ali8
08.01.07,08:04
Dobrý deň prajem všetkým poraďákom. Prosím o radu, kde v peňažnom denníku mám zaúčtovať /ide o jedn.účtovn./ :
1. zaplatenie DPH
2. daň z motorových vozidiel
3. platba dane z príjmu /vypočítaná daň z daňového priznania FO/
4. zákonná poistka za auto
5. preddavok na daň /ide o vypočítaný preddavok z daňového priznaniaSZČO ktorý platím štvrťročne/
6. školenie zamestnanca
7. vrátenie DPH z daňového úradu

Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň.obrý deň prajem všetkým poraďákom.
Zita5
08.01.07,07:20
Dobrý deň prajem všetkým poraďákom. Prosím o radu, kde v peňažnom denníku mám zaúčtovať /ide o jedn.účtovn./ :
1. zaplatenie DPH - výdavok neovplyvňujúci ZD -iný
2. daň z motorových vozidiel - prevádzková réžia
3. platba dane z príjmu /vypočítaná daň z daňového priznania FO/ - VNZD-Daň z príjmu
4. zákonná poistka za auto - prevádzková réžia
5. preddavok na daň /ide o vypočítaný preddavok z daňového priznaniaSZČO ktorý platím štvrťročne/ - VNZD - Daň z príjmu
6. školenie zamestnanca - prevádzková réžia
7. vrátenie DPH z daňového úradu - príjem neopvlyvňujúci ZD - iný

Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň.obrý deň prajem všetkým poraďákom.

Odpoveď vyznačená hrubou čiernou.
Janka6685
01.02.07,10:16
Ako sa zaúčtuje v JÚ preplatok dane z príjmu zamestnancov, ktorý bol poukázaný na účet zamestnávateľa?

Predpokladám, že do POZD, lebo keď sme im ho vyplatili ku mzde, tak sme to dali do VOZD (spolu zo mzdou). Mám pravdu, alebo nie?
dipe
07.02.07,11:04
ako zaúčtujem dobré uroky / príjem/ v JU?
renča1
07.02.07,11:08
ako zaúčtujem dobré uroky / príjem/ v JU?

Dobre úroky? A to sú čo za úroky.:confused: Môžeš bližšie vysvetliť o aké úroky ide?:)
Johanka
07.02.07,11:10
Dobré sú tie čo prišli, zlé tie čo odišli :D .
dipe
07.02.07,11:14
Dobre úroky? A to sú čo za úroky.:confused: Môžeš bližšie vysvetliť o aké úroky ide?:)

Ide o úroky ktoré Ti banka pripíše na účet:) . Mňa zaujíma, ako ich mám zaúčtovať. Na "priebežné položky" alebo na "réžia"?
Zita5
07.02.07,11:31
Ide o úroky ktoré Ti banka pripíše na účet:) . Mňa zaujíma, ako ich mám zaúčtovať. Na "priebežné položky" alebo na "réžia"?

Kreditný úrok - POZD-iný. Neúčtuješ do výdavkov ak banka pripisuje na BU . To je ten dobrý úrok ako písala Johanka ;)
renča1
07.02.07,11:34
Dobré sú tie čo prišli, zlé tie čo odišli :D .

aj taky tak.:D :D :D
Johanka
07.02.07,11:36
Ide o úroky ktoré Ti banka pripíše na účet:) . Mňa zaujíma, ako ich mám zaúčtovať. Na "priebežné položky" alebo na "réžia"?
Prevádzková réžia je stĺpec pre výdavky!
Ak Ti banka pripíše na účet úroky, máš príjem.
Na priebežné položky sa účtujú peniaze na ceste.
;)
renča1
07.02.07,11:37
Ide o úroky ktoré Ti banka pripíše na účet:) . Mňa zaujíma, ako ich mám zaúčtovať. Na "priebežné položky" alebo na "réžia"?




