Danka Kosibová
22.12.04,10:45
prosím o radu...mám zahraničnú zálohovú faktúru. Už som ju zaplatila. Moja otazka znie, mozem si uplatniť DPH uz pri tejto uhradenej zalohe, alebo az ked mi príde faktúra?
misurka
21.04.05,09:42
Prosím Vás o radu:
Začiatkom marca som zaplatila na základe zálohovej faktury do ČR zálohu za stánok, zariadenie, hostesku ap. na výstave, kt. sa konala prvý aprílový týždeň. Dodnes som neobdržala vyúčtovaciu fakturu. Keď som volala do tejto českej spoločnosti, bolo mi povedané, že oni na základe prijatej zálohy nie sú povinný vystavovať daňový doklad, že daňový doklad vystavujú až po poskytnutí služby. Nemala by sa však samozdaniť už tá poskytnutá záloha? Alebo mi to pôjde až do apríl. DPHčky, keďže výstava sa uskutočnila v apríli?
Dakujem.
misurka
26.04.05,09:01
Ako je to, prosím vás?
Prosím Vás o radu:
Začiatkom marca som zaplatila na základe zálohovej faktury do ČR zálohu za stánok, zariadenie, hostesku ap. na výstave, kt. sa konala prvý aprílový týždeň. Dodnes som neobdržala vyúčtovaciu fakturu. Keď som volala do tejto českej spoločnosti, bolo mi povedané, že oni na základe prijatej zálohy nie sú povinný vystavovať daňový doklad, že daňový doklad vystavujú až po poskytnutí služby. Nemala by sa však samozdaniť už tá poskytnutá záloha? Alebo mi to pôjde až do apríl. DPHčky, keďže výstava sa uskutočnila v apríli?
Dakujem.
inge.s
26.04.05,11:12
Podľa mňa by si mala tu poskytnutu zalohu zdaniť v marci bez naroku na odpočet,lebo
nemáš daňový doklad.
Na druhej strane výstava bude zdanená v Čechách lebo miesto dodania je v ČR.
alexaneta
27.04.05,07:31
misurka pokiaľ ti poslali fa za prenájom časti nehnuteľnosti /priestory/ tak to môžu považovať za oslobodené plnenie pokiaľ by to považovali za službu ktorú samozdaňuješ musíš odviesť DPH dňom kedy oni prijali tvoju zálohu a zároveň môžeš dať na odpočet lebo od 1.1.2005 stačí mať DPH na vstupe v záznamoch už nie je podmienka fa.Ale aj v českom zákone je napísané že musia vystaviť fa k prijatej zálohe do 15 dní-takže sú povinný ti takú fa vystaviť pokiaľ by však nešlo o oslobodené plnenie treba posúdiť a konkrétne zvážiť o akú službu ide a ako ju posudzujú oni.
pekný deń
Maxinka
11.06.07,07:35
Krásny deň prajem-otázočka pre Vás:
mám došlú zálohovú zahraničnú faktúru, ktorá bola vystavená v 5.mesiaci, uhradená bola tiež v 5 mesiaci.
-Samozdaniť si môžem až keď mi príde Ostrá faktúra?, alebo na základe platby?
-Ak som uhradila ZF tak mi vznikla kurz. strata, čo s ňou?Mám ju normálne zaúčtovať 563/321?
ĎAKUJEM
Jana Acsová
11.06.07,07:39
Krásny deň prajem-otázočka pre Vás:
mám došlú zálohovú zahraničnú faktúru, ktorá bola vystavená v 5.mesiaci, uhradená bola tiež v 5 mesiaci.
-Samozdaniť si môžem až keď mi príde Ostrá faktúra?, alebo na základe platby? Sme v téme DPH, takže k tejto otázke ... K zodpovedaniu Vašej otázky je potrebné upresniť, za čo bola faktúra:
- tovar,
- služba ... ak služba, tak aká ... t.j. či s prenosom daňovej povinnosti.
Vladimír Ozimý
11.06.07,07:43
Prosím Vás o radu:
Začiatkom marca som zaplatila na základe zálohovej faktury do ČR zálohu za stánok, zariadenie, hostesku ap. na výstave, kt. sa konala prvý aprílový týždeň. Dodnes som neobdržala vyúčtovaciu fakturu. Keď som volala do tejto českej spoločnosti, bolo mi povedané, že oni na základe prijatej zálohy nie sú povinný vystavovať daňový doklad, že daňový doklad vystavujú až po poskytnutí služby. Nemala by sa však samozdaniť už tá poskytnutá záloha? Alebo mi to pôjde až do apríl. DPHčky, keďže výstava sa uskutočnila v apríli?
Dakujem.


