oref
22.12.04,10:01
Pekný deň všetkým,
mám jednu otázočku, vlastne dve.
Takže ak by ste si teraz zakladali živnosť, teda od 01.01.2005 v akej výške odporúčate platiť odvody??? Ide o človeka, ktorý má manželku na MD a 1 dieťa, hypotéku a tak. Doteraz bol zamestnaný, mesačný príjem cca 40 000,-- hrubý príjem. Ide o to, že chce byť zabezpečený v prípade akéhokoľvek rizika.
A ešte jedna, nevie mi niekto poradiť, ak advokát zloží sľub 22.12.2004 má povinnosť už v roku 2004 registrovať sa na DU, platiť odvody a robiť DP, alebo môže zostať do 31.12.2004 zamestnaný a od 01.01.2004 poskytovať služby???
Jozef Mihál
22.12.04,09:12
Ad otázka č.1
V každom prípade by som platil čo najmenšie (žiadne) odvody. Iná vec je zdaniteľný príjem, ten sa oplatí mať a využiť nezdaniteľnú časť na seba a čiastočne zrejme i na manželku + daňový bonus na dieťa. Ak bude vhodne nastavená výška tohto príjmu, dotyčný daň nezaplatí žiadnu a ešte bude mať bonus.

Ale je to trošku problém - na jednej strane mať zdaniteľný príjem a na druhej strane neplatiť odvody.
oref
22.12.04,09:28
Môj problém je len s rokom 2005. Tam si vymeriavací základ určuje sám. Neskôr sa už vysokým odvodom nevyhnem. Ide mi o to, v čom je rozdiel, ak platím odvody z VZ 6 500,-- alebo napr. z 30 000,- čo sa týka invalidného a starobného dôchodku. Pri nemocenskom mi to je jasné. Ďalšia vec je II. pilier, neurobia mu nízke odvody paseku??? Jedná sa o cca 30 ročného človeka.
Jozef Mihál
22.12.04,09:49
Paseku narobia nie nízke, ale vysoké odvody. Systém SP je nastavený tak, že platiť si odvody na dôchodkové poistenie pri daných sadzbách a tom, čo za to súčasný zákon sľubuje - a to sľubuje ešte pomerne dosť - sa určite neoplatí.
Takže ak to, čo ušetríte na odvodoch, vhodne investujete (napr. kúpa pozemku pri Žiline - Tepličke je dobrý tip), zabezpečíte sa tak na horšie časy určite lepšie.
oref
22.12.04,10:00
ďakujem za tip, ale túto investíciu prenechám radšej pánu Kočnerovi, ale na nejakú - tú lúku pri TN by to možno vyšlo.
A vstúpili by ste do II. piliera v tomto prípade???
Jozef Mihál
22.12.04,10:33
Nevstúpil.
...aha, pozerám, 30 ročný človek...no, ako 30 ročný asi áno, ak nemienite zmeniť bydlisko z toho Vášho krásneho Trenčína za nejaké to Sydney, Toronto, New York, či Londýn...
oref
22.12.04,12:26
Ak, tak Brusel bude mojou cieľovou stanicou, ale vzhľadom k jazykovým bariéram to nevidím ružovo. Takže ideme do II. piliera.

Ďakujem za rady :)
oref
04.01.05,07:33
Neviete mi prosím niekto poradiť, ako môže odvádzanie nízkych odvodov pri začiatku podnikania ovplyvniť invalidný dôchodok.
Ďakujem
oref
04.01.05,09:08
PROSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM :)
kmartina
04.01.05,15:21
ahojte. Prosim, neviete mi presne povedat odvody do fondov - zamestnanec a zamestavatel, alebo internetovu stranku dke by som to nasla? dakujem
ricij
04.01.05,15:27
Hm, kmartina, skúšaš všade? Tu niekde na porade to niekto napísal. Využi vpravo hore hľadať a zadaj pár kľúčových slov.