color
06.01.07,20:30
Zdravím, som študent VŠ (19 r., študujem v Prahe, pracujem v SR - cez internet) a pracujem na niekoľko dohôd. Všade mi zamestnávateľ strháva preddavky na daň. Chcem vedieť, či ho môžem požiadať, aby ich nestrhával a prípadný nedoplatok na dani by som neskôr vyrovnal v DP.

Tiež ma zaujíma, kedy musím zaplatiť zdravotné poistenie - či vždy, keď podám DP (teoreticky aj s príjmom 100 Sk) alebo až po prekročení určitej hranice príjmu.

Veľmi pekne ďakujem.
Anja111
06.01.07,19:37
Zdravím, som študent VŠ (19 r., študujem v Prahe, pracujem v SR - cez internet) a pracujem na niekoľko dohôd. Všade mi zamestnávateľ strháva preddavky na daň. Chcem vedieť, či ho môžem požiadať, aby ich nestrhával a prípadný nedoplatok na dani by som neskôr vyrovnal v DP.

Tiež ma zaujíma, kedy musím zaplatiť zdravotné poistenie - či vždy, keď podám DP (teoreticky aj s príjmom 100 Sk) alebo až po prekročení určitej hranice príjmu.

Veľmi pekne ďakujem.

Zamestnávateľa by si zbytočne žiadal, aby Ti nestrhával preddavky na daň, lebo on ich strhnúť musí... Ale keď podáš DP a budeš mať preplatok na dani, tak DU Ti ho vráti. Alebo môžeš požiadať aj zamestnávateľa, aby Ti urobil ročné zúčtovanie dane, len nezabudni priložiť všetky potvrdenia o príjme.
Študent platí ZP za rok 2006 až po prekročení príjmu 41.400,-- Sk.
evina
06.01.07,19:40
Zdravím, som študent VŠ (19 r., študujem v Prahe, pracujem v SR - cez internet) a pracujem na niekoľko dohôd. Všade mi zamestnávateľ strháva preddavky na daň. Chcem vedieť, či ho môžem požiadať, aby ich nestrhával a prípadný nedoplatok na dani by som neskôr vyrovnal v DP.

Tiež ma zaujíma, kedy musím zaplatiť zdravotné poistenie - či vždy, keď podám DP (teoreticky aj s príjmom 100 Sk) alebo až po prekročení určitej hranice príjmu.

Veľmi pekne ďakujem.

1. Zamestnávateľ Ti strhávať preddavky na DzP zo závislej činnosti musí. Ty si vypýtaj od každého zamestnávateľa Potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane.... a urob si sám DP typu A, kde si zaplatené preddavky od celkovo vypočítanej dane odrátaš...

2. Zdravotné poistenie neplatíš, ak Tvoj príjem z dohôd v úhrne bude najviac 41400 Sk. .
KEJKA
06.01.07,19:40
Zam-eľ, u ktorého podpíšeš Vyhlásenie ku mzde..... ti nebude strhávať preddavky, všetci ostatní musia.
Máme daň zrážkovú a preddavkovú. Zrážkovú môžeš považovať za vyrovnanú a nedávať do svojho DP.
Ak totiž vykážeš vyšší príjem ako cca 41 tis. Sk, musíš zaplatiť ZP.
Sú rôzne možnosti.... treba sledovať príspevky, a Draka..............
color
06.01.07,19:45
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Vrátenie preplatkov z nezdaniteľného základu mám už odskúšané, ide mi o to, aby peniaze, ktoré mi aj tak vrátia, nemuseli zbytočne rok a štvrť trčať v štátnej kase :-)

K plateniu ZP ma ešte napadá: Platí za mňa ako študenta dennej formy štúdia (hoci mimo Slovensko) vôbec niečo? Prihlásil som sa do 2. dôchodkového piliera, asi pol roka som (ešte ako študent gymnázia) z nevedomosti platil mesačne 1.984 Sk odvody, ako dnes už viem, zbytočne. Napriek tomu sa mi na dôchodkovom účte každý mesiac počítajú poplatky za správu.

Predpokladám, že kým na môj dôchodkový účet neprichádzajú peniaze, nepočítajú sa mi mesiace do dôchodkového veku. Mal by to za mňa platiť štát? Ako mám postupovať? Tému dôchodkového sporenia inak ovládam, iba táto skutočnosť ma privádza do rozpakov. Vďaka.
evina
06.01.07,19:51
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Vrátenie preplatkov z nezdaniteľného základu mám už odskúšané, ide mi o to, aby peniaze, ktoré mi aj tak vrátia, nemuseli zbytočne rok a štvrť trčať v štátnej kase :-)

K plateniu ZP ma ešte napadá: Platí za mňa ako študenta dennej formy štúdia (hoci mimo Slovensko) vôbec niečo? Prihlásil som sa do 2. dôchodkového piliera, asi pol roka som (ešte ako študent gymnázia) z nevedomosti platil mesačne 1.984 Sk odvody, ako dnes už viem, zbytočne. Napriek tomu sa mi na dôchodkovom účte každý mesiac počítajú poplatky za správu.