Prečo do réžie? Veď banka ti dala , tak ide o príjem. Pripísané "dobré" úroky sa účtujú do zdaniteľného príjmu a odpísané "zlé":D :rolleyes: sa účtujú ako zdaniteľ.výdavok ( réžia).
dipe
07.02.07,11:54
ááááha, jasne
daniek
07.02.07,12:15
a keď platím daň z motorových vozidiel v štvrťročných splátkach a zabudnem zaplatiť a príde oznámenie z dú o kompenzácii NO na nedoplatok na dani z motorových vozidiel. to ako zaúčtujem jednoducho budem mať POZD nižší o splátku dane z motor. voz. a tú už do réžie nezúčtujem?
mysimis
07.02.07,12:17
Doporučujem vystaviť ID, na základe ktorého si daň zaúčtuješ.
daniek
07.02.07,12:20
nechápem môžeš to vysvetliť na nejakom príklade? ešte som nikdy interný doklad nevytvárala
mysimis
07.02.07,12:24
ID Ti vlastne nahrádza doklad o zaplatení DzMV. Na základe tohto interného dokladu, kde si vypíšeš dátum kompenzácie, výšku splátky si túto sumu zaúčtuješ v peňažnom denníku ako zaplatnú daň z motorových vozidiel.
Zoltán Kovács
07.02.07,12:27
ID Ti vlastne nahrádza doklad o zaplatení DzMV. Na základe tohto interného dokladu, kde si vypíšeš dátum kompenzácie, výšku splátky si túto sumu zaúčtuješ v peňažnom denníku ako zaplatnú daň z motorových vozidiel.

Len dodám, že to bude nepeňažná operácia.
renča1
07.02.07,12:27
a keď platím daň z motorových vozidiel v štvrťročných splátkach a zabudnem zaplatiť a príde oznámenie z dú o kompenzácii NO na nedoplatok na dani z motorových vozidiel. to ako zaúčtujem jednoducho budem mať POZD nižší o splátku dane z motor. voz. a tú už do réžie nezúčtujem?


nadmer.odpočet pri vrátení ti neovplyv.základ dane a zaplatená da§ z Mv ti základ dane ovplyvní. Naúčtuješ cez ID ich úhradu , tak ako napísala mysimis , ale do základu dane cez uzavier.operácie zahrnieš len daň z MV a nadmer.odpočet ako príjem ti nebude ovplyv.základ dane.
daniek
07.02.07,12:27
ID Ti vlastne nahrádza doklad o zaplatení DzMV. Na základe tohto interného dokladu, kde si vypíšeš dátum kompenzácie, výšku splátky si túto sumu zaúčtuješ v peňažnom denníku ako zaplatnú daň z motorových vozidiel.
mám NO - 100tis. DzMV - 30tis., na účet mi dú uhradí 70tis.
vytvorím jeden interný doklad na dzmv a dám do réžie a druhý na rozdiel no a dám do PNZD?
mysimis
07.02.07,12:30
NO zaúčtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
dipe
07.02.07,12:32
..., ako som už skôr napísala, že začinam s JU. Mám ďalšiu otázku, ako účtujete FAV a FAD? Do pohľadávok a záväzkov a ešte aj do PD? Ja som to takto ponahadzovala aj do PD aj do Pohľadávok ak do záväzkov a keď som sa na to pozrela cez vystupy mala som tam všetko 2x nahodené. Ako to mám vlastne nahodiť a kde to mám pozadávať aby mi to aj správne zarátalo aj príjem, ale aj výdaj.
Zoltán Kovács
07.02.07,12:34
..., ako som už skôr napísala, že začinam s JU. Mám ďalšiu otázku, ako účtujete FAV a FAD? Do pohľadávok a záväzkov a ešte aj do PD? Ja som to takto ponahadzovala aj do PD aj do Pohľadávok ak do záväzkov a keď som sa na to pozrela cez vystupy mala som tam všetko 2x nahodené. Ako to mám vlastne nahodiť a kde to mám pozadávať aby mi to aj správne zarátalo aj príjem, ale aj výdaj.

V JÚ pohľadávky a záväzky sa zaevidujú iba do knihy pohľadávok a záväzkov. Do peňažného denníka nie. Do peň.denníka ti pôjde úhrada týchto pohľ. a záväzkov, ako príjem a výdaj peňažných prostriedkov.
daniek
07.02.07,12:36
ďakujem za odpovede a ešte jeden problém vzájomný zápočet keď mi faktúrujeme firme služby a od nej nakupujeme materiál a fa si neuhrádzame ale robíme zápočet ako to zaúčtujem v účtovníctve aby som fa zlikvidovala v knihe pohľadávok a záväzkov ?
mysimis
07.02.07,12:37
..., ako som už skôr napísala, že začinam s JU. Mám ďalšiu otázku, ako účtujete FAV a FAD? Do pohľadávok a záväzkov a ešte aj do PD? Ja som to takto ponahadzovala aj do PD aj do Pohľadávok ak do záväzkov a keď som sa na to pozrela cez vystupy mala som tam všetko 2x nahodené. Ako to mám vlastne nahodiť a kde to mám pozadávať aby mi to aj správne zarátalo aj príjem, ale aj výdaj.

Účtuj fa len do pohľadávok a do záväzkov. Keď potom zaúčtuješ ich úhradu dostane sa to aj do peňažného denníka.
mysimis
07.02.07,12:38
ďakujem za odpovede a ešte jeden problém vzájomný zápočet keď mi faktúrujeme firme služby a od nej nakupujeme materiál a fa si neuhrádzame ale robíme zápočet ako to zaúčtujem v účtovníctve aby som fa zlikvidovala v knihe pohľadávok a záväzkov ?

Aj keď si to neplatíte, musíte si vystavovať príjmové a výdavkové doklady. Na základe týchto dokladov si to zaúčtuješ.
Zoltán Kovács
07.02.07,12:38
ďakujem za odpovede a ešte jeden problém vzájomný zápočet keď mi faktúrujeme firme služby a od nej nakupujeme materiál a fa si neuhrádzame ale robíme zápočet ako to zaúčtujem v účtovníctve aby som fa zlikvidovala v knihe pohľadávok a záväzkov ?

Na základe spísanom vzájomnom zápočte vyhotovíš ID. V knihe pohľ. a záväzkov vykonáš úhrady (doklad bude ID), premietneš to do peň.denníka ako nepeňažná operácia: úhrada pohľadávky - POZD, úhrada závúzku - VOZD v členení nákup materiálu.
dipe
07.02.07,12:40
Účtuj fa len do pohľadávok a do záväzkov. Keď potom zaúčtuješ ich úhradu dostane sa to aj do peňažného denníka.

Ďakujem :)
daniek
07.02.07,12:40
kto máte pravdu? Misimis alebo Smith?
Zoltán Kovács
07.02.07,12:41
Aj keď si to neplatíte, musíte si vystavovať príjmové a výdavkové doklady. Na základe týchto dokladov si to zaúčtuješ.

Keď je napísaný vzájomný zápočet pohľ. a záväzkov potom PPD a VPD sa nevystavujú, plne ich nahrádza dohoda o zápočte.
dipe
07.02.07,13:45
...môžem ešte otázočku? Verim, že áno.
Kde účtujete FAD a FAV? No viem určite, že do príjmov a výdajov. Lenže problém je vtom v príjmoch do kolonky "ostatné zdaniteľné príjmy a výdavky do kolonky?Tu je môj problém, neviem kde to mám zaradiť.Do réžie alobo .......
Nie je to ani nákup tovaru ani materiálu je to technika napr. výpočtová alebo na vybavenie kancelárie atď. ...
Zoltán Kovács
07.02.07,13:52
...môžem ešte otázočku? Verim, že áno.
Kde účtujete FAD a FAV? No viem určite, že do príjmov a výdajov. Lenže problém je vtom v príjmoch do kolonky "ostatné zdaniteľné príjmy a výdavky do kolonky?Tu je môj problém, neviem kde to mám zaradiť.Do réžie alobo .......
Nie je to ani nákup tovaru ani materiálu je to technika napr. výpočtová alebo na vybavenie kancelárie atď. ...

