Škola
06.01.07,21:33
Dobrý deň, môže si SZČO so živnostenským listom (ŽL) zažiadať o nový (ďalší) ŽL s predmetmi podnikania zhodnými s predmetmi z prvého ŽL (nie všetky!), rozdielna bude časť predmetov podnikania a obchodné meno (za menom a priezviskom podnikateľa). Po preštudovaní živ. zákona som žiadne obmedzenie v počte vydaných ŽL nenašiel. Chcem sa len uistiť, že je to možné, podobne ako pri s.r.o. a pod. Ďakujem
Muška
06.01.07,20:36
podľa mňa to nie je možné.... si vždy len jedna FO - a môžu Ti dať akurát rozšírenie pôvodnej živnosti
evina
06.01.07,20:37
Dobrý deň, môže si SZČO so živnostenským listom (ŽL) zažiadať o nový (ďalší) ŽL s predmetmi podnikania zhodnými s predmetmi z prvého ŽL (nie všetky!), rozdielna bude časť predmetov podnikania a obchodné meno (za menom a priezviskom podnikateľa). Po preštudovaní živ. zákona som žiadne obmedzenie v počte vydaných ŽL nenašiel. Chcem sa len uistiť, že je to možné, podobne ako pri s.r.o. a pod. Ďakujem

Jedine, ak by sa daný človek - FO rozdvojil...
lenkak
06.01.07,20:38
jedna osoba = jedno IČO.
Orsz
06.01.07,20:39
myslím, že som počula o dvoch živnostenských listoch na jednu osobu iba v prípade ak bola jedna viazaná a druhá voľná. Inak to nie je možné, a prekvapovalo by ma keby to na živnostenskom podľa rodného čísla nezistili. Niekde musí byť zádrhel.
Muška
06.01.07,20:42
Erika...v tomto prípade áno, ale vždy pod jedným IČO
Škola
06.01.07,20:47
ďakujem za rýchle odpovede, len neviem nájsť v zákone explicitný zákaz. Takže jedna F.O. môže zakladať len viacero P.O.
evina
06.01.07,20:48
ďakujem za rýchle odpovede, len neviem nájsť v zákone explicitný zákaz. Takže jedna F.O. môže zakladať len viacero P.O.

myslím, že by to malo vyplynúť z §§ 2, 47 a 48 živnostenského zákona...
Škola
06.01.07,20:49
Erika...v tomto prípade áno, ale vždy pod jedným IČO

Jedno IČO a viacero DIČ ?
Orsz
06.01.07,20:51
Jedno IČO a viacero DIČ ?

Na jedno IČO je jedno DIČ
Muška
06.01.07,20:54
Jedno IČO a viacero DIČ ?
IČO - Ti pridelí Štatistický úrad na základe napr. živnosti
DIČ - Ti pridelí DÚ /na Tvoje r.č./ na základe, že začneš poberať príjmy napr. podľa § 6 /a nemusíš mať živnosť a ani pridelené IČO/
skaspa
06.01.07,20:56
Takže jedna F.O. môže zakladať len viacero P.O.
áno, ale fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch spoločnostiach (§ 105a ods. 1 Obchodného zákonníka)
Škola
06.01.07,20:57
Ak by som to zhrnul čo tu bolo povedané: Dva ŽL je možné získať (jedna viazaná a druhá voľná živnosť) len s jedným IČO a DIČ. To sa mi nezdá. Potom by musel robiť aj jedno účtovníctvo a čo paušál. výdavky? 40% ale 60% ?
Muška
06.01.07,20:58
A aj robí jedno účtovníctvo
Muška
06.01.07,20:59
A ak bude mať príjmy aj z iných činností ako len z remeselných, tak potom musí použiť paušálne výdavky na všetky činnosti /aj remeselné/ použiť iba 40 % paušálne výdavky
Orsz
06.01.07,21:00
Ak by som to zhrnul čo tu bolo povedané: Dva ŽL je možné získať (jedna viazaná a druhá voľná živnosť) len s jedným IČO a DIČ. To sa mi nezdá. Potom by musel robiť aj jedno účtovníctvo a čo paušál. výdavky? 40% ale 60% ?

Paušaly možno použiť oba, na vybrané remeselné živnosti 60% a na ostatnú živnosť 40%.
Škola
06.01.07,21:03
Paušaly možno použiť oba, na vybrané remeselné živnosti 60% a na ostatnú živnosť 40%.

Potom vidím problém v rozpočítavaní spoločných nákladov (napr. prenájom priestorov...).
Muška
06.01.07,21:05
Paušaly možno použiť oba, na vybrané remeselné živnosti 60% a na ostatnú živnosť 40%.
nemôže použiť obidve sadzby v jednom roku
viď
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %.
evina
06.01.07,21:07
Potom vidím problém v rozpočítavaní spoločných nákladov (napr. prenájom priestorov...).

Podľa mojej mienky použije len paušál 40% ako píše Muška:

10/ Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.

Teda , ak má daňovník príjmy len z remeselnej činnosti môže uplatiť 60% , pri súbehu nie, vtedy 40%.
evina
06.01.07,21:08
Muška nemopisovala som :)
Orsz
06.01.07,21:08
Ano, už som to zistila. Neviem prečo som bola v domnení, že možno použiť príslušný paušál na konkrétne činnosti. Takže opravujem sa. Platí to, čo napísala Muška.
Škola
06.01.07,21:16
Takže ak mám vrámci živ. oprávnenia voľnú aj remeselnú živnosť, tak je to celkom nevýhodné...
Muška
06.01.07,21:18
Nie je to nevýhodné, lebo ak náhodou v roku budeš mať príjem iba z remeselnej činnosti /a vôbec nevadí, že máš na živno-liste aj iné činnosti, hlavne, že z nich nebudeš mať v tom roku príjem/ môžeš použiť 60 % paušálne výdavky
Škola
06.01.07,21:22
Nie je to nevýhodné, lebo ak náhodou v roku budeš mať príjem iba z remeselnej činnosti /a vôbec nevadí, že máš na živno-liste aj iné činnosti, hlavne, že z nich nebudeš mať v tom roku príjem/ môžeš použiť 60 % paušálne výdavky

Áno, tú nevýhodu som myslel za predpokladu súbehu živností. Pri tých remeslách je naozaj niekedy problém rozúčtovávať náklady (controlling). A paušál 40% je naozaj málo.