Leontin
07.01.07,11:26
Pytam sa na tuto temu preto, lebo ak som spravne pochopil, tak z takychto prijmov sa neodvadzaju odvody do poistovni. Podla zakona o dani z prijmov ide prijmy podla §6 ods 3.
Som živnostník a mam otazky:
1/ Ak mám tento majetok zaradení v účtovníctve, tak tieto prijmy nie su podla §6 ods 3 ale podla §6 ods 1? ANO?
2/ Ak zivnostnik prenajme tuto nehnutelnost inemu zivnostnikovi c.2 a ten dalej do podnajmu dalsiemu, aky je tento prijem pre zivnostnika c.2? Kedze tento zivnostnik nema tento majetok v uctovnictve (neuplatnuje odpisy a podobne), aky je jeho prijem? Zaradime ho do prijmu podla §6 ods 3 alebo ods1?
Dakujem za odpovede.
DIDANA
15.01.07,20:35
V obidvoch prípadoch je to príjem podľa § 6 ods 3, jedná sa o holý prenájom, nejedná sa po prenájom na základe živnosti, kde sú okrem prenájmu aj iné služby.
V prvom prípade máte majetok zaradený v obchodnom majetku, takže uplatňujete skutočné výdavky.
V druhom prípade nie je majetok zaradený v obchodnom majetku, nie je povinnosť viesť účtovníctvo, môžete uplatniť 40 % paušálne výdavky.
Leontin
15.01.07,22:32
V obidvoch prípadoch je to príjem podľa § 6 ods 3, jedná sa o holý prenájom, nejedná sa po prenájom na základe živnosti, kde sú okrem prenájmu aj iné služby.
V prvom prípade máte majetok zaradený v obchodnom majetku, takže uplatňujete skutočné výdavky.
V druhom prípade nie je majetok zaradený v obchodnom majetku, nie je povinnosť viesť účtovníctvo, môžete uplatniť 40 % paušálne výdavky.

Ste si skutocne v tomto ista??? Je to pre mna zivotne dolezite. Ja by som rad uveril, ale nechcem urobit chybu, aby som neskor na nu doplatil. Pockam, co na to poradaci.
ondrejvla
15.01.07,22:46
Pytam sa na tuto temu preto, lebo ak som spravne pochopil, tak z takychto prijmov sa neodvadzaju odvody do poistovni. Podla zakona o dani z prijmov ide prijmy podla §6 ods 3.
Som živnostník a mam otazky:
1/ Ak mám tento majetok zaradení v účtovníctve, tak tieto prijmy nie su podla §6 ods 3 ale podla §6 ods 1? ANO?
2/ Ak zivnostnik prenajme tuto nehnutelnost inemu zivnostnikovi c.2 a ten dalej do podnajmu dalsiemu, aky je tento prijem pre zivnostnika c.2? Kedze tento zivnostnik nema tento majetok v uctovnictve (neuplatnuje odpisy a podobne), aky je jeho prijem? Zaradime ho do prijmu podla §6 ods 3 alebo ods1?
Dakujem za odpovede.

1/ Ak je majetok zaradený v účtovníctve, sú to príjmy z podnikania, §6,ods.1, ak nie je zaradený je to príjem podľa §6, ods.3,
2/ v zmluve o prenájme musí byť uvedené, že prenajímateľ nehnuteľností dáva súhlas k ďalšiemu prenájmu nájomcovi. Píšeš, že živnostník č.2, na základe súhlasu prenajímateľa dáva do ďalšieho prenájmu živnostníkovi č. 3, tu by som tvrdila, že živnostník č.2 to mal prenajaté za účelom podnikania, teda sa jedná o príjem z podnikania podľa §6, ods.1, ak by to mal prenajaté ako občan, nie na IČO a DIČ a mal by tvoj súhlas na prenájom, v tom prípade by sa jednalo o príjem podľa §6, ods.3 príjmy z prenájmu nehnuteľností nezaradenej v podnikaní.
skaspa
16.01.07,06:11
v podstate súhlasím s ondrejvla, len upresním

1/ Ak je majetok zaradený v účtovníctve, sú to príjmy z podnikania, §6,ods.1, ak nie je zaradený je to príjem podľa §6, ods.3, - aj keď je zaradený v účtovníctve (teda skôr v obchodnom majetku) môže to byť príjem podľa § 6 ods. 3, daňovník sa môže rozhodnúť, že aj pri príjme z prenájmu bude uplatňovať skutočné výdavky - § 6 ods. 10: Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak teda uplatňuje skutočné výdavky, potom o nehnuteľnosti účtuje a táto je obchodným majetkom.
2/ v zmluve o prenájme musí byť uvedené, že prenajímateľ nehnuteľností dáva súhlas k ďalšiemu prenájmu nájomcovi. Píšeš, že živnostník č.2, na základe súhlasu prenajímateľa dáva do ďalšieho prenájmu živnostníkovi č. 3, tu by som tvrdila, že živnostník č.2 to mal prenajaté za účelom podnikania, teda sa jedná o príjem z podnikania podľa §6, ods.1, ak by to mal prenajaté ako občan, nie na IČO a DIČ a mal by tvoj súhlas na prenájom, v tom prípade by sa jednalo o príjem podľa §6, ods.3 príjmy z prenájmu nehnuteľností nezaradenej v podnikaní. - ako je už uvedené vyššie aj ak uplatňuje skutočné výdavky a nie je podnikateľ, je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku
Leontin
16.01.07,08:17
1/ Ak je majetok zaradený v účtovníctve, sú to príjmy z podnikania, §6,ods.1, ak nie je zaradený je to príjem podľa §6, ods.3,


Anja111 (http://porada.sk/member.php?u=22376), Johanka (http://porada.sk/member.php?u=5686), Marína (http://porada.sk/member.php?u=511), Melnick (http://porada.sk/member.php?u=16429), benka (http://porada.sk/member.php?u=6557) tak sa mi zda, ze Skapsa moc nepotvrdil to co ste napisali. Mozno teraz troska tapam, lebo mam odpovede od vas vsetkych, ale ako by som to povedal, chyba mi tam jednohlasnost! To je ako na tom americkom sude. Ak len jeden sudca zapochybuje, nie je mozne odsudit.
Este pridam jednu vec. V r.2000, ci kedy to bolo, tak existovala skutocna pausalna dan. Od 1,5-2,5%. Vtedy si pamätam, ze ked ako pausalista som ju chcel pouzivat, nesmel som do nej pouzit prijmy z prenajmu! A dovod? Pretoze to nie je prijem zo zivnosti. S tymto by ste asi suhlasili. A preto som isiel na ZU a spytal sa, co spravit, aby som tieto prijmy mal v zivnosti. Vobec neriesili, ci je to OM, ale skor riesili, aby som si rozsiril zivnost o Prenajom nehnutelnosti s ponukanim inych ako zakladnych sluzieb. Asi viete preco. A tak som mal nejake zmluvy tak, ze som prenajimal priestor + prenajom obchodneho zariadenia. A tym padom som ten najom mal v zivnosti. Teraz chcem vsak opak. Ten najom dostat prec zo zivnosti. A preto som predpokladal, ze staci, ak to bude len "holy prenajom". Takze som teraz v situacii, kedy si nie som isty v nicom :cool:
skaspa
16.01.07,08:37
Anja111 (http://porada.sk/member.php?u=22376), Johanka (http://porada.sk/member.php?u=5686), Marína (http://porada.sk/member.php?u=511), Melnick (http://porada.sk/member.php?u=16429), benka (http://porada.sk/member.php?u=6557) tak sa mi zda, ze Skapsa moc nepotvrdil to co ste napisali. Mozno teraz troska tapam, lebo mam odpovede od vas vsetkych, ale ako by som to povedal, chyba mi tam jednohlasnost! To je ako na tom americkom sude. Ak len jeden sudca zapochybuje, nie je mozne odsudit.
Este pridam jednu vec. V r.2000, ci kedy to bolo, tak existovala skutocna pausalna dan. Od 1,5-2,5%. Vtedy si pamätam, ze ked ako pausalista som ju chcel pouzivat, nesmel som do nej pouzit prijmy z prenajmu! A dovod? Pretoze to nie je prijem zo zivnosti. S tymto by ste asi suhlasili. A preto som isiel na ZU a spytal sa, co spravit, aby som tieto prijmy mal v zivnosti. Vobec neriesili, ci je to OM, ale skor riesili, aby som si rozsiril zivnost o Prenajom nehnutelnosti s ponukanim inych ako zakladnych sluzieb. Asi viete preco. A tak som mal nejake zmluvy tak, ze som prenajimal priestor + prenajom obchodneho zariadenia. A tym padom som ten najom mal v zivnosti. Teraz chcem vsak opak. Ten najom dostat prec zo zivnosti. A preto som predpokladal, ze staci, ak to bude len "holy prenajom". Takze som teraz v situacii, kedy si nie som isty v nicom :cool:
leontin nechcel som ťa pomýliť, tak skúsim to vysvetliť z druhej strany: ak prenajímaš nehnuteľnosť a neuplatníš si na príjem z prenájmu paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10, môžeš si uplatniť aj skutočné výdavky; ak uplatnuješ na túto nehnuteľnosť skutočné výdavky (odpisy, opravy, údržba....) je táto nehnuteľnosť obchodným majetkom podľa §2 písm. m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
§ 6 ods. 11
Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Ak vedieš túto evidenciu stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a pritom dosahuješ príjmy podľa § 6 ods. 3.
Ak máš ale nehnuteľnosť ako živnostník a ako živnostník ju aj prenajímaš dosahuješ príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 1 a v rámci živnosti si uplatnuješ aj všetky preukázateľné výdavky na predmetnú nehnuteľnosť (a keď si ich neuplatnuješ, tiež môžeš použiť paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10)
Príspevok od ondrejvla je správny, len som chcel naznačiť, že v obchodnom majetku môže byť aj nehnuteľnosť z prenájmu ktorej sa dosahuje príjem podľa § 6 ods. 3 a nie len podľa § 6 ods. 1.
Leontin
16.01.07,09:28
Ak máš ale nehnuteľnosť ako živnostník a ako živnostník ju aj prenajímaš dosahuješ príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 1 a v rámci živnosti si uplatnuješ aj všetky preukázateľné výdavky na predmetnú nehnuteľnosť (a keď si ich neuplatnuješ, tiež môžeš použiť paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10)
Príspevok od ondrejvla je správny, len som chcel naznačiť, že v obchodnom majetku môže byť aj nehnuteľnosť z prenájmu ktorej sa dosahuje príjem podľa § 6 ods. 3 a nie len podľa § 6 ods. 1.
Dobre, chápem. Ale skus mi nakoniec vysvetlit, co znamena, ze "mas nehnutelnost ako zivnostnik"??? To akoze na LV? Ja musim pre info povedat, ze na LV je nehnutelnost majetkom FO nepodnikatela s r.c + manzelka. Hmm, co s tym? Ma tu nehnutelnost ako zivnostnik, ci ako obcan?
skaspa
16.01.07,09:40
Dobre, chápem. Ale skus mi nakoniec vysvetlit, co znamena, ze "mas nehnutelnost ako zivnostnik"??? To akoze na LV? Ja musim pre info povedat, ze na LV je nehnutelnost majetkom FO nepodnikatela s r.c + manzelka. Hmm, co s tym? Ma tu nehnutelnost ako zivnostnik, ci ako obcan?
napr. spolu s manželkou vlastníte byt, tento byt prenajímate, dosahujete tak príjem podľa § 6 ods. 3 - a k tomuto bytu môžete použiť paušálne výdavky alebo skutočné (už je o tom dosť popísané vyššie)
a zároveň máš aj živnosť a v rámci tejto živnosti si napr. postavil (alebo kúpil, je to jedno) sklad, tento sklad už prenajímaš ako živnostník a dosahuješ tak príjem podľa § 6 ods. 1 a bez ohľadu na to aké výdavky (či paušálne alebo skutočné) používaš pri prenájme bytu môžeš sa aj pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 rozhodnúť aké výdavky budeš používať (napr. pri prenájme bytu môžeš používať paušál, pri prenájme skladu skutočné)
zároveň môžu obidve nehnuteľnosti spĺňať definíciu obchodného majetku, ale byt sa ti nikdy neobjaví v účtovníctve živnostníka, ale iba v samostatných evideniciách vedených podľa § 6 ods. 11 - v prípade ak budeš na tento byt viesť preukázateľne vynaložené výdavky
Leontin
16.01.07,09:48
napr. spolu s manželkou vlastníte byt, tento byt prenajímate, dosahujete tak príjem podľa § 6 ods. 3 - a k tomuto bytu môžete použiť paušálne výdavky alebo skutočné (už je o tom dosť popísané vyššie)
a zároveň máš aj živnosť a v rámci tejto živnosti si napr. postavil (alebo kúpil, je to jedno) sklad, tento sklad už prenajímaš ako živnostník a dosahuješ tak príjem podľa § 6 ods. 1 a bez ohľadu na to aké výdavky (či paušálne alebo skutočné) používaš pri prenájme bytu môžeš sa aj pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 rozhodnúť aké výdavky budeš používať (napr. pri prenájme bytu môžeš používať paušál, pri prenájme skladu skutočné)
zároveň môžu obidve nehnuteľnosti spĺňať definíciu obchodného majetku, ale byt sa ti nikdy neobjaví v účtovníctve živnostníka, ale iba v samostatných evideniciách vedených podľa § 6 ods. 11 - v prípade ak budeš na tento byt viesť preukázateľne vynaložené výdavky
V ramci zivnosti som v r.200 postavil maly obchodik, nieco som si nechal, zbytok prenajal. Vydavky na stavbu si zauctoval zivnostnik, ale do LV bol zapisany obcan. Takze tvrdis, ze tieto prijmy su podla § 6 ods. 1?
Ak to tak je, ako mozem tento majetok z OM vyradit ale nadalej pouzivat skutocne naklady (odpisy a energie)?
skaspa
16.01.07,10:15
V ramci zivnosti som v r.200 postavil maly obchodik, nieco som si nechal, zbytok prenajal. Vydavky na stavbu si zauctoval zivnostnik, ale do LV bol zapisany obcan. Takze tvrdis, ze tieto prijmy su podla § 6 ods. 1?
Ak to tak je, ako mozem tento majetok z OM vyradit ale nadalej pouzivat skutocne naklady (odpisy a energie)?
vyradiť majetok z obchodného majetku môžeš napr. darovaním, likvidáciou, predajom; ale ťažko daruješ alebo predáš nehnuteľnosť sám sebe - nemôžeš na jednej strane vystupovať ako FO občan kupujúci a na druhej strane ako FO podnikateľ predávajúci
Danila
16.01.07,10:23
Vyradenie majetku určeného na podnikanie do majetku na osobnú potrebu je jednoduchý úkon. Je potrebné len správne zaevidovať v účtovníctve podnikateľa.
V JÚ zaeviduješ vyradenie nehnuteľnosti z obchodného majetku v knihe dlhodobého majetku, resp. na inventárnej karte - dátum a spôsob vyradenia. Zápis by som podložila protokolom o vyradení majetku z účtovnej evidencie a jeho preradenie do osobného užívania. Nemá vplyv na daňovú povinnosť podnikateľa - fyzickej osoby.
eskoes
16.01.07,11:27
Vyradenie majetku určeného na podnikanie do majetku na osobnú potrebu je jednoduchý úkon. Je potrebné len správne zaevidovať v účtovníctve podnikateľa.
V JÚ zaeviduješ vyradenie nehnuteľnosti z obchodného majetku v knihe dlhodobého majetku, resp. na inventárnej karte - dátum a spôsob vyradenia. Zápis by som podložila protokolom o vyradení majetku z účtovnej evidencie a jeho preradenie do osobného užívania. Nemá vplyv na daňovú povinnosť podnikateľa - fyzickej osoby.
podľa toho čo píšeš, tak by som si ako podnikatel, živnostník, mohol postavať rodinný dom, budem ho evidovať na karte majetku a napr. budem ho odpisovať iba jeden rok a potom nehnuteľnosť vyradím z obchodného majetku do osobného užívania? a na základe čoho tak spravím? len preto, lebo som sa rozhodol? a nemá to vplyv na daňovú povinnosť podnikateľa? to mám chápať tak, že zostatková cena sa kludne dostane do daňových výdavkov, alebo čo vlastne urobím zo zostatkovou cenou tejto nehnuteľnosti? možno to chápať tak, že náklady na nehnuteľnosť budú daňové a nebudú k nim žiadne prislúchajúce príjmy? Vyradiť majetok z podnikania musíš urobiť na základe niečoho. O akom protokole píšeš?
Leontin
16.01.07,11:46
Vyradenie majetku určeného na podnikanie do majetku na osobnú potrebu je jednoduchý úkon. Je potrebné len správne zaevidovať v účtovníctve podnikateľa.
V JÚ zaeviduješ vyradenie nehnuteľnosti z obchodného majetku v knihe dlhodobého majetku, resp. na inventárnej karte - dátum a spôsob vyradenia. Zápis by som podložila protokolom o vyradení majetku z účtovnej evidencie a jeho preradenie do osobného užívania. Nemá vplyv na daňovú povinnosť podnikateľa - fyzickej osoby.

