Ivana007
06.01.07,18:12
Nenasla som nikde informaciu, ktory zakon prip. smernica presne definuje zapoctovy list a jeho fuknciu.
Podľa §75 ods.2 Zákonníka práce je povinny odovzdat mnoho informacii ale tie su IMHO vysoko nad ramec zapoctoveho listu.

Taktiez som nikde nenasla, ake su povinnosti zamestnavatela na zaciatku pracovneho pomeru, co sa tyka zapoctovych listov a evidencii informacii o zamestnancovi z predchadzajucich zamestnani.
Dakujem.
liba2
06.01.07,22:32
Nenasla som nikde informaciu, ktory zakon prip. smernica presne definuje zapoctovy list a jeho fuknciu.
Podľa §75 ods.2 Zákonníka práce je povinny odovzdat mnoho informacii ale tie su IMHO vysoko nad ramec zapoctoveho listu.

Taktiez som nikde nenasla, ake su povinnosti zamestnavatela na zaciatku pracovneho pomeru, co sa tyka zapoctovych listov a evidencii informacii o zamestnancovi z predchadzajucich zamestnani.
Dakujem.Je to tak ako píšeš. Cit.§ ZP spresňuje ktoré informácie je zamestnávateľ poskytnúť, nehovorí o forme a názve dokladu. Napr. ods. 2 písm. a) a c) sú údaje, ktoré sa uvádzajú v ZL; údaje podľa ods. 2 písm. d) sa uvádzajú v Potvrdení o príjme, ale môžu to byť potvrdenie pod iným názvom - dôležitý bude vecný obsah.
Takže nehľadaj - nenájdeš.
Ja napr. mám možnosť použiť ZL z programu na mzdy. Jeho názov je Potvrdenie o zamestnaní, kde sú uvedené osobné údaje zamestnanca, dátum od-do kedy bol v danej firme zamestnaný, na akej pozícii, aká doba sa zamestnancovi započítala pre nárok a čerpanie dovolenky v danej firme, ku dňu skončenia PP spolu, dôvod skončenia PP, údaje o obdobiach práceneschopnosti, o vykonávaných zrážkach zo mzdy, prípadne ďalšie iné oznámenia, ktoré je možné tam dopísať.
O ZL sa na porade podebatovalo veľa, vyhľadaj a prečítaj si.
svedia
06.11.07,11:29
Ahojte prosím Vás poradte dokedy môže ( musí) čakať zamestanec na zápočtový list, keď napr. ukončil zamestanie 30/10/2007. Ďakujem
Jara
06.11.07,11:44
Neviem či je to niekde definované, ale ja ho dávam hneď pri ukončení, pokiaľ mám dochádzku tak aj výplatnú pásku a potvrdenie o preddavkoch na ZP, zmeny vo vyhláseni a ELDZ mi podpíše a to posledný deň keď je v práci, aby potom nebol problém s podpisom
renka12
12.12.07,14:19
Dobrý deň.
Nastúpila k nám nová zamestnankyňa a dostala od predchádzajúceho zamestnávateľa Potvrdenie, kde sú o.i. údaje pre zápočet predchádzajúcich období práceneschopností a údaje o započítaní PP do doby trvania PP. Tieto údaje sa však týkajú len posledného pracovného pomeru.
Kedysi sa v tzv. zápočtovom liste uvádzal sumárny počet odpracovaných rokov a dní, teda za všetky pracovné pomery... a dal sa tak určiť nárok na dovolenku. Z predloženého Potvrdenia to ale nie je zrejmé.
Od koho mám žiadať kumulované údaje o odpracovaných rokoch? Od predchádzajúceho zamestnávateľa? Od zamestnankyne? Od soc. poisťovne???Ako inak sa dá určiť nárok na dovolenku?
Ďakujem za Vaše rady vopred.
Zoltán Kovács
12.12.07,14:23
Dobrý deň.
Nastúpila k nám nová zamestnankyňa a dostala od predchádzajúceho zamestnávateľa Potvrdenie, kde sú o.i. údaje pre zápočet predchádzajúcich období práceneschopností a údaje o započítaní PP do doby trvania PP. Tieto údaje sa však týkajú len posledného pracovného pomeru.
Kedysi sa v tzv. zápočtovom liste uvádzal sumárny počet odpracovaných rokov a dní, teda za všetky pracovné pomery... a dal sa tak určiť nárok na dovolenku. Z predloženého Potvrdenia to ale nie je zrejmé.
Od koho mám žiadať kumulované údaje o odpracovaných rokoch? Od predchádzajúceho zamestnávateľa? Od zamestnankyne? Od soc. poisťovne???Ako inak sa dá určiť nárok na dovolenku?
Ďakujem za Vaše rady vopred.

Od zamestnankyne. Ona by mala strážiť tieto veci. Dnešnej dobe je bežné, že zamestnávateľ vydáva zápočet rokov iba na obdobie, za ktoré bol zamestnanec u neho zamestnaný. Ak tieto ZL zamestnankyňa nemá, tak môže požiadať SP o vydanie potvrdenia, že aké obdobie sa jej už započítalo do dôchodku. Ale nie je to povinnosť zamestnávateľa.
abel
12.12.07,15:10
Nárok na dlhšiu dovolenku musí preukázať zamestnanec, inak má nárok len na zákonnú výmeru, ktorá je 4 týždne.
Už som to tu písala asi pred 3 mesiacmi, ale príspevok mi bol zásahom zhora vymazaný. Tak aspoň krátka citácia z nemenovaného zdroja:
"V minulosti sa často stávalo, že pri rozviazaní prac. pomeru si zamestnávateľ ponechal zápočet rokov od predchádzajúceho zamestnávateľa a na jeho základe vystavil nový, ku ktorému pripočítal kalendárne dni, resp. roky od predchádzajúceho zamestnávateľa. Takto sa odpracované roky a dni kumulovali a zamestnanec odchádzal do dôchodku s jedným zápočtom. Táto prax však nie je správna. Zamestnancovi vždy patrí originál zápočtu rokov od každého zamestnávateľa s uvedením príslušnej doby zamestnania"
IVEB
13.12.07,06:59
Prosím Vás , ak zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli na skončení pracovného pomeru ku dňu 16.12.2007/nedeľa/ , a zamestnanec bude vlastne posledný deň v práci v piatok 14.12.2007 môžem vydať zápočtový list s dátumom 14.12.2007?
Tweety
13.12.07,07:00
Môžeš, je to jeho posledný pracovný deň.
renka12
13.12.07,11:36
ĎAKUJEM.
S Poradou sa mi lepšie pracuje :)
uzivatel2
14.12.07,07:23
Prosím Vás , ak zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli na skončení pracovného pomeru ku dňu 16.12.2007/nedeľa/ , a zamestnanec bude vlastne posledný deň v práci v piatok 14.12.2007 môžem vydať zápočtový list s dátumom 14.12.2007?
Ak sa "dohodli" nemal by byť zápočtový list do 16.12.?
Veď ak napr. nastupuje do nového zamestnania od 17.12. tak by mu 2 dni chýbali, musel by zaplatiť ZP za 2 dni, alebo sa evidovať na úrade práce.
Kata

Ospravedlňujem sa, zle som prečítala zadanú otázku, vystavený môže byť 14.12.,
to tie blížiace sa sviatky a zhon.
liba2
14.12.07,07:30
Ak sa "dohodli" nemal by byť zápočtový list do 16.12.?
Veď ak napr. nastupuje do nového zamestnania od 17.12. tak by mu 2 dni chýbali, musel by zaplatiť ZP za 2 dni, alebo sa evidovať na úrade práce.
Kata
Jasné, že ZL bude do 16.12. , ale otázka bola kedy ho vystaviť, takže môže byť vystavený aj 14.12. - tak ako je uvedené v predchádzajúcich príspevkoch.
Tweety
14.12.07,07:32
Nie, nebudú mu chýbať dva dni. Končí 14.12. pracovný deň- nový PP začne 17.12.- pracovný deň, je to správne.
liba2
14.12.07,07:36
Toto je príspevok na ktorý odpovedáme:



Prosím Vás , ak zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli na skončení pracovného pomeru ku dňu 16.12.2007/nedeľa/ , a zamestnanec bude vlastne posledný deň v práci v piatok 14.12.2007 môžem vydať zápočtový list s dátumom 14.12.2007?
Jana Motyčková
14.12.07,08:35
Nie, nebudú mu chýbať dva dni. Končí 14.12.- nový PP začne 17.12. je to správne.
Nie, končí 16.12., ale dátum vystavenia môže byť 14.12.2007.
Tweety
14.12.07,08:49
Nie, končí 16.12., ale dátum vystavenia môže byť 14.12.2007.
Áno, samozrejme, ja som myslela na pracovné dni. Logicky, ak nepracoval cez víkend, tak jeho PP končí posledným pracovným dňom, ktorý odpracoval .
liba2
14.12.07,09:33
Áno, samozrejme, ja som myslela na pracovné dni. Logicky, ak nepracoval cez víkend, tak jeho PP končí posledným pracovným dňom, ktorý odpracoval .... podľa mňa pracovný pomer končí dňom dohodnutým so zamestnávateľom , teda v tomto prípade 16.12.07.