Keď tá technika je do 30.000 tak do režie inak ako DHM - VNZD. DHM sa odpisuje podľa zatriedenia.
dipe
07.02.07,15:09
Je to technika do 30 000,-Sk . Takže to zaradim do réžie pod analitikou?
Ďakujem
Zoltán Kovács
07.02.07,15:10
Je to technika do 30 000,-Sk . Takže to zaradim do réžie pod analitikou?
Ďakujem

Môžeš. Ja by som poradil viesť evidenciu drobného majetku, ktorého hodnota je do 30.000,- ale doba používania dlhšia ako 1 rok.
dipe
08.02.07,10:15
Môžeš. Ja by som poradil viesť evidenciu drobného majetku, ktorého hodnota je do 30.000,- ale doba používania dlhšia ako 1 rok.

Viesť evidenciu drobného majetku:eek: , je na to najká kniha alebo ma SW:confused: ?
Nerobila som to a tak som sa ani nezaujímala kde a ako.
Zoltán Kovács
08.02.07,10:17
Viesť evidenciu drobného majetku:eek: , je na to najká kniha alebo ma SW:confused: ?
Nerobila som to a tak som sa ani nezaujímala kde a ako.

Zákon neurčuje formu tej evidencie, ale väčšina softov má pomocné evidencie. Napr MRP WIN má knihu Drobného HNM.
Marianna01
08.02.07,10:24
Ano, väčšina softov to má. Ak nemáte, vytvor si v exceli tabuľku, kde budeš evidovať - číslo, dátum obstarania, sumu, dátum zaradenia, dátum vyradenia, príp. umiestnenie
dipe
09.02.07,15:28
Ďakujéééém
dipe
09.02.07,15:31
Poraďte, ako zaúčtovať výber BK? Kde to zaradim? Je to úbýtok na BU a prírastok na Pokladnici?
evina
09.02.07,15:40
Poraďte, ako zaúčtovať výber BK? Kde to zaradim? Je to úbýtok na BU a prírastok na Pokladnici?

Ak pre istotu upresníš čo je to BK tak sa pokúsim...
dipe
09.02.07,15:41
..no veď predsa bankomátová karta :D
evina
09.02.07,15:49
..no veď predsa bankomátová karta :D

cez priebežne položky

pozri platba kartou
dráčik
09.02.07,17:49
ahojte všetci,
neviem, možno budem trošičku mimo témy, ale možno aj nie...
počula som niečo také, že o rok, možno o dva sa už nebude môcť účtovať v jednoduchom účtovníctve, ale len v podvojnom.
čo je na tom pravdy?
prosíííííím, že je to len blud....:mee:
mysimis
09.02.07,17:53
Už sa o tom viac krát uvažovalo, ale zatiaľ to nikdy nebolo schválené.
evina
09.02.07,17:54
ahojte všetci,
neviem, možno budem trošičku mimo témy, ale možno aj nie...
počula som niečo také, že o rok, možno o dva sa už nebude môcť účtovať v jednoduchom účtovníctve, ale len v podvojnom.
čo je na tom pravdy?
prosíííííím, že je to len blud....:mee:

Uvažovalo sa najmä v súvislosti s platiteľmi DPH..

