Svetlana Steranková
06.01.07,16:46
Dňa 17.8.2006 som obstarala osobný automobil formou finančného prenájmu. V ten istý deň som kúpila od sprostredkovateľa leasingu autorádio, autoalarm,centrálne zamýkanie - príslušenstvo auta v cene 16 000,- Sk. V novembri som kúpila zimné pneumatiky za 8 000,- Sk. Nie som platcom DPH.
Zahrnú sa výdavky za nákup príslušenstva auta a za zimné pneumatiky priamo do nákladov, keďže je to do 30 tis. Sk alebo táto suma (bez DPH) sa pripočíta k vstupnej cene auta, keď je to v tom istom roku?
Niekde som čítala (asi v postupoch účtovania), že technické zhodnotenie, ktoré odpisuje nájomca po predchádzajúcom písomnom súhlase s lízingovou spoločnosťou, nesmie zvýšiť ocenenie prenajatého majetku u prenajímateľa.

Ak by bolo technické zhodnotenie vozidla vyššie ako 30 tis. Sk a bolo by to v roku 2007, tak mi je to jasné, zaradila by som to ako iný majetok a odpisovala v 1.odpisovej skupine. Ale keďže je to príslušenstvo zakúpené ihneď pri uzatvorení zmluvy, následne zakúpené pneumatiky a hodnota všetkého je menej ako 30 tis. Sk, tak neviem čo s tým, či to môže ísť priamo do výdavkov zahrňovaných do základu dane.
Daňové odpisy sa robia až na konci roka, takže všetky výdavky súvisiace s autom si podnikateľ vie spočítať.

Ďakujem za odpoveď s istotou.
mysimis
06.01.07,15:53
Alarm, cengtrál a rádiou sú technické zhodnotenie a pneumatiky režijný materiál.