ŠtevoG
06.01.07,19:54
Dobrý večer.Ako SZČO dochádzam vlastným autom na miesto prevádzky.Môžem si dať do výdavkov spotrebu a základnú náhradu 6,20 Sk?Ďakujem a dobrú noc.
Chobot
08.01.07,08:26
Dobrý večer.Ako SZČO dochádzam vlastným autom na miesto prevádzky.Môžem si dať do výdavkov spotrebu a základnú náhradu 6,20 Sk?Ďakujem a dobrú noc.

Pokiaľ niede o služobnú cestu vrátane riadneho vyúčtovania služ. cesty, tak nie. Cesta z domu do zamestnania a zo zamestnania domov nie je považovaná za služobnú cestu.
ŠtevoG
09.01.07,13:01
Keď moja cesta autom z miesta bydliska do miesta prevádzky súvisí so zabezpečením a udržaním príjmov,prečo si nemôžem dať do výdavkov cestovné?
ZDENIELA
09.01.07,13:19
Myslím, že je dôležité, ktoré miesto je označené ako miesto podnikania. Ak spravidla svoju činnosť vykonávaš na tejto prevádzke tak určite nie, iba ak by si svoju prácu vykonával doma a toto by bolo skôr výnimočné.

Tak som to aspoň pochopila ja. Ak zle, určite ma niekto opraví. ;)
eskoes
09.01.07,13:23
súhlasím s zdeniela, je dôležité, kde je miesto podnikania; ak by mal podnikateľ prevádzky po celom slovensku - obchody - tak si podľa mňa môže dať do výdavkov cestovné, keď dochádza do jednotlivých prevádzok - je to jeho výdavok vzniknutý v súvislosti s podnikateľskou činnosťou
Chobot
09.01.07,13:28
Keď moja cesta autom z miesta bydliska do miesta prevádzky súvisí so zabezpečením a udržaním príjmov,prečo si nemôžem dať do výdavkov cestovné?

Lebo medveď!:p Potom aj šaty, ktoré máš na sebe dáš do nákladov firmy? Veď tiež to je za účelom dosiahnutia príjmu, nemôžeš chodi v zime do firmy nahý.:D

Veď hore som ti napísal, že cesta do práce v zmysle definície zákona nie je považovaná za služobnú cestu. A ak to nie je služ. cesta, nemáš si ju ako dať do nákladov.
ŠtevoG
09.01.07,15:17
Skúsim upresniť.Miesto bydliska napr.SC-miesto podnikania PK.
Chobot
10.01.07,07:29
Skúsim upresniť.Miesto bydliska napr.SC-miesto podnikania PK.

Aj keby si býval v KE a podnikal v BA, tak jazdy medzi KE a BA sú tvoj súkromný náklad, ktorý nemôže ísť do firemného účtovníctva (jedine, že by si išiel služobne z BA do KE napr. za klientom alebo na rokovanie).
ŠtevoG
10.01.07,08:35
Ďakujem Chobot.Takže mám robotu na dnes s prerábaním cesťákov za celý rok.
otázka
10.01.07,09:26
Ja sa chcem opýtať: Živnostník vykonáva práce mimo mesta pre jedného odberateľa. Vykonáva ich napr. 2 dni v jednom meste, 3 dni v druhom, atď. Na konci mesiaca mu predkladá výkaz /vlastne kde odrobil a od-do/, na základe ktorého sa fakturuje. Dopravu zabezpečuje odberateľ. Má SZČO nárok na diety? Ďakujem.
Tweety
10.01.07,09:29
Ja sa chcem opýtať: Živnostník vykonáva práce mimo mesta pre jedného odberateľa. Vykonáva ich napr. 2 dni
otázka je aká?
Chobot
10.01.07,09:30
Ďakujem Chobot.Takže mám robotu na dnes s prerábaním cesťákov za celý rok.

:mee: Tak to mi je ľúto. Ale nemôžeme Ti zle poradiť len kvôli tomu, aby si s tým nemal robotu. Mohol by si mať z toho zle neskôr.
otázka
10.01.07,09:31
otázka je aká?

Vyhodilo ma to, musela som upravovať.:D
Tweety
10.01.07,10:46
Ja sa chcem opýtať: Živnostník vykonáva práce mimo mesta pre jedného odberateľa. Vykonáva ich napr. 2 dni v jednom meste, 3 dni v druhom, atď. Na konci mesiaca mu predkladá výkaz /vlastne kde odrobil a od-do/, na základe ktorého sa fakturuje. Dopravu zabezpečuje odberateľ. Má SZČO nárok na diety? Ďakujem.
Nárok na diéty mu vzniká.
otázka
10.01.07,11:06
Ďakujem, Majka.
Anja111
11.01.07,14:36
Klient v autodoprave ma presviedča, že má nárok na cestovné náhrady za osobný automobil, ktorým chodí každý deň z miesta podnikania, do miesta, kde má garážovaný nákladný automobil a späť. Argumentuje tým, že nákladný automobil nemôže garážovať v mieste podnikania, ale keby tam parkoval, tak by predsa každý deň odtiaľ vychádzal na rozvoz a rátalo by sa mu to ako pracovná cesta.
Miesto podnikania v ŽL: Trnava
Nákladný automobil parkuje: Bratislava
Napíšte mi, prosím, svoj názor, lebo mne už dochádzajú argumenty...
Anja111
11.01.07,15:37
...posúvam. Prosím, napíšte svoj názor.
Anja111
11.01.07,16:16
Klient v autodoprave ma presviedča, že má nárok na cestovné náhrady za osobný automobil, ktorým chodí každý deň z miesta podnikania, do miesta, kde má garážovaný nákladný automobil a späť. Argumentuje tým, že nákladný automobil nemôže garážovať v mieste podnikania, ale keby tam parkoval, tak by predsa každý deň odtiaľ vychádzal na rozvoz a rátalo by sa mu to ako pracovná cesta.
Miesto podnikania v ŽL: Trnava
Nákladný automobil parkuje: Bratislava
Napíšte mi, prosím, svoj názor, lebo mne už dochádzajú argumenty...

...posúvam.
Danila
11.01.07,16:22
...posúvam.Samozrejme, že nárok nemá.
Anja111
11.01.07,16:27
Samozrejme, že nárok nemá.

Ďakujem za potvrdenie. Dúfam, že keď mu ukážem aj názory iných, tak pochopí...
JankaO
11.01.07,17:17
Klient v autodoprave ma presviedča, že má nárok na cestovné náhrady za osobný automobil, ktorým chodí každý deň z miesta podnikania, do miesta, kde má garážovaný nákladný automobil a späť. Argumentuje tým, že nákladný automobil nemôže garážovať v mieste podnikania, ale keby tam parkoval, tak by predsa každý deň odtiaľ vychádzal na rozvoz a rátalo by sa mu to ako pracovná cesta.
Miesto podnikania v ŽL: Trnava
Nákladný automobil parkuje: Bratislava
Napíšte mi, prosím, svoj názor, lebo mne už dochádzajú argumenty...

Podľa môjho názoru treba najskôr určiť, či miesto, kde parkuje NA je miestom pravidelného vykonávania činnosti. Čo podľa mňa nie je. Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v zákone o DzP špecifikovaný. Takýmto miestom môže byť miesto uvedené v ŽL, prevádzkáreň a pod.Pochybujem, že miesto garážovania možno považovať za takéto miesto-žiadna činnosť sa tu nevykonáva. A keďže sa nejedná o takéto miesto, nevidím v ustanoveniach § 19 odst.2 písm.e dôvod, aby sa výdaj na použitie OA nemohol uplatniť ako výdaj ovplyvňujúci DZ.
Anja111
11.01.07,17:57
Podľa môjho názoru treba najskôr určiť, či miesto, kde parkuje NA je miestom pravidelného vykonávania činnosti. Čo podľa mňa nie je. Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v zákone o DzP špecifikovaný. Takýmto miestom môže byť miesto uvedené v ŽL, prevádzkáreň a pod.Pochybujem, že miesto garážovania možno považovať za takéto miesto-žiadna činnosť sa tu nevykonáva. A keďže sa nejedná o takéto miesto, nevidím v ustanoveniach § 19 odst.2 písm.e dôvod, aby sa výdaj na použitie OA nemohol uplatniť ako výdaj ovplyvňujúci DZ.

Toto ma veľmi zaujalo. Skutočne by mohla byť každodenná cesta do Bratislavy a späť zdaniteľným výdavkom???
Zita5
11.01.07,18:01
Ja by som snáď ešte to garážovanie podložila nejakou nájomnou zmluvou resp.dohodou o parkovaní vozidla .
Anja111
11.01.07,18:03
Ja by som snáď ešte to garážovanie podložila nejakou nájomnou zmluvou resp.dohodou o parkovaní vozidla .