V poriadku, tak nejako by som to aj spravil. Ale ak ten majetok nebude v OM zivnostnika, nepridem o naklady (odpisy, energie)? Mozem podla §6 ods 11 pouzivat skutocne naklady (i odpisy) a pozerat na to, ako prijem z prenajmu - naklady(odpisy, energie) = ZD ?
Leontin
16.01.07,11:48
Vyradiť majetok z podnikania musíš urobiť na základe niečoho. O akom protokole píšeš?
Asi by som nesuhlasil. OM mozes vyradit kedy chces. A preco ho mat v OM? Ak si pytas uver, tak vo vykaze o majetku a zaväzkoch ho mas uvedeny, ak je tam zaradeny. A vyzera to troska lepsie z hladiska preverenia ziadatela o uver ak ma slusny majetok a velmi kladny rozdiel majetku - zaväzkov. Majetok je proste majetok.
eskoes
16.01.07,11:54
Asi by som nesuhlasil. OM mozes vyradit kedy chces. A preco ho mat v OM? Ak si pytas uver, tak vo vykaze o majetku a zaväzkoch ho mas uvedeny, ak je tam zaradeny. A vyzera to troska lepsie z hladiska preverenia ziadatela o uver ak ma slusny majetok a velmi kladny rozdiel majetku - zaväzkov. Majetok je proste majetok.
prečo ho mať v obchodnom majetku? lebo si ho dosiahol obchodnou, podnikateľskou činnosťou; keď ho vyradíš "len tak" tak zostatkovú cenu nehnuteľnosti budeš musieť dodaniť, lebo to nebol tvoj výdavok za účelom dosiahnutia,zabezepečenia a udržania príjmov, žiadny príjem si predsa z tejto nehnuteľnosti nedosiahol, tak ani zostatková cena nemôže byť daňovo uznaná. to čo píše danila, že to na teba ako podnikateľa nebude mať žiadny vplyv nie je pravda
eskoes
16.01.07,12:01
Asi by som nesuhlasil. OM mozes vyradit kedy chces. áno, môžeš ho vyradiť kedy chceš, ale na vyradenie musíš mať dôvod (ako je uvedené v príspevku od skaspa darovanie, predaj) a nie vôlu (len tak)
Muška
16.01.07,12:12
Eskos,
Kúpiš nehnuteľnosť ako FO v roku 2006 za 1. mil Sk - zaradíš do obchodného majetku SZČO v roku 2006 - uplatníš si odpis v sume 50 tis. Sk.
Zostatková hodnota nehnuteľnosti je 950 tis. Sk
V roku 2007 sa rozhodneš, že si nehnuteľnosť vyradíš z obchodného majetku do osobného užívania - nič nedodaňuješ.
Musíš , ale myslieť na to, že ak nehnuteľnosť do 5-tich rokov odo dňa vyradenia z obchodného majetku predáš...musíš uvedený príjem priznať do daní a výdavok si uplatníš zostatkovú hodnotu nehnuteľnosti akú mala pri vyradení.
Takže predaš za 2 mil. Sk
zostatková hodnota 950 tis. Sk
Zdaníš 1 050 000,- Sk
Leontin
16.01.07,15:16
keď ho vyradíš "len tak" tak zostatkovú cenu nehnuteľnosti budeš musieť dodaniť,