Predpokladám, že kým na môj dôchodkový účet neprichádzajú peniaze, nepočítajú sa mi mesiace do dôchodkového veku. Mal by to za mňa platiť štát? Ako mám postupovať? Tému dôchodkového sporenia inak ovládam, iba táto skutočnosť ma privádza do rozpakov. Vďaka.

To čo Ťa napadlo sa týka sociálneho poistenia. Od 16 roka Tvojho veku, ak si neplatíš ako dobrovoľný platiteľ neplatí za Teba nikto...
KEJKA
06.01.07,19:54
za študentov štát SP už neplatí - roky sa ti nezarátavajú. Máš možnosť si to platiť dobrovolne sám, alebo niekedy v budúcnosti to doplatiť.
S tými preddavkami nič nenarobíš - môžeš ušetriť len u jedného podpísaním Vyhlásenia.
Ten účet ti nezanikne... bude sa ti tam ukladať potom, ked budeš zarába a budú z toho aj odvody.
color
06.01.07,19:54
To čo Ťa napadlo sa týka sociálneho poistenia. Od 16 roka Tvojho veku, ak si neplatíš ako dobrovoľný platiteľ neplatí za Teba nikto...

Predpokladam teda, ze by som si ho mal zacat platit opat co najskor, aby sa mi tento cas pocital do dochodku. Mam pravdu?

Velmi zaujimave zistenie - minimalne 90% mojich rovesnikov o tom ani zdaleka netusi... Velmi pekne teda dakujem za odpoved.
KEJKA
06.01.07,19:58
vid č. 7 a zvýraznenú časť.
Muška
06.01.07,19:59
Predpokladam teda, ze by som si ho mal zacat platit opat co najskor, aby sa mi tento cas pocital do dochodku. Mam pravdu?


Neviem či výdavky, ktoré chceš teraz dobrovoľne platiť, sa Ti v dôchodkovom veku adekvátne vrátia .
evina
06.01.07,20:04
Neviem či výdavky, ktoré chceš teraz dobrovoľne platiť, sa Ti v dôchodkovom veku adekvátne vrátia .

Veľa rodičov Tvojich rovesníkov o tom vie a neplatia, lebo to považujú za neadekvátne financovanie. Je potrebné rozmýšľať v tomto mladom veku o inom lepšom zabezpečení si dôchodku a možno pôjdete do dôchodku ako 100 roční jeden nikdy nevie...

Je si treba zvážiť dobu začatia platenia z dôvodu nemocenského poistenia /napr. u dievčat materská/ prípadná nezamestnanosť po skončení školy...
color
06.01.07,20:07
Je si treba zvážiť dobu začatia platenia z dôvodu nemocenského poistenia /napr. u dievčat materská/ prípadná nezamestnanosť po skončení školy...

Je rozdiel ked si h ozacnem platit mesiac a rok pred "vstupom do nezamestnanosti"?

Kazdopadne plateniu odvodov sa nevyhnem, kedze chcem ziskat zivnost - no az doteraz som si myslel, ze platenie odvodov za mna ako studenta je bremeno statu. Dakujem este raz za vyvedenie z omylu :o

Doplnené: Keď budem SZČO, k odvodom sa mi zrejme ešte nabalia zdravotné odvody (v súčasnosti myslím 966 Sk), ale toho som si vedomý - leda že by tam boli ešte nejaké skryté chytáky.
Muška
06.01.07,20:08
Veľa rodičov Tvojich rovesníkov o tom vie a neplatia, lebo to považujú za neadekvátne financovanie. Je potrebné rozmýšľať v tomto mladom veku o inom lepšom zabezpečení si dôchodku a možno pôjdete do dôchodku ako 100 roční jeden nikdy nevie...

Je si treba zvážiť dobu začatia platenia z dôvodu nemocenského poistenia /napr. u dievčat materská/ prípadná nezamestnanosť po skončení školy...

Evinka, :eek:
ale moji rovesníci si to väčšinou platia /a radšej by neplatili :D/
radob1
06.01.07,20:09
Ja by som sa s dobrovoľným platením extrémne veľkých odvodov príliš neponáhľal, pretože určite je to najhoršia forma sporenia k dôchodku. Skús sa skôr poradiť s odborníkmi na financovanie, či by nebolo rozumnejšie peniaze radšej investovať do nejakého výnosného fondu alebo investičného poistenia...
Anja111
06.01.07,20:10
V tomto prípade som tiež radšej za životné poistenie.
color
06.01.07,20:13
Ja by som sa s dobrovoľným platením extrémne veľkých odvodov príliš neponáhľal, pretože určite je to najhoršia forma sporenia k dôchodku. Skús sa skôr poradiť s odborníkmi na financovanie, či by nebolo rozumnejšie peniaze radšej investovať do nejakého výnosného fondu alebo investičného poistenia...

