Betina2
07.01.07,21:57
Zdravím,
účtujem v JU, nákup a predaj tovaru resp. materiálu. V prebehu roku robim sklad.evidenciu. Úhrady za nákup tovaru dávam do výdavku na nákup tovaru do peň.denníka, tržby z predaja tovaru do kolonky príjem z predaja tovaru v peň.denníku. Na konci roku urobím inventúru na sklade a prípadný rozdiel ( manko, prebytok cez ID zaúčtujem do denníka vrámci uzávierkových operácií). Účtovný zostatok na sklade ako nespotrebované zásoby mi zostane k 31.12. napr. 40 000 Sk. V príjmoch mám tržby a vo výdavkoch nákup (priebežne počas roka), čo mi ovplyvňuje ZDP. Zostatok na sklade mi vstúpi len do výkazu o majetku a záväzkoch a neovplyvní mi ZDP alebo musím nejako upravovať daňové príjmy resp. výdavky o tieto nespotrebované zásoby tak ako je to v PU (sp. B)? Doteraz som žiadne uzávierkové oprácie (okrem zaúčtovania inv.rozdielov resp.darov či použitie v rozpore so zák.o DzP a pod.)v min.rokoch nerobila a teraz mám pochybnosti. Prosím o radu, či to robím správne, s uvedením odkazov na met.pokyny alebo paragrafy. Vďaka za radu.
mysimis
08.01.07,07:36
V JU sa Ti skladové zásoby objavia len vo výkaze o majetku a záväzkoch. Neúčtuješ o nich v uzávierkových operáciách.
Soňula
08.01.07,09:15
Takže, keď kupim tovar v decembri 2006, nákup tovaru ide do výdavkov OZD, bude to premietnute vo výkaze o príjmoch a výdavkoch /JU/ a zároveň ak sa mi nepodarí do konca roka tento tovar predať, uvediem ho ako zásoby/tovar/ vo výkaze o majetku a záv.?
Zita5
08.01.07,09:18
Takže, keď kupim tovar v decembri 2006, nákup tovaru ide do výdavkov OZD, bude to premietnute vo výkaze o príjmoch a výdavkoch /JU/ a zároveň ak sa mi nepodarí do konca roka tento tovar predať, uvediem ho ako zásoby/tovar/ vo výkaze o majetku a záv.?

Áno presne tak ,bude sa viesť aj v inventúre k 31.12.2006 a z toho vychádzaš do Výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2006.
Betina2
08.01.07,16:05
Vďaka za odpovede. Takže to robím správne, ak dobre rozumiem Vašim odpovediam? Ak nakúpim v JU tovar v decembri 2006, dám to do daňového výdavku ako nákup tovaru. Ak sa mi nakúpený tovar nepodarí predať do konca decembra 2006 a zostane mi na sklade, premietne sa mi tento stav len do výkazu o majetku a nenastane žiadne storno alebo odpočítanie tohto zostatku na sklade z daňových výdavkov. Takže základ dane v JU mi tento zostatok nijako neovplyvní. Včera ma trochu zmiatli (nie na Porade) tak si to overujem, nech v tom mám jasno. Čisto teoreticky, keď nakúpim tovar a zaplatím zaň v JU 30.12.2006 napr. 1 000 0000,00 Sk, zaúčtujem do daňového výdavku ako nákup tovaru, naskladním ho, ale do 31.12.2006 ho nestihnem predať (prijať zaň platbu), a zostane mi tam ten 1.000.000,00 na sklade, tak sa mi len premietne ten 1 000 000,00 do daňových výdavkov v plnej sume (pri nákupe) a v príjmoch ako 0,00 . Takže ak má niekto vysoký základ dane z príjmu v JU, môže ho znížiť pred koncom roka napr.nákupom tovaru a znížiť si tak základ dane. Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
Zita5
08.01.07,16:08
Vďaka za odpovede. Takže to robím správne, ak dobre rozumiem Vašim odpovediam? Ak nakúpim v JU tovar v decembri 2006, dám to do daňového výdavku ako nákup tovaru. Ak sa mi nakúpený tovar nepodarí predať do konca decembra 2006 a zostane mi na sklade, premietne sa mi tento stav len do výkazu o majetku a nenastane žiadne storno alebo odpočítanie tohto zostatku na sklade z daňových výdavkov. Takže základ dane v JU mi tento zostatok nijako neovplyvní. Včera ma trochu zmiatli (nie na Porade) tak si to overujem, nech v tom mám jasno. Čisto teoreticky, keď nakúpim tovar a zaplatím zaň v JU 30.12.2006 napr. 1 000 0000,00 Sk, zaúčtujem do daňového výdavku ako nákup tovaru, naskladním ho, ale do 31.12.2006 ho nestihnem predať (prijať zaň platbu), a zostane mi tam ten 1.000.000,00 na sklade, tak sa mi len premietne ten 1 000 000,00 do daňových výdavkov v plnej sume (pri nákupe) a v príjmoch ako 0,00 . Takže ak má niekto vysoký základ dane z príjmu v JU, môže ho znížiť pred koncom roka napr.nákupom tovaru a znížiť si tak základ dane. Prosím opravte ma, ak sa mýlim.

V JÚ áno.

Pokús sa príspevok č.5 vymazať , asi si to poslala nedopísané, resp.len rozpracované .
Orsz
08.01.07,16:11
Betina, robíš to správne. Tak môžeš byť v pohode.