Ďakujem za radu a oceňujem.
misomiso
11.01.07,18:29
Lebo medveď!:p Potom aj šaty, ktoré máš na sebe dáš do nákladov firmy? Veď tiež to je za účelom dosiahnutia príjmu, nemôžeš chodi v zime do firmy nahý.:D


Ked uz sme pri tych satach (ja viem - zlezaradil ), spolocnost myslim podla zakona musi zamestnancovi kupit pracovny odev. Ale manazer si vraj obek (cize pracovny odev) kupit na naklady spolocnosti zo zakona nemoze. Je prosim vas niekde definovane, co je to pracovny odev?
Marína
11.01.07,18:51
...................
andrej_rv
11.01.07,18:51
Je prosim vas niekde definovane, co je to pracovny odev?Treba vychádzať z pomerne podrobného Pokynu MF SR na posudzovanie výdavkov (nákladov) vynaložených na pracovné ošatenie podľa ustanovení zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov, uverejneného vo FS 4/1998 pod číslom 4 753/1998-62. Je tam odvolávka aj na vtedy platnú vyhlášku MPVVaR SR č. 377/1996 Z. z. o poskytovaní osobných ochranných pracovných prostriedkov .
misomiso
11.01.07,18:58
...................

Ale toto nariadenie (395 2006) riesi OCHRANNY odev. Prave hned na zaciatku sa pise, ze ochrannym odevom nie je (okrem ineho) bezny pracovny odev. Ale vsetky vyrobne zavody kupuju zamestnancom monterky - cize pracovny (nie ochranny) odev. (Samozrejme kupuju aj ochranny, ak treba. Ale mna zaujima pracovny.)
misomiso
11.01.07,19:06
Treba vychádzať z pomerne podrobného Pokynu MF SR na posudzovanie výdavkov (nákladov) vynaložených na pracovné ošatenie podľa ustanovení zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov, uverejneného vo FS 4/1998 pod číslom 4 753/1998-62. Je tam odvolávka aj na vtedy platnú vyhlášku MPVVaR SR č. 377/1996 Z. z. o poskytovaní osobných ochranných pracovných prostriedkov .


Co je to FS? Kde to najdem? Ja hladam zakony na http://jaspi.justice.gov a tam som to podla cisla nenasiel :confused:
andrej_rv
11.01.07,19:13
Ale toto nariadenie (395 2006) riesi OCHRANNY odev. Prave hned na zaciatku sa pise, ze ochrannym odevom nie je (okrem ineho) bezny pracovny odev. Ale vsetky vyrobne zavody kupuju zamestnancom monterky - cize pracovny (nie ochranny) odev. (Samozrejme kupuju aj ochranny, ak treba. Ale mna zaujima pracovny.)Montérky podľa mňa ochranným odevom v zmysle spomínaného nariadenia sú, pretože odev vo výrobe podlieha nadmernému znečisteniu i opotrebeniu. A "pracovné odevy" v nevýrobných sférach sú riešené v opatrení MF SR (krátky výňatok):
"Pri posudzovaní výdavkov (nákladov) vynaložených na jednotné pracovné ošatenie zamestnancov v ostatných prípadoch, kedy takáto povinnosť nevyplýva zo všeobecne záväzného právneho predpisu, je potrebné zohľadniť prevádzkovú úlohu jednotného pracovného ošatenia (potreba vizuálneho odlíšenia zamestnanca od zákazníka), reklamnú a propagačnú funkciu, tradíciu a podobne. Za takéto je možné považovať napríklad jednotné oblečenie predavačiek v organizáciách obchodu, pracovníkov organizácií poskytujúcich hotelové a reštauračné služby, pracovníkov cestovných kancelárií, bánk, poisťovní, ktorí prichádzajú do bezprostredného pracovného kontaktu s klientom a podobne.
Predpokladom na zahrnutie výdavkov vynaložených na jednotné pracovné ošatenie zamestnancov do daňových výdavkov (nákladov) podľa ustanovenia § 24 zákona č. 366/1999 Z. z. je, ak
– zamestnávateľ vo vnútropodnikovom predpise ustanoví povinnosť používania jednotného pracovného ošatenia v pracovnom procese, ako súčasť vonkajších prejavov zamestnancov, určí okruh profesií, v ktorých je nosenie jednotného pracovného ošatenia súčasťou pracovných povinností zamestnancov,
– vo svojom internom predpise ustanoví rozsah a ďalšie podmienky na poskytovanie jednotného pracovného ošatenia zamestnancom s osobitným dôrazom na maximálnu hospodárnosť pri ich poskytovaní,
– vymedzí charakter a podobu jednotného pracovného ošatenia a všetkých jeho súčastí,
– jednotné pracovné ošatenie trvale a viditeľne označí identifikačnými znakmi zamestnávateľa, čím sa vylúči jeho zameniteľnosť s bežným občianskym alebo spoločenským oblečením, pričom za takéto označenie sa považuje trvalé našitie, alebo nažehlenie obchodného mena alebo ochrannej známky firmy na všetkých súčastiach uniformy z jeho lícnej strany."
(FS je Finačný spravodajca :) )
andrej_rv
11.01.07,19:16
Co je to FS? Kde to najdem? Ja hladam zakony na http://jaspi.justice.gov a tam som to podla cisla nenasiel :confused:
Finančný spravodajca je prístupný na stránke MF SR (vľavo voľba Legislatíva - Finančný spravodajca)
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=14

