. 5 je aj úhrada faktúry v hotovosit hotovostná platba, z ktorej sa nezráža daň.

A ešte doplním, že limit 100 000 Sk na fyzickú osobu sa nevzťahuje len na tie jednotlivé platby, ktoré presahujú 100 000 Sk, ale ide o sumu v úhrne vyplatenú fyzickej osobe počas kalendárneho roka, teda napr. ak budem FO mesačne v hotovosti platiť 10 000 Sk som povinný tieto platby nahlásiť na daňový úrad, lebo som vyplatil fyzickej spolu za kaledárny rok 120 000 Sk;

Toto platí aj keď FO vyplatí FO viac ako 100.000?
Alebo to platí len pre podnikateľov, ktorí vyplatili nejakej FO, ktorá nie je registrovaná viac ako 100.000 ročne za nejaké služby?
Anja111
11.01.07,11:20
Toto platí aj keď FO vyplatí FO viac ako 100.000?
Alebo to platí len pre podnikateľov, ktorí vyplatili nejakej FO, ktorá nie je registrovaná viac ako 100.000 ročne za nejaké služby?

To platí, keď podnikateľ FO, alebo PO, vyplatí FO registrovanej i neregistrovanej, spolu viac ako 100.000,-- Sk za rok.
Aisha
15.01.07,13:48
Janka Tvoju prvú vetu trochu poupravím, nie je dôležité, či máš faktúru alebo nie, ale či platíš v hotovosti alebo prevodom cez banku. V prípade tovaru, ktorý platiš v hotovosti neoznamuješ len tie platby, na ktoré máš blok z ERP.

No vidím že tu horlivo diskutujete a ja som na bonzácku povinnosť prišla až teraz :)
Ak som dobre pochopila tak tá povinnosť sa týka len FO - SZČO ktorým bolo platené v hotovosti a nedali doklad z reg.pokladne?
ale tých ktorí dali faktúru a bola im uhradená v hotovosti nad 100tis. tak aj tých treba oznámiť?
A chcem sa len uistiť že tá povinnosť sa nevzťahuje ak bolo zam-covi vyplatená suma nad 100tis ako splátka pôžičky ktorú nám poskytol?
evina
15.01.07,15:23
No vidím že tu horlivo diskutujete a ja som na bonzácku povinnosť prišla až teraz :)
Ak som dobre pochopila tak tá povinnosť sa týka len FO - SZČO ktorým bolo platené v hotovosti a nedali doklad z reg.pokladne?
ale tých ktorí dali faktúru a bola im uhradená v hotovosti nad 100tis. tak aj tých treba oznámiť?
A chcem sa len uistiť že tá povinnosť sa nevzťahuje ak bolo zam-covi vyplatená suma nad 100tis ako splátka pôžičky ktorú nám poskytol?
Práve tých, ktorí dali faktúru, resp. viacero faktúr v sume nad 100 tis. a táto, resp. tieto im boli uhradené v hotovosti je potrebné oznámiť.

Na zamestnancov sa tento bonzák nevzťahuje..
ekopo
15.01.07,15:32
A ešte doplním, nenahlasuje sa všetko. Len to, čo uviedla ďalej Zuzka a TOKY.
Zuzka
15.01.07,15:52
link: http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov.html#32

Zákon o správe daní a poplatkov 511/1992 Zb.
.
.
.
§ 32
Súčinnosť tretích osôb
.
.
.
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná
TOKY
15.01.07,15:57
Ja som nahlasovala každý nákup nad 100000,-, zásoby, tovar aj majetok
JankaO
17.01.07,16:00
Janka, to si nemyslím.
Zadávateľka dostala odpoveď, že do 30 dní......a potom sa rozoberalo, že či platí termín do 30 dní, alebo do konca kalendárneho mesiaca.




Aby sa predišlo špekuláciám, či 30.1 alebo 31.1. na stránke drsr: http://www.drsr.sk/wps/portal vyšlo oznámenie:
..........cit.
Oznámenie zašle právnická alebo fyzická osoba do 30 dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná, t.j. za rok 2006 do 30. januára 2007.
Vydalo: Daňové riaditeľstvo DSR SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť, január 2007
emily 2
18.01.07,08:17
link: http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov.html#32

Zákon o správe daní a poplatkov 511/1992 Zb.
.
.
.
§ 32
Súčinnosť tretích osôb
.
.
.
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná

To znamená, že si musím pozrieť , ktoré faktúry boli uhradené v hotovosti
a ktoré cez účet a hlásia sa len hotovostné platby . Aj v prípade ak časť faktúry bola zaplatená v hotovosti a časť na účet ?

Musím si to teraz rozdeliť, ja som chcela dať všetko spolu .
Prosím potvrďte mi, či som si urobila dobrý záver.

Ďakujem .

emily 2
ekopo
18.01.07,09:00
Navrhujem, aby každý podal na MF návrh na zrušenie § 32, nakoľko aj na DU majú zbytočný chaos. Odovzdávajú sa oznámenia aj tak, že na jednom liste sú uvedení aj 2,3,4 príjemcovia hotovosti. Veď papierom treba šetriť. Radšej by som privítal niečo také, že platby nad určitú hranicu / napr. 50.000/ by museli ísť bankou a platby pre nepodnikateľov automaticky na účet.
Muška
18.01.07,09:02
Mne by stačilo posunúť termín:

Ako mám nahlásiť - keď mi taký "ročný" klient prinesie doklady až vo februári :D ?
ekopo
18.01.07,09:03
Mne by stačilo posunúť termín:

Ako mám nahlásiť - keď mi taký "ročný" klient prinesie doklady až vo februári :D ?
Z takých si ťažkú hlavu nerobím.
A k tomu termínu : mal by byť identický s dátumom podania DP.
evina
18.01.07,09:14
Mne by stačilo posunúť termín:

Ako mám nahlásiť - keď mi taký "ročný" klient prinesie doklady až vo februári :D ?

Samozrejme on Ti to odovzdá už s kópiami príslušných Oznámení...:D
Tweety
18.01.07,09:15
Samozrejme on Ti to odovzdá už s kópiami príslušných Oznámení...:D
Píšete o fikciách?:p
Muška
18.01.07,09:20
Píšete o fikciách?:p
Majka, ja áno. :)
Ale vidíš, Evinka - nemmá problém....:D...budem sa musieť zamyslieť, kde robím chybu, že tí moji to nerobia.:rolleyes:
Tweety
18.01.07,09:23
Majka, ja áno. :)
Ale vidíš, Evinka - nemmá problém....:D...budem sa musieť zamyslieť, kde robím chybu, že tí moji to nerobia.:rolleyes:
A ty nefieš čia je smola? no predsa tvoja dvievčička tvoja.:p
ekopo
18.01.07,09:25
Teória. Mám nahlásiť 10 ludí. Nejakým omylom nahlásim na príslušný DU napr. len dvoch. Povinnosť som si splnil, že som podal hlásenie. Sankcia za nepodanie hlásenia nemá byť. Za podané chybné hlásenie nie je asi sankcia, alebo sa mýlim???
Tweety
18.01.07,09:29
Teória. Mám nahlásiť 10 ludí. Nejakým omylom nahlásim na príslušný DU napr. len dvoch. Povinnosť som si splnil, že som podal hlásenie. Sankcia za nepodanie hlásenia nemá byť. Za podané chybné hlásenie nie je asi sankcia, alebo sa mýlim???
Mýliš sa, pretože, si mal podať hlásenie za všetkých 10, a nie iba za dvoch.
Za chybné by si neplatil pokutku, ak by si podal 10, ale chybových.
evina
18.01.07,09:29
Teória. Mám nahlásiť 10 ludí. Nejakým omylom nahlásim na príslušný DU napr. len dvoch. Povinnosť som si splnil, že som podal hlásenie. Sankcia za nepodanie hlásenia nemá byť. Za podané chybné hlásenie nie je asi sankcia, alebo sa mýlim???

Nesplnil, lebo máš nahlásiť každého.....
ekopo
18.01.07,09:35
No, aby som to upresnil. Jeden podnikateľ vyplatil desiatim sumy nad 100 tis. za rok. Ale udá len dvoch. Všetko je v rámci jedného DU. Na toto som sankciu nenašiel. V sankcii sa hovorí o nepodaní oznámení. Ak podám omylom chybné oznámenie, tak sa z hľadiska sankcií za nepodanie nič nedeje.
Johanka
18.01.07,09:36
A nevie mi niekto vysvetliť, prečo sa táto povinnosť ( aj táto :D ) hádže na krk účtovníkom ???? Zmluvy, výročné správy, smernice, liehové hlásenia, RZ ZP, zmeny v OR, štatistika, .... čo to je za blbý názov - účtovník?
Bože, už zase idem rozmýšľať nad tým, kto si vôbec váži našu prácu :mee: :eek: :confused: :mad: ....
skaspa
18.01.07,09:37
Za chybné by si neplatil pokutku, ak by si podal 10, ale chybových.
aj za chybné by platil pokutu - § 35 ods. 12 zákona o správe daní a poplatkov - za porušenie povinnosti nepeňažnej povahy, si povinný nahlasovať platby, ktoré vyplatíš FO v hotovosti, čiže ak vyplatíš 120 000 Sk musíš nahlásiť 120 000 Sk ak nahlásiš 110 000 Sk nesplnil si si povinnosť nepeňažnej povahy - nenahlásil si totiž 120 000 Sk ako si správne nahlásiť mal, ale nahlásil si platbu 110 000 Sk, ktorá nekorešponduje so skutočne vyplatenou platbou, takže si nahlásil platbu, ktorú si nevyplatil, musíš nahlasovať platby, ktoré vyplatíš;
Orsz
18.01.07,09:52
No, aby som to upresnil. Jeden podnikateľ vyplatil desiatim sumy nad 100 tis. za rok. Ale udá len dvoch. Všetko je v rámci jedného DU. Na toto som sankciu nenašiel. V sankcii sa hovorí o nepodaní oznámení. Ak podám omylom chybné oznámenie, tak sa z hľadiska sankcií za nepodanie nič nedeje.

Asi to bude zámerné zo strany podnikateľa, však? No pozri sa na to tak, akoby ich kryl - a v tom by mohol byť problém. Ale aj nemusí. Neviem. Čo sa týka aj oneskoreného podania, ja som minulý rok podala na jednu FO až začiatkom marca - pretože mi to dali až dodatočne (upozornila som ich na tento problém), a zatiaľ sankcia vyrúbená nebola. Ale možno časom...........ale zodpovednosť má podnikateľ.
evina
18.01.07,11:12
No, aby som to upresnil. Jeden podnikateľ vyplatil desiatim sumy nad 100 tis. za rok. Ale udá len dvoch. Všetko je v rámci jedného DU. Na toto som sankciu nenašiel. V sankcii sa hovorí o nepodaní oznámení. Ak podám omylom chybné oznámenie, tak sa z hľadiska sankcií za nepodanie nič nedeje.

Časť predmetnéhe paragrafu ale hovorí:

...ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok...

Nehovorí nič o jednom oznámení na jeden DÚ. Ty podávaš 10 oznámení na 10 FO, len ich napíšeš na jednom papieri, keďže sú v rámci jedného DÚ...takže sorry ale krásnu sankciu máš v zákone uvedenú...
enter
18.01.07,11:13
treba hlásiť aj nasledovné úhrady

tuzemské fa vystavené v EUR uhrádzam pre patrnerov, ktorí majú účet v inej ako v mojej banke nasledovne: vyberien hotovosť a v banke partnera mu vložím peniaze na účet. Šetrím na poplatkoch sú naozaj vysoké.
V mojom účtovníctve je to úhrada v hotovosti ale v jeho nie.
evina
18.01.07,11:13
A nevie mi niekto vysvetliť, prečo sa táto povinnosť ( aj táto :D ) hádže na krk účtovníkom ???? Zmluvy, výročné správy, smernice, liehové hlásenia, RZ ZP, zmeny v OR, štatistika, .... čo to je za blbý názov - účtovník?
Bože, už zase idem rozmýšľať nad tým, kto si vôbec váži našu prácu :mee: :eek: :confused: :mad: ....

Lebo je to voľná živnosť....tak voľne nám prihodia čo im napadne :D:mee:
Tweety
18.01.07,11:35
Lebo je to voľná živnosť....tak voľne nám prihodia čo im napadne :D:mee:
Vy máte aspoň živnosť, tak to pasuje, ale čo by pasovalo mne? keď ju nemám, a aj tak to musím všetko riešiť.:cool:
evina
18.01.07,11:38
Vy máte aspoň živnosť, tak to pasuje, ale čo by pasovalo mne? keď ju nemám, a aj tak to musím všetko riešiť.:cool:

....Ak neplatí bod 2, tak platí bod 1 - šéf ma vždy pravdu :)
Orsz
18.01.07,11:43
treba hlásiť aj nasledovné úhrady

tuzemské fa vystavené v EUR uhrádzam pre patrnerov, ktorí majú účet v inej ako v mojej banke nasledovne: vyberien hotovosť a v banke partnera mu vložím peniaze na účet. Šetrím na poplatkoch sú naozaj vysoké.
V mojom účtovníctve je to úhrada v hotovosti ale v jeho nie.

U neho je to poukázané na účet, takže podľa mňa to nie je hotovostné vyplatenie - ale cez účet v banke.
Tweety
18.01.07,11:48
treba hlásiť aj nasledovné úhrady

tuzemské fa vystavené v EUR uhrádzam pre patrnerov, ktorí majú účet v inej ako v mojej banke nasledovne: vyberien hotovosť a v banke partnera mu vložím peniaze na účet. Šetrím na poplatkoch sú naozaj vysoké.
V mojom účtovníctve je to úhrada v hotovosti ale v jeho nie.
ÁNo je to úhrada vhotovosti, ale máš ako prílohu doklad o vklade na účet, je to rovnaké, akoby si platil rovno bankou. Resumé, žiadny bonzák netreba.
evina
18.01.07,11:55
U neho je to poukázané na účet, takže podľa mňa to nie je hotovostné vyplatenie - ale cez účet v banke.

Áno je to tak.....ovšem...to čo je pre našu prácu príznačné- koľko ľudí toľko názorov:)....
Na Porade som už niekde tento problém popísala, ak si spomínate na časy, kedyjednou z podmienok odpočtu DPH bolo, že ak výška DPH prekročí sumu 200 tis. je nutné ju hradiť bankovým prevodom.,

V jednej firme u mojich známych uskutočnili takéto "prenesenie z banky do banky" a DÚ im neuznal odpočet DPH pre nesplnenie podmienky odpočtu - t.j. platba prevodom. Označili to ako platbu v hotovosti, nakoľko takýto výber a vklad mali prebehnúť cez 261 a vyrubili pokutu 40 000. Išlo o DPH pár SK nad tých 200 tis. Na bankovom výpise dodávateľa to bolo deklarované ako úhrada faktúry, na strane odberateľa ako výber, videli všetky doklady a nechceli uznať....Bolo nad slnko jasné, že sa peniaze vybrali z jedného účtu a behom pol hodiny sa dali na účet druhý /išlo o prvý obchodný kontakt, tak dodávateľ chcel platbu ihneď/
Vtedy sme preštudovali všeličo možné, ale k podpore nášho tvrdenia nič nenašli, dosiahli len zníženie pokuty....

Takže v tomto prípade by som to asi radšej považovala za platbu v hotovosti, ak náhodou niekto nepripojí argument, ktorý sme my vtedy nenašli....
JankaO
18.01.07,16:45
ÁNo je to úhrada vhotovosti, ale máš ako prílohu doklad o vklade na účet, je to rovnaké, akoby si platil rovno bankou. Resumé, žiadny bonzák netreba.

V § 32 Zák. 511/1992 sa hovorí o tom, že táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby prostredníctvom banky .... Vklad peňazí na iný účet je vklad hotovosti, takisto ako keby platba prebehla poštovou poukážkou na účet. Všetky takéto platby treba nahlásiť v zmysle uvedeného §.


Zákon 511/1992 v § 60 aj keď nie priamo, ale jasne hovorí, čo sa myslí pod platbou v hotovosti
§ 60
Deň platby

(1) Za deň platby sa považuje

a) pri bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, keď bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňového subjektu,

b) pri platbách v hotovosti deň, keď banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala.
ekopo
18.01.07,18:32
Mám taký dojem, že okrem témy "koeficient" začínám mať hlavybolenie aj z tejto témy. Mám taký dojem že sa v § nájde ešte povinnosť nahlasovať priebežné položky prepočítané na euro.
evina
18.01.07,18:50
mimotemy Teraz len rozmýšľam v čom bol zádrhel mnou popisovanej udalosti v príspevku 71:D /lebo tento paragraf platil aj vtedy, no bolo to niekedy v rr. 2001-2002-tak už som niečo asi poplietla....
Faktom však je , že je to platba v hotovosti, takže Janka dvojitý súhlas:)
skaspa
19.01.07,06:04
skúsim sa aj ja vyjadriť, k tomu, či je vklad na účet považovaný za hotovostnú platbu, ale je to iba môj názor:
§ 32 ods. 5 má svoje opodstatnenie nie z toho dôvodu, aby sa dávali pokuty podnikateľom za nenahlasovanie týchto platieb, ale preto, aby sa zabránilo daňovým únikom pri hotovostných platbách fyzickým osobám; dalo by sa povedať, že tento § "existuje" práve kvôli prijímateľom platieb, aby práve u nich vedel správca dane určiť, či nedochádza k daňovým únikom (týmto § chce "zabraňovať" hotovostným platbách v tom zmysle, aby prijímateľ neprevzal platbu v hotovosti) a tento § by mal "zachytávať" platby, ktoré nie sú zachytené na bankovom výpise; dôležité je, že prijímateľ peňazí prijme túto platbu bezhotovostne a je jedno, či vkladom na účet alebo prevodovým príkazom, podstatné je, že prijal peniaze na účet a tento § tak splnil svoje opodstatnenie; teda zabránil kufríkovému odovzdávaniu peňazí :-)

čo sa týka § 60 ods. 1 písm.a) - tu je dôležitý platiteľ a nie prijímateľ a je to opačná situácia ako pri § 32, tu platiteľ platí v hotovosti a preto je aj vklad na bankový účet považovaný za platbu v hotovosti;

je možné, že v znení v akom teraz je § 32 ods. 5 sa naozaj za hotovostnú platbu považuje aj vklad na účet prijímateľa, ale potom to vidím ako zbytočnú zmätočnosť tohto ustanovenia a žiadala by sa zmena, ktorá to bude jasne stanovovať, stačilo by niekde do § doplniť "a prijímateľ túto platbu prijal v hotovosti" - pri vklade na jeho účet by tak bolo jasné, že ju v hotovosti neprijal toť môj názor
evina
19.01.07,07:43
Skaspa, áno malo by to tak byť, ale predstav si bezmocnosť pri tvrdení DÚ- Vy ste vybrali peniaze zo svojho účtu - máte hotovosť dali ste do rúk peniaze partnerovi a ten si ich vložil na účet /bez ohľadu na to, že ´vo výpise to prakticky ani nebolo vidieť a bola jasne uvedená faktúra, ktorá sa tým uhrádza a nemohli by na to prísť, keby účtovníčka tej prvej firmy nevypísala P a V pokladničný doklad na tie peniaze, teda účtovala cez 261, to si pamätám dobre, že formulácia tých transakcií na bankovom výpise bola taká, že ani nemohli vidieť, že to takto prebehlo a napriek tomu.....
Je to smutné, ale je to tak, že prakticky vždy záleží od ľudí...
Orsz
19.01.07,13:03
Skaspa, áno malo by to tak byť, ale predstav si bezmocnosť pri tvrdení DÚ- Vy ste vybrali peniaze zo svojho účtu - máte hotovosť dali ste do rúk peniaze partnerovi a ten si ich vložil na účet /bez ohľadu na to, že ´vo výpise to prakticky ani nebolo vidieť a bola jasne uvedená faktúra, ktorá sa tým uhrádza a nemohli by na to prísť, keby účtovníčka tej prvej firmy nevypísala P a V pokladničný doklad na tie peniaze, teda účtovala cez 261, to si pamätám dobre, že formulácia tých transakcií na bankovom výpise bola taká, že ani nemohli vidieť, že to takto prebehlo a napriek tomu.....
Je to smutné, ale je to tak, že prakticky vždy záleží od ľudí...

Myslím, že tu sa opisoval trochu iný prípad. Hotovosť sa nedala do rúk partnerovi, ani sa neúčtovalo cez 261 - ale konateľ išiel do banky - a uhradil prostredníctvom banky faktúru. Vo svojej firme to bolo účtované ako 321/211, a v druhej firme 221/311. No ale pre kľud duše a rozdielnosť názorov - asi by som to ako hotovosť radšej napísala a teda oznámila - za to snáď pokuta nebude.
Paula
19.01.07,13:08
Ja si to nekomplikujem, oznamujem všetky platby tej-ktorej FO (ak sú dohromady viac ako 100 tis.) bez ohľadu na hotovosť, či nehotovosť. Zo SW si vytlačím zoznam platieb FO , ktorý dám ako prílohu k sprievodnému listu na DÚ o celkovej vyplatenej sume.
evina
19.01.07,13:12
Myslím, že tu sa opisoval trochu iný prípad. Hotovosť sa nedala do rúk partnerovi, ani sa neúčtovalo cez 261 - ale konateľ išiel do banky - a uhradil prostredníctvom banky faktúru. Vo svojej firme to bolo účtované ako 321/211, a v druhej firme 221/311. No ale pre kľud duše a rozdielnosť názorov - asi by som to ako hotovosť radšej napísala a teda oznámila - za to snáď pokuta nebude.

Urob to ak pre kľud duše, situácia je podobná, oni boli pri výbere a aj vklade spolu a vo Vašom prípade zrejme na tom vklade je konateľovo meno, že on to vložil. Ale naozaj za to nič nedáš, ak to budeš považovať za hotovosť...:)
alenad
23.01.07,16:07
Hlásime aj hotovostné platby FO - plátcom DPH?
vikinka
23.01.07,16:09
Hlásime aj hotovostné platby FO - plátcom DPH?
Áno,ak suma je vyššia ako 100 000,-Sk za kalendárny rok.
monibo
24.01.07,14:04
Chcem Vás poprosiť, či by niekto nemohol prilepiť vzor listu, ktorým oznamujete Daňovému úradu oznamovaciu povinnosť. Ďakujem.
Manual
24.01.07,15:09
Chcem Vás poprosiť, či by niekto nemohol prilepiť vzor listu, ktorým oznamujete Daňovému úradu oznamovaciu povinnosť. Ďakujem.
Tu je vzor listu
Slavena
24.01.07,21:19
Ja nerozumiem len tej časti - a z týchto platieb nezrážajú daň. Čo to znamená?
evina
24.01.07,21:21
Ja nerozumiem len tej časti - a z týchto platieb nezrážajú daň. Čo to znamená?

Zaplatila si niekomu za službu alebo tovar v hotovosti nad 100 000 v hrubom, teda nezrazila si mu Ty žiadnu daň z príjmu. Je to krížová kontrola, aby takéto príjmy v hotovosti FO priznávali do príjmu:)
Slavena
25.01.07,06:56
Ak som v roku 2006 zaplatila za tovar firme /S.R.O/ cez pokladňu a suma
presiahla 100.000,- Sk, tak tu oznamovacia povinnosť neplatí? S.R.O. mi vypísala PPD. Je to však S.R.O.
Tweety
25.01.07,06:57
Ak som v roku 2006 zaplatila za tovar firme /S.R.O/ cez pokladňu a suma
presiahla 100.000,- Sk, tak tu oznamovacia povinnosť neplatí? S.R.O. mi vypísala PPD. Je to však S.R.O.
Táto povinnosť sa týka FO,ktorým sme vyplatili hotovosť, nie SRO.
nina100
25.01.07,09:49
A týka sa to aj zamestnancov, ktorým vyplácajú diéty v hotovosti? Sú to šoféri na kamiónoch - týždenne majú cca 5000,- sk /140 EUR/ x 40 týždňov - to je nad 200,000. Aj ich treba hlásiť? Sú zamestnancami.
Muška
25.01.07,09:52
nie.................
skaspa
25.01.07,09:52
A týka sa to aj zamestnancov, ktorým vyplácajú diéty v hotovosti? Sú to šoféri na kamiónoch - týždenne majú cca 5000,- sk /140 EUR/ x 40 týždňov - to je nad 200,000. Aj ich treba hlásiť? Sú zamestnancami.
nie, výplatu stravného nenahlasuješ
Muška
25.01.07,09:52
Len dodám, nie preto, lebo diéty sa predsa aj tak nezdaňujú, tak načo by o tom DU malo vedieť??? :D
nina100
25.01.07,09:57
už som z toho riadne zmätená...
ďakujem
KvetkaK
25.01.07,10:00
A čo poviete keď od niekoho kupíme EUR. My FO vyplatíme peniaze v SKK, treba to hlásiť??
Muška
25.01.07,10:02
Kvetka, podstata hlásenia, je, že ak náhodou musí z toho odviesť FO daň - tak pre kontrolu, či tak urobila.
KvetkaK
25.01.07,10:05
Muška viem v čom je podstata, len som si nie istá. To znamená že takú osobu nemusíme hlásiť?
Muška
25.01.07,10:22
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