no môj názor je taký že ide o služby súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti - to jest zdaňuje sa to v krajine kde sa nehnuteľnosť nachádza s tým súvisiace..to jest by vám to mali vystavovať s českou dph a to jest na slovensku to nie je predmetom dane...ak by ste si chceli dph naspäť museli by ste o to požiadať české úrady...inak je to pre vás v plnej výške náklad.
Vladimír Ozimý
11.06.07,07:45
Krásny deň prajem-otázočka pre Vás:
mám došlú zálohovú zahraničnú faktúru, ktorá bola vystavená v 5.mesiaci, uhradená bola tiež v 5 mesiaci.
-Samozdaniť si môžem až keď mi príde Ostrá faktúra?, alebo na základe platby?
-Ak som uhradila ZF tak mi vznikla kurz. strata, čo s ňou?Mám ju normálne zaúčtovať 563/321?
ĎAKUJEM


no samozdaniť môžete až na základe ostrej faktúry a to buď dňom vystavenia faktúry alebo potom 15 - dňom nasledujúceho mesiaca ak bola faktúra vystavená po tomto termíne...ak ide o tovar

pri službe je to - deň vystavenia faktúry alebo ak nie je vystavená do konca 3 mesiaca nasledujúceho po mesiaci kedy bola služba poskytnutá je to posledný deň tretieho mesiaca...
Jana Acsová
11.06.07,07:45
Upozorňujem:

Aktuálna je otázka v príspevku č. 6.

Ostatné sú spred dvoch rokov :)
Vladimír Ozimý
11.06.07,07:51
aha hehe...tak som si teda nooo trochu pobudol v minulosti nie?
Jana Acsová
11.06.07,07:56
no samozdaniť môžete až na základe ostrej faktúry ...Nakoľko zatiaľ nebolo doplnené zadanie, upozorňujem ešte, že toto nie je univerzálna odpoveď. Zadanie je potrebné doplniť. Pojem samozdanenie sa spája so službami a tam môže daňová povinnosť vzniknúť aj z titulu úhrady požadovanej platby vopred.

Aktuálne to bolo riešené na Porade nedávno.
Maxinka
11.06.07,08:02
Sme v téme DPH, takže k tejto otázke ... K zodpovedaniu Vašej otázky je potrebné upresniť, za čo bola faktúra:
- tovar,
- služba ... ak služba, tak aká ... t.j. či s prenosom daňovej povinnosti.
Je to tovar, ktorý sme si objednali-oni nám ho dali do výroby a za 2 týždne nám ho majú doviesť.
Jana Acsová
11.06.07,08:05
Je to tovar, ktorý sme si objednali-oni nám ho dali do výroby a za 2 týždne nám ho majú doviesť.
Platba vopred za dodanie tovaru (intrakomunitárne nadobudnutie) nie je spojená so vznikom daňovej povinnosti u nadobúdateľa.
Vladimír Ozimý
11.06.07,08:07
Nakoľko zatiaľ nebolo doplnené zadanie, upozorňujem ešte, že toto nie je univerzálna odpoveď. Zadanie je potrebné doplniť. Pojem samozdanenie sa spája so službami a tam môže daňová povinnosť vzniknúť aj z titulu úhrady požadovanej platby vopred.