Tak som cely den premyslal, ako si to myslel, ze mam dodanit zostatkovu cenu. :eek:
Nastastie tu odpovedala MUSKA a uz som to pochopil na tom jednoduchom priklade.
Danila
16.01.07,17:44
V poriadku, tak nejako by som to aj spravil. Ale ak ten majetok nebude v OM zivnostnika, nepridem o naklady (odpisy, energie)? Mozem podla §6 ods 11 pouzivat skutocne naklady (i odpisy) a pozerat na to, ako prijem z prenajmu - naklady(odpisy, energie) = ZD ?Ak budeš nehnuteľnosť prenajímať ako fyzická osoba bez živnostenského oprávnenia, ide v danom prípade o dosahovanie príjmov fyzickej osoby z prenájmu nehnuteľnosti podľa §-6 ods.3zákona o dani z príjmov. Takýto príjem nevstupuje do vymeriavacieho základu tejto osoby na účely platenia poistného do zdravotnej poisťovne. A môžeš uplatňovať výdavky súviasiace s údržbou a starostlivosťou o prenajímanú nehnuteľnosať v súlade s uzatvorenou zmluvou o prenájme: / Venuj pozornosť cene za prenájom/
Danila
16.01.07,17:47
podľa toho čo píšeš, tak by som si ako podnikatel, živnostník, mohol postavať rodinný dom, budem ho evidovať na karte majetku a napr. budem ho odpisovať iba jeden rok a potom nehnuteľnosť vyradím z obchodného majetku do osobného užívania? a na základe čoho tak spravím? len preto, lebo som sa rozhodol? a nemá to vplyv na daňovú povinnosť podnikateľa? to mám chápať tak, že zostatková cena sa kludne dostane do daňových výdavkov, alebo čo vlastne urobím zo zostatkovou cenou tejto nehnuteľnosti? možno to chápať tak, že náklady na nehnuteľnosť budú daňové a nebudú k nim žiadne prislúchajúce príjmy? Vyradiť majetok z podnikania musíš urobiť na základe niečoho. O akom protokole píšeš? O takom celkom jednoduchom. Protokol o vyradení majetku.
Leontin
16.01.07,19:51
môžeš si uplatniť aj skutočné výdavky; ak uplatnuješ na túto nehnuteľnosť skutočné výdavky (odpisy, opravy, údržba....) je táto nehnuteľnosť obchodným majetkom podľa §2 písm. m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
§ 6 ods. 11
Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Ak vedieš túto evidenciu stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a pritom dosahuješ príjmy podľa § 6 ods. 3.
Ak máš ale nehnuteľnosť ako živnostník a ako živnostník ju aj prenajímaš dosahuješ príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 1 a v rámci živnosti si uplatnuješ aj všetky preukázateľné výdavky na predmetnú nehnuteľnosť
Trocha sa obraciam na Teba, lebo mam pocit, ze niektore veci vytiahnute od Teba by mi aj vyhovovali, len ich treba poskladat. Chcem sa spytat na nasledovne. § 2 ods m hovori o OM. Ak si to spravne vylozim, tak kazdy majetok obcana, FO z ktoreho mu ide prijem z prenajmu je OM. A preco? No lebo, definicia hovori o OM ze je to súhrn .... s prijmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov....
A tu je ten hacik, na ktory sa pytam. Niektori tu tvrdili, ze prijem z prenajmu, ak ide o OM, tak je to prijem len a len podla §6 ods1, lebo sa s nim podnika. Ak prenajmem byt alebo akukolvek nehnutelnost vo svojom vlastnictve a myslim si, ze to prenajimam podla §6ods3, tak to už nie je sustavna cinnost prevádzkovaná samostatne za účelom dosiahnutia zisku??? To akoze, ten kto prenajima nehnutelnost nahodou pobera prijem a nahodou ma z neho zisk? On akoze nevedel o tom, ze prenajom vytvara prijem a pravdepodobne zisk??? Alebo to kazdy clovek prenajima nahodou, nie za ucelom zisku??? Viete. troska sa tu opieram o definiciu zivnosti. Ak mi niekto odpovie, ze treba mat zivnostensky list, tak potom sa ja opytam. Existuje v opacnom pripade nejaky prenajom zivnostnika ktory by bol iny, ako podla §6ods1???

