atramka
08.01.07,12:13
chcem sa spýtať kolegov poraďákov či má niekto skúsenosti s pestovaním rýchlorastúcich drevín , ktoré by slúžili ako palivo, prípadne je niekde na Slovensku firma, ktorá sa zaoberá pestovaním rýchlorastúcej vŕby? Poradí niekto???
camelfly
08.01.07,11:21
skusil si firmu Forgim, spol. s r.o., Košice
http://www.forgim.sk/

oni sa s tym zaoberaju
atramka
08.01.07,11:25
camelfly dakujem za informáciu, toto som zistila aj ja na nete, ale rada by som sa skontaktovala s niekým čo to prevádzkuje, napadlo ma, či nej je aj medzi poraďákmi, keď sme taká veľká "poraďácka rodina" ;)
Tweety
08.01.07,11:29
camelfly dakujem za informáciu, toto som zistila aj ja na nete, ale rada by som sa skontaktovala s niekým čo to prevádzkuje, napadlo ma, či nej je aj medzi poraďákmi, keď sme taká veľká "poraďácka rodina" ;) Asi pred dvomi týždňami bol o tom šot v nemenovanej prvej súkromnej TV.
camelfly
08.01.07,11:30
camelfly dakujem za informáciu, toto som zistila aj ja na nete, ale rada by som sa skontaktovala s niekým čo to prevádzkuje, napadlo ma, či nej je aj medzi poraďákmi, keď sme taká veľká "poraďácka rodina" ;)

takze asi potrebujes priamo od ruky kto to pestuje a ako a nie ako len zdroj odberu suroviny, chcete sa do toho pustit? ;)
Simonab
08.01.07,11:32
mimotemy camelka a tebe sa do profilu ako dostal ten dráčik:D
camelfly
08.01.07,11:34
mimotemy camelka a tebe sa do profilu ako dostal ten dráčik:D
Simonka, to som si zadala este pred zmenou servrov, bola tam ta moznost a teraz ju zase nemam v nastaveniach, boli tam na vyber viacere obrazky :rolleyes::);) myslim ten velky dracik, malinky je ako vstup po uhradeni do DRAKA
atramka
08.01.07,11:38
uvažujeme o tom, preto zisťujem nejaké kontakty na tých, čo s pestovaním majú nejaké skúsenosti.... viem niečo o sadeniciach , asi z Krivej na Orave (ozaj nie ste niekto odtiaľ), niekto zložil porast na juhu Slovenska, zatiaľ pátram kde a ak by niekto náhodou vedel , kedy pozeral tú reláciu a na ktorej TV, prosím info, môže byť aj SS. vďaka....
camelfly
08.01.07,11:41
mrkla si aj na tuto linku? aj tam pisu o tej Orave
http://www.seps.sk/zp/mvszopk/ii/1999/0999/celkom.htm
v tomto clanku: Krása spasí svet

Atramka, tak to je zaujimave co sa tyka tej vrby:
Ak tieto čísla prevedieme do formy zrozumiteľnej aj laikom, za rok sa z plochy jedného hektára získa 20 až 28 m3 dreva, čo postačuje na vykúrenie jedného rodinného domu. Vŕba švédska je charakteristická najmä rýchlym rastom. V prvých dvoch rokoch od výsadby narastie až do výšky troch metrov. Nie je náročná na klimatické a pôdne podmienky. Možno ju pestovať na rôznych okrajových pôdach, na pôdach kontaminovaných ťažkými kovmi či ohrozených eróziou. Vŕba má aj iné využitie. Košikárske, včelárske, poľovnícke, krajinári ju poznajú ako súčasť záhrad, parkov atď. Zo zahraničných skúseností vieme, že súvislé porasty vŕby sa používajú ako čističky odpadových vôd.

Zber vŕby na energetické účely prebieha v štvorročných cykloch, za celú dobu pestovania zberáme päť- až šesťkrát. Pri malých a výskumných plochách možno uvažovať o ručnom zbere, prípadne o rôznych ručných strojoch, napr. krovinorezoch, avšak vo svete boli vyvinuté špeciálne stroje pre zber z veľkých plôch. Najprepracovanejšie technológie od zakladania porastu až po zber, resp. úpravy dendromasy vŕby na biopalivo majú vo Švédsku, Dánsku a vo Veľkej Británii.
Simonab
08.01.07,11:47
hurá som na to prišla, akurát ten maličký dráčik sa už nedá pridať
atramka
08.01.07,12:04
camelka, je to tak, ja som získala materiály o trojročných cykloch, sú však aj iné dreviny, možno zistím viac a dám vedieť info, ak ťa to bude zaujímať..... vzhľadom na spotrebu paliva možno aj iných z porady..,
Simonab
08.01.07,12:14
mrkla si aj na tuto linku? aj tam pisu o tej Orave
http://www.seps.sk/zp/mvszopk/ii/1999/0999/celkom.htm
v tomto clanku: Krása spasí svet

Atramka, tak to je zaujimave co sa tyka tej vrby:
Ak tieto čísla prevedieme do formy zrozumiteľnej aj laikom, za rok sa z plochy jedného hektára získa 20 až 28 m3 dreva, čo postačuje na vykúrenie jedného rodinného domu. Vŕba švédska je charakteristická najmä rýchlym rastom. V prvých dvoch rokoch od výsadby narastie až do výšky troch metrov. Nie je náročná na klimatické a pôdne podmienky. Možno ju pestovať na rôznych okrajových pôdach, na pôdach kontaminovaných ťažkými kovmi či ohrozených eróziou. Vŕba má aj iné využitie. Košikárske, včelárske, poľovnícke, krajinári ju poznajú ako súčasť záhrad, parkov atď. Zo zahraničných skúseností vieme, že súvislé porasty vŕby sa používajú ako čističky odpadových vôd.

Zber vŕby na energetické účely prebieha v štvorročných cykloch, za celú dobu pestovania zberáme päť- až šesťkrát. Pri malých a výskumných plochách možno uvažovať o ručnom zbere, prípadne o rôznych ručných strojoch, napr. krovinorezoch, avšak vo svete boli vyvinuté špeciálne stroje pre zber z veľkých plôch. Najprepracovanejšie technológie od zakladania porastu až po zber, resp. úpravy dendromasy vŕby na biopalivo majú vo Švédsku, Dánsku a vo Veľkej Británii.

Fíha tak to už je niečo.
atramka
08.01.07,12:20
Fíha tak to už je niečo. Myslíte, že sú u nás aj registrované dáke pece na spaľovanie. Asi aj hej veď sa kúrilo aj drevom. Len neviem čo by na to povedali zo životného prostredia.

Z hľadiska ochrany životného prostredia je veľmi výhodné pestovanie vŕb. Je ich totiž možné použiť na čistenie vôd v tzv. biologických čističkách. Na každom hektári je možné každý rok ekologicky zlikvidovať 10-20 ton odpadových vôd a kalov. Spojenie funkcie biologickej čističky a energetickej rastliny robí z vŕb unikátny biologický druh. Podstatné je, že spaľovanie týchto drevín, podobne ako aj inej biomasy, neprispieva v emisiám síry ani skleníkových plynov do ovzdušia. Navyše pestovanie týchto rastlín pre energetické účely vedie aj k tvorbe nových pracovných príležitostí. Na základe zahraničných skúseností vyplýva, že jedno pracovné miesto pripadá na produkciu asi 500 ton suchej biomasy. Inou perspektívnou rastlinou je konope, ktoré sa vyznačuje vysokou produkciou živej hmoty až 24 ton/ha za približne 4 mesiace. Pestovanie konope je však vzhľadom na obsah omamných látok nelegálne.
EPk
08.01.07,12:23
Moj brat nieco s tym zacinal, ale neviem podrobnosti. Poslala som mu email, mozno sa ozve
Simonab
08.01.07,12:25
Z hľadiska ochrany životného prostredia je veľmi výhodné pestovanie vŕb. Je ich totiž možné použiť na čistenie vôd v tzv. biologických čističkách. Na každom hektári je možné každý rok ekologicky zlikvidovať 10-20 ton odpadových vôd a kalov. Spojenie funkcie biologickej čističky a energetickej rastliny robí z vŕb unikátny biologický druh. Podstatné je, že spaľovanie týchto drevín, podobne ako aj inej biomasy, neprispieva v emisiám síry ani skleníkových plynov do ovzdušia. Navyše pestovanie týchto rastlín pre energetické účely vedie aj k tvorbe nových pracovných príležitostí. Na základe zahraničných skúseností vyplýva, že jedno pracovné miesto pripadá na produkciu asi 500 ton suchej biomasy. Inou perspektívnou rastlinou je konope, ktoré sa vyznačuje vysokou produkciou živej hmoty až 24 ton/ha za približne 4 mesiace. Pestovanie konope je však vzhľadom na obsah omamných látok nelegálne.

Ďakujem atramka, súhlasím s tebou. Preto som to aj zmazala, lebo som si už dačo stihla prečítať. Je to zaujímavé. Podnikanie v tejto oblasti a všeobecne v oblasti alternatívnej energie má svoju budúcnosť.
Simonab
08.01.07,12:26
No vyzerá to tak, že túto tému zaradím medzi sledované.:)
camelfly
08.01.07,12:27
este ti pridam jednu linku, mozno by nebolo zle sa na autora clanku kontaktovat koli informaciam ;) alebo uz v predchadzajucich prispevkov, co sa s tym priamo zaoberaju, vsak napis ak budes mat nieco nove
http://www.nasepole.sk/clanok.asp?ArticleID=22
vema
09.01.07,12:57
Je to veľmi zaujímavé,ja by som si hneď kúpila sadenice tejto rýchlorastúcej vrby,zasadila by som ich pri chatu a mali by sme rýchlo také zátišie a nakoniec aj drevo.Ak budete vedieť kde to zaobstarať,dajte vedieť.Dík.
Kolenčík
09.01.07,15:48
Ja som ju začal pestovať na jar 2006, vyrástla a teraz čakam podľa pokynov čo ďalej, ako postupovať na jar. Plne súhlasím s camelfly je to na webe, presný návod. Ja to mám z Krivej na Orave, ak bude záujem rád pomôžem, ale je to u nich pomerne úzky profil, treba to dopredu objednať l ks cca 1,50 Sk.
Marína
09.01.07,15:58
Myslíš, že sa nedá rozmnožiť ako obyčajná vŕba? U nás, kam zapichnem konárik, tam rastie.
camelfly
09.01.07,16:30
Ja som ju začal pestovať na jar 2006, vyrástla a teraz čakam podľa pokynov čo ďalej, ako postupovať na jar. Plne súhlasím s camelfly je to na webe, presný návod. Ja to mám z Krivej na Orave, ak bude záujem rád pomôžem, ale je to u nich pomerne úzky profil, treba to dopredu objednať l ks cca 1,50 Sk.

musel si ist osobne prevziat tie rychlorastuce vrby alebo sa daju poslat ;), vyzera to zaujimavo a par kuskov by sa mi celkom hodilo
Kolenčík
09.01.07,16:57
Samozrejme že sa dá, preto je to 4 ročný cyklus, ako to už bolo spomínané 1 ha pôdy rozdelíme na 4 časti 0,25 ha vysadíme štepmi na jar si pripravíme nové štepy, sadíme do druhej častí , z druhej do tretej, prvú časť zbierame na palivo a z tretej vysádzame na upravenú prvú časť. Jednoduché. Štepy si môžeš sama urobiť /mali by byť rovnaké 20 cm/, len ich nesmieš predávať.
Kolenčík
09.01.07,16:59
Ja som ich bol osobne kúpiť, ale dajú sa aj poslať keď budem vedieť kde.
camelfly
09.01.07,16:59
Samozrejme že sa dá, preto je to 4 ročný cyklus, ako to už bolo spomínané 1 ha pôdy rozdelíme na 4 časti 0,25 ha vysadíme štepmi na jar si pripravíme nové štepy, sadíme do druhej častí , z druhej do tretej, prvú časť zbierame na palivo a z tretej vysádzame na upravenú prvú časť. Jednoduché. Štepy si môžeš sama urobiť /mali by byť rovnaké 20 cm/, len ich nesmieš predávať.
to ano, citala som to, je to vazne zaujimave, mne by stacilo zopar kuskov do velkej zahrady, nie zase na drevo, ta rychlost rastu je zaujimava ;):)
camelfly
09.01.07,17:02
Ja som ich bol osobne kúpiť, ale dajú sa aj poslať keď budem vedieť kde.

pockaj, to myslis ze by si mi ich poslal? :):) , ja ti radsej napisem ss, dobre? ak by to bolo mozne, to by bolo fajn, dakujem
Kolenčík
09.01.07,17:05
Ak je niekomu blížšie do Košíc tak ju tam predávajú: www.forgim.sk. K tomu rastu. Ona tak rýchlo rastie len tie prvé tri roky, potom sa rast spomali, ale ak chceš do záhrady tak je to veľmi pekné, keď ju začneš zapletať ako vŕkoč, alebo korbáč, videl som to u kamaráta na chate a bolo to veľmi pekné, ona totíž aj kvitne. Ak budete mať záujem ozvite sa na jar, aby som nezabudol /apríl, máj/.
Kolenčík
09.01.07,17:07
Samozrejme že sa dá, preto je to 4 ročný cyklus, ako to už bolo spomínané 1 ha pôdy rozdelíme na 4 časti 0,25 ha vysadíme štepmi na jar si pripravíme nové štepy, sadíme do druhej častí , z druhej do tretej, prvú časť zbierame na palivo a z tretej vysádzame na upravenú prvú časť. Jednoduché. Štepy si môžeš sama urobiť /mali by byť rovnaké 20 cm/, len ich nesmieš predávať.
Marína
09.01.07,17:09
S vŕbami už vieme čo a ako, už len tie hektáre pôdy chýbajú;).
camelfly
09.01.07,17:13
S vŕbami už vieme čo a ako, už len tie hektáre pôdy chýbajú;).

hektare su Evka, len nie moje :D , stacili by len do zahradky ako zatisie a budu mnam :)
Kolenčík
09.01.07,17:13
"Marinka", ono sa to dá zmenšiť: výsadba je 70x70 cm. Ja som ich vlani zasadil 500 ks a až tak moc priestoru mi to nezobralo /medze, okolo potokov, pod lesík............./, a vyrástlo to v dobrej pôde cca 2 m len škoda, že na jar to musím zostrihať na tie nové štepy, ale na tom je to založené.
noda
09.01.07,17:18
ja som ju kúpil tiež na Orave v Krivej. Zasadil som to na zamokrné časti mojích lúk, sadeničky sa prijali na asi 80%, no vzrast nebol až tak rekordný asi 30-60 cm výška. Pôda na stanovišti bola ílovitá, 5% svahovitoť, 700m/m. A prečo v minolom čase? Najprv v jeseni roku 2005 bol porast poškodený hov. dobytkom miestného PD a v lete r.2006 "omylom" skosené do siláže. Škodu PD uznalo no ja mám problém ako danu škodu výčisliť, nakoľko mám iba blok o zakúpeni sadeníc, ostatné práce a náklady neviem vyčisliť urobil som ich sám.
Simonab
09.01.07,18:48
Ja som ich bol osobne kúpiť, ale dajú sa aj poslať keď budem vedieť kde.
Zaujíma ma, ty to budeš využívať ako palivo? Nie je to v dnešnej dobe trošku náročné na obsluhu. Myslím tú pec. Veď keď si pomyslím, naši majú plyn a stačí len potočiť krúžkom a máš teplejšie. No tu by som musela stále behať k peci a prikladať ( pamätám sa keď sme kúrili uhlím a aj drevom). Alebo je už na trhu aj niečo nové, čo sa týka kúrenia drevom? Dačo som čítala o dávkovacích peciach, ale to neviem či neplatí len pre obilný odpad. A zdá sa mi že boli aj dosť drahé. Nemám o tom ani páru, preto sa pýtam a celkom ma to zaujíma. U nás by sa možno nejaké nevyužité hektáre aj našli.:)
A keď tak uvažujem na takej chate, kde vlastne kúrime len drevom, by to bolo celkom fajn. A ešte by sme ušetrili aj naše lesy. Fíha normálne mi to vŕta v hlave.
vema
09.01.07,19:38
Zaujíma ma, ty to budeš využívať ako palivo? Nie je to v dnešnej dobe trošku náročné na obsluhu. Myslím tú pec. Veď keď si pomyslím, naši majú plyn a stačí len potočiť krúžkom a máš teplejšie. No tu by som musela stále behať k peci a prikladať ( pamätám sa keď sme kúrili uhlím a aj drevom). Alebo je už na trhu aj niečo nové, čo sa týka kúrenia drevom? Dačo som čítala o dávkovacích peciach, ale to neviem či neplatí len pre obilný odpad. A zdá sa mi že boli aj dosť drahé. Nemám o tom ani páru, preto sa pýtam a celkom ma to zaujíma. U nás by sa možno nejaké nevyužité hektáre aj našli.:)
A keď tak uvažujem na takej chate, kde vlastne kúrime len drevom, by to bolo celkom fajn. A ešte by sme ušetrili aj naše lesy. Fíha normálne mi to vŕta v hlave.Aj mne,aj mne Simonka.Máme chatu na samote,takže všetko okolo je naše:D To by sa sadilo a aj drevo by bolo.No paráda.
atramka
10.01.07,07:22
SUPER..... som rada, že moja téma tak zaujala...... šetrí náklady na kúrenie, životné prostredie ......vedela som, že poraďáci nesklamú..:-))), samozrejme aj ja pridám dalšie získané informácie.;)
camelfly
10.01.07,07:25
SUPER..... som rada, že moja téma tak zaujala...... šetrí náklady na kúrenie, životné prostredie ......vedela som, že poraďáci nesklamú..:-))), samozrejme aj ja pridám dalšie získané informácie.;)

samozrejme ze zaujala ;), tesime sa na nove info, potom sem priloz :)
Simonab
10.01.07,07:39
Nooo niečo som už našla aj ja. A sú tam spomínané aj tie pece ( kotly ).
A spomenula som si, kamarát vravel, že má známeho, ktorý zo stromovej kôry vyrába pelety. No a presne tu som počula o tých kotloch na splyňovanie prvý krát. Prečítajte si toto je to zaujímavé. Tie pece už nie sú také náročné na obsluhu ako voľakedy, len by ma ešte zaujímala tá cena. http://www.inforse.dk/europe/fae/OEZ/biomasa/biomasa.html
camelfly
10.01.07,07:43
Nooo niečo som už našla aj ja. A sú tam spomínané aj tie pece ( kotly ).
A spomenula som si, kamarát vravel, že má známeho, ktorý zo stromovej kôry vyrába pelety. No a presne tu som počula o tých kotloch na splyňovanie prvý krát. Prečítajte si toto je to zaujímavé. Tie pece už nie sú také náročné na obsluhu ako voľakedy, len by ma ešte zaujímala tá cena. http://www.inforse.dk/europe/fae/OEZ/biomasa/biomasa.html

uz vidim ze budem studovat a citat , no asi aj preratavat :D
Kolenčík
10.01.07,15:21
Pôvodne táto vrba je určená na výrobu drevnej štiepky, ktorou sa vykurujú objekty. Ja som to prerátaval na počet košíkov, ktoré by ste na chate mohli doniesť do piecky či krbu. Keď vyrátam, že z jednej sadenice by som mal tri poriadne košíky a cez deň ich spálim tak z 500 sadenic mám na 500 dní. To je ale moja matematika. Ja v rodinnom dome mám spaľovací kotol ma drevoplyn a toto sa mi zdá njlacnejšie a najrozumnejšie. Ak máte záujem o parametre kotla - napíšem.
atramka
11.01.07,09:22
ten kotol máš kúpený alebo upravovaný? ..... a ako si prepočítal tvoje kúrenie???? koľko m2 vykuruješ? aká by bola spotreba??
Kolenčík
11.01.07,13:49
Mám ho kúpeny, je to kotol VIGAS od firmy VIMAR, pozrí www.vimar.sk, dozvieš sa všetko. Kurím drevenými briketami, ktorých potrebujem cca 2,5 t na zimu a nejaký ten zakurovací matriál, to mi stačí na vykúrenie cca 160 m2 a pivničné priestory 1 tona brikiet u nás stojí 4.000 Sk. Z vrbou nemám ešte skúsenosti - až za tri roky, kedy by som ju mohol zbierať.
Simonab
11.01.07,15:43
Mám ho kúpeny, je to kotol VIGAS od firmy VIMAR, pozrí www.vimar.sk (http://www.vimar.sk), dozvieš sa všetko. Kurím drevenými briketami, ktorých potrebujem cca 2,5 t na zimu a nejaký ten zakurovací matriál, to mi stačí na vykúrenie cca 160 m2 a pivničné priestory 1 tona brikiet u nás stojí 4.000 Sk. Z vrbou nemám ešte skúsenosti - až za tri roky, kedy by som ju mohol zbierať.

Tá stránka sa nedá ovládať, teda aspoň mne nie. Ale našla som toto. http://www.vimar-vychod.sk/

Ospravedlňujem sa ide to.
medman88
14.01.07,23:25
Ahojte!Chcel by som sa pridat do vasej diskusie nakolko sa zaujimam o biomasu.Co sa tyka tych "samopodavacich" kotloch,tak tieto kotle stoja okolo 100 000 Sk co je samozrejme velka investicia.Videl som uz aj za 70 000 Sk,ale to bol v nejakom polskom obchodaku...samozrejme su aj drahsie,ako 100 000...tie kotle su vsak robene prevazne na spalovanie drevnych peliet.Ich cena aspon u nas je 7 Sk za kg...ked si zobereme do uvahy ze 2 kg peliet nahradia m3 plynu,tak naklady na vykurovanie su takmer rovnake,ak nie vyzsie.A to nehovorim o starostiach ktore mate pri peletach...Mna vsak velmi zaujalo vyuzivanie vrby ako energetickej rastliny a mal by som zopar otazok na niekoho kto ma s nimi skusenosti.
PeterNR
15.01.07,10:42
Ahojte, v SME píšu o energetickej vŕbe - kuk sem: http://ekonomika.sme.sk/c/3094721/V-Krivej-na-Orave-pestuju-svedsku-energeticku-vrbu.html
Fandím obnoviteľným zdrojom energie, držím vám všetkým palce! :)

Kolenčík: dovoľte prosím otázku, je vo vašej oblasti dostupný napr. drevný odpad zo spracovania dreva? Alebo máte technológiu len na spaľovanie brikiet, a iné druhy drevného paliva (štiepka, piliny, hobliny, odrezky, haluzina) Váš kotol neberie? A ako je to so zberom a sušením tej energetickej vŕby?
zuzanar
15.01.07,10:59
Našla som tému až dnes. My máme túto vŕbu posadenú už 3 roky. Nie na kúrenie, aj keď drevom kúrime. Posadili sme si ju okolo pozemku ako živý plot. Ujala sa dobre, prvý rok ju bolo treba sem tam okopať okolo koreňov (aspoň tak kázali) aby nezarástli korene burinou a prihnojovať. Neviem ako sa o ňu treba starať, či ju treba nejako upravovať rezom, ale je vysoká asi 3 metre a dosť divoká, rastie skôr ako krík na všetky strany. No neviem si predstaviť s ňou kúriť, konáre sú dosť tenké. Mne sa ale páči.
medman88
15.01.07,13:53
to peterNR:mne ste sice otazky neadresovali,ale dovolte aby som vam na jednu z nich odpovedal.Kotol ktory papa brikety,papa tak isto aj hobliny,pelety,stiepky a tak podobne.Ak je to splynovaci kotol tak treba len to,aby to co v tom kotli hori bolo povodom drevo...iny by to bolo opacne keby si kotol sam prikladal cez snekovy podavac.Vtedy py papal stiepky,hobliny,pelety,obilie a tak dalej,ale s briketami by si neporadil kvoli tomu,ze by sevosli do sneku.Jedine,ze by ste tam prikladali priamo do ohniska...
DON
15.01.07,15:31
Sak to si mozte vypestovat aj sami ale treba zohnat semena!!!!
anto
15.01.07,15:32
Ešte ja sa pripojím.:
Rýchlorastúca vŕba na energetické účely je skúšaná v Krivej na Orave, začal s tým pán Habovštiak, ktorý tam má zasadené asi 6 druhov rozličných odrôd vŕb. Jej rast je skutočne ohromujúci, dokáže ročne vytvoriť až 500 ton zelenej hmoty, čo pri usušení predstavuje cca 50- 80 ton hmoty, na rodinný dom odhadujem cca 20 ton suchého paliva. Problém je v tom, že k tomu aby sa táto technológia ujala, je potrebná technika a to zberové stroje, sušiareň, lisovňa a dopravný prostriedok na dopravu hotového paliva. Vŕba sa zberá podobne ako obilie upraveným špeciálnym strojom, potom sa suší, drví a lisuje do granúl a expeduje. Kúrenie s ňou je plne automaticke a nahradí hociktorý iný spôsob - plyn, elektrinu. V Rakúsku bol spracovaný vzorový projekt pre využitie biomasy zo všetkého čo rastie, je do toho zapojených 5 obcí, 3 ľudia tam pracujú a to nerobia nič iné, len zberajú organické látky po poli - nepokosené plochy, odpady v lese, pestujú vŕbu, všetko to sušia a vozia vo vozidle spotrebiteľom. Nevedia si to vynachváliť. Predstavte si, koľko organickej hmoty je okolo ciest, čo cestári kosia a nechávajú tam. Tak by sa to odstránilo a spracovalo. Tiež som videl vo Francúzku v jeseni, ako tam poľnohospodári používajú na kúrenie kukuricu, na kúrenie rodinného domu mu stačí cca 0,6-1 ha kukurice. Funguje to na gombík ako plyn a ešte k tomu berú dotáciu z únie!!!! za obrábanie pôdy.
Vŕb je neskutočne veľa, aj naše druhy - vŕba košíkarská rastie rýchlo a tú nájdete pri každom potoku.
camelfly
15.01.07,15:40
Sak to si mozte vypestovat aj sami ale treba zohnat semena!!!!
ty rad pouzivas vykricniky v tvojich odpovediach, skus poradit nieco v oznamovacej vete alebo mas uz skusenosti s vypestovanim vrbiek
Kolenčík
15.01.07,17:15
Všetko čo tu uvádzate je pravda. Ja mám kotol v ktorom je možné spaľovať všetko od dreva a aj uhlie /kotol na drevo uhlie plyn/, ale je bez zásobníka na drevné štiepky, čiže je potrebné prikladať do kotla. Dávam tam väčšinou drevo, orezky hobliny, piliny, brikety i drevený odpad zo stolárskych firiem. Ú nás boli pred mesiacom skolaudované dve nové kotolne /škola a OcÚ s kultúrnym domom/ na drevnú štiepku z fondov EÚ. Celé leto pracovníci spracovávali všetok drevný odpad v obci i okolitých obciach, či pri ťažbe v lese, uskladňovali a teraz týmto kúria. Hodnota týchto kotolní bola 27 mil. Sk, tieto montoval ENERGOBYT Humenné. Pripravujú sa ďalšie projekty pre toto vykurovanie. Sú to kotolne so šnekovým dopravníkom do vykurovacieho telesa. Ak však hovoríme o vykurovaní RD tak sa dajú zakúpiť aj kotle s klasickým násypníkom, alebo so zásobníkom na drevnú štiepku. Anton z Oravy má pravdu, je niečo iné pestovať vŕbu v Krivej vo veľkom a s potrebnou technikou ako v inom regióne kdesi v malej záhrade. Ak by náhodou nevyrástla podľa predstav, tak je tu ešte jedna možnosť prútiky použiť na pletenie košíkov a iných pekných pletených materiálov. Na jar v Krivej pravidelne organizujú tvorivé dielne na túto tému, radí privítajú všetkých záujemcov, stačí si priniesť ostrý nožík a lopárik
Marína
15.01.07,21:28
...........
Ak by náhodou nevyrástla podľa predstav, tak je tu ešte jedna možnosť prútiky použiť na pletenie košíkov a iných pekných pletených materiálov. Na jar v Krivej pravidelne organizujú tvorivé dielne na túto tému, radí privítajú všetkých záujemcov, stačí si priniesť ostrý nožík a lopárik
Tie potom speňažiť a za to nakúpiť drevnú štiepku. Čo poviete?;)
PeterNR
16.01.07,06:53
Ďakujem za info, je to veľmi zaujímavé. Doteraz som si myslel, že drevosplyňujúca technika je z dôvodu vyššej obstarávacej ceny používaná len pri kotolniach väčších výkonov. Nám bohužiaľ pokus vymeniť plyn za biomasu nevyšiel, mesto nechce schváliť zmenu paliva, lebo biomasa má vyššie emisie (okrem CO2)...
medman88
16.01.07,08:45
to marina:ale najprv sa to budeme musiet naucit robit...inak to je dobry napad..
to peterNR:drevosplnynujuca technika nie je len pre väcsie vykony...napriklad my sme mali doma kotol na plynovanie dreva,ale uz ho nemame.Ked nam pripojili plyn tak sme ho dali prec a tento rok ideme kupovat naspät kotol,ale uz nie splynovaci,kedze plyn zacina byt velmi luxusna forma vykurovania.A co sa tyka toho ci kotol,ktory spaluje brikety spaluje aj štiepku, piliny, hobliny, odrezky a tak podobne...tak ano urcite.Vlastne je to splynovaci kotol a ked do neho das hocico drevene tak to spapa...ine by bolo naopak keby si mal kotol so snekovym podavacom,ze by si sam podaval palivo(napriklad hobliny,pelety,alebo stiepky)...vtedy by si musel davat brikety priamo do ohniska ak to vobec je mozne,lebo snek by ti ich nezobral...
Simonab
16.01.07,09:55
A čo slama? My máme slamy ojojój. Starký ju zaoráva, no nie je to škoda? Keby ju chcel predávať musel by mať ďalší stroj na balíkovanie a to sa v našom poľnohospodárstve zvládnuť bez dotácií nedá. Škoda.