Aktuálne to bolo riešené na Porade nedávno.

plne súlasím...služba sa riadi aj pri samozdanení pargrafom 19 ods 4 - vznik daňovej povinnosti vzniká dňom prijatia zálohovej platby...
Maxinka
11.06.07,08:17
Platba vopred za dodanie tovaru (intrakomunitárne nadobudnutie) nie je spojená so vznikom daňovej povinnosti u nadobúdateľa.
Tomuto nejak nerozumiem-takže daň.povinnosť (samozdanenie) mi vznikne, až pri dodani tovaru-resp.pri vystavení osterj faktúry?
Vladimír Ozimý
11.06.07,08:42
pri dovoze tovaru z členského štátu sa riadite vznikom daňovej povinnosti podľa paragrafu 20 to jest danová povinnosť vám vzniká bud

1 dňom vystavenia faktúry
2 alebo 15 deň nasledujúci po mesiaci kedy došlo k dodaniu tovaru ak vystavenie faktúry nastalo pred dodaním alebo po 15 dni

Iný prípad nemáte vzniku daňovej povinnosti...(pri dovoze tovaru z členského štátu)
Jana Acsová
11.06.07,08:45
Tomuto nejak nerozumiem-takže daň.povinnosť (samozdanenie) mi vznikne, až pri dodani tovaru-resp.pri vystavení osterj faktúry?
Vznik daňovej povinnosti sa viaže na nadobudnutie tovaru, t.j. fyzickú dodávku. Následne od fakturácie sa odvíja zdanenie, t.j. či budete, alebo nebudete mať ďalšiu faktúru.
Čo sa týka Vašej otázky tak odpoveď na ňu nájdeme v § 20:

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
Jana Acsová
11.06.07,08:46
Maxinka
11.06.07,08:57
Vznik daňovej povinnosti sa viaže na nadobudnutie tovaru, t.j. fyzickú dodávku. Následne od fakturácie sa odvíja zdanenie, t.j. či budete, alebo nebudete mať ďalšiu faktúru.
Čo sa týka Vašej otázky tak odpoveď na ňu nájdeme v § 20:

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
OK-už tomu rozumiem-daňová povinnosť mi vznikne dodaním tovaru.Ale čo tá platba, ktorú som už zaplatila na základe ZF-kurz.strata?
Jana Acsová
11.06.07,08:59
Ale čo tá platba, ktorú som už zaplatila na základe ZF-kurz.strata?Toto je už účtovná téma ... Tu sme mimotemy
Maxinka
11.06.07,09:01
Toto je už účtovná téma ... Tu sme mimotemy
Súhlasím,len som sa opýtala!
Ináč ďakujem za trpezlivosť pri vysvetlovaní.
Vladimír Ozimý
11.06.07,09:58
zálohu spárujete predsa s ostrou faktúrou ku dňu zúčtovania faktúry do účtovníctva vtedy vám vznikne aj kurzový rozdiel...ale je to mimo témy :)
silviaproch
10.08.07,10:18
Prosím Vás, všade sa rozobera iba tovar, mne ide o zaplatenú zálohu za službu z ČR (miesto zdaniteľného plnenia v SR) - píšete, že samozdanenie takejto služby sa môže viazať aj na deň, kedy bola zaloha zaplatená? čo to znamená že môže? Dostala som zalohovu fakturu z čiech 1000 CZK, zaplatila som ju 7.3., potom mi prisla ostra faktura vystavena 14.3., je tam napisany aj datum prijatia platby 7.3. - kedy mam urobit samozdanenie 14.3. alebo 7.3.?
kačenka
10.08.07,10:24
samozdanenie sa urobí 14.03., kedy bola vystavená ostrá faktúra, nakoľko zo zálohy do zahraničia sa DPH nerobí.
silviaproch
10.08.07,10:31
plne súlasím...služba sa riadi aj pri samozdanení pargrafom 19 ods 4 - vznik daňovej povinnosti vzniká dňom prijatia zálohovej platby...