Niečo investované mám v kapitálovom životnom poistení, v zaistenom fonde Tatra banky, a každý mesiac si sporím aj na stavebné sporenie kvôli úveru. Ďakujem všetkým za snahu pomôcť, výhodné spôsoby odkladania peňazí poznám, problém mi robila odvodová povinnosť. Prajem pekný zvyšok večera!
slavenkacka
09.01.07,12:29
K 31,12.06 som ukončila živnosť a vychádza mi dan z príjmu nad 50 000,- tisic, tzn, ze by som mala platit v roku 2007 preddavky na dan. Neviem vsak, z coho mi tie preddavky vratia, ked v roku 2007 nebudem podavat danove priznanie, lebo nemam zivnost. Kto mi vie poradit.
liba2
09.01.07,12:39
K 31,12.06 som ukončila živnosť a vychádza mi dan z príjmu nad 50 000,- tisic, tzn, ze by som mala platit v roku 2007 preddavky na dan. Neviem vsak, z coho mi tie preddavky vratia, ked v roku 2007 nebudem podavat danove priznanie, lebo nemam zivnost. Kto mi vie poradit.Ak si skončila živnosť, skončila ti aj povinnosť platiť preddavky na daň - načo ?
evina
09.01.07,18:18
slavenkacka
09.01.07,18:28
Radila som sa s uctovnickou a ona mi o tom hovorila, ze budem musiet platit preddavky a stale mi to nejako neslo do hlavy, tak som len rada, ze sa ma to netyka. Dakujem
evina
09.01.07,18:40
Radila som sa s uctovnickou a ona mi o tom hovorila, ze budem musiet platit preddavky a stale mi to nejako neslo do hlavy, tak som len rada, ze sa ma to netyka. Dakujem

V roku 2007 nebudeš vykonávať podnikateľskú činnosť, nebudeš mať žiadnu daňovú povinnosť za rok 2007, ako SZČO neexistuješ, tak neviem na akú daň a z akého účtu by si po ukončení platila preddavky....takže určite ich nebudeš musieť platiť :)
slavenkacka
09.01.07,18:45
Zda sa, ze sa tu dozviem ovela viac, ako od mojej uctovnicky.

Este jedna otazka.

Dnes som zistila, ze v mesiaci december sme dosiahli obrat nad 10 mil., pokial by som pokracovala v zivnosti, mala by som to ohlasit danovemu uradu, ze prechadzam na mesacneho platcu DPH, ale pokial rusim zivnost a tento obrat vznikol az v mesiaci december, tak sa ma to asi netyka.....
evina
09.01.07,18:51
Zda sa, ze sa tu dozviem ovela viac, ako od mojej uctovnicky.

Este jedna otazka.

Dnes som zistila, ze v mesiaci december sme dosiahli obrat nad 10 mil., pokial by som pokracovala v zivnosti, mala by som to ohlasit danovemu uradu, ze prechadzam na mesacneho platcu DPH, ale pokial rusim zivnost a tento obrat vznikol az v mesiaci december, tak sa ma to asi netyka.....
Predpokladám, že si požiadala DÚ o zrušenie registrácie DPH. Na základe tejto žiadosti Ti DÚ mal určiť posledné zdaňovacie obdobie, v ktorom si povinná vysporiadať DPH. Po zrušení registrácie DPH sa Ťa DPH netýka...
slavenkacka
09.01.07,18:55
Ano, bola som na danovom a zrusila sa registraciu na platcu DPH, ale to bolo vsetko, nic mi nepovedali a nic neurcili......
Zita5
09.01.07,18:58
Ano, bola som na danovom a zrusila sa registraciu na platcu DPH, ale to bolo vsetko, nic mi nepovedali a nic neurcili......

To oznámenie o určení posl.zdaňovacieho obd. Ti príde poštou .
evina
09.01.07,18:58
Ano, bola som na danovom a zrusila sa registraciu na platcu DPH, ale to bolo vsetko, nic mi nepovedali a nic neurcili......

V tom rozhodnutí o zrušení by mal byť uvedený dátum ku ktorému dňu rušia registráciu.
Predpokladajme, že ju máš zrušenú ku 4.Q. 2006, podáš teda posledné DP za DPH za 4. Q. 2006, tak Ťa potom 10 mil. obrat k ničomu nezaväzuje...Ale dátum k akému dňu rušia registráciu musí byť uvedený...
slavenkacka
09.01.07,19:01
Aha, tak mi to asi pride postou :)
...ano k 4. Q. som ju zrusila, tak, aby som mala vsetky faktury vysporiadane