Mozno, ten kto toto cita, ma v tom gulas, ale ide mi v podstate o to, ze ako oddelime ludi, ktory prenajimaju nehnutelnosti na tych, ktory to robia za ucelom dosiahnutia zisku (def. podnikania) a tych, ktori to robia s "dobrym srdcom a vobec nevedeli, ze mozu mat z toho zisk"!? :D
skaspa
16.01.07,20:03
Trocha sa obraciam na Teba, lebo mam pocit, ze niektore veci vytiahnute od Teba by mi aj vyhovovali, len ich treba poskladat. Chcem sa spytat na nasledovne. § 2 ods m hovori o OM. Ak si to spravne vylozim, tak kazdy majetok obcana, FO z ktoreho mu ide prijem z prenajmu je OM. A preco? No lebo, definicia hovori o OM ze je to súhrn .... s prijmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanietýchto príjmov....
A tu je ten hacik, na ktory sa pytam. Niektori tu tvrdili, ze prijem z prenajmu, ak ide o OM, tak je to prijem len a len podla §6 ods1, lebo sa s nim podnika.
ešte raz ti to skúsim vysvetliť:
o obchodný majetok sa bude jednať - u živnostníka (príjem § 6 ods. 1) vždy - či uplatňuje paušálne výdavky, alebo skutočné
u občana (príjem § 6 ods. 3) len ak uplatňuje skutočné výdavky ide o obchodný majetok - vyplýva to priamo z § 2 písm. m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
ak si ako občan uplatňuješ preukázateľné výdavky si povinný viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 - a tu sme pri definícii obchodného majetku;
ak používaš paušálne výdavky tak nevedieš žiadnu evidenciu ani neúčtuješ (sme stále pri občanovi), tak táto nehnuteľnosť nespĺňa definíciu obchodného majetku;
Leontin
16.01.07,20:09
ešte raz ti to skúsim vysvetliť:
o obchodný majetok sa bude jednať - u živnostníka (príjem § 6 ods. 1) vždy .........
Takze nech sa na to pozeram akokolvek, tak proste ak je raz FO zaroven zivnostnikom, tak vsetky jeho prijmy z prenajmu su prijmami z OM a tym padom prijmami podla §6ods1?
Je mozne, aby mal zivnostnik nejaky prijem podla §6ods3 ?
A je vobec mozne, ak sa nehnutelnost prenajima, aby sa vyradila z OM zivnostnika? Z prispevku, ktory som napisal, asi to nie je vobec mozne, kedze z nich plynie prijem.
Muška
16.01.07,20:12
Jeho asi stále mýli, že občan /neživnostník/ môže mať obchodný majetok.

Na vysvetlenie:
Aj občan bez živnnosti sa takto môže stať SZČO a môže sa rozhodnúť či bude viesť účtovníctvo /vtedy svoju nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku/
Muška
16.01.07,20:15
Ak nemáš v živnosti prenájom nehnuteľností a prenajmeš vlastnú nehnuteľnosť, tak aj keď si živnostník, tak príjem z takéhoto prenájmu máš podľa § 6 ods. 3
Leontin
16.01.07,20:20
Ak nemáš v živnosti prenájom nehnuteľností a prenajmeš vlastnú nehnuteľnosť, tak aj keď si živnostník, tak príjem z takéhoto prenájmu máš podľa § 6 ods. 3
Rad by som tomuto veril, ale je tu asi 10clankov (mozno nie v tejto teme), kde sa pise, ze k tomu, aby to bol prijem podla § 6 ods. 1, nie je treba mat na to zivnost. Ak by som sa riadil Tvojou radou, tak by som mohol vyskrtnut zo zivnosti prenajom nehnutelnosti a je to.
Ale zivnost sa da otvorit len na prenajom nehnutelnosti s poskytovanim inych ako doplnkovych sluzieb! (penziony, hotely a podobne). Ak tuto zivnost nemas, tak hole prenajmy (najom+energie) kludne mozes vykonavat aj bez zivnosti. Toto mi potvrdi kopec poradakov.

Som zufaly, hladam sposob, ako legalne zaradit prijmy z prenajmu do prijmov podla § 6 ods. 3 (prijmy z prenajmu). Nehladam ziadne obchadzanie zakona, dan zaplatim tu istu, len potrebujem znizit odvody.
Danila
16.01.07,20:28
Rad by som tomuto veril, ale je tu asi 10clankov (mozno nie v tejto teme), kde sa pise, ze k tomu, aby to bol prijem podla § 6 ods. 1, nie je treba mat na to zivnost. Ak by som sa riadil Tvojou radou, tak by som mohol vyskrtnut zo zivnosti prenajom nehnutelnosti a je to.
Ale zivnost sa da otvorit len na prenajom nehnutelnosti s poskytovanim inych ako doplnkovych sluzieb! (penziony, hotely a podobne). Ak tuto zivnost nemas, tak hole prenajmy (najom+energie) kludne mozes vykonavat aj bez zivnosti. Toto mi potvrdi kopec poradakov.

Som zufaly, hladam sposob, ako legalne zaradit prijmy z prenajmu do prijmov podla § 6 ods. 3 (prijmy z prenajmu). Nehladam ziadne obchadzanie zakona, dan zaplatim tu istu, len potrebujem znizit odvody.
Nebuď zúfalý, ver tomu, čo napísala Muška, škrtni, čo škrtnúť máš, budeš legálny a spokojný. Inak z tohoto bludiska nevylezieš.
Muška
16.01.07,20:31
§ 6
(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a8.
Leontin
16.01.07,20:32
Nebuď zúfalý, ver tomu, čo napísala Muška, škrtni, čo škrtnúť máš, budeš legálny a spokojný. Inak z tohoto bludiska nevylezieš.

Takze sa pridavas k Muske, ze ked skrtnem tie prenajmy z nehnutelnosti zo zivnosti, tak sa mozem na vsetky prenajmy pozerat ako na prijmy z prenajmu (podla § 6 ods. 3)?
Muška
16.01.07,20:34
Rad by som tomuto veril, ale je tu asi 10clankov (mozno nie v tejto teme), kde sa pise, ze k tomu, aby to bol prijem podla § 6 ods. 1, nie je treba mat na to zivnost. Ak by som sa riadil Tvojou radou, tak by som mohol vyskrtnut zo zivnosti prenajom nehnutelnosti a je to.

