mccm
06.01.07,19:28
Ahojte!!
Chcel by som sa spýtať či každý môj výdavok musí byť evidovaný(JU, neplatca DPH).
Presne sa jedná:
Kúpil som lešenie na splátky od jednej firmy v hodnote okolo 180 000.
Moc by som tento výdavok nechcel evidovať lebo by som bol v mínuse. Ako mám postupovať?
Ďakujem!!!
ekopo
06.01.07,18:38
Teraz si v mínuse, ale v ďaľšom období sa Ti bude "mínus" hodiť. Lešenie nejde priamo do nákladov. Treba si preštudovať aj zákon o účtovníctve.
Anja111
06.01.07,18:39
Ahojte!!
Chcel by som sa spýtať či každý môj výdavok musí byť evidovaný(JU, neplatca DPH).
Presne sa jedná:
Kúpil som lešenie na splátky od jednej firmy v hodnote okolo 180 000.
Moc by som tento výdavok nechcel evidovať lebo by som bol v mínuse. Ako mám postupovať?
Ďakujem!!!

Ak máš na to dôvod, že nechceš byť v strate, tak to jednoducho nezaúčtuješ, alebo aspom nie do VOZD, ale to dáš do VNZD, ako DHM a odpisuješ. To aspom kvôli evidencii, prípadnému poškodeniu, krádeži,... Ale strata nie je tiež na zahodenie. Možno by sa Ti v budúcom roku hodila na zníženie zisku...
Tweety
06.01.07,18:40
Teraz si v mínuse, ale v ďaľšom období sa Ti bude "mínus" hodiť. Lešenie nejde priamo do nákladov. Treba si preštudovať aj zákon o účtovníctve.
Súhlasím a dodám, že do účtovníctva to kľudne daj, bude to Výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Muška
06.01.07,18:46
A lešenie nie je HIM?
mccm
06.01.07,18:47
Super vďaka.
A ak by som to chcel zaevidovať ako VOZD ako to mám zaevidovať s tými splátkami?
Anja111
06.01.07,18:51
Super vďaka.
A ak by som to chcel zaevidovať ako VOZD ako to mám zaevidovať s tými splátkami?

Keďže to je dlhodobý majetok, do VOZD to dávaš cez odpisy. Takže zaúčtuješ do VNZD a uplatňuješ odpisy. Ale keď nechceš byť v strate, tak by si mohol v tomto roku využiť odloženie odpisu.
Džudi
06.01.07,18:51
Ja si súhlasím s Tweety, že lešenie Ti nejde priamo do nákladov, lebo jeho cena je nad 30.000,/ sk a do nákladov ho dostaneš cez odpisy a teraz už je aj možnosť odpisovanie prerušiť / okrem lízingu / a tak by si v strate nemusel byť len by si to dal cez VNZD, celú sumu by si uviedol vo výkaze v majetku. A v budúcnosti sa Ti odpisy určite hodia. Dúfam že som aspom trošku pomohla.
Anja111
06.01.07,18:55
A ešte, čo sa týka účtovania splátok, tak tie účtuješ do VNZD. Jednoducho je to iba splátka záväzku.
Muška
06.01.07,18:55
mccm

Lešenie zaeviduj na kartu HIM - do nákladov dáš na konci roka iba odpis /ak si nechceš zvyšovať náklady - tak môžeš aj prerušiť odpisovanie v roku v ktorom to budeš potrebovať a potom v ďalšom pokračovať v odpisovaní.

Splátky za lešenie - budeš účtovať do VNZD
Johanka
06.01.07,18:56
Ku konkrétnemu prípadu zo zadania:
Nakoľko obstarávacia cena je vyššia ako 30 tis. Sk, ide o investičný majetok a do daňových výdavkov vchádzajú odpisy tohoto majetku. Daňovník má možnosť v zmysle § 22 ods. 9 Zákona o dani z príjmov odpisovanie prerušiť. Takže nevidím dôvod neúčtovať o nákupe majetku - lešenia. Ak by Ťa suma odpisu dostala do straty a v strate nechceš byť, odpisovanie prerušíš.
Okrem toho zaúčtovaním obstarania majetku bude Tvoje účtovníctvo úplné, tak ako to vyžaduje zákon o účtovníctve;) .
Johanka
06.01.07,18:57
Riešenie viacnásobne potvrdené :) .
ekopo
06.01.07,19:02
Ale v ani jednom riešení nie je uvedené do ktorej odpisovej skupiny lešenie zaradiť. Dosť dlho som sa to snažil vyhľadať , našiel som pod č. KP 35.3 dokonca kozmickú loď, ale lešenie nie. Nakoniec mi z toho vyšla odpisová skupina I. Ostatné rozličné výrobky inde neuvedené. odpis na 4 roky. Keď nie, opravte ma.
ondrejvla
06.01.07,20:50
Lešenie - hmotný investičný majetok kód produkcie 28.11.23, odpis. skupina 2.

2811236000 Ostatné konštrukčné prvky zo železa alebo ocele vybraté z Prodslov06