Evka tie košíky by manžel upliecť aj vedel, ( naučil ho to dedo, vďakabohu, lebo keby prišiel o robotu, z čoho budeme žiť :p ), len si ho neviem dosť dobre predstaviť ako ich predáva niekde pri ceste.:D
medman88
16.01.07,17:32
to simonab:No tak zaoravat tu slamu je naozaj skoda,ale neviem ci by sa to bez balikovacieho stroja oplatilo zvazat z pola domov.Ako myslim,ze by ste to vyuzivali vy pre seba.Ma to dost malu hustotu ked to nie je zlisovane a ta nafta by mozno viac stala ako keby ste kupili co ja viem napriklad drevo...ale tak to je uz vasa vec.
Ak si chcela vediet ci aj slama sa rata medzi vyuzitelnu biomasu tak odpoved je jednoznacne ano,ale to asi vies..
Simonab
17.01.07,11:41
No vieš ono to čiastočne plní úlohu ako hnojivo, takže na niečo je to dobré. Už sme nadhodili aj to, že by sa mohol dokúpiť dáky stroj na balíkovanie, len nie sú korunky. Eurodotáciu starký dostal minulý rok, ale povedal, že pokiaľ bude taká byrokracia aká u nás vládne v súčasnosti, tak že ďalšiu dotáciu už nechce. ( samozrejme určite to nemyslel doslova ) Len bol strašne naštvaný koľko ho to stálo úsilia aj napriek tomu, že mu projekt robila firma.
PeterNR
18.01.07,11:43
Zaujímavý tip na recyklované palivo.

http://www.wholelattelove.com/JavaLog/java_log.cfm
medman88
20.01.07,16:19
to SimonaB:No viem si to predstavit co to muselo stat nervov,casu a mozno aj penazi,kym ste to vybavili.Asi ste museli mat aj daky projekt a take veci,ze?Ale zase bolo by to zaujimave.Na juznom Slovensku vraj kupuju slamu do Rakuska,tak by to mohol byt celkom fajn obchod...ale aj hnojit asi treba :D
PeterNR
08.02.07,12:07
Dávam do pozornosti krátku reportáž o výrobe peliet z drevného odpadu (v nemčine). Zavesil som ju na web - tu je link (http://www.megaupload.com/?d=5MUMAE5A), môžete si ju stiahnuť. Má cca 37 MB.
anto
08.02.07,12:18
Ten link je chybný, odkazuje na nejaký megaupload, čo je podozrivé, nedoporučujem sťahovať, lebo tam môže byť nejaký dialer alebo vírus.
PeterNR
08.02.07,18:53
Ten link je chybný, odkazuje na nejaký megaupload, čo je podozrivé, nedoporučujem sťahovať, lebo tam môže byť nejaký dialer alebo vírus.

Megaupload je server na zdieľanie veľkých súborov. Môže tam byť čokoľvek, čo tam kto zavesí.

Keďže ja som ten dokument videl, a sám som ho tam zavesil, aby si ho mohli pozrieť aj ostatní, ručím za to, že to určite nie je žiadna habaďúra ;)

Ak poznáš iný spôsob ako sa podeliť o súbor tejto veľkosti, prosím poraď.
anto
09.02.07,05:45
Dobre, môže to byť neškodný softvér, už som ho naištaloval, ale kde ste dali to video, ktoré máme hľadať a ako sa volá súbor, ktorý ste tam zavesil. Je tam obrovská ponuka všelijakých súborov, ktoré sa dajú stiahnúť.
Je ale platený v dolároch!!!!!! inak nebude fungovať.
PeterNR
09.02.07,15:11
Po kliknutí na ten link by sa malo hneď spustiť sťahovanie toho konkrétneho súboru, volá sa pelety.avi. Včera som to skúšal, bolo to ok. Teraz mi hlási, že je linka vyťažená :confused:
Môžem to skúsiť zavesiť dakde inde. Nepoznáte niekto nejaký iný, lepší server na zdieľanie dát?
PeterNR
09.02.07,17:31
Zavesil som to ešte na rapidshare, link je tu (http://rapidshare.com/files/15711106/Pelety.avi).
medman88
12.02.07,15:34
Nemohol by si to dat na Rapid?
medman88
12.02.07,15:35
sorry,sorry,sorry,som si to nedocital,som si nevsimol,ze si to dal uz aj tam
riordan
17.02.07,17:10
pripájam kompletsprávu Ing.Daniela
_____________________________________

Výskumný ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva
Mládežnícka 36, 974 21 Banská Bystrica
Výskumná stanica Krivá na Orave
Ing. Ján DANIEL
027 55 Krivá
Tel. 043 -589 4248
0907 - 160179
E-mail: kovutphp@isternet.sk

Pestovanie vŕbových porastov na energetické účely.
Pokusy na overenie možností pestovania rýchlorastúcich odrôd vŕby (Salix viminalis) na energetické účely sme založili na našej výskumnej stanici na jar v roku 1994. Na tieto účely sme použili tri odrody vŕby a to ULV, ORM a RAPP, ktoré boli vyšľachtené vo Výskumnom ústave poľnohospodárskom vo Swälov vo Švédsku.

Výsadba.
Porasty sa vysádzajú v jarnom období odrezkami o dĺžke 20 cm a hrúbke 1 – 1,5 cm do sponu 60 x 70 cm (vzdialenosť v radoch a medzi radmi). Výsadba sa robí ručne do vopred zoranej a urovnanej pôdy.
Môže sa vysádzať aj priamo do strniska, alebo trávnej plochy, ale v tom prípade je treba počítať s dlhším obdobím rastu do rubnej zrelosti, ako aj nižšou vzchádzavosťou.
Na výsadbu sa používa jednoduchý kovový bodec s možnosťou zatláčania nohou do pôdy. Ním jeden pracovník predpichuje a druhý vkladá do dier odrezky tak, aby vyčnievali 2–3 cm nad zemou púčikmi nahor.

Hnojenie a ošetrovanie.
Na jar v roku výsadby je potrebné porast hnojiť fosforom dávkou 20 kg na 1 ha a začiatkom júna po zapojení porastu dusíkom v dávke 60 kg na 1 ha. Po výsadbe je potrebné porast viackrát plečkovať, prípadne ručne okopať, alebo chemicky ošetriť až do zapojenia porastov, pretože počiatočný rast výhonkov vŕby je pomalší ako rast buriny V prvom roku podľa ošetrovania, zrážkových pomerov a hnojenia dorastá vŕba do výšky 150-250 cm.
V ďalších rokoch kultivovať už netreba. Hnojenie fosforom je ako v prvom roku. Dávky dusíka by mali byť 90 – 120 kg na 1 ha s rozdelením na dve polovice. Jedna dávka sa aplikuje na jar, druhá koncom júna. Ako zdroj dusíka sa môžu aplikovať aj odpadové splašky, močovka a pod. V tom prípade prihnojovať netreba. Vo Švédsku už slúžia takéto súvislé porasty ako čističky odpadových vôd.

Životnosť.
Vysadený porast má životnosť 25 rokov a pri dodržaní zásad pestovania sa zberá každé štyri roky (rubná zrelosť), čiže približne 6 zberov.
Takýto porast je tvorený kmeňmi o hrúbke 3 – 5 cm, vysoký 500–600 cm takmer bez postranného vetvenia. Z jedného koreňa vyrastá 2 – 6 kmeňov. Produkčná schopnosť
tejto vŕby v našich podmienkach sa dosiahla 11,4 – 12,8 t sušiny na 1 ha za rok, čo predstavuje 23 - 25 m3 drevnej hmoty.





Využitie vŕbových porastov
Pestovanie vŕbových porastov ako energetických plodín má nesporne svoj význam. Pre tento účel sú vhodné najmä podhorské a horské oblasti, ako aj plochy podmáčané a zamorené či už exhalátmi, alebo výsypkami komunálnych a priemyselných odpadov.
Prútie odrôd ORM a RAPP je tvarovaním vhodné na výrobu pleteného tovaru.

Doterajšie skúsenosti
Dotejšie skúsenosti s pestovaním vŕbových porastov v praxi sú rôzne. Najčastejšie sa však stretávame s predstavami, že odrezky stačí zapichnúť do zeme a budú rásť bez nášho pričinenia. Nevenuje sa dostatočnej príprave pôdy, hnojeniu, ale hlavne ošetrovaniu v roku výsadby. Treba pamätať, že vŕba nie je absolútny „nezmar“. Na
pestovanie sa taktiež nehodia trvalo zamokrené plochy, ako sa to mnohí záujemcovia často domnievajú.
Odrezky sa objednávajú v našej výskumnej stanici. Cena 1,- sk za kus.
Kolenčík
26.02.07,11:13
Akosi sme prestali s rýchlorastúcou vŕbou. Ja som sa už informoval o sadeniciach pre jarnú výsadbu, v Krivej vôbec asi neuspokoja záujemcov, pokúšam sa o objednávky. Tak mám prosiť aj pre Vás?
medman88
22.03.07,19:55
No pre mna by si mohol,ak si to este neurobil
medman88
31.03.07,19:25
mimotemy Dovolite mi dat jednu otazku mimo temy? Zaujimalo by ma, ci uz niekto videl kotol so spodnym horenim?Uz som o nom cital,ale este som ho nevidel a zaujimalo by ma co to je zac.mimotemy
atramka
09.04.07,19:54
medman88 - kuká....... čo sa týka toho kotla , zistím od kolegu a potom dám vedieť......
......z rôznych zdrojov som zisťovala, no a myslím, že kúrenie slamou je pre nás vhodnejšie ako vŕba, ale predsa by som jej zopár kúskov chcela mať doma, musím jej nájsť vhodné miesto.
medman88
09.04.07,20:11
No ja mam miesta dost,len nemam vrbu :-(....no s tou slamou neviem ci mas pravdu,zrejme si vyzaduje viac starostlivosti,väcsiu plochu na pestovanie a v klasickych kotloch by bolo asi problematicke jej spalovanie.Ale mozno uz niekto skusal porovnavat vrbu so slamou a ma aj dake prakticke skusenosti.....hm?Ci nie?
janika1
17.04.07,16:35
Ak bude mat este niekto zaujem o presnejsie info my sme teraz posasili dost vela hektarov rychlorastucej vrby dovezenej priamo zo svedska. Original odrody. Vlastnime aj sadzacku vrby. Bol som sa na to pozriet aj vo svedsku, je to velmi zaujimave.
abio
20.04.07,09:54
ja už druhy rok pestujem rýchlorastúcu vrbu, ak chcete dozvediet o skusenostiach, tak napíste
klatuu
29.04.07,08:41
Zdravim,
velmi ma potesilo ze som nasiel taky rozsiahly informacny material o energetickej vrbe, a mnoho ochotnych ludi :) V poslednej dobe koketujeme s toutou myslienkou, som rad ze su tu aj ludia, ktori uz maju realne skusenosti...
Vedel by mi niekto odpovedat na tieto otazky?:
1. ake su naklady na sadenice / 1 ha? videl som tu rozne cisla, takze teraz neviem... oplati sa doviezt zo svedska? je to lacnejsie?
2. aka je podla vas najmensia plocha, pod cim sa neoplati do toho ist? Idealne by bolo robit to vo vacsom, teda nie len pre vlastnu potrebu - kurenie, ale drevo spracovat, vyrobit pelety a tie predavat. cca 10t peliet na 1ha je celkom pekny vysledok, ked pocitam ze tona peliet stoji cca 5-6 tisic skk. Robi to niekto z Vas s tymto zamerom?:) Naklady na susenie, vyrobu peliet neviem, ale u nas v obci sa nachadza jeden podnik, ktora z dreveneho odpadu robi brikety, takze vyzera to nadejne...
3.idealne by bolo keby sme sa vedeli prist(alebo emailom) k niekomu pozriet, podiskutovat o skusenostiach (zapadne,juzne slovensko) :)

Dakujem za odpovede, pekny den...
bartezan
18.05.07,05:47
Dobrý den všetkým,
vidím, že debata o RRD a konkrétne o vŕbach je tu rozsiahla. Píšem sem, aby som Vám ujasnil niektoré veci, nakoľko som aspon trochu znalý veci.
Co sa týka švédskych vŕb: Svédska vŕba dosahuje priemerné výnosy v porovnaní s našimi domácimi vŕbami. Musíme si uvedomiť, že svédska vŕba pochádza z iných klimatických oblastí. U nás sa tejto problematike venuje Národné lesnícke centrum, pracovisko v Gabčíkove. Toto pracovisko Vám presne odpovie na všetky otázky a dokážu Vám, že naše domáce vrby rastu ovela lepsie a majú vyšší obsah sušiny po 4-5 rokoch ako svedske vrby-kontakt( bartko@nlcsk.org) .
Dalej treba dodať, že vo Švédsku plochy s krátkou rubnou dobou funguju na dotáciách, čo u nás zatiaľ celkom tak nie je. Existuje podpora 45 Euro na ha a rok, ale dostať ju je niekedy boj na dlhé lakte.
A dalej sa pýtam, kde sú ochrancovia prírody, prečo nevystupujú proti tomu, aby sa sem priniesla nejaká švédska vrba, ktorá tu naozaj nemá, čo hľadať.
P.S.: Je naozaj smutné, že kupujeme materiál zo zahraničia a pritom máme oveľa vacsi potenciál tu na Slovensku.
bartezan
18.05.07,05:49
a o ktorý druh vrby ide? v ktorej oblasti? Je možná aj návšteva?Priamy kontakt: martin.680@post.sk. Vdaka
bartezan
18.05.07,05:50
ja by som mal záujem o info: kontakt: martin.680@post.sk
Evellin
08.07.07,18:44
ahoj, tak ja by som mala záujem o info o tej vrbe, zatial si zbieram informacie a chcela by som vediet nazor niekoho kto s tým robi...kde by som o tom mohla získat nejaké odborné informácie? Dakujem
Anna1974
25.07.07,14:55
Firma v ktorej robím účtovníctvo si objednala začiatkom apríla vŕby a presne asi v polke apríla zaplatila zálohovú faktúru. Dodávku fima Forgim slubila ešte v apríli, avšak dodávka došla koncom mája, bez dodacieho listu, bez certifikátov a v podstate zálohovú faktúru nám firma do dnes nevyúčtovala, ani nedobropisovala rozdiel, pretože bolo objednaných 50 000 ks a nedodali všetko. Pred 10 dnami bola poslaná výzva a z firmy FORGIM sa nikto neunúval ani odpovedať. Pán Forgač slubuje,že vráti peniaze na telefonické výzvy, avšak do dnes sa nič neudialo.Tie vrby čo dodali, firma nasadila ale nerastú tak rýchlo, ako je to o nich deklarované.Nemám problém poskytnúť viacej informácií na požiadanie. :-( Ale asi nič pozitívne....
bomba
13.08.07,12:32
Aka vysova je uz ta vrba? Uz bol aj zber? Sadenice su od Forgaca? aku ocakavate vynosnost? Je mozne zisakt aj dotacie. Mam 100-200 Ha a zvazujem pestoveni vrby.
bomba
13.08.07,12:33
Otazka je pre Abio, sorry.
Kolenčík
14.08.07,19:05
Mne tohto roku takáto vyrástla, prikladam foto.
Andrejl
11.09.07,13:13
FORGIM - POZOR na tu firmu!
Rad by som varoval vsetkych zaujemcov o rychlorastucu vrbu pred firmou Forgim, s.r.o. z Kosic. Firma mi dodala odrezky vrby absolutne mimo dohodnutych podmienok, bez riadnej faktury a dodacieho listu. Pan Forgac ziadal rychly prevod penazi, lebo vraj cas suri. Potom (ked som si nakoniec vrby doniesom sam, pretoze ich nedoviezli, ako sme boli dohodnuti) nesedel deklarovany pocet odrezkov na plochu, cize sme mali zbytocne vela pripravenej pody a aj odroda bola ina. Neskor sa vela odrezkov neujalo a rast vobec nie je taky rychly ako sa uvadzalo v prospektoch firmy. Pan Forgac odvtedy neodpoveda na maily, vyhyba sa telefonatom a ked obcas dvihne telefon, iba slubuje, ze vsetko bude v poriadku. A to uz trva takmer 5 mesiacov...

Nieco podobne opisuje aj Anna1974 v tomto fore.
wagner
12.09.07,06:15
Čo takto pozdraviť Slovenskú obchodnú inšpekciu? Určite ho pôjde navštíviť. SOI má radisť z takýchto predajcov, je to príjem do štátnej kasy, keď robí také problémy, tak by som mu to nedarovala.
jmaro
11.10.07,12:08
Zdravim. Aj ja by som mal niekolko otazok ohladom rychlorastucej vrby. Vo vsetkych prispevkoch sa jednalo o pestovanie na drevnu stiepku. Ja by som mal ale zaujem pestovat ju na drevnu hmotu (na priame vykurovanie v peci). Ma s tym niekto nejake skusenosti? Po kolkych rokoch by asi mala drevnu hrubku okolo 10-15 cm? Do akeho sponu by sa musela vysadzat? Alebo aka ina rychlorastuca drevina by bola najvhodnejsia na pestovanie za takymto ucelom?
Za kazdu informaciu vopred dakujem.
borob
11.10.07,12:23
Kamarat ma okolo chaty jasene to rastie ako z vody. pred tromi rokmi si tam pamatam luku teraz je to už háj hrubka asi 4cm same to rastie bez sadenia kmene su skoro rovnako hrube na jednom aj druhom konci velmi lahko sa reže a rube a drevoje suche tak za tri štyri mesiace.
Boro
medman88
20.10.07,19:11
Nooooo,ten jasen vyzera taktiez zaujimavo,ak je pravda co pises,ale asi ide o skusenosti,tak zrejme je.Ale mohol by om sa na nieco spytat?Pisal si ze to rastie samo,bez sadenia-odkial sa to tam zobralo?Ked je to za tri roky 4cm hrube ake je to vysoke?
anto
22.10.07,06:03
Jaseň poskytuje drevo, ktoré má dobré vykurovacie vlastnosti, rastie pomerne rýchlo, ale jeho nepríjemná vlastnosť je, že rastie pod zemou aj na susedovom pozemku. Má totiž veľmi bohatý koreňový systém, ktorý značne vyčerpáva pôdu v okolí. Vŕba má veľa druhov, spravidla naše domáce vŕby rastú najlepšie, do rúbnej hrúbky vŕba rakyta dorastá za 10 - 15 rokov (cca 15 -20 cm kmene). Nemusí sa rúbať celý strom, ale vo výške cca 1 m spíliť, on zmladí, a vytvorí o niekoľko rokov košatú korunu, ktorú opäť môžete použiť na palivo. Ak niekto bude chcieť, mám na záhrade jeden mohutný strom vŕby o hrúbke cca 1,5 m a výška cca 15 metrov a potrebujem ho opíliť.
medman88
23.10.07,19:27
anto a mohol by si tu hodit aj jej foto?pls
anto
24.10.07,17:46
Tu je foto zo stromu, ktorý potrebujem opíliť. Je to v Čičmanoch
ali_m
25.10.07,18:58
Zdravim. Aj ja by som mal niekolko otazok ohladom rychlorastucej vrby. Vo vsetkych prispevkoch sa jednalo o pestovanie na drevnu stiepku. Ja by som mal ale zaujem pestovat ju na drevnu hmotu (na priame vykurovanie v peci). Ma s tym niekto nejake skusenosti? Po kolkych rokoch by asi mala drevnu hrubku okolo 10-15 cm? Do akeho sponu by sa musela vysadzat? Alebo aka ina rychlorastuca drevina by bola najvhodnejsia na pestovanie za takymto ucelom?
Za kazdu informaciu vopred dakujem.
Využitie rýchlorastúcej vŕby je nielen na štiepku - to nie je asi celkom správne pochopené. Jej spracovanie môže byť aj priamo na vykurovanie. Čo sa týka hrúbky, tak už čakanie na dosiahnutie požadovanej hrúky 10-15cm nie je v tomto prípade efektívne. Je optimálne ak sa pestuje zhruba tie 4 roky kvôli prírastku drevnej hmoty. Čím dlhšie - tým menej efektívne to pestovanie je. Nie je problém používať aj menšie hrúbky. A čo sa týka dodávateľa, tak nemám priamo skúsenosť s p. Forgáčom, ale vrelo odporúčam výskumníkov z Krivej na Orave - sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Ochota aj priateľsky poradiť v prípade potreby - nie sú tak komerční.
sa3kaa
25.10.07,19:53
ahoj skus napísať email Ing. Martinovi Hauptvogelovi. najdes ho na - http://www.fesrr.uniag.sk/Groups/KTUR/department-team/. je tam doktorant a robia s rýchlorastúcou vŕbou.
a prosím ťa skus mi poradiť ako mam pridávať príspevky na porade. neviem či som slepí ale absolútne nevidím kde by som to mohol....ďakujem
ali_m
26.10.07,06:33
...
a prosím ťa skus mi poradiť ako mam pridávať príspevky na porade. neviem či som slepí ale absolútne nevidím kde by som to mohol....ďakujem

