lholla
08.01.07,15:49
Ahojte, mam otazku ohladom odmeny konatelovi, ktory je jediny. s.r.o. bola vytvorena v aprili 2006 a za tento rok mu prinalezi odmena 6000 skk, ktora bola vyplatena do konca decembra. Konatel mal vypisane vyhlasenie k dani, takze mal narok na odpoc. polozku= dan z prijmu mu nebola zrazena. Avsak on sa ako platitel dane zo zavislej cinnosti zaregistroval az v januari 07.:( Zabudol, na to. Ako teraz postupovat? Dat na danovy urad stvrtrocny prehlad za 4Q 06 alebo co? V roku 2007 mu uz budu vyplacane odmeny mesacne, a bude sa mu zrazat dan, takze to by malo byt ok. Trapi ma ten december a neviem, ci je to velky preslap, ak by som jednoducho ten nulový prehlad nepodala.
Dakujem za odpoved.
liba2
08.01.07,15:58
Ahojte, mam otazku ohladom odmeny konatelovi, ktory je jediny. s.r.o. bola vytvorena v aprili 2006 a za tento rok mu prinalezi odmena 6000 skk, ktora bola vyplatena do konca decembra. Konatel mal vypisane vyhlasenie k dani, takze mal narok na odpoc. polozku= dan z prijmu mu nebola zrazena.
Iba chcem pripomenúť, že nielen podpísané vyhlásenie, ale v decembri si nemohol odpočít. čiastku uplatniť u iného zamestnávateľa; dúfam že to tak máte urobené.
Avsak on sa ako platitel dane zo zavislej cinnosti zaregistroval az v januari 07.
Konateľ nie je platiteľom DZČ, ale s.r.o.! (konateľ je daňovník). Firma sa mala zaregistrovať na DÚ ako platiteľ.
Zabudol, na to. Ako teraz postupovat? Dat na danovy urad stvrtrocny prehlad za 4Q 06 alebo co?
Ak mu bola vyplatená odmena, teda mal príjem, potom Prehľad treba vyplniť aj keď daň nebola žiadna.
V roku 2007 mu uz budu vyplacane odmeny mesacne, a bude sa mu zrazat dan, takze to by malo byt ok. Trapi ma ten december a neviem, ci je to velky preslap, ak by som jednoducho ten nulový prehlad nepodala.
Dakujem za odpoved.
Odpoveď máš vsunutú v príspevku.
Orsz
08.01.07,16:06
Na prehľady za 4.Q /2006 je čas do 31.1.2007, takže tam je to v pohode, ale zaujímalo by ma, či sa to nedá presunúť na január, v decembri by sa vytvorila rezerva na odmenu, a vyplatí sa mu 9.1.2007, napríklad teda zajtra, keď pobežíš rýchlo zaregistrovať spoločnosť ako platiteľa na daň z príjmu. A pozor z odmien konateľa sa odvádza aj zdravotné poistenie, takže treba sa prihlásiť za platiteľa aj v zdravotnej poisťovni. Skús to tak. Bola vlastne zaplatená tá daň zo závislej činnosti? Ak nie, tak to urob takto, ak aj áno, uveď to ako omyl.
lholla
08.01.07,16:16
Ahojte, ďakujem za odpovede. V decembri si samozrejme neuplatnil odpočítat.čiastku u iného zamestnávateľa. Čo sa týka tej registrácie, tak som to zle napísala. Prihlásená je samozrejme spoločnosť ako platitel, nie konatel.
Čo sa týka príspevku od Orsz, s tou rezervou ja vôbec nemám skúsenosti a okrem toho v mandátnej zmluve má konatel uvedené, že odmena mu bude vyplatená do 30.decembra 2006. Tá daň zo závislej činnosti zaplatená nebola, keďže mal nárok na odpočítateľnú položku. