popleta
07.01.07,18:51
Ahoj poraďáci . Viem , že sa už o združeni FO popísalo, ale mňa by zaujímalo, či musia dve FO uzavrieť zmluvu o združení , keďže: majú 2 stavebné stroje v 1/2 a príjmy a výdavky si fakturujú vzájomne. Daňové priznanie tiež podáva každý za seba. Môžu takto fungovať, alebo musia uzavrieť spomínanú zmluvu.
Obaja sú dobrovoľ. platiteľmi DPH .
Zita5
07.01.07,18:02
Ahoj poraďáci . Viem , že sa už o združeni FO popísalo, ale mňa by zaujímalo, či musia dve FO uzavrieť zmluvu o združení , keďže: majú 2 stavebné stroje v 1/2 a príjmy a výdavky si fakturujú vzájomne. Daňové priznanie tiež podáva každý za seba. Môžu takto fungovať, alebo musia uzavrieť spomínanú zmluvu.
Obaja sú dobrovoľ. platiteľmi DPH .

Myslím že vhodné by bolo uzavrieť zmluvu o združení , nakoľko neviem si predstaviť ako prebieha fakturácia príjmov a výdavkov navzájom medzi oboma podnikateľmi .Vidím tam dosť komplikácii pri zabehnutej forme spoločného podnikania .Podľa mňa zvoliť formu podnikania v rámci združenia, alebo s.ro.
lenkak
07.01.07,18:06
Je to dosť náročné takto viesť si príjmy, výdaje a mať kopec ďalších zmlúv uzatvorených medzi sebou, len kvôli fakturáciam.
ata111
07.01.07,21:44
Ja by som si potrebovala overiť takúto situáciu. Dvaja doktori FO si kúpili spoločne RTG prístroj napoly /HIM/. Nie sú združením, každý podniká samostatne, prístroj odpisujú každý v jednej polovici s tým, že v prípade predaja stroja tretej osobe, každý bude svoj podiel zdaňovať. Dá sa to aj takto riešiť?
STANČO
09.01.07,06:59
myslím, že vhodné by bolo uzavrieť zmluvu a na konci roka si rozdeliť všetky príjmy a výdavky na 1/2 a podať každý za seba Dp/ za predpokladu ,že v zmluve o združení by bolo uvedené ,že idú 50:50/
Janiela
14.01.07,14:57
Prosím Vás, dvaja živnostníci X a Y - obaja neplatci DPH - majú uzatvorenú zmluvu o združení FO, ktorej predmetom je drevovýroba, obaja s 50% účasťou. Uvažujem dobre, ak na konci roka si DP podajú takto:
- živnostník X - 50% príjmov a výdavkov z drevovýroby, + poistné
- živnostník Y - 50% príjmov a výdavkov z drevovýroby, + poistné + náhodná stavebná činnosť?

Ďakujem za každú radu.
lenkak
14.01.07,15:04
ak som pochopila živnostník X nemá žiaden iný príjem - OK
a živnostník Y má ešte iný príjem mimo združenia - tak presne ako píšeš.
Janiela
14.01.07,18:44
ak som pochopila živnostník X nemá žiaden iný príjem - OK
a živnostník Y má ešte iný príjem mimo združenia - tak presne ako píšeš.

Srdečná vďaka.
dlhá
18.01.07,13:27
Prosím Vás o radu:
manželia s BSM majú uzatvorenú zmluvu o združení FO - spôsob hospodárenia 50:50. Manželka chce z rodinných dôvodov zmenu zmluvy, zmena by sa týkala spôsobu hospodárenia, a to nasledovne 80% manželka a 20% manžel. Združenie vedie JÚ. Poverená vedením účtovníctva je manželka.
Prosím Vás je to možné vyriešiť dodatkom k zmluve o združení aj keď majú bezpodielové manželstvo? ďakujem
Anja111
18.01.07,13:42
Prosím Vás o radu:
manželia s BSM majú uzatvorenú zmluvu o združení FO - spôsob hospodárenia 50:50. Manželka chce z rodinných dôvodov zmenu zmluvy, zmena by sa týkala spôsobu hospodárenia, a to nasledovne 80% manželka a 20% manžel. Združenie vedie JÚ. Poverená vedením účtovníctva je manželka.
Prosím Vás je to možné vyriešiť dodatkom k zmluve o združení aj keď majú bezpodielové manželstvo? ďakujem

Áno je to možné riešiť dodatkom k Zmluve o združení, ak sa manželia dohodnú a obaja podpíšu dodatok. Kopiu dodatku treba doručiť na DU.
dlhá
18.01.07,17:26
ďakujem veľmi pekne za pomoc