Okrem iného vždy naspodu máš okno, ale aj tým že tu tento príspevok máš - tak sa ti to podarilo ;) , či máš na mysli niečo iné?
sa3kaa
26.10.07,06:49
no myslím tým skorej úplne nový príspevok, v prípade že sa chcem opýtať na úplne iný problém ako je už v rozbehnutej diskusii :-)
ali_m
31.10.07,18:11
no myslím tým skorej úplne nový príspevok, v prípade že sa chcem opýtať na úplne iný problém ako je už v rozbehnutej diskusii :-)
Na stránke s poradami máš pri každej hlavnej Téme vedľa jej názvu voľbu "Pridať tému"
mino2
01.01.08,10:23
Už dlho sa pohrávam s myšlienkou, že začnem pestovať vrbu. V jesen som zaoral do pôdy hnoj, pokultivátoroval a na jar idem nato. Len dúfam že zoženiem sadenice. Potreboval by som cca 2000 ks na začiatok. A všetko dobré v r. 2008
branislav.skladan
15.02.08,12:51
Zdravím,

volám sa Branislav Skladan a som doktorand na SPU v Nitre kde sa práve rýchlorastúcej drevine venujeme. Máme aj vysadenú experimentálnu bázu, ktorú sledujeme a výsledky z nej publikujeme.
Môžem poskytnúť informácie o pestovaní, ošetrovaní či úrodách..., ktoré zatiaľ máme ak by o ne niekto prejavil záujem...

skladan @ afnet.uniag.sk (bez medzier!!!)

vŕbe zdar :-)
Karas Milan
13.07.08,23:59
Už dlho sa pohrávam s myšlienkou, že začnem pestovať vrbu. V jesen som zaoral do pôdy hnoj, pokultivátoroval a na jar idem nato. Len dúfam že zoženiem sadenice. Potreboval by som cca 2000 ks na začiatok. A všetko dobré v r. 2008

Ahoj Mino.

Malú plochu majú v Matuškove. Opýtaj sa tam.
Keby si nepochodil , napíš mi SS (je to vedľa).

Ahoj
Ka Mil
snap
20.07.08,21:26
ak mam zaujem o pestovanie , mohli by sme sa skontaktovat, pripadne prist pozriet ?
Andulenka
14.01.09,12:25
ZDRIM,AJ JA MAM ZAUJEM-KDE A KTO TO MA V MATUSKOVE?
ANDULKA
Simča5
06.02.09,12:41
Keď pri pestovaní zaberá až takú veľkú plochu, ako sa spracuje lísie ktoré v jeseni opadne? Dá sa nejako využiť aj táto hmota?
Kolenčík
07.02.09,06:33
Keď sa z toho robí štiepka, tak sa to seká s listami.
zuzankaanka
07.02.09,09:52
Simča možno myslela na nejakú možnosť zužitkovania lístia ktoré opadne v roku ked nieje zber. Ale myslím že mu bude asi najlepšie tam kde je,lebo by z toho mohol byť dáky ten humus.:)
Kolenčík
08.02.09,10:36
Ja to nechávam po opade na mieste a fakt je z toho humus a samozrejme trošku zabraňuje aj rastu buriny okolo sadencov.
Simča5
09.02.09,05:49
A všetko padá len do porastu? Pri 3m výške sa musí niečo dostať aj k susedom. Nemáš s tým problém?
tokio
20.04.09,18:06
Zdravim.
tato tema ma dost zaujala a chcem sa spytat ci ma niekto skusenosti s pestovanim vrby z madarska.dik
Stefan22
18.05.09,10:07
dobry den ....sme spolocnost zaoberajuca sa pestovanim a distribuciou rychlorastucich vŕb .... v pripade zaujmu vam rad odpoviem na vsetky otazky k danej teme.
tokio
19.05.09,18:43
Dobry den.mohli by ste mi povedat kde sidli vasa firma, chcel by som taku plantaz vidiet a aku vrbu pestujete(zo svedska alebo z madarska)dakujem
Stefan22
30.05.09,13:09
Dobry den sídlime v trenčianskom kraji , ale zdržujeme sa hlavne v Bratislave.co sa týka pestovania venujeme sa vyhradne "švedskej vŕbe".ak máte zaujem o detailnejšie info poslite mi váš e- mail aby sme sa mohli poprípade dohodnut na prezentacii...
hanusvas
02.06.09,11:27
Ano, presne v tomto je ten problem. Ja sa myslienkou na kurenie vrrbkou zaoberam uz niekolko rokov. A vzdy sa zastavim na probleme pozemku - lesneho pozemku. Ono by ani nebol problem nejaky si obstarat, ale problem je, ze to musi byt v bezprostrednej blizkosti obydlia, inak ti ten porast niekto skor ci neskor rozkradne. A zohnat hektar lesa pri dome je skutocne problem. Dokonca ani dom pri lese asi nie je jednoduche vzhladom k tomu, ze lesne celky a intravilany sa spravidla vylucuju
janko381
15.07.09,09:06
na slovensku ma platnu licenciu jedina firma klikni biosalix energy s.r.o.
Daniel Ján
15.07.09,09:19
Vážení, prečo neuvediete presnú adresu kde máte sídlo? Kde máte vysadený porast, od koho ste získali sadbový materiál, aké máte odrody?
Soyuz
10.08.09,11:42
viete mi poradit kde sa daju zohnat sadenice svedskej vrby???
Soyuz
10.08.09,16:52
Dobry den sídlime v trenčianskom kraji , ale zdržujeme sa hlavne v Bratislave.co sa týka pestovania venujeme sa vyhradne "švedskej vŕbe".ak máte zaujem o detailnejšie info poslite mi váš e- mail aby sme sa mohli poprípade dohodnut na prezentacii...
mohli by ste prosim zverejnit svoj mail, nemozem vas nijak kontaktovat, dakujem
Ivan Minárik
19.08.09,07:58
kosí sa (seka) v zime vtedy je to bez listov...
janko381
20.08.09,07:13
viete mi poradit kde sa daju zohnat sadenice svedskej vrby???
švedske vrby na Slovensku distribuje spoločnosť BIO SALIX Energy s.r.o.
Stefan22
20.08.09,11:29
dobry den

e-mail je uz zverejneny, rad vam zodpoviem pripadne otazky.
paloo
21.08.09,05:38
švedske vrby na Slovensku distribuje spoločnosť BIO SALIX Energy s.r.o.
Kúpiš aj v Krivej na Orave-no ak nechceš obrovsky veľa mám aj ja...
Kolenčík
21.08.09,05:40
Na jar Ti sadenice môžem pripraviť aj ja
janko381
21.08.09,12:58
Na jar Ti sadenice môžem pripraviť aj ja
tak ako som už niekolkokrát zdôraznil licenciu na 3vedsku vbu ma na Slovensku jedine a výhradne spoločnosť BIO SALIX Energy s.r.o. Pokial niekto chce distribuovať sadenice môže iba s naším súhlasom a po zaplatení licenčného poplatku. Vzhľadom k tomu že táto vrba je patentovaná pre celú EU ten kdo nezákonne rozmnožuje tieto odrody riskuje jednak vysoke pokutya takisto velmi prísny pravný postih od spoločnosti LANTMANNEN. Uvádzam to tu preto aby budúci pestovatelia zvažovali svoj postup a takisto sa chránili pred zbytočnými neprijemnosťami.
paloo
22.08.09,03:41
tak ako som už niekolkokrát zdôraznil licenciu na 3vedsku vbu ma na Slovensku jedine a výhradne spoločnosť BIO SALIX Energy s.r.o. Pokial niekto chce distribuovať sadenice môže iba s naším súhlasom a po zaplatení licenčného poplatku. Vzhľadom k tomu že táto vrba je patentovaná pre celú EU ten kdo nezákonne rozmnožuje tieto odrody riskuje jednak vysoke pokutya takisto velmi prísny pravný postih od spoločnosti LANTMANNEN. Uvádzam to tu preto aby budúci pestovatelia zvažovali svoj postup a takisto sa chránili pred zbytočnými neprijemnosťami.
Soyuz jednoducho pôjde okolo potoka u mňa a narežie si pruty na korbáč a či ich zasadí alebo si spraví korbáče na Velkú noc je jeho problém:D
Kolenčík
22.08.09,05:41
Ja nemám vašu licenčnú vŕbu a prúty mi zavadzajú, tak ich porežem a zahodím, alebo si ich môže niekto zobrať, či nesmie ako to uviedol paloo?
janko381
22.08.09,15:10
Ja nemám vašu licenčnú vŕbu a prúty mi zavadzajú, tak ich porežem a zahodím, alebo si ich môže niekto zobrať, či nesmie ako to uviedol paloo?
nerad by som tu polemizoval kdo čo ako prečo začo, ale chcel som iba poukazať na fakt, že pokial sa jedna o klony švedskej vrby / je ich desať /tak tie sa nemôžu sadiť tak ako to popisujete. Je to licencovaný produkt a je treba mať vedomosť ako sa narába s takýmto produktom. Iba tolko
Soyuz
26.08.09,08:10
nerad by som tu polemizoval kdo čo ako prečo začo, ale chcel som iba poukazať na fakt, že pokial sa jedna o klony švedskej vrby / je ich desať /tak tie sa nemôžu sadiť tak ako to popisujete. Je to licencovaný produkt a je treba mať vedomosť ako sa narába s takýmto produktom. Iba tolko


