IvoM
08.06.04,14:08
Ako postupovať pri výkupe osobných vozidiel autobazárom od občanov, ak je to predmetom jeho podnikania a autobazár je plátcom DPH?
Je možné použiť pri kúpe a predaji ojazdených vozidiel §66 keď je v §49 ods.7 priamo napísané ako postupovať pri kúpe a predaj osobných automobilov ak je táto činnosť predmetom podnikania platiteľa, a vzťahuje sa to aj na ojazdené osobné automobily. Tu ale vzniká problém, totiž odpočítať daň môžem podľa §49 ods.2 pís.a) lenže v §51 ods.1 pís. a) si toto právo môžem uplatniť len ak mám faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71. Autobazár však vykupuje autá prevažne od občanov, takže nemôže dostať od nich takúto faktúru, a teda vypočítať si daň na vstupe podľa §49 odst.7 môže ale uplatniť ju podľa 51 odst.1 pís. a) nemôže. Iste použiť §66 by to riešilo, lebo na vstupe nič neuplatňujem a na výstupe odvediem DPH len z mojej marže, ale nie je to napadnuteľné vzhľadom na §49 odst.7?
Filip
09.06.04,07:58
Podľa §49 ods.7 si platiteľ môže odpočítať daň, ale neznamená to, že musí postupovať podľa tohoto ustanovenia. Práve pre problém s faktúrou je podľa mňa postup podľa §66 vhodnejší.