Ak sa do tohoto napasujete
Muška
25.01.07,10:26
Kvetka, vy ste od FO odkúpili EUR-o???

Asi by som to nahlásila.

Ale možno sa k tomu niekto vyjadrí.
KvetkaK
25.01.07,10:38
Áno presne tak ako píšeš. Raz sme urobili výmenu EUR, ale neviem vieš keď na jednej strane sme od neho aj prijali EUR. Skúsi sa ešte niekto vyjadriť k tomu či ho treba nahlásiť?
Muška
25.01.07,10:49
od neho aj prijali EUR.
Kvetka ...píšeš, že prijali....ako čo?
KvetkaK
25.01.07,13:05
Myslela som to tak Muška, že my sme vyplatili SK a on nám dal EUR. Tak čo ty na to, mám to radšej oznámiť na DÚ?
Muška
25.01.07,13:09
Ja by som to oznámila. Kúpili ste a vyplatili FO za "tovar" bez registračnej pokladne.
Nemám skúsenosti s takýmto nákupom.
Opýtam sa: Môžeš legálne nakupovať od FO valuty ak táto FO na to nemá oprávnenie?
Muška
25.01.07,13:11
tým "tovarom" som myslela nákup EURo
AlaNR
25.01.07,13:51
Tak trošku piblblo sa spýtam:
FO - podnikateľ nám poskytol pôžičku, ktorú sme mu vrátili a uhradili sme mu aj zmluvne požadovaný úrok.
Okrem tohoto úroku nám ešte táto FO poskytuje prepravné služby, ktoré väčšinou vyplácame v hotovosti a suma je nad 100. tis.
Teraz, sa potrebujem vysomáriť:
vrátenie pôžičky = nenahlasujem
vyplatenie úrokov = nahlasujem
prepravu = nahlasujem

Dobre rozmýšľam???
vikinka
25.01.07,13:54
vrátenie pôžičky = nenahlasujem
vyplatenie úrokov = nahlasujem
prepravu = nahlasujem

Dobre rozmýšľam??? ÁNO dobre
eop
25.01.07,15:28
Ahojte, chcem sa spýtať, ako je to v prípade, keď SZČO kúpi (vyplatí) v hotovosti automobil za 150.000,- Skk fyzickej osobe, ale z NEMECKA:eek: ?
Podlieha to tiež oznamovacej povinnosti?
To by som ako zistila príslušný daňový úrad v Nemecku?:confused:
Myslím si, že nie, ale chcem sa uistiť.

Ďakujem.:D
Anja111
25.01.07,15:46
Ahojte, chcem sa spýtať, ako je to v prípade, keď SZČO kúpi (vyplatí) v hotovosti automobil za 150.000,- Skk fyzickej osobe, ale z NEMECKA:eek: ?
Podlieha to tiež oznamovacej povinnosti?
To by som ako zistila príslušný daňový úrad v Nemecku?:confused:
Myslím si, že nie, ale chcem sa uistiť.

Ďakujem.:D

Zahraničné FO sa nahlasujú na DU Bratislava I.
virka
25.01.07,20:02
Myslím že nie.
ivanam
26.01.07,07:10
Vyplatili sme dividendy členom predstavenstva nad 100 000,- Sk v hotovosti. Treba to ohlásiť na DÚ ?
evina
26.01.07,07:11
Vyplatili sme dividendy členom predstavenstva nad 100 000,- Sk v hotovosti. Treba to ohlásiť na DÚ ?

Dividendy sa podľa zákona nezdaňujú. tak nie je čo hlásiť:)
pipi1
26.01.07,16:44
ak spolupracujem zo SZČO a vyplatim jej za rok viac ako 100 000 Sk za vykonané práce - služby mám nahlasovať? v niektorých Fa je práca + materiál . Nie sme platcami DPH
Lydka R
26.01.07,16:49
ak spolupracujem zo SZČO a vyplatim jej za rok viac ako 100 000 Sk za vykonané práce - služby mám nahlasovať? v niektorých Fa je práca + materiál . Nie sme platcami DPH
áno, treba to náhlásiť. Nie je podstatné, čo je vo faktúre, dôležitá je platba v hotovosti nad 100 000.
pipi1
26.01.07,16:53
Spravil som dobre ďakujem
KvetkaK
26.01.07,17:15
Týka sa oznamovacia povinnosť aj FO z Nemecka, ktorej vyplácame faktúry v EUR???
Lydka R
26.01.07,17:42
Týka sa oznamovacia povinnosť aj FO z Nemecka, ktorej vyplácame faktúry v EUR???
A vyplácate ich v hotovosti?
KvetkaK
26.01.07,17:48
Áno niektoré sú vyplácané v hotovosti.
Anja111
26.01.07,17:58
Áno niektoré sú vyplácané v hotovosti.

Ak presiahne súhrn platieb zahraničnej osobe v hotovosti 100.000,-- Sk za rok 2006, tak nahlasuješ na DU Bratislava I.
JankaO
26.01.07,18:08
Ak presiahne súhrn platieb zahraničnej osobe v hotovosti 100.000,-- Sk za rok 2006, tak nahlasuješ na DU Bratislava I.


Ja len dodám, že je to § 3 odst. 2 Zák.511/1992 Z.z.
KvetkaK
26.01.07,18:54
Áno, ale mňa len zaujíma keď sa spomínajú len platby v Sk, či to isté platí aj na platby v EUR.
Anja111
26.01.07,19:04
Neviem to ničím podložiť, ale myslím si, že áno.
KvetkaK
26.01.07,19:08
Rozumiem. Len sa mi zdá zvláštne, že ho musím bonzovať aj keď on podniká na území Nemecka.
JankaO
26.01.07,19:08
Áno, ale mňa len zaujíma keď sa spomínajú len platby v Sk, či to isté platí aj na platby v EUR.


Podnikateľ, okrem toho, že účtuje v EUR, musí účtovať v slovenskej mene, tak ako je to uvedené v § 4 odst. 7 zák. o účtovníctve. Takže ak po prepočítaní EUR na SK je to viac ako 100 000,- Sk za rok, tak áno.
M&J
28.01.07,17:08
V § 32 Zák. 511/1992 sa hovorí o tom, že táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby prostredníctvom banky .... Vklad peňazí na iný účet je vklad hotovosti, takisto ako keby platba prebehla poštovou poukážkou na účet. Všetky takéto platby treba nahlásiť v zmysle uvedeného §.


Zákon 511/1992 v § 60 aj keď nie priamo, ale jasne hovorí, čo sa myslí pod platbou v hotovosti
§ 60
Deň platby

(1) Za deň platby sa považuje

a) pri bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, keď bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňového subjektu,

b) pri platbách v hotovosti deň, keď banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala.

