majkla
08.01.07,13:32
Doteraz som účtovala nákup materiálu spôsobom B. Nedávno sme otvorili predajňu a nákup tovaru účtujem spôsobom A. Môžem v priebehu účtovného roku účtovať oboma metódami, ak si to dám do internej smernice?
Tweety
08.01.07,12:39
Doteraz som účtovala nákup materiálu spôsobom B. Nedávno sme otvorili predajňu a nákup tovaru účtujem spôsobom A. Môžem v priebehu účtovného roku účtovať oboma metódami, ak si to dám do internej smernice?
Nie, nemôžeš spôsob meniť v priebehu ÚO.
Danila
08.01.07,12:49
Doteraz som účtovala nákup materiálu spôsobom B. Nedávno sme otvorili predajňu a nákup tovaru účtujem spôsobom A. Môžem v priebehu účtovného roku účtovať oboma metódami, ak si to dám do internej smernice?Zásady oceňovania, ako aj spôsob účtovania materiálu a zúčtovania oceňovacích rozdielov si určí účtovná jednotka v internej smernici na začiatku účtovného obdobia. Účtovanie obstarania zásob a ich úbytku sa vykonáva spôsobom A, alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § -19 zákona. Nepovažujem ani za možné, ani za prehľadné takéto účtovanie. V každom prípade je to otázka veľmi zaujímavá.
jaja99
08.01.07,12:57
podľa § 43 ods. 1 Postupov účtovania sa účtovanie zásob vykonáva buď spôsobom A alebo spôsobom B. Ak nemáš povinnosť overovať účtovnú závierku audítorom, môžeš si vybrať, ktorý spôsob použiješ. Môžeš si vybrať spôsob A s tým že podľa § 43 ods. 14 postupov účtovania si v internej smernici určíš druhy materiálov účtovaných priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad. Ak sa rozhodneš pre spôsob A, tak na tovar musíš použiť vždy účet skladu 132, lebo tam nie je možnosť výberu.
majkla
08.01.07,13:47
ďakujem za odpoveď
mudroš
08.01.07,14:02
Nie, nemôžeš spôsob meniť v priebehu ÚO.

Len pozámka na okraj:
Zákon o účtovníctve § 7 ods. 3 sa zmenil. Už pre rok 2005 platilo, že ak účtovná jednotka zmení doterajšie účtovné metódy a zásady v priebehu účtovného obdobia, nové zásady musí používať od prvého dňa účtovného obdobia.

Prakticky to znamená, že sa môžu meniť aj v priebehu obdobia, ale musí sa to urobiť tak, ako keby sa používali od začiatku obdobia.
Tweety
09.01.07,07:45
Len pozámka na okraj:
Zákon o účtovníctve § 7 ods. 3 sa zmenil. Už pre rok 2005 platilo, že ak účtovná jednotka zmení doterajšie účtovné metódy a zásady v priebehu účtovného obdobia, nové zásady musí používať od prvého dňa účtovného obdobia.

Prakticky to znamená, že sa môžu meniť aj v priebehu obdobia, ale musí sa to urobiť tak, ako keby sa používali od začiatku obdobia. V konečnom je to tak, môže, ale musí potom tak účtovať celé ÚO.
KvetkaK
21.04.08,12:17
podľa § 43 ods. 1 Postupov účtovania sa účtovanie zásob vykonáva buď spôsobom A alebo spôsobom B. Ak nemáš povinnosť overovať účtovnú závierku audítorom, môžeš si vybrať, ktorý spôsob použiješ. Môžeš si vybrať spôsob A s tým že podľa § 43 ods. 14 postupov účtovania si v internej smernici určíš druhy materiálov účtovaných priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad. Ak sa rozhodneš pre spôsob A, tak na tovar musíš použiť vždy účet skladu 132, lebo tam nie je možnosť výberu.
Ahojte poraďáci,
prvýkrát účtujem akciovú spoločnosť a tým pádom zásoby spôsobom "A". Chcem sa opýtať, či si naozaj môžem určiť dryh materiálov a tie priamo účtovať do spotreby ako napr. kancel. potreby, krátkodobý hmotný majetok a iný réžijný materiál? Iné zásoby zatiaľ spoločnosť ani nenakupuje, lebo viac-menej poskytuje len služby.
Ďakujem.
Zoltán Kovács
21.04.08,12:29
Ahojte poraďáci,
prvýkrát účtujem akciovú spoločnosť a tým pádom zásoby spôsobom "A". Chcem sa opýtať, či si naozaj môžem určiť dryh materiálov a tie priamo účtovať do spotreby ako napr. kancel. potreby, krátkodobý hmotný majetok a iný réžijný materiál? Iné zásoby zatiaľ spoločnosť ani nenakupuje, lebo viac-menej poskytuje len služby.
Ďakujem.

V rámci internej smernice sa to dá riešiť. Osobne by som ani ja neúčtoval spotrebu kancelárskeho materiálu spôsobom A.
KvetkaK
21.04.08,12:43
V rámci internej smernice sa to dá riešiť. Osobne by som ani ja neúčtoval spotrebu kancelárskeho materiálu spôsobom A.
Nebola som si tým istá a osobne sa mi tiež nechce kancel.materiál alebo iný réžijný materiál účtovať spôsobom A. Ďakujem za názor.;)