kacenka, ano, aj ja si myslim, v predchadzajucich prispevkoch vsak pan Ozimny a pani Acsova hovoria ze vznik danovej povinnosti vznika dnom zalohovej platby aj pri samozdanení...tak ja neviem
koňo
10.08.07,11:12
Daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby u dodávateľa (väčšinou to však nie je známy termín) a preto sa aplikuje deň platby u slovenského odberateľa (teba). Správny termín je teda 7.3. Na odpočítanie máš nárok v ten istý deň, ak si to zaznamenala v záznamoch DPH.
silviaproch
10.08.07,11:20
to som potrebovala počuť :) dakujem....
len este takto, vsimla som si ze platba mi odisla 2.3. z uctu, ale na fakture je napisane ze den prijatia platby je 7.3., tak dufam, ze to danovy urad uzna
Reprografia
16.02.08,23:17
K preddavkom za tovar pozrite aj:
http://www.porada.sk/t24697-diskusia-k-prijatym-a-hradenym-preddavkom-pri-tovare-v-ramci-eu.html
Zdravím.
Prečítala som si Vaše príspevky aj diskusiu. Ja by som sa len chcela uistiť v mojom tvrdení. Vo februári obdržím zálohovú faktúru z Českej republiky v EUR na dodávku stoja. Druhú zálohovú faktúru na ten istý stroj obdržím v marci. Tretiu a to už vyučtovaciu faktúru spolu s dodaním stroja obdržím v apríli. Daňová povinnosť mi vzniká dňom dodania stroja v apríli v celkovej výške z vopred zaplatených záloh vo februári, marci a apríli.
Mám pravdu alebo sa mýlim?
Ďakujem za skorú odpoveď
Reprografia
19.02.08,10:53
No trošku sa mi to skomplikovalo. K príspevku 29. Tam som rozpísala ako budem dostávať zálohové faktúry na kúpu nového stroja (13300,- EUR, 68 400,- EUR a 3.splátka 38 000,- EUR. Táto spoločnosť ale zároveň od nás aj stroj odkupuje za nižšiu sumu. Ja teraz musím vystaviť v sume 38 000,- EUR na túto istú firmu tiež zálohovú fa v EUr (mohla by som aj ostrú, tak ako to spomína v príspevkoch p. Acsová). Ja v podstate od tejto firmy žiadne peniaze neuvidím, ale budme si to musieť započítať s tou ich poslednou zálohovou faktúrovu na 38000,- EUR. Ja by som teraz veľmi rada vedieť, ako si môžem tento zápočet zúčtovať. Keďže ja vystavím zálohovú faktúru o ktorej neúčtujem, nedostanem ani žiadne peniaze, t.j. ako vystavím ostrú faktúru na nich - dátumom dodania stroja v apríli? Alebo mám rovno teraz vystaviť ostrú faktúru, stroj dodáme napr. 10. 4.2008 a v máji to uvediem v daňovom priznaní?
Toto by som rada poradiť od niekoho a samozrejme, ako s tým zápočtom.
Díki
Reprografia
19.02.08,19:36
...nikto neporadí?
Anja111
18.04.08,10:48
Platiteľ DPH v ČR vystavil platiteľovi DPH v SR, proforma fa na dodávku regulátora elektriny, dňa 21.1., vo výške 80.000 Kč.
Dňa 6.2. vystavil vyúčtovaciu fa na dodávku regulátora vo výške 110.000 Kč a montáž vo výške 20.000 Kč, spolu 130.000 Kč.
Zároveň odpočítal prijatú zálohu, tiež dňa 6.2. K úhrade zostalo 50.000 Kč, ktoré boli uhradené dňa 10.3.