Toto vysvetlenie na moju otázku som práve hľadala. Vrelá vďaka.
Ešte jedna neistota z mojej strany: V zákone sa hovorí, ak som to správne pochopila, že "Oznámenie" sa podáva na príslušný DÚ podľa miesta bydliska prijímateľa. Ako však zistím ten správny DÚ, ak je dodávateľ napr. z Bratislavy, či z Košíc a pod., ked v takýchto veľkých mestách je ich niekoľko.
Paula
28.01.07,17:13
na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) zistíš miestnu príslušnosť FO podľa trvalého bydliska...modré políčko vpravo
M&J
28.01.07,17:57
Paula ďakujem, veľmi si mi pomohla.
eop
29.01.07,06:53
Ak presiahne súhrn platieb zahraničnej osobe v hotovosti 100.000,-- Sk za rok 2006, tak nahlasuješ na DU Bratislava I.

Je to docela zaujímavá tá informovanosť. Dnes som volala kvoli tomu na DÚ a správca dane mi povedal, že tieto platby sa neoznamujú. :cool:
To už sa nemôžeme spoľahnúť ani na rady tých, čo by to mali vedeť najlepšie.:mad:
Vladimír Ozimý
29.01.07,07:04
ahojte,

prave tu oznamovaciu povinnost voči FO riešim aj ja...v zakone sa už nehovorí o 100000 Sk ani o hotovosti...takže mám oznámiť každú platbu tuzemskej FO?
evina
29.01.07,07:08
ahojte,

prave tu oznamovaciu povinnost voči FO riešim aj ja...v zakone sa už nehovorí o 100000 Sk ani o hotovosti...takže mám oznámiť každú platbu tuzemskej FO?

V zákone sa hovorí aj o jednom aj o druhom:



5 Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo z inej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou.
Tweety
29.01.07,07:09
ahojte,

prave tu oznamovaciu povinnost voči FO riešim aj ja...v zakone sa už nehovorí o 100000 Sk ani o hotovosti...takže mám oznámiť každú platbu tuzemskej FO?

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
eop
29.01.07,07:13
Je to docela zaujímavá tá informovanosť. Dnes som volala kvoli tomu na DÚ a správca dane mi povedal, že tieto platby sa neoznamujú. :cool:
To už sa nemôžeme spoľahnúť ani na rady tých, čo by to mali vedeť najlepšie.:mad:

Tak volala som aj na DÚ Bratislava I., kde mi povedali, že oznamovacia povinnosť sa vzťahuje iba na osoby, ktoré podnikajú v rámci SR, takže vyplatenie v hotovosti nad 100.000,- napr. nemcovi sa neoznamuje.
Netka
29.01.07,07:14
Platbu z pokladne na účet nemeusím oznamovať?
Monika Kováčová
29.01.07,07:15
Súhlasím s eop, na styku s verejnosťou hovoria, že to v zákone nie je.... Zahraničných osôb sa to netýka - nikdy sa netýkalo a ja som to nikdy ani nenahlasovala...
Monika Kováčová
29.01.07,07:16
Platbu z pokladne na účet nemeusím oznamovať?

Na svoj účet nie. Na účet dodávateľa pozri príspevky v tejto téme, už sa to tu rozoberalo.
Adula
29.01.07,07:55
Ešte sa chcem spýtať, keď FO, ktorej vyplatím sumu nad 100.000, je platca DPH, nie cez registračnú pokladňu, aj vtedy sa oznamuje DÚ? Aďa
Tweety
29.01.07,07:58
Ešte sa chcem spýtať, keď FO, ktorej vyplatím sumu nad 100.000, je platca DPH, nie cez registračnú pokladňu, aj vtedy sa oznamuje DÚ? Aďa



ÁNo, to, či je, alebo nie je platcom, nezohráva úlohu.Podstatné je to, či je vyplatená v hotovosti.
Zdeni
29.01.07,07:59
Áno, oznamuješ platby všetkým FO, bez ohľadu na to, či je platca DPH, alebo nie.
Paula
29.01.07,07:59
Ešte sa chcem spýtať, keď FO, ktorej vyplatím sumu nad 100.000, je platca DPH, nie cez registračnú pokladňu, aj vtedy sa oznamuje DÚ? Aďa



Nieje podstatné, či je daná FO podnikateľ , platiteľ...alebo nepodnikateľ....ak si FO vyplatila v hotovosti nad 100 tis., potom máš povinnosť ty ako podnikateľ to ohlásiť.
Adula
29.01.07,07:59
Ďakujem. Aďa
Beata2
29.01.07,08:00
Ahoj poraďáci, potrebujem sa uistiť na 100%. Takže ak by som ako súkromná osoba kúpila byt a zaplatila zaň viac ako 100000.- Sk v hotovosti tiež súkromnej osobe, tak "nebonzujem"?
Paula
29.01.07,08:06
Ahoj poraďáci, potrebujem sa uistiť na 100%. Takže ak by som ako súkromná osoba kúpila byt a zaplatila zaň viac ako 100000.- Sk v hotovosti tiež súkromnej osobe, tak "nebonzujem"?

oznamovaciu povinnosť majú podnikateľské subjekty
Beata2
29.01.07,08:07
Ďakujem, Paula, už som si nebola istá.
Tweety
29.01.07,08:08
Ahoj poraďáci, potrebujem sa uistiť na 100%. Takže ak by som ako súkromná osoba kúpila byt a zaplatila zaň viac ako 100000.- Sk v hotovosti tiež súkromnej osobe, tak "nebonzujem"?
Nie, nie, je to nesprávny výklad. Skús si pozrieť ten odst.5 § o súčinnosti ešte raz.Doplním:
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok.
Beata2
29.01.07,08:16
Neviem, tu nejde ani o podnikateľskú činnosť, ani o inú zárobkovú činnosť,
Ide o jednorazový predaj bytu. Tak ako?
Vladimír Ozimý
29.01.07,08:38
no ešte k mojmu príspevku. Pýtal som sa pretože som si otvoril zákon v zbierke 511/1992 a tam v tom odstavci 32 od 5 skrátka žiadna odvolávka nebola na 100000 tis. Sk a hotovosť...čo mi je divnéé keďže to je zbierka a nie je tam uplne znenie zákona hm....
evina
29.01.07,08:46
no ešte k mojmu príspevku. Pýtal som sa pretože som si otvoril zákon v zbierke 511/1992 a tam v tom odstavci 32 od 5 skrátka žiadna odvolávka nebola na 100000 tis. Sk a hotovosť...čo mi je divnéé keďže to je zbierka a nie je tam uplne znenie zákona hm....

Kedysi nebola hotovosť, ale suma 10 000 bola vždy ....

Posledné znenie zíkona o správe daní a poplatkov je momentálne 122/2006 Z.z.
ata111
29.01.07,09:29
Neviem, tu nejde ani o podnikateľskú činnosť, ani o inú zárobkovú činnosť,
Ide o jednorazový predaj bytu. Tak ako?

Nebonzovať. Medzi FO nepodnikateľmi sa nebonzuje, jedine ak by šlo o prenájom.
anka z oravy
29.01.07,09:39
ja sa chcem ešte k tomuto poýtať (nenašla som to pri týchto otázkach): ako je to pri vzájomných zápočtoch? Platba síce neprešla(...vykonávajú platby fyzickým osobám), ale je to pre mňa náklad a nie je to ani bankou ani ERP???? dík.
evina
29.01.07,09:50
ja sa chcem ešte k tomuto poýtať (nenašla som to pri týchto otázkach): ako je to pri vzájomných zápočtoch? Platba síce neprešla(...vykonávajú platby fyzickým osobám), ale je to pre mňa náklad a nie je to ani bankou ani ERP???? dík.

Ide o bezhotovostné vyrovnanie záväzkov a pohľadávok na základe Dohody, takže nie...
Melnick
29.01.07,11:58
no ešte k mojmu príspevku. Pýtal som sa pretože som si otvoril zákon v zbierke 511/1992 a tam v tom odstavci 32 od 5 skrátka žiadna odvolávka nebola na 100000 tis. Sk a hotovosť...čo mi je divnéé keďže to je zbierka a nie je tam uplne znenie zákona hm....