OK janci381 tak podme na to v intenciach zakona, takze chcem sadit => musim mat sadenice od vas => takze co mi viete ponuknut a za KOLKO???
Soyuz
26.08.09,08:42
a co MADARSKA vrba- ma niekto skusenosti???
wagner
26.08.09,16:56
Ja nemám vašu licenčnú vŕbu a prúty mi zavadzajú, tak ich porežem a zahodím, alebo si ich môže niekto zobrať, či nesmie ako to uviedol paloo?
Tak asi preto si mi tie prúty nedoniesol, že?
janko381
27.08.09,07:51
pokial maš zaujem o sadenice prosim kontaktovať nás mailom, kde si povieme o kolko sadenic máš zaujem v akej lokalite to chceš sadiť a pod. Táto stranka nie je vhodna pre obchodnu korenšpondenciu
wagner
27.08.09,18:14
pokial maš zaujem o sadenice prosim kontaktovať nás mailom, kde si povieme o kolko sadenic máš zaujem v akej lokalite to chceš sadiť a pod. Táto stranka nie je vhodna pre obchodnu korenšpondenciu
Nemám záujem o sadenice, ja som mala záujem o prúty od Kolenčíka
ivetak
29.09.09,06:49
Ahojte!
Prečítala som si všetky príspevky o rýchlorastúcej vŕbe, ktorá ma veľmi zaujala.Dozvedela som sa kde by som si mohla kúpiť sadenice,alebo nájsť odrezky keď ich p. Kolenčík zahodí, ako ich zasadiť, ako sa starať.Po štyroch rokoch ich môžem posekať a spraviť drevnú štiepku.Prosím vás ako si spravím s tej vŕby tú štiepku to mi vôbec nie je jasné.
arizona
29.09.09,07:11
alchstuip
29.09.09,08:22
Ahojte!
Prečítala som si všetky príspevky o rýchlorastúcej vŕbe, ktorá ma veľmi zaujala.Dozvedela som sa kde by som si mohla kúpiť sadenice,alebo nájsť odrezky keď ich p. Kolenčík zahodí, ako ich zasadiť, ako sa starať.Po štyroch rokoch ich môžem posekať a spraviť drevnú štiepku.Prosím vás ako si spravím s tej vŕby tú štiepku to mi vôbec nie je jasné.

Na zber tej vrby existuju specialne stroje, ktore tu stiepku vyrabaju. Alebo kupit drvic alebo stiepkovac... ale ak nemate kotol na drevnu stiepku, tak to nepotrebjete stiepkovat, snad by stacili aj polienka, zavisi to od toho, v akom kotli/krbe/peci to chcete spalovat
janko381
10.10.09,13:21
drevna štiepka z vrby sa v krbe spalovať neda štiepku je vhodne upraviť buˇdo formy peliet alebo brikiet
tokio
05.11.09,15:20
citát:
tak ako som už niekolkokrát zdôraznil licenciu na 3vedsku vbu ma na Slovensku jedine a výhradne spoločnosť BIO SALIX Energy s.r.o. Pokial niekto chce distribuovať sadenice môže iba s naším súhlasom a po zaplatení licenčného poplatku. Vzhľadom k tomu že táto vrba je patentovaná pre celú EU ten kdo nezákonne rozmnožuje tieto odrody riskuje jednak vysoke pokutya takisto velmi prísny pravný postih od spoločnosti LANTMANNEN. Uvádzam to tu preto aby budúci pestovatelia zvažovali svoj postup a takisto sa chránili pred zbytočnými neprijemnosťami.

mam zopar otazok:
1. ked si kupim alebo dostanem sadenice od niekoho ineho ako od biosalix tak kolko ma bude stat licencia aby som nemal ziadne problemy...
2. ak si kupim raz sadenice s licenciou, tak pre vlastnu potrebu si mozem z vlastnej produkcie sadenice rozmnozovat sam.
dakujem
Kolenčík
06.11.09,07:02
Správna otázka, no čo ?
ACCNT
06.11.09,08:50
1: nic ta to stat nebude, staci ked nebudes vsade tvrdit ze je to svedska vrba
janko381
06.11.09,15:00
citát:
tak ako som už niekolkokrát zdôraznil licenciu na 3vedsku vbu ma na Slovensku jedine a výhradne spoločnosť BIO SALIX Energy s.r.o. Pokial niekto chce distribuovať sadenice môže iba s naším súhlasom a po zaplatení licenčného poplatku. Vzhľadom k tomu že táto vrba je patentovaná pre celú EU ten kdo nezákonne rozmnožuje tieto odrody riskuje jednak vysoke pokutya takisto velmi prísny pravný postih od spoločnosti LANTMANNEN. Uvádzam to tu preto aby budúci pestovatelia zvažovali svoj postup a takisto sa chránili pred zbytočnými neprijemnosťami.