Prosím, uvažujem správne, že sa jedná o dodávku tovaru s montážou a tak samozdanenie i nárokovanie DPH uplatním v deň vystavenia fa, t.j. 6.2.?
Vopred ďakujem za každú odpoveď.
cloe
18.04.08,11:19
Áno, dátum pre samozdanenie aj pre odpočítanie DPH bude 6.2.
Samozrejme ak máš doklad, ktorý spĺňa všetky náležitosti.
Anja111
18.04.08,11:25
Áno, dátum pre samozdanenie aj pre odpočítanie DPH bude 6.2.
Samozrejme ak máš doklad, ktorý spĺňa všetky náležitosti.
Ďakujem veľmi pekne. Potrebovala som sa uistiť, lebo mám takýto prípad prvý raz. Najskôr to mala byť len dodávka tovaru, potom pridali aj montáž a ešte mi to skomplikovali s tou zálohou...
Vladimír Ozimý
18.04.08,11:26
Platiteľ DPH v ČR vystavil platiteľovi DPH v SR, proforma fa na dodávku regulátora elektriny, dňa 21.1., vo výške 80.000 Kč.
Dňa 6.2. vystavil vyúčtovaciu fa na dodávku regulátora vo výške 110.000 Kč a montáž vo výške 20.000 Kč, spolu 130.000 Kč.
Zároveň odpočítal prijatú zálohu, tiež dňa 6.2. K úhrade zostalo 50.000 Kč, ktoré boli uhradené dňa 10.3.

Prosím, uvažujem správne, že sa jedná o dodávku tovaru s montážou a tak samozdanenie i nárokovanie DPH uplatním v deň vystavenia fa, t.j. 6.2.?
Vopred ďakujem za každú odpoveď.

zauvažujme...pre účely poskytnutia služieb zo zahraničia sa riadime aj tým, že ak je prijatá zálohá skôr ako je dodanie služby potom prijatá záloha je deň dodania služby. Noo podľa par. 51 ods 1 písm. b) pre účely DPH stačí na uplatnenie dph na vstupe aj evidencia v knihe DPH. Zase na druhej strane by ste mali mať doklad o tom kedy prijali zálohu a kedy vám vzniká daňová povinnosť....t..j. ak ste mesačným platiteľom DPH a oni prijali zálohu v januári podľa mňa by táto záloha mala byť zúčtovaná za január a zvyšok za február. Ale ak ste kvartálny platiteľ tak v podstate to je uplne jedno dopad bude rovnaký...
Vladimír Ozimý
18.04.08,11:27
Ďakujem veľmi pekne. Potrebovala som sa uistiť, lebo mám takýto prípad prvý raz. Najskôr to mala byť len dodávka tovaru, potom pridali aj montáž a ešte mi to skomplikovali s tou zálohou...

a vy ste objednávali len tovar alebo aj montáž?
Anja111
18.04.08,11:36
zauvažujme...pre účely poskytnutia služieb zo zahraničia sa riadime aj tým, že ak je prijatá zálohá skôr ako je dodanie služby potom prijatá záloha je deň dodania služby. Noo podľa par. 51 ods 1 písm. b) pre účely DPH stačí na uplatnenie dph na vstupe aj evidencia v knihe DPH. Zase na druhej strane by ste mali mať doklad o tom kedy prijali zálohu a kedy vám vzniká daňová povinnosť....t..j. ak ste mesačným platiteľom DPH a oni prijali zálohu v januári podľa mňa by táto záloha mala byť zúčtovaná za január a zvyšok za február. Ale ak ste kvartálny platiteľ tak v podstate to je uplne jedno dopad bude rovnaký...


a vy ste objednávali len tovar alebo aj montáž?
Všetko vybavili vo vyúčtovacej fa. Vystavili ju v deň prijatia zálohy, t.j. záloha prijatá 6.2., fa vystavená 6.2.
Klient v tomto smere ešte len začína, takže objednával tovar. Potom sa však ukázalo, že potrebuje aj montáž...
Vladimír Ozimý
18.04.08,12:12
Všetko vybavili vo vyúčtovacej fa. Vystavili ju v deň prijatia zálohy, t.j. záloha prijatá 6.2., fa vystavená 6.2.
Klient v tomto smere ešte len začína, takže objednával tovar. Potom sa však ukázalo, že potrebuje aj montáž...