Vlado,ale to je znenie zo 16. novembra 1992 a tam nemohli byť uvedené zmeny, ktoré boli vykonané neskôr.:)
kristina11
30.01.07,13:25
Tyka sa oznamovacia povinnost aj nakupu zasob? Ja viem, ze je to tovar, ale tak sa mi zda, ze volakedy sa nakup zasob plateny v hotovosti neoznamoval.
Dakujem.
Tweety
30.01.07,13:27
Tyka sa oznamovacia povinnost aj nakupu zasob? Ja viem, ze je to tovar, ale tak sa mi zda, ze volakedy sa nakup zasob plateny v hotovosti neoznamoval.
Dakujem.
Zásob sa to netýka.
5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
kristina11
30.01.07,13:55
Este doplnim, ze zasoby boli kupene na fakturu a faktura bola platena v hotovosti, nie cez registrac.pokladnu.
Dakujem.
evina
30.01.07,14:32
Este doplnim, ze zasoby boli kupene na fakturu a faktura bola platena v hotovosti, nie cez registrac.pokladnu.
Dakujem.

V tom prípade oznamuješ...Zákon hovorí o platbách za zásoby na ktoré máš blok ERP, faktúra sa oznamje...
ekopo
30.01.07,16:38
......no už nenahlasujte nič.....padla. Téma sa odkladá na budúci rok.
Zdeni
30.01.07,16:41
......no už nenahlasujte nič.....padla. Téma sa odkladá na budúci rok.
Akože padla?!Ešte je času a času:D ...........pošta v TESCU je do 20.00 hod.
ekopo
30.01.07,16:49
U nás zatvárajú poštu o 19,00 a to už nestíhám :D :D :D
virka
30.01.07,17:36
A čo by sa stalo ak by sa oznámenie odovzdalo zajtra?Už by bola pokuta?!
Monika Kováčová
30.01.07,17:42
Ja som to tiež nechala na zajtra...

no fakt mi to ušlo: zo stránky www.drsr.sk:

Oznamovacia povinnosť právnických osôb a fyzických osôb

Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo z inej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné podľa § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému daňovému úradu podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou.

V oznámení právnická alebo fyzická osoba uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo, ak bolo fyzickej osobe pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu (napr. § 6 ods. 1 zákona č. 13/1993 Z.z. o umeleckých fondoch), deň a dôvod platby.

Oznámenie zašle právnická alebo fyzická osoba do 30 dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná, t.j. za rok 2006 do 30. januára 2007.

Vydalo: Daňové riaditeľstvo DSR SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť, január 2007

Som vytočená, už sa ani snažiť nebudem.
ekopo
30.01.07,17:44
Keď odovzdáš, tak by mala byť 2.000,- za neskoré odovzdanie. Keď neodovzdáš tak pokutu dostaneš až vtedy, keď sa prijde na to :rolleyes: :rolleyes:
ekopo
30.01.07,17:45
Ja som to tiež nechala na zajtra...
Vybav si dnešný dátum.....
Johanka
30.01.07,17:46
Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Možno je lepšie neskôr ako nikdy ;) .
Monika Kováčová
30.01.07,17:47
Vybav si dnešný dátum.....

Neviem ako do r..ti!
Monika Kováčová
30.01.07,17:48
No celkom som myslela, že stačí zajtra. Hm, ja to pošlem zajtra a do mesiaca mám 2000,- .... to radšej ani nepošlem. Risk je zisk... šanca k zisku 80%!!! Tak som sa rozhodla. Mám deň voľna.
Zita5
30.01.07,17:51
mimotemy ermon , hlavná vec že je tu toho plná Porada , každý dnešný deň prežíval v duchu bonzáčika ....;)
Muška
30.01.07,17:51
Monika a čo pošta.....nedajú Ti zajtra dnešný dátum?? :D
Monika Kováčová
30.01.07,17:56
mimotemy ermon , hlavná vec že je tu toho plná Porada , každý dnešný deň prežíval v duchu bonzáčika ....;)
Ja som žila kvartálnymi prehľadmi.... 32 kusov, vrátane nulových + Oznámenie za 11/06 zrážková daň + Žiadosti o DB. To som ani nerátala. Trvalo to celý deň.
Melnick
30.01.07,17:56
Neviem ako do r..ti!

Nemáš možnosť poslať elektronicky? Potom stačí do 5 dní osobne.
Od rána bonzujem a myslím ,že ja osobne mám rovnaký problém ako Ty./asi idem prefakturovávať/ :) Znovu sa potvrdzuje: Obuvník chodí bosý.
Monika Kováčová
30.01.07,17:59
Nemáš možnosť poslať elektronicky? Potom stačí do 5 dní osobne.
Od rána bonzujem a myslím ,že ja osobne mám rovnaký problém ako Ty./asi idem prefakturovávať/ :) Znovu sa potvrdzuje: Obuvník chodí bosý.

To s tým obuvníkom je svätá pravda. Moje daňové za rok 2004 som podávala až 30.11.2005!:) Ale to mi neušlo, kedy to má byť, to som jednoducho zabudla na seba.
Johanka
30.01.07,18:01
Ja som si raz neposlala vlastnú DPH :D .
Monika Kováčová
30.01.07,18:02
To s tým obuvníkom je svätá pravda. Moje daňové za rok 2004 som podávala až 30.11.2005!:) Ale to mi neušlo, kedy to má byť, to som jednoducho zabudla na seba.

Stálo ma to 50.000,- . Dovolenka toho roku nebola...:(:mad::mee:
Melnick
30.01.07,18:04
:D :D :D :D Hlavne že som dnes obvolávala celú širokú verejnosť,aby nezabudli!! 3x som dobíjala batériu v mobile a po tom čo som si dala milosrdného šlofíka ma osvietilo,že tiež mám jedného bonzáka-teda mala som mať.:D :D :D
Melnick
30.01.07,18:06
Stálo ma to 50.000,- . Dovolenka toho roku nebola...:(:mad::mee:

ČÓ???:eek: :eek: :eek: Skríkol mesiac na skaly .ČÓ???my sme trikrát zvolali.:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
JankaO
30.01.07,18:10
Ja som si raz neposlala vlastnú DPH :D .

Aj ja mám v hlave "šuflík" na každého klienta, len na seba nemám , takže už sa zakaždým nevzrušujem, keď musím za seba dodatočne niečo odovzdať. Asi si zatnem sekeru a "šuflík" si vytvorím, lezie to do peňazí.:D:D:D
Monika Kováčová
30.01.07,18:17
Otázka do pléna: + raďte:

Keď mám 15 oznamovacích povinností na 15 daňových úradov, znamená to, že mi príde 15x2000,- ??? Z každého DÚ???
Johanka
30.01.07,18:22
Za toto sa dáva asi takáto pokuta:
§ 35 Zákona o správe daní a poplatkov
(12) Ak daňový subjekt nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo osobitného zákona11ab) alebo povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane, za ktorých porušenie sa neukladá pokuta podľa odsekov 1 až 11, môže mu správca dane uložiť pokutu do 1 000 000 Sk. Pokutu možno uložiť opakovane, a to vo výške jej dvojnásobku, ak jej uloženie neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá; maximálna výška pokuty ustanovená v prvej vete musí byť zachovaná. Rovnako môže správca dane uložiť pokutu za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona aj tretej osobe.

V odseku , kde je iba 2.000 sa píše o oznamovacej povinnosti podľa § 31 ...:D
Akú veselú tému sme si z toho urobili ...
Melnick
30.01.07,18:24
Monika nevyhlásime zbierku na prípadné pokuty ?:mee:

Celý bonzák je chorý výmysel. Zasa sa môžu :D :D :D tí ,ktorí si vyplácajú z rúčky do rúčky ,bez dokladov - žiadna povinnosť,žiadna pokuta, plná peňaženka:cool: . A takto je to vo všetkom.:mee:
virka
30.01.07,18:26
Pre Melnick: Akým spôsobom by som to mohla poslať elektronicky?
Zita5
30.01.07,18:29
Otázka do pléna: + raďte:

Keď mám 15 oznamovacích povinností na 15 daňových úradov, znamená to, že mi príde 15x2000,- ??? Z každého DÚ???

