noda
07.01.07,23:28
Ako mam zaučtovať daň z nehnuteľnosti z prenajatých pozemkov za učelom poľnohospodárskej výroby. Učtujem v JU. Alebo platí analógia ako iných nehnuteľnosti, alebo automobilov, že daň ako náklad v daňovom priznani dane z príjmu si môže uplatniť iba "katastrálny" vlastnik pozemkov ? Poraďte !
liba2
07.01.07,22:41
Ja viem tak, že od 1.1.2006 DzN platí v 1. rade vlastník pozemku. V prípade, že zmluva o prenájme je uzatvorená na dobu najmenej 5 rokov, DzN platí nájomca.
Neuvádzaš kto si: vlastník=prenajímateľ, alebo nájomca pozemku.
Počkaj si do zajtra, možno to ešte niekto upresní alebo potvrdí.
lipe
08.01.07,19:31
Daň za prenajaté pozemky platí užívateľ týchto pozemkov.Aj pre Obecný
úrad je to jednoduchšie vymáhať od užívateľa pozemkov.Ale ak je v nájomnej zmluve dohodnuté že daň platí vlastník tak to platí vlastník pozemku.Ja z 15-ich vlastníkov mám 1-ného takého.V zmluve je uvedené,
že k nájomnému preplatím aj daň.Takže v účtovníctve mám vprev.réžii
daň z nehnuteľ. aj prenájom
lipe
liba2
08.01.07,21:23
Ako mam zaučtovať daň z nehnuteľnosti z prenajatých pozemkov za učelom poľnohospodárskej výroby. Učtujem v JU. Alebo platí analógia ako iných nehnuteľnosti, alebo automobilov, že daň ako náklad v daňovom priznani dane z príjmu si môže uplatniť iba "katastrálny" vlastnik pozemkov ? Poraďte !
Predpokladám že si nájomca pozemku.
Pri pozemkoch v dlhodobom nájme, ak tento nájom trvá najmenej 5 rokov a
- ak si ako dlhodobý nájomca zapísaný v katastri nehnuteľností, si považovaný za daňovníka a máš povinnosť zaplatiť daň z pozemkov;
- ak nie si zapísaný v katastri, daňovníkom je vlastník pozemku.
Daňovníkom dane z pozemkov môže byť tiež užívateľ pozemku a to vtedy ak nie je možné z platných dokladov zistiť, kto je vlastník pozemku; alebo ak nejde o dlhodobý nájomný vzťah evidovaný v katastri, t.j. ak ide o nájom pozemku na dobu najviac 5 rokov.
Ak si zaplatil daň z pozemkov právom, potom ju zaúčtuješ do prevádzkovej réžie