mam zopar otazok:
1. ked si kupim alebo dostanem sadenice od niekoho ineho ako od biosalix tak kolko ma bude stat licencia aby som nemal ziadne problemy...
2. ak si kupim raz sadenice s licenciou, tak pre vlastnu potrebu si mozem z vlastnej produkcie sadenice rozmnozovat sam.
dakujem
odpove)d:
1.,pri kúpe sadenic mate v cene zahrnutý aj licenčný poplatok. Kupiť to môžete od autorizovaných distributorov spoločnosti Lantmannen. Pre SR a ČR je to spoločnosť BIOSALIX ENERGY s.r.o./ môžete to kupiť i od rakuských distributorov spoločnosti Lantmannen /
2,rozmnožovať rastliny z vlastnej výsadby môžete avšak zo súhlasom spoločnosti Lantmannen / cez distributora ktorý Vám sadenice predal /kde zaplatite len licenciu nie sadbový materiál pretože prvýkrát platite licenciu i sadbu. Pri použiti vlastného sadboveho materiálu platite len licenciu. Podstatou tohoto systému je ochrana pred svojvoľným rozšírovaním danej odrody a ochrana licencovaného produktu
janko381
06.11.09,15:01
Správna otázka, no čo ?
už som dal aj spravnu odpoveď
janko381
06.11.09,15:04
1: nic ta to stat nebude, staci ked nebudes vsade tvrdit ze je to svedska vrba
nezmysel už podla listu vieme dokazať geneticku vlastnosť každej odrody. Takže tvrdiť že to nie je švedska vrba to je ako tvrdiť že to nie ste Vy
paloo
06.11.09,16:12
Čo keby nám tu dal ten Janko nejakú fotečku :D alebo nemá :D
Tu pár odkazov keď na Orave predávali http://www.smatana.sk/archiv/clanky/v-krivej-na-orave-pestuju-svedsku-energeticku-vrbu
a fúra ďalších http://www.forgim.sk/kontakt.html
http://www.triplet.sk/sk/energeticka-vrba/
a je toho plný net
anto
06.11.09,18:57
Čo je to za blbosť, ak ste vypestovali biologický materiál, ktorý ste si nechali patentovať, tak ten je možné kedykoľvek množiť a pestovať pre vlastné potreby. To že máte patentovanú vŕbu to je veľmi spochybniteľné, pretože pri vŕbe existuje x variantov a dokazovanie že tento ker je váš a tento nie je veľmi diskutabilné.
Kolenčík
07.11.09,07:01
Mňa by zaujímalo ako je to potom s dubom, javorom, bukom, alebo jednoduchšie s ríbezľou, či egrešom, keď si ich kúpim za "facku" v Poľsku a potom si ich doma preštiepím, tak s každým musím ísť opäť zaplatiť do Poľska licenčný poplatok? To by sme mohli robiť aj s jelšou, nikde také pekné nerastú ako okolo mojej chalupy a môžete si ich prísť zobrať bez licencie, i keď okolie potoka je moje.
janko381
07.11.09,07:22
fotečky zašlem cez mail len sa ozvite
janko381
07.11.09,07:27
Mňa by zaujímalo ako je to potom s dubom, javorom, bukom, alebo jednoduchšie s ríbezľou, či egrešom, keď si ich kúpim za "facku" v Poľsku a potom si ich doma preštiepím, tak s každým musím ísť opäť zaplatiť do Poľska licenčný poplatok? To by sme mohli robiť aj s jelšou, nikde také pekné nerastú ako okolo mojej chalupy a môžete si ich prísť zobrať bez licencie, i keď okolie potoka je moje.
aj keď štepite tak musite mať štep z tej rastliny ktoru chcete mať. Ja odmietam takuto diskusiu pretože Vam nejde o pestovanie ale stale sa snažite niečo oklamať a to je neakceptovatelne o čom svedči aj Vaš posledný prispevok.
Kolenčík
08.11.09,07:53
Ale ide, len treba túto tému prečítať od začiatku, keď išlo o pestovanie a poradenie, čo je odvodené od tejto stránky "porada" a nie o uvažovanie o licenciach, klamstvách ako uvádzaš a akceptovaní len tej alebo inej ponuky.
paloo
08.11.09,11:23
Ale ide, len treba túto tému prečítať od začiatku, keď išlo o pestovanie a poradenie, čo je odvodené od tejto stránky "porada" a nie o uvažovanie o licenciach, klamstvách ako uvádzaš a akceptovaní len tej alebo inej ponuky.
Moja reč :) tu je návod ako sa má vŕba hocijaká pestovať :Dhttp://www.triplet.sk/sk/energeticka-vrba/
tokio
27.03.10,07:16
cauko. ma niekto zaujem o sadenice madarskej vrby? ideme kupit priesaky do madarska, tak kto by mal zaujem o dovoz nech napise.ja som z okolia Prešova.
paloo
06.04.10,07:55
milvus
07.04.10,07:43
To čo sa tu píše o dákej vŕbe zo 3védska, to mi tak dvíha .... lepší je Jaúponský topoľ, a bez licencie. Na kúrenie lepší, výťažnosť fantastická, jeden hektár zabezpečí palivo pre jeden normálny domček, nik neotravuje s "licenciou". Ozaj, veď kto má okrem "Pána boha" a "Všemocnú matku zem" licenciu na normálne rastúci materiál, ktorý nebol klonovaný a inakšie upravený? Nik, ani dáka L...spoločnosť. Nech žije Japonský topoľ.
milvus
07.04.10,07:53
Na doplnenie, ten švédský zázrak je naša Slovenská Salix viminalis, Vrba košíkářská, Vŕba košikárska
milvus
07.04.10,08:01
A na záver jeden link www2.zf.jcu.cz/~moudry/databaze/VRBY.htm
paloo
07.04.10,10:19
Neviem či s tebou budú licencovaný súdruhovia/takto ich musím pomenovať/súhlasiť:D
patto
05.07.10,17:47
Dobrý deň, chcem sa spýtať na rýchlorastúce vŕby. Dajú sa využívať ako palivové drevo, alebo sa využívajú ako biomasa? Poprípade kde sa dajú zohnať sadenice takej vŕby? A koľko sadeníc potrebujem, ak by som chcel napríklad 20 m3 dreva?
zolle
17.08.10,21:57
no ja idem tiež dotoho, mam plany mam naštudovane,
mam dodavatelov z madarska.
idem aspon 6 druhov vrb a agat skusit.
topol teraz nie.. ale topol testuju vovelkom v madarsku.
ja odporucam agát a viem a doniest..
teraz na jesennu vysadbu..
a na jar aj štepi.. madarske.. nelicencovane :)
inak skusam aj ine dreviny..
ak niekoho zaujima nieco ine..
brest, javor, a ine dreviny. mam všetko..
školkujem.. 70 druhov
patys
11.09.10,19:36
Ja by som potreboval ohradit 10arovy pozemok.co keby som nasadil tuto vrbu po obvode každých 20-30 cm a využil to ako prírodne stlpiky.samozrejme by som ju nepustil vysie ako 2m.takáto prírodna,rýchla,lacná a pekná ohrada pozemku by bola celkom super.
zolle
13.09.10,05:48
no, treba použiť vŕbu klasicku, ktoru kedysi sadili a potom zastrihávali.. ked mate energetiskú tak ta ide do kríku resp. rastie vo viacerých stonkacha tie stonky sa rozkonaruju teda bolo by to obtiažne strihat a dosiahnut požadovaný stĺpikovitý vzhad... agát by sa dal pekne zastrihávat ale naj je nechat vyrásť do vysky 3 až 4 metre a potom zastrihnut aby sa nezacal velmi rozkonarovat.
mino2
01.12.10,11:53
Tak moja vrba má už 3 roky. Na rok idem zberať. Ak niekoho zaujíma možem poslať foto.
zolle
01.12.10,12:12
no ja si to rád pozriem, ale uvedte prosím aj lokalitu a druh
ja skusim na jar vsetky druhy co budem vediet zaobstarat a aj topole.
aj tak máme značné časti pozemkov zaplavených.
sem mi možete poslat obrazky
lovasz.zolle@ gmail.com
su kríkove alebo stromove?
hrubka?
zolle
29.01.11,09:23
Ak zoberieme do úvahu že niekto chce plalivo pre vlastnú potrebu, jednoznačne agát!!! aj po zrezaní má vlhkost okolo 35 % co je už dobre na kurenie a má kvalitné drevo. Vrba topol su dobre ale prvý rok nemáte šancu zakúriť. je tam vlchkost od 50-60% a uznajte,voda nehorí.
aké máte skusenosti s vlastnýcm drevom?
ja riesim , resp skusam vsetky tipy už len koli diplomovke , ale agát kde viem tak sadím.. lebo momentalne este sním nekurim ale ako stlp je to nenahraditelný material.
zolle
29.01.11,09:24
a krásny stroms kvalitným drevom je aj breza...
na zatopene plochy odporúčam jelšu.
a platan je tiež impozantný strom no neviem este ake ma vlastnosti drevo.
alchstuip
10.02.11,13:37
Tu je par skusenosti s vrbou. Pred 10 mesiacmi sme na pozemku likvidovali vrby, stromy mali max priemer asi 15 - 20 cm.
Hned po spileni isli na cirkular a do krytej dobre vetranej drevarne.
Hned ako sa oteplilo, vacsie polena ozili a vyhonky sa drzali pri zivote do augusta, kedy im dosla voda.
Kurit sme zacali v decembri, v klasickej kachlovej peci. V porovnani s agatom sa vrba mina asi raz tak rychlo, ale kurit sa nou da, hlavne cez den, ked niekto moze obcas prilozit. Na noc sa hodi do pece nejake poleno z "poriadneho" (tvrdeho) dreva a vydrzi do rana
brumteles
11.02.11,13:05
Ak zoberieme do úvahu že niekto chce plalivo pre vlastnú potrebu, jednoznačne agát!!! aj po zrezaní má vlhkost okolo 35 % co je už dobre na kurenie a má kvalitné drevo. Vrba topol su dobre ale prvý rok nemáte šancu zakúriť. je tam vlchkost od 50-60% a uznajte,voda nehorí.
aké máte skusenosti s vlastnýcm drevom?
ja riesim , resp skusam vsetky tipy už len koli diplomovke , ale agát kde viem tak sadím.. lebo momentalne este sním nekurim ale ako stlp je to
nenahraditelný material.
Môžem potvrdiť - nejako som nestihol objednať drevo v predstihu aby sa stihlo vysušiť, tak mi ho doviezli až v decembri - buk a agát. Agátom sa naozaj dá kúriť hneď a hreje dobre, buk nechám na ďalšiu sezónu.
Ešte doplním, že agát má na m3 najvyššiu výhrevnosť: http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/12-vyhrevnosti-a-merne-jednotky-palivoveho-dreva
Ivka B
11.02.11,13:50
Ahoj,my sme tú vrbu zasadili minulý rok na záhrade,rástla dosť pomali,museli sme ju polievať. Bývame v dosť suchej oblasti a máme tu piesčitú zem asi preto.sadenice boli za veľmi slušnú cenu, muž to objednal po internete. Na jar sa ti ozvem ako prezimovali,
STAD
15.02.11,05:10
Nemáte niekto skúsenosti aj s "obyčajnou" vŕbou? Dá sa stým kúriť? Má to dostatočnú výhrevnosť? Koľko času musí drevo schnúť aby sa sním dalo kúriť?
mino2
21.02.11,08:45
Naša vrba. V maji sa začne tretí rok. Foto je dole.
mino2
21.02.11,08:55
71500
zolle
26.03.11,09:06
no nie su moc velke.
ja idem skusať, madarsku expressz,. už len rocne odrezky maju az 3 cm priemer...
sila
jahoszmsk
13.10.12,19:17
niekto fundovaný na pestovanie japonského topoľa? rád by som pokecal, resp. mám veľa otázok.:)
vlastne.palivo
16.11.12,17:53
ahoj atramka, ešte Ta zaujimaju rychlorastuce dreviny ?
vlastne.palivo
16.11.12,17:54
ahoj, zaujima Ta japonsky topol ? ozvi sa, pokecame.
teri26
09.12.12,19:53
je firma na Orave okolo Krivej alebo asi aj tam, lebo som aj ja zhanala niečo rýchlo rastúce
pivko
09.12.12,20:02
Ja len tak ako odborník v danej veci : neviem či tu vrbu chcete spalovať priamo , ale ak ste ju vysadzali že ju predáte na výrobu peliet tak Vám tu možem oznámiť že nezarobíte ani cent. Pelety sa dovážajú z Brazílie , Ukrainy a na Sk čo ja viem tak fungujú asi 3 výrobcovia. cena za t cca 240 Eur. Ja som voľakedy zarobil aj na cene 120 Eur.
xtriadax
09.12.12,20:03
je firma na Orave okolo Krivej alebo asi aj tam, lebo som aj ja zhanala niečo rýchlo rastúce

http://www.cvrv.sk/pracoviska/vyskumny-ustav-travnych-porastov-a-horskeho-polnohospodarstva-vutphp-banska-bystrica/regionalne-vyskumne-pracovisko-kriva-na-orave/
REGIONÁLNE VÝSKUMNÉ PRACOVISKO (Regional Research Station) KRIVÁ NA ORAVE
Adresa: 027 55 Krivá na Orave, Slovenská republika
Vedúci: Ing. Ján Daniel
Telefón: +421-43-5894248
Telefax: +421-43-5894248
E-mail: scpv(at)orava.sk