Ale zivnost sa da otvorit len na prenajom nehnutelnosti s poskytovanim inych ako doplnkovych sluzieb! (penziony, hotely a podobne). tu je jasné, že potrebuješ živnosť

Som zufaly, hladam sposob, ako legalne zaradit prijmy z prenajmu do prijmov podla § 6 ods. 3 /len prenájom/. Nehladam ziadne obchadzanie zakona, dan zaplatim tu istu, len potrebujem znizit odvody. /tu ich zaplatíš o dosť nižšie/


................v texte
Leontin
16.01.07,20:38
Danila, Muška, dnes ste tu so mnou vydrzali velmi dlho, nakoniec pre moje dobro som radsej uznal, ze to vsetko hodim do § 6 ods. 3, vyskrtnem tu zivnost a budem radsej kludne spat. Dnes som bol na ZP a tam som im nacrtol problem, oni na mna pozerali, o com tocim a hned ma uzemnili, ze oni OM nepoznaju ani nic podobne, ze pre nich vsetky prijmy z prenajmu su oslobodene od odvodov a hotovo. A ja im odporovat nebudem. A ide o to, ze dan z prijmu zaplatim, akurat tie odvody ponizim. A tie by mali trapit hlavne nich. Takze ak povedali vynat, tak ich vyjmem :-) Este raz Vam dakujem a taktiez vsetkym zucastnenim a prajem pekny vecer.
skaspa
16.01.07,20:39
Rad by som tomuto veril, ale je tu asi 10clankov (mozno nie v tejto teme), kde sa pise, ze k tomu, aby to bol prijem podla § 6 ods. 1, nie je treba mat na to zivnost. Ak by som sa riadil Tvojou radou, tak by som mohol vyskrtnut zo zivnosti prenajom nehnutelnosti a je to.
Ale zivnost sa da otvorit len na prenajom nehnutelnosti s poskytovanim inych ako doplnkovych sluzieb! (penziony, hotely a podobne). Ak tuto zivnost nemas, tak hole prenajmy (najom+energie) kludne mozes vykonavat aj bez zivnosti. Toto mi potvrdi kopec poradakov.

Som zufaly, hladam sposob, ako legalne zaradit prijmy z prenajmu do prijmov podla § 6 ods. 3 (prijmy z prenajmu). Nehladam ziadne obchadzanie zakona, dan zaplatim ti istu, len potrebujem znizit odvody.
naozaj posledný krát, dúfam že to teraz vysvetlím zrozumiteľne, ale ešte predtým si prečítaj môj príspevov č.9

Postup ako by to mohlo byť:
Más nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku živnostníka, z jej prenájmu dosahuješ príjmy podľa § 6 ods. 1, ak chceš mať príjmy podľa § 6 ods. 3 vyraď nehnuteľnosť z majetku ako napísala danila, tento majetok už nebude u FO - podnikateľa, čiže ako podnikateľ nemôžeš dosahovať príjem z niečoho, čo nemáš;
takto vyradenú nehnuteľnosť sa rozhodneš prenajímať, ale už ako občan, dosahuješ z prenájmu nejaký príjem a k nemu chceš uplatňovať výdavky, rozhodneš sa teda, či použiješ paušálne výdavky alebo skutočné.
Ročný príjem z prenájmu máš napr. 100 000 Sk
1.) paušálne výdavky - nerobíš nič, len v daňovom priznaní uvedieš príjmy podľa § 6 ods. 3 100 000 Sk, výdavky 40 000 Sk
2.) skutočne vynaložené výdavky - si povinný viesť evidencie podľa § 6 ods. 11, (Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch)
v tomto prípade sa nehnuteľnosť stáva obchodným majetkom, ale u FO občana, s tvojou živnosťou to už nemá nič spoločné,

to, že je to obchodný majetok (pri príjme podľa § 6 ods. 3) je dôležité iba pre prípadné oslobodenie od dane z príjmu pri predaji tejto nehnuteľnosti oslobodené o 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku - ďalší príklad: z obchodného majetku podnikateľa si nehnuteľnosť vyradil 16.1.2007 za päť rokov bude príjem z predaja oslobodený, ale keďže ty si uplatňuješ aj ako FO občan skutočné výdavky pri prenájme tejto nehnuteľnosti stále je to obchodný majetok, takže to nebude oslobodené o 5 rokov odkedy si to vyradil zo "živnosti" ale o 5 rokov odkedy ju prestaneš evidovať podľa § 6 ods. 11. Ak by si si ako FO občan pri prenájme nehnteľnosti uplatňoval paušálne výdavky, nehnuteľnosť by od 16.1.2007 bola skutočne vyradená z obchodného majetku - u FO občana už by o obchodnom majetku nemohla byť reč, lebo pri paušálnych výdavkoch nespĺňa definíciu obchodného majetku a 17.1.2012 už bude príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený.
môže byť?
Muška
16.01.07,20:42
Dnes som bol na ZP a tam som im nacrtol problem, oni na mna pozerali, o com tocim a hned ma uzemnili, ze oni OM nepoznaju ani nic podobne, ze pre nich vsetky prijmy z prenajmu su oslobodene od odvodov a hotovo. Leontin,
načo si zaťažoval "vyťažené" pracovníčky na ZP o OM ? :D:D:D
Veď oni majú problémy z RZZP a nie ešte čo je OM.

Ale naozaj si o tom zbytočne točil.....lebo to je záležitosť daňová, či si Ty aj ako občan /neživnostník/ keď začneš prenajímať svoju nehnuteľnosť zaradíš do OM, alebo nie.
Lebo aj keď budeš ako občan prenájímať nehnuteľnosť stane sa Tvojim obchodným majetkom ak o nej začneš účtovať.
Leontin
16.01.07,21:02
naozaj posledný ........ môže byť?

Uz uz som isiel spat, ale este som stihol Tvoj prispevok a klobuk dolu. Tento Tvoj popis bol uzasne zrozumitelny a nakoniec som pochopil asi vsetko. Moc dakujem a budem odporucat. Mas u mna bodik.
veget
16.01.07,21:07
Ako SZČO som kúpila budovu, teda bola v obchodnom majetku SZČO. Príjem z prenájmu tejto budovy bol súčasťou základu dane z podnikania spolu s ostatnými činnosťami, ktoré som vykonávala, takže mi zvyšoval aj vymeriavací základ pre poistenie. Po 6 rokoch som sa rozhodla vyradiť túto budovu z obchodného majetku, a mám teda dnes tieto príjmy z prenájmu zdanené podľa § 6 odst. 3, neplatím z nich poistné a delím si ich na polovicu s manželom, s tým že obaja využijeme nezdaniteľné minimum a 40 % výdavkov. Myslím si, že je to o.k. a výhodnejšie - ale nie je to tak vždy.
renča1
17.01.07,09:06
naozaj posledný krát, dúfam že to teraz vysvetlím zrozumiteľne, ale ešte predtým si prečítaj môj príspevov č.9