Tento rok asi zasa nebude dovolenka , čo blázniš ?
Johanka
30.01.07,18:31
Nie je to čudné, že takáto blbina je toľké dlhé roky v zákone? Čo robia s toľkými obálkami?
Ja si pamätám ako sme sa s tým trápili, keď ešte bola hranica 10 tis., softvér to nezvládal, to bola robotka ako vymaľovaná .... Ešte mi utkvela jedna vec v pamäti - nevedela som zohnať rajonizáciu daňových úradov a ich adresy :D . Internet nebol, literatúra dokopy žiadna ....
... a zase ma chytá chuť štrajkovať :) .
Melnick
30.01.07,18:32
Pre Melnick: Akým spôsobom by som to mohla poslať elektronicky?

Ja mám pridelené ID používateľa,od DRSR.
ekopo
30.01.07,18:33
Pre Melnick: Akým spôsobom by som to mohla poslať elektronicky?
Keď sa takto pýtaš, tak asi nijako. Musíš mať schválený elektronický podpis .....
JankaO
30.01.07,18:34
Pre Melnick: Akým spôsobom by som to mohla poslať elektronicky?


Nie som Melnick ale dovolím si odpovedať.
Spôsobom ako určuje § 20 odst. 4 zák. 511/1992
Johanka
30.01.07,18:37
Pokračovanie § správne delikty
(13) Správca dane pri ukladaní pokuty podľa odsekov 5, 8 až 12 prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu.
JankaO
30.01.07,18:37
Keď sa takto pýtaš, tak asi nijako. Musíš mať schválený elektronický podpis .....

Nie celkom, lebo...
§ 20 odst 4
(4) Podanie urobené telegraficky, telefaxom, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ak nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom,6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa odseku 8 treba doručiť aj v písomnej forme, a to do piatich pracovných dní od jeho odoslania, inak sa nepovažuje za doručené.
ekopo
30.01.07,18:41
Nie je to čudné, že takáto blbina je toľké dlhé roky v zákone? Čo robia s toľkými obálkami?
Ja si pamätám ako sme sa s tým trápili, keď ešte bola hranica 10 tis., softvér to nezvládal, to bola robotka ako vymaľovaná .... Ešte mi utkvela jedna vec v pamäti - nevedela som zohnať rajonizáciu daňových úradov a ich adresy :D . Internet nebol, literatúra dokopy žiadna ....
... a zase ma chytá chuť štrajkovať :) .
Plne súhlasím. Na DU sa im to kopí a majú z toho tiež ťažkú hlavu. Bol by som za to, aby každý dal návrh na zrušenie nezmyselného § na ministerstvo nakoľko nahlasovanie nemá žiadny zmysel. Nenahlásim napr. 99.999,- Sk faktúru, ale nahlásim 101 faktúr po 1.000,-Sk (samozrejme v hotovosti a za rok). Ja osobne posielam mail na ministerstvo s návrhom na zrušenie §.
Johanka
30.01.07,18:43
Však daj do placu nejaký vzor, troška si ho upravíme, aby to nebolo ako cez kopír ....
Monika Kováčová
30.01.07,18:43
Ďakujem vám za súcit a pochopenie. Je mi zle. Nepomáha mi ani "Ak sa cítiš zle".
Johanka, ďakujem za 15x 1.000.000,-. Asi si to odsedím 15 rokov (toľko dostali za BMG,nie). Dúfam, že tu o 15 rokov budete.
Johanka
30.01.07,18:46
Však tam je do 1 mil. a dopísala som aj ďalší odstavček - prihliadnu na závažnosť a trvanie protiprávneho stavu ....:) .
Melnick
30.01.07,18:48
Pokračovanie § správne delikty
(13) Správca dane pri ukladaní pokuty podľa odsekov 5, 8 až 12 prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu.

No a samozrejme závažnosť a následky nášho pochybenia sú väčšie ako BMG.:mad: :mad: :mad: :mad:
Pretože jeden nenabonzovaný ,ktorý čestne odvedie daň ,je predsa oveľa nebezpečnejší pre celý daňový systém ,ako rôzne nebankové subjekty.:( :( :(
Monika Kováčová
30.01.07,18:49
Aj 15x 1000,- je dosť... ach jaj.
ekopo
30.01.07,18:51
Janka, prosím Tvoj názor na elektronický prostriedok. Mne sa to zdá veľmi jednoduché poslať to mailom. V prípade dokazovania, že som niečo poslal ??

PS Vzor dodám
Johanka
30.01.07,18:52
Aj 15x 1000,- je dosť... ach jaj.
Pokračovanie § 35

(14) Proti rozhodnutiu o uložení pokuty sa možno odvolať.

(17) Pokutu nemožno uložiť, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom došlo k porušeniu tohto zákona alebo osobitného zákona.11ab) Právo vybrať a vymáhať pokutu sa premlčuje po šiestich rokoch po skončení roka, v ktorom bola pokuta uložená.
JankaO
30.01.07,18:53
Aj 15x 1000,- je dosť... ach jaj.

Hlavu hore nie je všetko stratené
(12) Ak daňový subjekt nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo osobitného zákona11ab) alebo povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane, za ktorých porušenie sa neukladá pokuta podľa odsekov 1 až 11, môžemu správca dane uložiť pokutu do 1 000 000 Sk. Pokutu možno uložiť opakovane, a to vo výške jej dvojnásobku, ak jej uloženie neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá; maximálna výška pokuty ustanovená v prvej vete musí byť zachovaná. Rovnako môže správca dane uložiť pokutu za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona aj tretej osobe.

Nie je to taxatívne určené.
Melnick
30.01.07,18:55
Nie celkom, lebo...
§ 20 odst 4
(4) Podanie urobené telegraficky, telefaxom, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ak nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom,6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa odseku 8 treba doručiť aj v písomnej forme, a to do piatich pracovných dní od jeho odoslania, inak sa nepovažuje za doručené.

Monika , to by si mohla stihnúť .
JankaO
30.01.07,19:01
Janka, prosím Tvoj názor na elektronický prostriedok. Mne sa to zdá veľmi jednoduché poslať to mailom. V prípade dokazovania, že som niečo poslal ??

PS Vzor dodám

V meili poslať ako prílohu a v e-pošte je dôkaz, čo, kedy a na akú adresu to bolo odoslané. Stačí vytlačiť. V najhoršom prípade je tu správca schránky. Ale to neviem ako by fungovalo...
ekopo
30.01.07,19:04
Len mám taký dojem že § 20 sa nevzťahuje na tento problém.
V pošte bude taký dátum a čas aký si nastavím.
JankaO
30.01.07,19:04
Monika , to by si mohla stihnúť .


Na stránke DRSR sú meilové adresy všetkých daňových úradov, nevzdávajte to a skúste spraviť aj nemožné pre kľud duše.
JankaO
30.01.07,19:05
Len mám taký dojem že § 20 sa nevzťahuje na tento problém.
V pošte bude taký dátum a čas aký si nastavím v PC.


A provider?
ekopo
30.01.07,19:11
To stále nebude relevantný dôkaz. A stále mi nepasuje ten § 20 na tento problém. Sem patrí § 38 ods. 3. a z toho dôvodu zabudnime na mail.
JankaO
30.01.07,19:15
To stále nebude relevantný dôkaz. A stále mi nepasuje ten § 20 na tento problém. Sem patrí § 38 ods. 3. a z toho dôvodu zabudnime na mail.


Oznámenie, nie je hlásenie.
ekopo
30.01.07,19:18
A § 31 ods. 9 ??
JankaO
30.01.07,19:22
A § 31 ods. 9 ??


Na oznámenie podľa § 32 odst. 5 nebol určený vzor tlačiva DRSR ani colným riaditeľstvom, takže podľa môjho názoru nejde o hlásenie v zmysle tohto §.
Johanka
30.01.07,19:24
Ten sa vzťahuje na povinnosti podľa § 31.
Ale taký § 13 je všeobecný ...
(11) Lehota je zachovaná, ak je v posledný deň lehoty vykonaný úkon u správcu dane alebo podanie odovzdané na poštovú prepravu prostredníctvom poštového podniku 5b) (ďalej len "pošta") alebo prijaté elektronickými prostriedkami a podpísané zaručeným elektronickým podpisom 6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8 na adresu elektronickej podateľne spoločnej pre daňové úrady alebo na adresu elektronickej podateľne spoločnej pre colné úrady, alebo na adresu elektronickej podateľne správcu dane, ktorým je obec.

(12) V pochybnostiach sa považuje lehota za zachovanú, ak sa nepreukáže opak.

