orazel
06.01.07,20:54
Dobrý deň. Som podnikateľ podnikajúci na základe Živnostenského oprávnenia a zároveň aj Samostatne hospodariaci roľník a poberám platby na poľnohospodársku pôdu od Poľnohospodárskej platobnej agentúry. Je správne, keď dotácie zaučtujem ako zdaniteľné príjmy, ved sú určené na starostlivosť o pôdu a výdaje spojené so starostlivosťou som zaučtoval do nákladov, čiže dotácie by mali znížiť tieto náklady. Dakujem za rady
andrej_rv
06.01.07,21:09
Poľnohospodárske dotácie boli oslobodené od dane podľa starého zákona o dani z príjmov (§ 4 ods. 1 písm. n) zák. 366/1999 Z.z.), zákon platný v súčasnosti už takéto ustanovenie neobsahuje. K účtovaniu dotácie som narýchlo na stránke Ministerstva poľnohospodárstva ani PPA nenašiel nič bližšie, ale keďže ide o nenávratné dotácie z európskych fondov, malo by sa na ich účtovanie vzťahovať metodické usmernenie MF SR k čerpaniu, k účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207 ). V usmernení
sa pre JÚ uvádza: " nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do daňových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku". Keďže všetky prevádzkové výdavky súvisiace s poľnohospodárskou výrobou (aj tie, na úhradu ktorých bola zčasti alebo úplne poskytnutá dotácia) sú daňovým výdavkom v bežnom roku, v tom istom roku by sa do zdaniteľných príjmov mala zaúčtovať aj príslušná dotácia.
orazel
07.01.07,10:56
Dakujem za informácie
lipe
07.01.07,14:21
Chcel by som sa vyjadriť k tejto téme financie od PPA sú podľa mňa nie dotácie,ale sú to priame platby.A tieto financie nie sú určené na konkrétne výdavky,ale ich môžem použiť na hociaké výdavky.Žial,že zákon o dani z
príjmov na toto nepamätá.Tieto platby ja dávam do príjmom,ktoré mi ovplyvňujú základ dane.
lipe
andrej_rv
07.01.07,15:22
Na diskusnom fóre Ministerstva poľnohospodárstva je k dotáciám príspevok bývalého ministra http://www.agroforum.sk/showthread.php?goto=lastpost&t=1359
Okrem iného tam uvádza: "Prijaté dotácie, ako napríklad priame platby sa používajú, ako hociktorý iný príjem na úhradu nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. Sú preto zdaniteľným príjmom rovnako tak, ako tržby z podnikateľskej činnosti a v zmysle metodiky účtovania sa účtujú do výnosov. "
Ludula
14.02.07,07:08
Môj známy dostal dotácie od PPA, je samostatne hospodariaci roľník s osvedčením. Dotáciu si dá do prijmov a zdani 40% paušalom.Iný príjem nemá.
Chcem sa opýtať poraďakov, kde to ma uviesť v daňovom priznani. Je to príjem z poľnohospodárskej výroby § 6 ods. l písm.a), alebo príjem zo živonosti
§ 6 ods.l písm. b) ? Neviem kde zaradi osvedčenie o zápise do evidencie SHR.
Prosím poraďte.
danuskas
14.02.08,15:34
Veľmi pekne Vás prosím o radu.
Manžel v decembri dostal 6 tis. dotáciu z poľ. platob.agentúry. Má platné osvedčenie SHR, má IČO, ale nie je zapísaný v obchodnom registri. Podpísal za obdobie 2007 ešte dotáciu za znevýhodnené oblasti, tiež pár tisíc.
Má pracovný pomer. Ako SHR inak nepodniká, dostal len dotáciu za pokosené TTP. Musí tieto dotácie dať do príjmu v daňovom priznaní a odviesť z nich daň? Je povinný si viesť peňažný denník?

Ďakujem za radu
andrej_rv
14.02.08,16:03
Môj známy dostal dotácie od PPA, je samostatne hospodariaci roľník s osvedčením. Dotáciu si dá do prijmov a zdani 40% paušalom.Iný príjem nemá.
Chcem sa opýtať poraďakov, kde to ma uviesť v daňovom priznani. Je to príjem z poľnohospodárskej výroby § 6 ods. l písm.a), alebo príjem zo živonosti
§ 6 ods.l písm. b) ? Neviem kde zaradi osvedčenie o zápise do evidencie SHR.
Prosím poraďte.Samostatne hospodáriaci roľníci podnikajú na základe § 12a zákona č. 105/1990 Zb o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991 Zb. Príjmy z uvedenej činnosti sa zdaňujú podľa § 6 ods. 1 písm. a) ZoDP (údaje sa uvádzajú do r. 1 tabuľky 1 na str. 3 DP FO)
Marta V
26.02.08,17:29
Prosím Vás, fyzická osoba, ktorá nemá živnosť, nepodniká, je zamestnaná, dostala dotáciu na podporu pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka. Môže to ísť do daňového priznania do par. 8 r. 1, alebo par. 6 r. 1?
lydinka
14.03.09,12:34
Prosím Vás, fyzická osoba, ktorá nemá živnosť, nepodniká, je zamestnaná, dostala dotáciu na podporu pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka. Môže to ísť do daňového priznania do par. 8 r. 1, alebo par. 6 r. 1?

TOTO potrebujem aj ja vedetiet, prosim poradte
lydinka
14.03.09,12:35
Tá dotácia bola len vo výške 6000 sk
Katy a R
12.02.10,21:22
Prosím o pomoc
SHR – začiatok v minulom roku, dôchodca, prijatá dotácia na pôdu.
Z daňového hľadiska – je to ako dotácia na začatie podnikania, teda sa môže rozhodnúť pre paušálne výdavky (v tom prípade ju zahrnie celú do príjmu), alebo JU (v tom prípade do príjmu zahrnie len spotrebovanú časť)
SP .. je to ako szčo – ak prekročí stanovený príjem, stane sa od júla povinným plátcom
ZP .. tiež szčo – ak prekročí stanovený príjem, v rzzp vyjde nedoplatok. Ak neprekročí – je naďalej poistencom štátu, nedoplatok nebude a vyjde mu platiť nižšie preddavky (neupravuje). A ak aj potom neprekročí hranicu príjmu – tak v ďalšom rzzp mu zaplatené poistné vrátia.
je to takto dobre:confused:
ďakujem
juraj71
28.08.12,19:30
Dobrý deň,
Prosím Vás mám záujem o vybavenie dotácie na poľnohospodársku pôdu mohli by ste mi poradiť čo všetko k tomu potrebujem?
Za odpovede vopred Ďakujem.
pavol54
28.08.12,19:50
Dobrý deň,
Prosím Vás mám záujem o vybavenie dotácie na poľnohospodársku pôdu mohli by ste mi poradiť čo všetko k tomu potrebujem?
Za odpovede vopred Ďakujem.
odpoveď www.apa.sk
Maxinka
06.03.14,08:32
Prosím Vás...mne sa zdá že nakoľko daňovník neprijal podporu v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorej mu plynú príjmy je podľa § 9 ods. 2 písm. k) oslobodený od dane z príjmov fyzickej osoby...JE TO TAK ???
Mila123
06.03.14,09:05
Maxinka, máš pravdu, je to oslobodené.....ale odpovedáš na príspevok z roku 2008
Maxinka
06.03.14,10:13
no to viem...ja som to riešila teraz..a našlo som len rok 2008 :) ....ja som sa hlavne pýtala...:)