Postup ako by to mohlo byť:
Más nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku živnostníka, z jej prenájmu dosahuješ príjmy podľa § 6 ods. 1, ak chceš mať príjmy podľa § 6 ods. 3 vyraď nehnuteľnosť z majetku ako napísala danila, tento majetok už nebude u FO - podnikateľa, čiže ako podnikateľ nemôžeš dosahovať príjem z niečoho, čo nemáš;
takto vyradenú nehnuteľnosť sa rozhodneš prenajímať, ale už ako občan, dosahuješ z prenájmu nejaký príjem a k nemu chceš uplatňovať výdavky, rozhodneš sa teda, či použiješ paušálne výdavky alebo skutočné.
Ročný príjem z prenájmu máš napr. 100 000 Sk
1.) paušálne výdavky - nerobíš nič, len v daňovom priznaní uvedieš príjmy podľa § 6 ods. 3 100 000 Sk, výdavky 40 000 Sk

Dovolím si vstúpiť do príspevku a len doplniť, že máš možnosť využiť § 9 ods.1 písm.h) ZDZP. ak budeš mať príjem pod.§ 6 ods.3 ZDZP a nepresiahneš príjem z prenájmu 5 násobok životného minima platného k 1.1. príslušného zdaňov.obdbia tak nezdaňuješ príjem . Ak by však presiahol stanovenú hranicu, tak do základu dane zahrnieš len príjmy nad takto ustanovenou sumou. Výdavky sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane.

2.) skutočne vynaložené výdavky - si povinný viesť evidencie podľa § 6 ods. 11, (Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch)
v tomto prípade sa nehnuteľnosť stáva obchodným majetkom, ale u FO občana, s tvojou živnosťou to už nemá nič spoločné,

to, že je to obchodný majetok (pri príjme podľa § 6 ods. 3) je dôležité iba pre prípadné oslobodenie od dane z príjmu pri predaji tejto nehnuteľnosti oslobodené o 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku - ďalší príklad: z obchodného majetku podnikateľa si nehnuteľnosť vyradil 16.1.2007 za päť rokov bude príjem z predaja oslobodený, ale keďže ty si uplatňuješ aj ako FO občan skutočné výdavky pri prenájme tejto nehnuteľnosti stále je to obchodný majetok, takže to nebude oslobodené o 5 rokov odkedy si to vyradil zo "živnosti" ale o 5 rokov odkedy ju prestaneš evidovať podľa § 6 ods. 11. Ak by si si ako FO občan pri prenájme nehnteľnosti uplatňoval paušálne výdavky, nehnuteľnosť by od 16.1.2007 bola skutočne vyradená z obchodného majetku - u FO občana už by o obchodnom majetku nemohla byť reč, lebo pri paušálnych výdavkoch nespĺňa definíciu obchodného majetku a 17.1.2012 už bude príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený.
môže byť?

Dovolila som si len podotknúť.........
DIDANA
10.04.07,20:45
skaspa doplnená renčou1 -to je vyčerpávajúca odpoveď
aj ja vlastním dom ako občan ,prenajímam ho ako nebytový priestor, neúčtujem o ňom, t.z.nemám ho v obchodnom majetku, na konci roka príjmy z prenájmu podľa § 6 odst.3 znížim o 40 % paušálne výdavky, ešte ich znížim o 5-násobok životného minima a samozrejme alikvótne aj výdavky, ten prepočet je v daňovom priznaní ako názorný príklad. Moja nehnuteľnosť bude po piatich rokoch oslobodená podľa §9 od dane z príjmov.
Ak preradíš nehnuteľnosť z OM do osobného vlastníctva, po tomto preradení nie je táto nehnuteľnosť oslobodená ešte ďaľších 5 rokov.
Takto to robím a mám to potvrdené viacerými daňovými poradcami.
cloe
08.05.07,20:43
Chcem sa opýtať skúsených, pretože s prenájmom nehnuteľnosti nemám veľké skúsenosti.
FO /nepopdnikateľ/ kúpila rodinný dom, teraz ho opravuje a po rekonštrukcii z neho bude polyfunkčný dom /od mesiaca júl/. Bude ho prenajímať podnikateľom. Na rekonštrukciu budovy dostala od banky úver 1 800 tis. Sk. Tento úver nebude daňovým príjmom. Jedná sa mi teraz o to, či výdavky, ktoré uhradila z úveru sú tiež nedaňové výdaje? Ak som to dobre pochopila, bude zdaňovať Príjem z prenájmu /sumu nad 5-násobok životného minima/, odčíta 40 % a to je asi všetko /pretože je zamestnaná a nezdaniteľnú čiastku na daňovníka si uplatňuje u zamestnávateľa aj daňový bonus a životné poistenie/. Môže uplatňovať skutočné výkavky namiesto 40% aj keď budova nie je v OM?
skaspa
09.05.07,08:07
Chcem sa opýtať skúsených, pretože s prenájmom nehnuteľnosti nemám veľké skúsenosti.
FO /nepopdnikateľ/ kúpila rodinný dom, teraz ho opravuje a po rekonštrukcii z neho bude polyfunkčný dom /od mesiaca júl/. Bude ho prenajímať podnikateľom. Na rekonštrukciu budovy dostala od banky úver 1 800 tis. Sk. Tento úver nebude daňovým príjmom. Jedná sa mi teraz o to, či výdavky, ktoré uhradila z úveru sú tiež nedaňové výdaje?
Výdavky hradené z úveru možno považovať za daňové (ak spĺňajú definíciu daňového výdavku, teda vynaložené za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov). To, že úver nie je pre teba daňový príjem sa prejaví tak, že ani jednotlivé splátky úveru nebudú pre teba daňový výdavok, daňovým výdavkom bude úrok prislúchajúci k úveru (splátkam).

