Tinika
07.01.07,21:43
Som SZČO, zatiaľ si platím odvody do ZP. Do SP len dobrovoľne 334,- nemocenské. Za rok 2006 som presiahla príjem 91 200,-, z čoho vyplýva, že od 1.7. budem povinne platiť odvody do SP z minimálnej mzdy. Chcem sa spýtať, ak by som bola tehotná, ako by som mala postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú?
1. Mala by som sa ešte dobrovoľne poistiť a platiť odvody zo sumy (25 911 - 7600 ) 18 311,- ? Na akú materskú by som mala v tomto prípade nárok? Ako dlho by som musela platiť tieto dobrovoľné odovody do SP?
2. Môžem si dobrovoľne začať platiť odvody do SP z maxima až keď zistím, že som tehotná,v prípade ak už budem viac ako 270 dní povinne platiť odvody do SP z minimálnej mzdy?

Za odpoveď ďakujem.
katarina.j
07.01.07,21:30
Tinika,ja len na odlahčenie témy-vidím,že si dobre prešpekulovaná-to akože by si zostala tehotná hneď a zaraz?xixi
Jana Motyčková
08.01.07,08:25
Som SZČO, zatiaľ si platím odvody do ZP. Do SP len dobrovoľne 334,- nemocenské. Za rok 2006 som presiahla príjem 91 200,-, z čoho vyplýva, že od 1.7. budem povinne platiť odvody do SP z minimálnej mzdy. Chcem sa spýtať, ak by som bola tehotná, ako by som mala postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú?
1. Mala by som sa ešte dobrovoľne poistiť a platiť odvody zo sumy (25 911 - 7600 ) 18 311,- ? Na akú materskú by som mala v tomto prípade nárok? Ako dlho by som musela platiť tieto dobrovoľné odovody do SP?
2. Môžem si dobrovoľne začať platiť odvody do SP z maxima až keď zistím, že som tehotná,v prípade ak už budem viac ako 270 dní povinne platiť odvody do SP z minimálnej mzdy?

Za odpoveď ďakujem.
Dobrovoľné poistenie môžeš (nemusíš) teraz ukončiť. V každom prípade, keď budeš tehotná, treba poistenie ukončiť a stačí sa krátko pred nástupom na materskú dobrovoľne poistiť na sumu čo najvyššiu (súčet so SZČO aby bol maximum). Nemocenská sa bude potom počitať z tohoto nového VZ.
Pritom ale si musíš sledovať, aby si bola v posledných 2 rokoch dobrovoľne nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Trochu mimo - pri dobrovoľnom poistení je ideálne vždy v decembri zrušiť dobrovoľné poistenie (ideálne ešte v novembri, s využitím 42 dňovej ochrannej lehoty), potom sa od 31.12. poistiť s maximálnym VZ a k 1.1. zmeniť VZ na minimálny - dosiahne sa tým maximálna dávka pri minimálnych nákladoch.
Tinika
08.01.07,16:46
Katarinka, hned si mi zlepsila naladu. :) :) To som síce písala vo svojom mene, ale to neznamená, že hned a zaraz otehotniem. Nebolo to pre mna. Bol to taky priklad, aby som vedela poradiť známej. Pekny vecer
Tinika
08.01.07,16:54
Somij, ďakujem za odpoveď. Ale mala by som ešte malú otázku. Ak V čase, keď zistím, že som tehotná, platím ako SZČO odvody povinne, nemôžem sa odhlásiť so SP. Alebo áno?
A predsa ešte jednu. Môžem poberať materskú a súčasne vykonávať SZČO?

Ďakujem.
Jana Motyčková
09.01.07,06:44
Kým si SZČO odhlásiť sa z povinného poistenia nedá. V DRAKovi je k možnostiam zrušenia alebo prerušenia povinného poistenia SZČO vypracovaná téma, ale neviem to sem prilepiť. Počas poberania materského nie je zákaz činnosti SZČO.
Jozef Mihál
09.01.07,07:01
Ten článok, ktorý spomína SOMIJ, je tu:

http://www.porada.sk/t39229-povinne-poistena-szco-a-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html

Všeobecne k "optimalizácií odvodov" doporučujem toto:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/optimalizacia-odvodov/
Tinika
09.01.07,17:06
Ďakujem Vám veľmi pekne.
:)
jankajese
08.02.07,10:40
Mám kamarátku, ktorá je zamestnaná a je tehotná. Termím pôrodu má 15.04.2007. Zo zdravotných dôvodov je PN od 11/06. Materské bude mať len z VZ zo zamestnania, keďže na dobrovoľné NP sa nestihla zaregistrovať. Moja otázka je - Je možné, aby sa teraz prihlásila na dobrovoľné NP, nie z dôvodu materskej, ale z dôvodu, trebars poberania nemocenských dávok po skončení materskej. Je možné poberať aj nemocenské /príp. OČR naa druhé dieťa/, a zároveň rodičovský príspevok ak bude na rodičovskej dovolenke?
rika7
20.04.07,07:25
Este podotíkam, že materská sa ráta so zarobkov, v tomto prípade z r. 2006. T.z. HM/počet dní odparacovaných v tom roku x 55%.
endrju
20.04.07,07:29
Este podotíkam, že materská sa ráta so zarobkov, v tomto prípade z r. 2006. T.z. HM/počet dní odparacovaných v tom roku x 55%.

NESÚHLASÍM. Súhlasiť môžem iba s číslami 2006 a 55.
rika7
20.04.07,07:39
NESÚHLASÍM. Súhlasiť môžem iba s číslami 2006 a 55.
Takto mi počítal materskú zamestnavateľ, ktorý výslednú sumu uvádzal v žiadosti o vypl. materskej
endrju
20.04.07,07:42
Takto mi počítal materskú zamestnavateľ, ktorý výslednú sumu uvádzal v žiadosti o vypl. materskej

Zamestnávateľ nepočíta materské. Výpočet materského uskutočňuje sociálna poisťovňa.

Pri výpočte sa odpracované dni určite nepoužívajú. Odpracované dni by prichádzali do úvahy, ak by si za celý rok bola povinná platiť poistné na nemocenské poistenie iba počas pracovných dní. Taký prípad môže nastať skutočne výnimočne. Tých dní v tomto prípade iba teoreticky môže byť viac ako 5. Predpokladám, že k takejto situácii u Teba nedošlo.

A hrubá mzda môže, ale nemusí byť tým správnym číslom.
rika7
20.04.07,07:55
Zamestnavateľ musí vypísať DVZ podľa ktorého SP vypočíta materskú, a ten DVZ mi zamestnávateľ počítal tak ako som uviedla a 55% z toho mi určila SP.
Omluvam sa tie dni nemali byť odpracované ale dňami poistenie v tom roku.
endrju
20.04.07,08:01
Zamestnavateľ musí vypísať DVZ podľa ktorého SP vypočíta materskú, a ten DVZ mi zamestnávateľ počítal tak ako som uviedla a 55% z toho mi určila SP.

Tento postup je mi známy.
Avšak tie odpracované dni si dovolím spochybňovať naďalej. Predpokladám, že skutočnosť uvedená na doklade sa odlišovala od informácií, ktoré uvádzaš v Tvojich príspevkoch.
Doklad, ktorý Ti vyplnil zamestnávateľ, som nevidel a ani ho neuvidím. Jeho správnosť aj tak posudzuje sociálna poisťovňa, ktorá má viaceré možnosti na overenie všetkých údajov.
Končím preto s mojimi vyjadreniami k tejto otázke. Myslím si, že všetko potrebné som už uviedol. Predpokladám, že každý čítajúci si dokáže na základe Tvojich a mojich príspevkov utvoriť vlastný názor na Tvoju úvodnú informáciu. :)

P.S.
Vidím v Tvojom príspevku už aj doplnok ohľadom kalendárnych dní, ktorý tam pred malou chvíľou nebol. Takže týmto je asi diskusia uzavretá. :cool: