tina20
06.01.07,17:45
Prosím o radu ak som kúpila auto 17. 8. 2006 za 400000 Sk tak k 31.12 ID zapíšem do peň. denníka účtovný odpis 33 333 Sk , ale daňový odpis bude100 000 Sk a ten dám kde ?

Trapas ale ja fakt neviem
Monika Kováčová
06.01.07,16:47
Do peňažného denníka dáš daňový odpis 100000 Sk - prevádzková réžia, nepeňažná operácia.
Do výkazu dáš zostatkovú cenu účtovnú.
Manual
06.01.07,16:49
Prosím o radu ak som kúpila auto 17. 8. 2006 za 400000 Sk tak k 31.12 ID zapíšem do peň. denníka účtovný odpis 33 333 Sk , ale daňový odpis bude100 000 Sk a ten dám kde ?

Trapas ale ja fakt neviem
V JU pracuješ len s daňovými odpismi a tých 100000 Sk dáš k 31.12. cez ID ako UUO členení prev. réžia.
tina20
06.01.07,16:49
Do peňažného denníka dáš daňový odpis 100000 Sk - prevádzková réžia, nepeňažná operácia.
Do výkazu dáš zostatkovú cenu účtovnú.


Takže 100000 dám len do réžie a tych 33333 dám kam?
Monika Kováčová
06.01.07,16:51
Tieto budú uvedené na karte IM ako účtovný odpis. Do výkazu o majetku dáš zostatkovú cenu účtovnú, t.j. obstarávacia cena mínus 33.333,- Sk.
tina20
06.01.07,16:54
Tieto budú uvedené na karte IM ako účtovný odpis. Do výkazu o majetku dáš zostatkovú cenu účtovnú, t.j. obstarávacia cena mínus 33.333,- Sk.



Ďakujem účtovný odpis mám len na karte IM v peň denníku nie?
Monika Kováčová
06.01.07,16:55
Áno tak je to.
tina20
06.01.07,16:58
Áno tak je to.



Vďaka za pomoc
tinaM
06.01.07,17:08
V JÚ dávam účtovný odpis rovnajúci sa daňovému. Je to prípustné.
Pravdou je, že napr. auto má po štyroch rokoch vyššiu hodnotu ako 0 a potom výkaz o majetku je skreslený. Podľa akého predpisu určujem účtovné odpisy jednotlivého DHM? Je to voľakde rozpísané? Alebo podľa akých kritérií sa stanovuje účtovný odpis. Ďakujem.
Danila
06.01.07,17:19
V JÚ dávam účtovný odpis rovnajúci sa daňovému. Je to prípustné.
Pravdou je, že napr. auto má po štyroch rokoch vyššiu hodnotu ako 0 a potom výkaz o majetku je skreslený. Podľa akého predpisu určujem účtovné odpisy jednotlivého DHM? Je to voľakde rozpísané? Alebo podľa akých kritérií sa stanovuje účtovný odpis. Ďakujem.K povinnej náležitosti knihy dlhodobého majetku patrí plán účtovných odpisov. § 28 zákona o účtovníctve stanovuje povinnosť odpisovať hmotný a nehmotný majetok v súlade s účtovnými zásadami a s účtovnými metódami s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam používania majetku, a to v súlade s odpisovým plánom.
Manual
06.01.07,17:29
V JÚ dávam účtovný odpis rovnajúci sa daňovému. Je to prípustné.
Pravdou je, že napr. auto má po štyroch rokoch vyššiu hodnotu ako 0 a potom výkaz o majetku je skreslený. Podľa akého predpisu určujem účtovné odpisy jednotlivého DHM? Je to voľakde rozpísané? Alebo podľa akých kritérií sa stanovuje účtovný odpis. Ďakujem. Dĺžku UO si stanovuje úštovná jednotka sama. Tak ako uviedla Danila podľa spôsobu používania a predpokladu opotrebovania. Ak s autom budeš jazdiť po pekných cestách a mesačne cca 1000 km, môžeš ho účtovne odpisovať aj 10-12 rokov...:D
tinaM
06.01.07,17:35
K povinnej náležitosti knihy dlhodobého majetku patrí plán účtovných odpisov. § 28 zákona o účtovníctve stanovuje povinnosť odpisovať hmotný a nehmotný majetok v súlade s účtovnými zásadami a s účtovnými metódami s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam používania majetku, a to v súlade s odpisovým plánom.
Odpisový plán mám, ale tam sa mi rovnajú účtovné odpisy s daňovými.
Chcela som vedieť, či sa účtovné odpisy určujú nejakým predpisom, alebo sa sama rozhodnem podľa toho nakoľko budem DHM využívať. Napr. Auto. Odpísané ho mám za 4 roky-daňový odpis, ale ja viem, že pri mojom podnikaní DHM nebude velľmi zaťažený a vydrží mi 10 rokov. Tak si účtovný odpis stanovím podielom ceny auta a 10?
andrej_rv
06.01.07,17:38
Podľa akého predpisu určujem účtovné odpisy jednotlivého DHM? Je to voľakde rozpísané? Alebo podľa akých kritérií sa stanovuje účtovný odpis. Ďakujem. V JÚ sa v zmysle § 14 ods. 1 PJÚ môžu použiť rovnaké odpisové sadzby a doba odpisovania ako u daňových odpisov. V zmysle vysvetliviek k výjazu o majetku sa hodnota dlhodobého majetku vo výkaze o majetku a záväzkoch vykazuje v zostatkových účtovných cenách.
tinaM
06.01.07,17:41
V JÚ sa v zmysle § 14 ods. 1 PJÚ môžu použiť rovnaké odpisové sadzby a doba odpisovania ako u daňových odpisov. V zmysle vysvetliviek k výjazu o majetku sa hodnota dlhodobého majetku vo výkaze o majetku a záväzkoch vykazuje v zostatkových účtovných cenách.
Dík. Tak to robím, ale zaujíma ma, ako vypočítať aj účtovné odpisy. Neviem to, a chcem to vedieť aj keď to v JÚ nepotrebujem.
andrej_rv
06.01.07,17:46
Odpisový plán mám, ale tam sa mi rovnajú účtovné odpisy s daňovými.
Chcela som vedieť, či sa účtovné odpisy určujú nejakým predpisom, alebo sa sama rozhodnem podľa toho nakoľko budem DHM využívať. Napr. Auto. Odpísané ho mám za 4 roky-daňový odpis, ale ja viem, že pri mojom podnikaní DHM nebude velľmi zaťažený a vydrží mi 10 rokov. Tak si účtovný odpis stanovím podielom ceny auta a 10?
Tvorba odpisového plánu je (pri zachovaní všeobecných zásad odpisovania) plne v kompetencii účtovnej jednotky. Môže byť lineárny (OC / počet mesiacov predpokladaného používania), môže byť nerovnomerný s rýchlejším odpisovaním na začiatku alebo na konci odpisovania, môže byť sezónny (napr vyššie odpisy v zime), môže vychádzať napr. z hodín predpokladanej a skutočnej prevádzky. Vždy by však mal čo najvernejšie zobrazovať fyzické i morálne opotrebenie a vyjadrovať čo najreálnejšie približnú trhovú hodnotu zostatkovej ceny. Odpisový plán resp. zásady a spôsob jeho stanovenia by mal byť upravený internou smernicou.
tinaM
06.01.07,17:47
Dĺžku UO si stanovuje úštovná jednotka sama. Tak ako uviedla Danila podľa spôsobu používania a predpokladu opotrebovania. Ak s autom budeš jazdiť po pekných cestách a mesačne cca 1000 km, môžeš ho účtovne odpisovať aj 10-12 rokov...:D
Prepáč, Manual, písala som a nevšimla som si Tvoju odpoveď. To som chcela vedieť. Ďakujem. Ďakujem aj andrejovi.