Môže uplatňovať skutočné výkavky namiesto 40% aj keď budova nie je v OM?
Môže uplatňovať aj skutočne vynaložené výdavky a bude postupovať podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov: Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 (čiže aj pri príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti mimo živnosti) preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
alebo podľa § 6 ods. 13: Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.
Ak bude uplatňovať skutočne vynaložené výdavky budova bude spĺňat definíciu obchodného majetku podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov a budova bude obchodným majetkom.
cloe
09.05.07,15:21
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď:)
Fany
09.05.07,18:21
Vlastním objekty, zaradené do podnikania FO, ale ich neodpisujem, nakoľko má v nich sídlo moja vlastná s.r.o. - nájomná zmluva bez nájmu. Nájomná zmluva bola vypracovaná kvôli fakturáciám energií a živnostenskému registru pre s.r.o. Keďže ale objekty aj sro sú vlastne moje, neúčtujem žiadne nájomné a tak to stojí aj v nájomnej zmluve - bezodplatne. Je to takto v poriadku z pohľadu s.r.o. a zasa z pohľadu FO, môžem takúto budovu odpisovať? Ak ju nebudem odpisovať a nebudem ani brať za nájom peniaze, môžem ju vyradiť z podnikania FO a sro môže v nej naďalej podnikať?
betka
10.05.07,19:30
FO a PO majú uzatvorenú NZ, pričom na jednej strane FO nemá príjem z prenájmu, a PO nemá daňový výdavok z prenájmu. PO má v tejto budove sídlo, a tak bolo potrebné pre úrady uzatvoriť NZ.
Budovu môžete vyradiť z majetku, ale je potrebné prezrieť si tento par, ak ste plátca DPH a v súvislosti s budovou ste si uplatńovali :

§ 54 Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku
(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú
a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ
a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,
c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0, 10.

(4) Obdobie na úpravu odpočítanej dane pri zmene účelu použitia investičného majetku podľa odseku 1 je päť kalendárnych rokov vrátane roka, v ktorom investičný majetok platiteľ nadobudol alebo na vlastné náklady vytvoril okrem investičného majetku podľa odseku 2 písm. b) a c), pri ktorom je obdobie na úpravu desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Ak platiteľ dodá investičný majetok podľa odseku 2 písm. b) a c) pred uvedením do užívania a zmení účel použitia, upraví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá investičný majetok.

(5) Úpravu odpočítanej dane platiteľ vykoná v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom zmenil účel použitia investičného majetku. Platiteľ postupuje pri úprave odpočítanej dane podľa prílohy č. 1. Na účely výpočtu úpravy dane odpočítanej pri investičnom majetku sa daň, ktorú platiteľ nemôže odpočítať, považuje za odpočítanie dane vo výške 0.

(6) Úpravu odpočítanej dane platiteľ nevykoná, ak absolútna hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku predstavuje 0, 10 a menej; hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku je rozdiel čísla A a čísla B podľa prílohy č. 1.

(7) Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s uplatnením dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s možnosťou odpočítania dane. Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s oslobodením od dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s oslobodením od dane.
(8) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odsekov 4 a 5 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

Otázne je, či pri poskytnutí bezplatného nájmu, môžete uplatňovať odpisy, s ktorými Vám vyplývajú daňové výdavky. Osobne si myslím, že nie, ak si ich chcete uplatňovať, výdavky vo výške odpisov by mali pokrývať približne výšku Vášho príjmu z prenájmu. Ale to je môj pohľad. V prípade DK, by tu zrejme nastal problém, mohli by to považovať ako závislosť v súvislosti s nájmom. Vám vznikajú náklady a príjmy nemáte žiadne ....
Čo sa týka energií v NZ by malo byť uvedené, akým spôsobom budú vysporiadané energie. Pravdepodobne má s.r.o. uzatvorené priamo zmluvy s dodávateľmi energií, aby si mohli uplatňovať výdavky s nimi súvisiace.
Ak platíte energie vy, ako FO, a uplatňujee si výdavky a NZ je bezodplatne, znovu by to mohlo byť preblematické..
Ivuchak
31.07.07,08:36
Dúfam,že neodbočím velmi mimotemy : naša firma je na opačnej strane - ako odberateľ. FO, ktorá nám fakturuje prenájom nehnuteľnosti + energie, je síce živnostník, ale prenájom ako činnosť zrušil asi pred rokom, možno práve kvôli odvodom.;) Mám neistotu ohľadne dokladov, na základe ktorých si uplaťňujeme náklad.
- môže vystaviť faktúru za prenájom, pokiaľ nemá na túto činnosť živnosť?
- ak áno, nemal by na faktúre uviesť svoje ICO?( uvádza len DIC)
- ak uvedie fakt.obdobie od 28.3.-15.5., može byť dátum vystavenia a dodania 22.6. ? Nie je platcom DPH.

Ďakujem pekne.
Ivuchak
31.07.07,12:17
Prosim nikto mi nevie poradit?:mee:
Johanka
31.07.07,12:42
Dúfam,že neodbočím velmi mimotemy : naša firma je na opačnej strane - ako odberateľ. FO, ktorá nám fakturuje prenájom nehnuteľnosti + energie, je síce živnostník, ale prenájom ako činnosť zrušil asi pred rokom, možno práve kvôli odvodom.;) Mám neistotu ohľadne dokladov, na základe ktorých si uplaťňujeme náklad.
- môže vystaviť faktúru za prenájom, pokiaľ nemá na túto činnosť živnosť?
Môže, faktúra alebo hovorovo účet je účtovný doklad zachytávajúci určitý výmenný vzťah, napríklad predaj tovaru, dvoch právnych subjektov (napríklad medzi dvoma právnymi osobami, medzi právnickou osobou a fyzickou osobou - podnikateľom a pod.)- zdroj Wikipédia. Ak si pri jeho príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti uplatňuje preukázateľné výdavky, je povinný okrem iného viesť si aj evidenciu pohľadávok , takže z tohto pohľadu je pre neho vystavovanie faktúr výhodné. Zákon mu dokonca umožňuje viesť účtovníctvo ...
- ak áno, nemal by na faktúre uviesť svoje ICO?( uvádza len DIC)
Nemôže, pretože to nie je predmetom podnikania, na základe ŽL. DIČ je univerzálny údaj ...
- ak uvedie fakt.obdobie od 28.3.-15.5., može byť dátum vystavenia a dodania 22.6. ? Nie je platcom DPH.
Ak nie je platiteľom DPH, žiadny predpis ho nezaväzuje k urč.termínu, do ktorého musí vystaviť faktúru alebo iný doklad . Ak Vám to však robí "technické" problémy, je vhodné si termín, do ktorého bude vystavovať faktúry, dohodnúť v zmluve.

Ďakujem pekne.
... odpovede červeným.
Ivuchak
31.07.07,12:56
Johanka velmi velmi dakujem.