Konzulta
08.01.07,13:32
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť? K 30.9.2006 bola prerušená živnosť na obdobie 2 rokov. Ako je to teraz z cestnou daňou? Mám ju zaplatiť, ak FO nevykonáva žiadnu činnosť? Prosím o názor, odkazy na paragraf. Ďakujem
Tweety
08.01.07,12:36
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť? K 30.9.2006 bola prerušená živnosť na obdobie 2 rokov. Ako je to teraz z cestnou daňou? Mám ju zaplatiť, ak FO nevykonáva žiadnu činnosť? Prosím o názor, odkazy na paragraf. Ďakujem
Cestná daň už nie, podľa zákona o miestnych daniach a poplatkoch , kam patrí aj táto daň, je to daň z motorových vozidiel. Ak Bola činnosť prerušená k 30.9., bolo potrebné oznámiť zmenu-(prerušenie činnosti) tejto dane DÚ, a žiadať o vrátenie jej PČ.
liba2
08.01.07,12:37
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť? K 30.9.2006 bola prerušená živnosť na obdobie 2 rokov. Ako je to teraz z cestnou daňou? Mám ju zaplatiť, ak FO nevykonáva žiadnu činnosť? Prosím o názor, odkazy na paragraf. Ďakujem"....nevykonáva žiadnu činnosť..." = nepoužíva auto na podnikanie, teda nie je dôvod platiť DzMV.
Aj za dobu od 1.10.06 do 31.12.06 sa mohlo uplatniť vrátenie dane.
Beata
08.01.07,12:37
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť? K 30.9.2006 bola prerušená živnosť na obdobie 2 rokov. Ako je to teraz z cestnou daňou? Mám ju zaplatiť, ak FO nevykonáva žiadnu činnosť? Prosím o názor, odkazy na paragraf. Ďakujem

Keď bola živnosť prerušená, mal podnikateľ odhlásiť MV na ktoré bolo podané DP a požiadať DÚ o vrátenie alikvótnej čiastky zo zaplatenej dane z MV.
Ak podnikateľ začne znova podnikať a bude si chcieť uplatniť výdavky spojené s využívaním MV do nákladov, bude musieť do 15 dní podať nové DP a uhradiť daň z MV.
LubenaK
08.01.07,17:57
Ak podnikateľ vyradí auto z majetku a chce zaplatiť daň z motorových vozidiel, pretože ho bude i naďalej využívať na podnikateľské účely, tak ho ako FO podnikateľ podľa DIČa odhlási a prihlási ako FO nepodnikateľ podľa RČ?
Beata
08.01.07,18:22
Ak podnikateľ vyradí auto z majetku a chce zaplatiť daň z motorových vozidiel, pretože ho bude i naďalej využívať na podnikateľské účely, tak ho ako FO podnikateľ podľa DIČa odhlási a prihlási ako FO nepodnikateľ podľa RČ?
Daňový úrad v tejto chvíli nezaujíma, či máš auto zaradené v majetku, alebo nie. Toto bude posudzovať pri daňovej kontrole, kedy na základe podaného, alebo nepodaného DP k dani z MV Ti uzná či Tvoje výdavky na prevádzku MV môžeš a v akej výške uplatniť v nákladoch.
Čiže ak si podala DP k dani z MV za vozidlo, ktoré si v roku 2006 mala v majetku firmy a v roku 2007 ho vyradíš z majetku, avšak budeš ho používať na podnikanie a budeš si uplatňovať náklady, normálne zaň uhradíš daň a na DÚ nedávaš už nič.
skaspa
08.01.07,18:32
... Toto bude posudzovať pri daňovej kontrole, kedy na základe podaného, alebo nepodaného DP k dani z MV Ti uzná či Tvoje výdavky na prevádzku MV môžeš a v akej výške uplatniť v nákladoch...

s týmto nemôžem úplne súhlasiť, zákon 595/2003 nikde nehovorí o povinnosti zaplatiť daň z motorových vozidiel, aby boli výdavky na prevádzku auta uznané, skôr by som to posudzoval opačne - najprv budem skúmať či a za akých podmienok používam automobil a až potom, či mám povinnosť platiť daň z motorových vozidiel; daňový úrad, ak by zistil že napr. živnostník si uplatňoval náhradu za km a PHM za používanie súkromného auta a nemal by podané daňové priznanie k dani z motorových vozidiel (teda ani zaplatenú túto daň), nemá mu na základe čoho vylúčiť tieto výdavky (samozrejme ak boli vynaložené za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov), ale dodaní živnostníka na dani z motorových vozidiel + ostatné sankcie napr. nepodanie daň. priznania k DzMV;
Milan Benka
08.01.07,18:33
Daňový úrad v tejto chvíli nezaujíma, či máš auto zaradené v majetku, alebo nie. Toto bude posudzovať pri daňovej kontrole, kedy na základe podaného, alebo nepodaného DP k dani z MV Ti uzná či Tvoje výdavky na prevádzku MV môžeš a v akej výške uplatniť v nákladoch.
Čiže ak si podala DP k dani z MV za vozidlo, ktoré si v roku 2006 mala v majetku firmy a v roku 2007 ho vyradíš z majetku, avšak budeš ho používať na podnikanie a budeš si uplatňovať náklady, normálne zaň uhradíš daň a na DÚ nedávaš už nič.

Malá nepresnosť.
Podanie, alebo nepodanie, príp. zaplatenie alebo nezaplatenie D z MV nemá vplyv na daňovú uznateľnosť nákladov na MV.
Druhá vec je, že príp. nepodanie DP , alebo nezaplatenie dane by pri kontrole vytkli a sankcionovali.
Beata
08.01.07,18:47
Malá nepresnosť.
Podanie, alebo nepodanie, príp. zaplatenie alebo nezaplatenie D z MV nemá vplyv na daňovú uznateľnosť nákladov na MV.
Druhá vec je, že príp. nepodanie DP , alebo nezaplatenie dane by pri kontrole vytkli a sankcionovali.

To skaspa a benka >
Ale áno, však som to tak aj myslela, len som sa zrejme zle vyjadrila. Samozrejme, že som mierila na to, že DÚ jej dodaní daň z MV + vyrubí pokutu.
Svojou odpoveďou som chcela hlavne povedať to, že zadávateľka otázky nemusí na DÚ podávať nové DP, ani nič meniť, nakoľko sa jedná o jedno auto a o jednu FO.

Ďakujem za pochopenie
LubenaK
08.01.07,19:45
Ďakujem Vám za Vaše názory.