potom nevidím problém 6.2. :)
Anja111
18.04.08,12:19
potom nevidím problém 6.2. :)
Ďakujem...
SAIVI
29.06.12,11:15
Dobrý deň,
ak sme zahraničnému dodávateľovi zaslali zálohovú platbu - akontáciu na stroj , ktorý budeme ďalej financovať cez leasingovú spoločnosť po dodaní zariadenia, ..vzniká nám povinnosť samozdanenia poskytnutej platby (§19 ods. 4 ) ?
Tina855
21.08.12,12:23
ahojte, prosím Vás kto mi poradí, z CZ nám prišli na účet peniaze, od nášho obchodného partnera, nevystavovali sme mu ani zálohovú faktúru ani nič. Iba ich poslal na náš účet, nakupuje od nás tovar. kazdý den mu vystavujeme fa, cca za 2000 eur, mali sme povinnosť vystaviť k tejto prijatej platbe daňový doklad k prijatej zálohe, aj ked sme mu nevystavili žiadnu zálohovú faktúru a uviesť to niekde v DP DPH v tom mesiaci keď nám tá platba prišla?
KEJKA
21.08.12,12:37
nie, netreba
babi2
21.08.12,12:49
ahojte, prosím Vás kto mi poradí, z CZ nám prišli na účet peniaze, od nášho obchodného partnera, nevystavovali sme mu ani zálohovú faktúru ani nič. Iba ich poslal na náš účet, nakupuje od nás tovar. kazdý den mu vystavujeme fa, cca za 2000 eur, mali sme povinnosť vystaviť k tejto prijatej platbe daňový doklad k prijatej zálohe, aj ked sme mu nevystavili žiadnu zálohovú faktúru a uviesť to niekde v DP DPH v tom mesiaci keď nám tá platba prišla? pozri tu príspevok č.19
http://www.porada.sk/t141376-p2-prijata-zaloha-za-tovar-z-eu.html
Tina855
21.08.12,12:50
Kejka vďaka, som sa zľakla či to nemám zle. Mi odľahlo.
Tina855
21.08.12,12:53
Babi aj Tebe vďaka. Chcela som sa uistiť, lebo som už prečítala toho strašne veľa, a aby to bolo na 100%
zuzanna
07.09.12,18:48
objednali sme si u českej firmy kancelársky kontajner na mieru, poslali nam zálohovú faktúru v mesiaci august, ktorú sme museli zaplatiť, táto zálohová fa je bez DPH, kontajner bude vyrobený až za tri mesiace a tiež dodaný až keď za vyrobí.
túto zálohu nesamozdanujem ani nikde neuvadzam az ked mi ho dovezu je tak prosim
KEJKA
07.09.12,19:06
ano
objednali sme si u českej firmy kancelársky kontajner na mieru, poslali nam zálohovú faktúru v mesiaci august, ktorú sme museli zaplatiť, táto zálohová fa je bez DPH, kontajner bude vyrobený až za tri mesiace a tiež dodaný až keď za vyrobí.
túto zálohu nesamozdanujem ani nikde neuvadzam az ked mi ho dovezu je tak prosim
zuzanna
11.09.12,18:38
dik kejka uz som prestudovala DPH par. 20
sta
11.02.13,09:22
Viete mi niekto prosím poradiť? dostala som zálohovú faktúru z ČR od platcu DPH, my sme tiež platcami DPH. Je to záloha na odber PHM (tankovacie karty). Po zaplatení faktúry nám poslali daňový doklad na zaplatenú zálohu, kde vyčíslili aj DPH.
Nemala byť tá faktúra bez DPH a my by sme ju mali samozdaniť?