P.s. ja by som sa celkom potešila :)
Katkad
16.02.07,14:07
Dobry den, prosim o radu:
1. ako mam zauctovat vklad na ucet inej osoby za sluzby, ale nie je to podlozene ziadnou zmluvou, len telefonickym dohovorom?
2. pokial je auto majetkom SZČO mozem disky na stierace, kolesa, pneu sluzby a generalku auta s TK a EK dat do prevadzkovej rezie?
3. pokial SZČO nema v majetku priestory na podnikanie, ale podnika v mieste bydliska, moze si dat do VOZD primalex na vymalovanie bytu?
Vopred dakujem za skore odpovede
Monika Kováčová
16.02.07,15:19
1. príjem ovplyvňujúci ZD - Zmluva musí byť
2. auto musí byť v majetku firmy (obchodnom majetku) aby si uvedené mohla dať ako VOZD
3. ja by som "oželela" a neúčtovala
Katkad
16.02.07,15:23
dakujem, auto je v majetku, este sa odpisuje. K tej zmluve, pokial uctovnik nie je SZČO, je zamestnanec inej firmy, aka zmluva moze byt, aby sa nemuseli odvadzat odvody?
a este jedna otazocka - vyber z bankomatu, nemam z neho podklad, mozem to aj tak dat ako prijem z PP?
Johanka
16.02.07,15:24
Dobry den, prosim o radu:
1. ako mam zauctovat vklad na ucet inej osoby za sluzby, ale nie je to podlozene ziadnou zmluvou, len telefonickym dohovorom? To je záloha na služby? Ak nie, nemáte nič, ani faktúru? Len tak je vložené? Aspoň bola služba poskytnutá?
2. pokial je auto majetkom SZČO mozem disky na stierace, kolesa, pneu sluzby a generalku auta s TK a EK dat do prevadzkovej rezie? Musí byť v obchodnom majetku.
3. pokial SZČO nema v majetku priestory na podnikanie, ale podnika v mieste bydliska, moze si dat do VOZD primalex na vymalovanie bytu?
Vopred dakujem za skore odpovede Nie.
Odpovede(aj doplňujúce otázky) sú červeným.
Monika Kováčová
16.02.07,15:26
dakujem, auto je v majetku, este sa odpisuje. K tej zmluve, pokial uctovnik nie je SZČO, je zamestnanec inej firmy, aka zmluva moze byt, aby sa nemuseli odvadzat odvody?
a este jedna otazocka - vyber z bankomatu, nemam z neho podklad, mozem to aj tak dat ako prijem z PP?

áno, priebežné položky aj bez dokladu o výbere z bankomatu.
Tomu predtým nerozumiem.
Johanka
16.02.07,15:29
Katka asi robí niekomu účto a nevie ako zlegalizovať príjem, ale neplatiť odvody :) .
Katkad
16.02.07,15:33
aj uctujem, ale skor mam tam ten vklad na ucet a neviem ci predchadzajuca pani je SZCO ci nie, tak sa pytam na vsetky moznosti.

Takze ak je uctovnik SZCO, tak musi byt zmluva, tak? Ak je zamestnanec a robi uctovnictvo popri zamestnani, ako to urobit aby si mohol dat SZCO vydavok do VOZD?
Zoltán Kovács
16.02.07,15:39
aj uctujem, ale skor mam tam ten vklad na ucet a neviem ci predchadzajuca pani je SZCO ci nie, tak sa pytam na vsetky moznosti.

Takze ak je uctovnik SZCO, tak musi byt zmluva, tak? Ak je zamestnanec a robi uctovnictvo popri zamestnani, ako to urobit aby si mohol dat SZCO vydavok do VOZD?

Ak účtovník robí účto popri zamestnaní pre SZČO, a SZČO chce tie peniažky dať do nákladov, potom to bez zmluvy nie je možné. Je to práca na čierno. Skus sa pozrieť na možnosti DoVP, PP na kratší prac.čas atĎ....
Johanka
16.02.07,15:40
A ten , komu účtuješ je nesvojprávny :) ? Však sa ho spýtaj, na základe čoho posielal bývalej pani účtovníčke peniaze!
Katkad
16.02.07,15:48
no ona jej slubila zmluvu, ale do dnesneho dna nedodala, skoda reci

A ja teda ako zamestnanec inej firmy, mozem uzavriet prikaznu zmluvu so SZČO?
Zoltán Kovács
16.02.07,15:56
no ona jej slubila zmluvu, ale do dnesneho dna nedodala, skoda reci

