sonička
08.01.07,08:37
Želám pekný deň, chcem sa spýtať ako je to s dohodami na tento rok?
Podľa mňa by to malo byť asi tak ako minulý rok ak sa nemýlim. Čo sa týka prihlasovania, tak mi bolo povedané, že ak som mala dohodu na január tak som ho k 01.01.prihlásila a 31.01. som ho odhlásila.A potom som urobila dohodu na február a to isté.
Tweety
08.01.07,07:40
Želám pekný deň, chcem sa spýtať ako je to s dohodami na tento rok?
Podľa mňa by to malo byť asi tak ako minulý rok ak sa nemýlim. Čo sa týka prihlasovania, tak mi bolo povedané, že ak som mala dohodu na január tak som ho k 01.01.prihlásila a 31.01. som ho odhlásila.A potom som urobila dohodu na február a to isté. V dohodách sa nezmenilo nič. Pri vzniku dohody nahlásiť, pri ukončení odhlásiť zo SP.
sonička
08.01.07,08:11
My sme stavebná firma, a uzatváram DoVP každý mesiac tj. napr. s jednou osobou opakovane, čiže prihlásim a odhlásim., pracovná úloha je uvedená ako: vykonávať pomocné stavebné práce tj každý mesiac môže byť rôzne či nie? Ja myslím že áno?
Enyma
08.01.07,17:46
Čo sa týka dohôd o vykonaní práce - mali by byť uzatvárané
na činnosť napr. upratanie domu - musí byť ukončená, nemalo
by byť napísané napr. upratovanie domu lebo niekto to môže
pochopiť ako opakovanú činnosť - aspoň tak nám to bolo
vysvetlené na školení, a taktiež by sa mala uzatvoriť aspoň
deň pred vykonávaním a v roku nesmie prekročiť 300 hodín.
Z dohody o vykonaní práce zamestnávateľ platí
0.8 % úrazové poistenie a 0,25 garančný fond.
Janka6685
08.01.07,17:52
O.K., nesmie to byť opakujúca sa činnosť. Ale dohodu možno uzatvoriť aj v prípade, ak je pri uzatvorení pracovného pomeru podnikanie nerentabilné. Je opakovanie činnosti nadradené druhej podmienke?
lholla
08.01.07,18:26
Želám pekný deň, chcem sa spýtať ako je to s dohodami na tento rok?
Podľa mňa by to malo byť asi tak ako minulý rok ak sa nemýlim. Čo sa týka prihlasovania, tak mi bolo povedané, že ak som mala dohodu na január tak som ho k 01.01.prihlásila a 31.01. som ho odhlásila.A potom som urobila dohodu na február a to isté.
Podľa mňa, ak sa jedná o toho istého človeka, ktorý dohodu uzatvára každý mesiac s vašou firmou, tak ho odhlásiš až keď prestane pre Vás pracovať. Aspoň ja to tak robím, s tým, že napr. 1. januára som ho prihlásila, mesačne vykonával činnosti na dohody-každý mesiac iný druh práce a v júni skončil, tak som ho odhlásila.Konzultovala som to so sociálnou poisťovňou a námietky nemali. Ak prihlasovanie a odhlasovanie treba robiť každý mesiac na každú dohodu zvlášť a pritom sa jedná o toho istého človeka, tak ma prosím opravte!
Janka6685
09.01.07,14:31
Podľa mňa, ak sa jedná o toho istého človeka, ktorý dohodu uzatvára každý mesiac s vašou firmou, tak ho odhlásiš až keď prestane pre Vás pracovať. Aspoň ja to tak robím, s tým, že napr. 1. januára som ho prihlásila, mesačne vykonával činnosti na dohody-každý mesiac iný druh práce a v júni skončil, tak som ho odhlásila.Konzultovala som to so sociálnou poisťovňou a námietky nemali. Ak prihlasovanie a odhlasovanie treba robiť každý mesiac na každú dohodu zvlášť a pritom sa jedná o toho istého človeka, tak ma prosím opravte!

Aj mne na sociálnej poisťovni povedali, že nemusím prihlasovať a odhlasovať každý mesiac. Ale nepýtali sa ma, či tá činnosť bude stále tá istá, takže v tom prípade neviem...
Marianna01
09.01.07,15:09
A čo tak uzavrieť dohodu na napr. 3 mesiace s tým, že sa konkrétne určí práca, ktorú musí "dohodár" za tie 3 mes. vykonať? Mzda za 1. a 2. mesiac by potom bola záloha na mzdu a výkazy do SP a DU by sa posielali (aj s platbam) len po ukončení výkonu tejto práce?
(To ma len napadlo pri čítaní tejto témy - dohodári sú pre mňa cesta zarúbaná ;) )
Janka6685
09.01.07,15:12
A čo tak uzavrieť dohodu na napr. 3 mesiace s tým, že sa konkrétne určí práca, ktorú musí "dohodár" za tie 3 mes. vykonať? Mzda za 1. a 2. mesiac by potom bola záloha na mzdu a výkazy do SP a DU by sa posielali (aj s platbam) len po ukončení výkonu tejto práce?
(To ma len napadlo pri čítaní tejto témy - dohodári sú pre mňa cesta zarúbaná ;) )

Ja uzatváram dohody na tri mesiace s tým, že v dohode majú uvedené, že mzda je splatná každý mesiac, a tak posielam odvody a výkazy každý mesiac.
Marianna01
09.01.07,15:14
Ja uzatváram dohody na tri mesiace s tým, že v dohode majú uvedené, že mzda je splatná každý mesiac, a tak posielam odvody a výkazy každý mesiac.

Aha, a len tak - zo zvedavosti - na tie tri mesiace by to nešlo? Alebo je to určená MESAČNÁ mzda?
Ofélia
09.01.07,15:25
Chcela by som sa spýtať, čítala som na porade že dohodáry podpisujú nejaké vyhlásenia... moja otázka je kamarátka Szčo ma chce zamestnat na 10 dní formou dohody o vykonaní práce, musí mi robiť aj dań z príjmu? Ja si robím DP sama (szčo) teda využívam odpočítateľnú položku na dańovníka. Možem u nej vyhlásiť, že daň z tohoto príjmu si uplatním sama v DP?
katkaj
09.01.07,15:32
Chcela by som sa spýtať, čítala som na porade že dohodáry podpisujú nejaké vyhlásenia... moja otázka je kamarátka Szčo ma chce zamestnat na 10 dní formou dohody o vykonaní práce, musí mi robiť aj dań z príjmu? Ja si robím DP sama (szčo) teda využívam odpočítateľnú položku na dańovníka. Možem u nej vyhlásiť, že daň z tohoto príjmu si uplatním sama v DP?
Pracovník na dohodu si môže podpísať vyhlásenie a tým pádom si u zamestnávateľa uplatní odpočítateľnú položku. Pokiaľ vyhlásenie nepodpíšeš tak sa ti daň zrazí z celej sumy.
Zrážka dane je u dohodárov povinnosťou zamestnavatela. Pri nepodpísanom vyhlásení a neuplatňovaní si daňového bonusu sa do sumy 5000,- Sk považuje daň za zrážkovú a vysporiadanú. Čiže by sa už nemusela dávať do DP.
Janka6685
09.01.07,15:41
Aha, a len tak - zo zvedavosti - na tie tri mesiace by to nešlo? Alebo je to určená MESAČNÁ mzda?

Nerozumiem otázke...:confused:
Marína
09.01.07,16:28
Aha, a len tak - zo zvedavosti - na tie tri mesiace by to nešlo? Alebo je to určená MESAČNÁ mzda? Nie, nie je. Ako vyplýva z
ZP_§223_ods.1
(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.
ak je splnenie úlohy určené na dlhšie obdobie ako jeden mesiac a v uzavretej dohode je dohodnuté vyplatiť odmenu po ukončení úlohy, teoreticky ak by bolo splnenie úlohy určené o tri mesiace, tak odmena by sa vyplatila v dohodnutom termíne.
Marianna01
10.01.07,14:53
No super! Takže aj tak by to šlo!
Marína
11.01.07,06:02
Čo poviete na to, keby sme v téme upratali:D Ja svoj príspevok "mimo" mažem.