mimotemy Poprosil by som niektorého z moderátorov o presunutie príspevkov o šatách do témy s iným názvom než je táto.
korduľa
12.01.07,08:25
mohli by ste mi prosim poradit, mame taky mali konflikt s pani uctovnickou, pokial je zamestnanec z Nitry a pracuje v BA logicky ma mat na p.zmluve miesto vykonu prace BA, aby sa mu mohlo preplacat ubytovanie.l
nasa pani sefka tvrdi, ze musi mat miesto vykonu prace nitru, aby mu mohli preplacat nahrady.
nezda sa mi to spravne
Chobot
12.01.07,08:52
mohli by ste mi prosim poradit, mame taky mali konflikt s pani uctovnickou, pokial je zamestnanec z Nitry a pracuje v BA logicky ma mat na p.zmluve miesto vykonu prace BA, aby sa mu mohlo preplacat ubytovanie.l
nasa pani sefka tvrdi, ze musi mat miesto vykonu prace nitru, aby mu mohli preplacat nahrady.
nezda sa mi to spravne

A kde má kanceláriu alebo kde vykonáva prácu? Ak v BA, tak miestom výkonu práce má byť BA.

Asi chcú uhrádzať zamestnancovi cestu z domu do práce a naspäť, ale také niečo je obchádzanie zákona, pretože tot nie je služobná cesta. Je to černota:cool: !

Dalo by sa to akceptovať vtedy, keby mal aj v NR kanceláriu, kde by sa aspoň z času na čas zdržiaval. Takto on ale vlastne bude neustále, denno denne na služobnej cesty v BA.
korduľa
12.01.07,09:15
on pracuje v ba, a miesto bydliska nitra, chcu mu preplacat ubytovanie. preto si myslim, ze miesto vykonu prace ma byt ba,
predsa nebudem preplacat ubytovanie niekomu kto byva v nitre a miesto vykonu ma v nitre nie?
Chobot
12.01.07,09:54
on pracuje v ba, a miesto bydliska nitra, chcu mu preplacat ubytovanie. preto si myslim, ze miesto vykonu prace ma byt ba,
predsa nebudem preplacat ubytovanie niekomu kto byva v nitre a miesto vykonu ma v nitre nie?

Tak miesto výkonu - BA. Ale ak si trúfajú zobrať si to na triko ...:confused:

Ty daj ruky od toho preč.
Stenlly
17.01.07,10:15
Myslim si, ze pokial Ti ide o uplatnenie nakladov, dalo by sa to riesit inou cestou.
hana57
17.01.07,11:29
Dobry den, ak sa mozem spytat, lebo ste mna celu doplietli, ak ma zaplatenu cestnu dan a vozidlom sa prepravuje z miesta bydliska, kde ma hlasenu aj zivnost na pracovisko, ktore je priklad mesiac rovnake a dalsie 2 mesiace je v inom meste, tak si tiez nemoze uplatnit tuto cestu do vydavkou, resp. nahradu pohonnych hmot?

Vopred dakujem
korduľa
17.01.07,14:25
Myslim si, ze pokial Ti ide o uplatnenie nakladov, dalo by sa to riesit inou cestou.
nuz som same ucho, lebo mame koli tomu "rozvrat kolektivu"
JankaO
17.01.07,16:19
Dobry den, ak sa mozem spytat, lebo ste mna celu doplietli, ak ma zaplatenu cestnu dan a vozidlom sa prepravuje z miesta bydliska, kde ma hlasenu aj zivnost na pracovisko, ktore je priklad mesiac rovnake a dalsie 2 mesiace je v inom meste, tak si tiez nemoze uplatnit tuto cestu do vydavkou, resp. nahradu pohonnych hmot?

Vopred dakujem

Predpokladám, že sa jedná o živnostníka, ktorý miesto podnikania má v ŽL totožné s trvalým bydliskom. Ak to "pracovisko" na ktoré dochádza je aj jeho prevádzkou, tak nárok na ulatnenie takýchto výdavkov ovplyvňujúcih DZ nemá. Ak to jeho prevádzka nie je a to "pracovisko" je vlastne prevádzkou iného napr. obch. partnera, klienta, zákazníka a pod. Je to výdaj ovplyvňujúci DZ. Dôležité je určiť, kde a čo je miesto pravidelného vykonávania činnosti.