A ja teda ako zamestnanec inej firmy, mozem uzavriet prikaznu zmluvu so SZČO?

mimotemy Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujúmimotemy

Prepáčte za tento príspevok, ale musel som. Nechcem tým samozrejme nikoho uraziť.:D

Doplnenie: Raduje sa tá bývalá účtovníčka, nemusí si zdaniť prijaté peniažky,lebo zrejme si ich nepriznala.
Katkad
16.02.07,15:58
A ja teda ako zamestnanec inej firmy, mozem uzavriet prikaznu zmluvu so SZČO?
Johanka
16.02.07,16:49
príkazná zmluva
;)
keri
19.02.07,11:47
Skus sa pozriet na moj prispevok - "Ktora kolonka?" z 16.2.07 - zial neviem Ti priamo pripnut link. Tam sme to rozoberali a odpovede boli naozaj rozne. Potom sa k tomu mozes vyjadrit? Vdaka.
Vianocka
19.02.07,21:13
Prosím, rada by som sa vrátila k pôvodenej téme - účtovanie v JÚ.
Ak viete, poraďte, prosím v nasledovnom probléme.
Podnikateľ FO uhradil záväzok z došlej faktúry, týkajúcej sa prevádzkovej réžie omylom 2-krát. Mylná platba sa mu po požiadaní vrátila späť na bankový účet.
Ako zaúčtovať duplicitnú úhradu a vrátenú platbu v JÚ? (Mám softvér -ALFA). Ďakujem.
tinaM
19.02.07,22:14
Prosím, rada by som sa vrátila k pôvodenej téme - účtovanie v JÚ.
Ak viete, poraďte, prosím v nasledovnom probléme.
Podnikateľ FO uhradil záväzok z došlej faktúry, týkajúcej sa prevádzkovej réžie omylom 2-krát. Mylná platba sa mu po požiadaní vrátila späť na bankový účet.
Ako zaúčtovať duplicitnú úhradu a vrátenú platbu v JÚ? (Mám softvér -ALFA). Ďakujem.
Došlú faktúru mám zapísanú v evidencii záväzkov.

Pri prvej úhrade v peň.denníku platbu zaúčtujem cez F7 do príslušnúho stĺpca. V evidencii záväzkov sa mi táto platba vyrovná.

Pri druhej úhrade postupujem tak isto cez F7. Kliknem si na tú faktúru, ktorá bola druhýkrát uhradená, dám výber a napíšem sumu úhrady do PD. Účtujem ako výdaj NZD /mám tam členenie-mýlna platba/.
V evidencii záväzkov mi bude tento riadok svietiť ružovo.

Pri vratke mýlnej platby postupujem tak isto ako pri druhej úhrade, ale mínusom výdaj NZD a tiež mínus v členení-mýlna platba.

Snažila som sa vysvetliť. Ak nie dosť jasne, tak sa ozvi.
Vianocka
19.02.07,22:28
Došlú faktúru mám zapísanú v evidencii záväzkov.

Pri prvej úhrade v peň.denníku platbu zaúčtujem cez F7 do príslušnúho stĺpca. V evidencii záväzkov sa mi táto platba vyrovná.

Pri druhej úhrade postupujem tak isto cez F7. Kliknem si na tú faktúru, ktorá bola druhýkrát uhradená, dám výber a napíšem sumu úhrady do PD. Účtujem ako výdaj NZD /mám tam členenie-mýlna platba/.
V evidencii záväzkov mi bude tento riadok svietiť ružovo.

Pri vratke mýlnej platby postupujem tak isto ako pri druhej úhrade, ale mínusom výdaj NZD a tiež mínus v členení-mýlna platba.To znamená mínusom v banke na strane úhrady?

Snažila som sa vysvetliť. Ak nie dosť jasne, tak sa ozvi.

Ďakujem veľmi pekne. Len ešte, prosím, potvrď, moju otázku v texte.