Dobré je , že v ods.12 je daná dôkazná povinnosť správcovi dane.
Zlé je, že v ods.11 je prijaté el.prostriedkami a podpísané ....
No, za pokus to možno stojí .... hádam by snahu ocenili :) .
ekopo
30.01.07,19:30
Zdalo sa mi príliš jednoduché poslať niečo len tak mailom na DU, hlavne ak za nepodanie je pokuta. Ale aspoň sme sa k niečomu dopátrali. Aspoň si myslím. A neviem, či by sa cenila snaha.
JankaO
30.01.07,19:33
Zdalo sa mi príliš jednoduché poslať niečo len tak mailom na DU, hlavne ak za nepodanie je pokuta. Ale aspoň sme sa k niečomu dopátrali. Aspoň si myslím. A neviem, či by sa cenila snaha.


Pri kontrole daňovníka miestne príslušným DÚ sa zistí, či sa na ten ktorý daňový úrad poslalo oznámenie....
Melnick
30.01.07,19:34
To stále nebude relevantný dôkaz. A stále mi nepasuje ten § 20 na tento problém. Sem patrí § 38 ods. 3. a z toho dôvodu zabudnime na mail.

Ale zajtra hneď pobeží na DÚ .:) Ten jeden deň podľa mňa obháji,keď bude mať dôkaz o tom,že posielala e-mailom.:) Niekedy ,vlastne často je to aj o tom, ako si konkrétny prípad obhájime.:rolleyes:
Johanka
30.01.07,19:39
Napriek všetkému bola táto debata užitočná - zorientovali sme sa v pokutách, lehotách, povzbudili sme Moniku .... :)
Orsz
30.01.07,19:43
Ešte je jedna možnosť - ak natrafí na nejakú veľmi milú pani pracujúcu na pošte, veľmi ju poprosí, aby jej dala spätné razítko s dátumom 30.1.07. Nech to aspoň skúsi.
liba2
30.01.07,23:20
Otázka do pléna: + raďte:

Keď mám 15 oznamovacích povinností na 15 daňových úradov, znamená to, že mi príde 15x2000,- ??? Z každého DÚ???Mám názor, že ti nepríde žiadna pokuta, len to čím skôr zašli.
liba2
30.01.07,23:22
Ešte je jedna možnosť - ak natrafí na nejakú veľmi milú pani pracujúcu na pošte, veľmi ju poprosí, aby jej dala spätné razítko s dátumom 30.1.07. Nech to aspoň skúsi.nie na pošte - u adresáta...
včera mi to ponúkli v inej veci , skoro som na rť padla...
Monika Kováčová
31.01.07,06:56
Ďakujem vám všetkým za všetko. Úprimne.
monyka
31.01.07,08:40
Táto oznamovacia povinnosť platí pre tých čo prijímajú platby alebo pre tých čo tie platby požadujú?
"nezrážať daň" znamená dávať sumu bez DPH?
Ďakujem
Tweety
31.01.07,08:42
Táto oznamovacia povinnosť platí pre tých čo prijímajú platby alebo pre tých čo tie platby požadujú?
"nezrážať daň" znamená dávať sumu bez DPH?
Ďakujem
Myslím si, že si napísala jedno a to isté. Ale povinnosť platí, pre tých čo platby vykonávajú. S dph to nemá nič spoločné, jedná sa o daň z príjmov.
Anja111
31.01.07,08:50
Táto oznamovacia povinnosť platí pre tých čo prijímajú platby alebo pre tých čo tie platby požadujú?
"nezrážať daň" znamená dávať sumu bez DPH?
Ďakujem

Neznamená to dávať sumu bez DPH. Jedná sa o daň z príjmov a myslí sa tým, že z tejto hotovosti nebola zrazená daň z príjmov.
monyka
31.01.07,08:53
A ako je to možné, že by sa z toho nezrazila daň z prijmov, keď všetko čo kúpime, čo súvisí s podnikaním, ide do účtovníctva?

Myslela som tým, že čo znamená: "povinnosť platí pre tých čo platby vykonávajú" znamená to že ten vykonáva platbu je ten kto platí, čiže my, keď si niečo kúpime, že?
Tweety
31.01.07,08:55
A ako je to možné, že by sa z toho nezrazila daň z prijmov, keď všetko čo kúpime, čo súvisí s podnikaním, ide do účtovníctva?

Myslela som tým, že čo znamená: "povinnosť platí pre tých čo platby vykonávajú" znamená to že ten vykonáva platbu je ten kto platí, čiže my, keď si niečo kúpime, že?
Áno je to vaša povinnosť,( oznámiť) ale tú ide o daň z príjmov tej FO, nie vašu.
liba2
31.01.07,13:33
A ako je to možné, že by sa z toho nezrazila daň z prijmov, keď všetko čo kúpime, čo súvisí s podnikaním, ide do účtovníctva?

Myslela som tým, že čo znamená: "povinnosť platí pre tých čo platby vykonávajú" znamená to že ten vykonáva platbu je ten kto platí, čiže my, keď si niečo kúpime, že?
Monika, keď zamestnávateľ vypláca zamestnancovi mzdu, tak ešte predtým mu zrazí 19 % daň a túto daň odvedie štátu. Zamestnanec dostane už čistú mzdu.
Keď podnikateľ zaplatí inému podnikateľovi v hotovosti a dostane ako doklad pokladničný doklad (nie doklad z registračnej pokladnice) faktúru za nejaké poskytnuté služby - tak mu zaplatí celú sumu - neznižuje mu ju o daň (tak ako u zamestnanca) a preto musí túto výplatu nahlásiť správcovi dane. To preto, aby správca dane vedel preveriť, či ten podnikateľ ktorý sumu prijal, ju aj uviedol vo svojom daňovom priznaní a teda odviedol daň z príjmu FO.
To len pre pochopenie - v skutočnosti je to ešte trochu zložitejšie. :)
mihalnicka
31.01.07,14:03
Pozrite § 32 zákona 171/2001...oznamovanie do 30 dní,čiže do 30.1 a výška 10 000,- Sk vyplatená v hotovosti fyz.osobe.
Tweety
31.01.07,14:06
Pozrite § 32 zákona 171/2001...oznamovanie do 30 dní,čiže do 30.1 a výška 10 000,- Sk vyplatená v hotovosti fyz.osobe. Opravím, nad 100000.-
evina
31.01.07,14:12
Pozrite § 32 zákona 171/2001...oznamovanie do 30 dní,čiže do 30.1 a výška 10 000,- Sk vyplatená v hotovosti fyz.osobe.
Mihalnička prosím Ťa, aby sme tu na záver a po termíne už nenarobili totálny chaos. Znenie zákona, ktoré Ty uvádzaš platilo v roku 2001, od tohto času som napočítala 22 noviel tohto zákona. Niekoľkokrát bol tento paragraf citovaný i v tejto téme. Pri študovaní zákonov je treba dať veľký pozor, či držíš v ruke poslednú novelizáciu, lebo potom sa stane čo sa stalo. Dobrou pomôckou je stránka www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk)
Posledná novela bola vykonaná zákonom 122/2006 k 1.4.2006 a dnes platné znenie paragrafu 32 je a dúfam, že všetci už Oznámenia poslali:

5/ Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo z inej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu, deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašla vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Jana Acsová
31.01.07,14:30
A na úplný záver:

zlezaradil

Sme v téme jednoduché účtovníctvo.:eek:

Oznamovacia povinnosť sa týka právnických a fyzických osôb a nie účtovníctva. :)
Paula
31.01.07,14:32
Asi je aktuálne tému uzamknúť.
Zuzka
31.01.07,14:32
Pozrite § 32 zákona 171/2001...oznamovanie do 30 dní,čiže do 30.1 a výška 10 000,- Sk vyplatená v hotovosti fyz.osobe.

... hmm, to platilo dávno
Muška
31.01.07,14:34
Dievčatá, takže o rok.......sme tu opäť :D
Paula
31.01.07,14:36
tak veru, v najmenej 100 x zadanej téme oznamovacej :D
Melnick
31.01.07,15:28
Mihalnička .= 100 bodov:D :D :D
Beata
31.01.07,16:44
Zatvárame ;)