Emily1
06.01.07,14:22
Prajem príjemný dobrý deň,

som tu na porade ako zaregistrovaný člen prvýkrát. Som 4- čka na OA a tento rok som sa pokúsila o vedenie jednoduchého účtovníctva aj v praxi. Chcela by som sa spýtať, že ak mám za minulý rok vo výkaze o majetku a záväzkoch v kolónke materiál, uvedenú sumu 33500,- mala by tá byť zhodná zo začiatočnými stavmi spočítanými na tohtoročných skladových kartách? Ak áno, čo mi radíte robiť, v prípade, že minuloročný účtovník skladovú evidenciu neviedol? Mám si tieto ZZ vymyslieť len tak?

Ďakujem za pomoc.
Monika Kováčová
06.01.07,13:24
óó to určite nie!!! Nič si nevymýšľaj, účtovníctvo musí byť verným a pravdivým obrazom o hospodárení účtovnej jednotky. Jednoducho si od bývalého účtovníka vypýtaj inventúrny súpis materiálu na sklade k 31.12. minulého roka.
Marianna01
06.01.07,13:32
óó to určite nie!!! Nič si nevymýšľaj, účtovníctvo musí byť verným a pravdivým obrazom o hospodárení účtovnej jednotky. Jednoducho si od bývalého účtovníka vypýtaj inventúrny súpis materiálu na sklade k 31.12. minulého roka.

Presne tak, a ak ho predchádzajúci účtovník nemá, "donúť" podnikateľa, nech spraví fyzickú inventúru k nejakému januárovému dátumu, Ty sprav dokladovú (aj za min. rok + obdobia do fyzickej inventúry v 2007), a zistíš, aké majú byť stavy. Prípadné rozdiely budú tvoriť prebytok/manko.
Emily1
06.01.07,13:36
Lenže on nemá ani to. Ani si neviem predstaviť odkiaľ takú sumu dostal, keď za celý rok toľko materiálu nebolo nakúpeného. Teraz ako nato? Keď si kontrola vyžiada na prehliadnutie papiere z tohto roka, ako bude vedieť zistiť, že ja som si všetky ZZ len vymyslela?
Monika Kováčová
06.01.07,13:41
.... že ja som si všetky ZZ len vymyslela?

Ak chceš byť účtovníčka, a nie sedieť v kriminále, tak takto už viac neuvažuj... :eek:
Emily1
06.01.07,13:50
Ale ja som teraz robila naraz ešte len cely rok 2006, už mám aj všetko hotové okrem tej skladovej evidencie a uz by sa to ťažko zisťovalo (nijak) k 1.1.2006. Co by som tak mohla robiť aby som nemusela všetko odznova prepisovať a aby to aj dobre bolo?
Monika Kováčová
06.01.07,13:52
Urobiť skladovú evidenciu dodatočne za r. 2005 ... a nechať si to zaplatiť... Potom to bude dobré.
Emily1
06.01.07,14:03
To bude veľká robota, ale skúsim, neviem síce či sa mi to podarí tak aby to súhlasilo s konečným stavom za 2005. No dúfam. Je to dosť na hlavu, keď človek robí celý rok v decembri za týždeň. a ešte ktomu po prvýkrát. Ďakujem pekne všetkým za dobré rady. Ešte určite veľakrát o ne budem prosiť.
Zita5
06.01.07,14:07
To bude veľká robota, ale skúsim, neviem síce či sa mi to podarí tak aby to súhlasilo s konečným stavom za 2005. No dúfam. Je to dosť na hlavu, keď človek robí celý rok v decembri za týždeň. a ešte ktomu po prvýkrát. Ďakujem pekne všetkým za dobré rady. Ešte určite veľakrát o ne budem prosiť.


Odporúčala by som , najskôr dostať súhlas od podnikateľa ,po predchádzajúcom jednaní o stave účta a následnom spracovaní skladovej evidencie za rok 2005..... aby sa to potom nerobilo zadarmo .Proste nechcem sa Ťa dotknúť , ale aby si pán podnikateľ nemyslel , že ak si ešte študentka , tak mu to spravíš zadarmo.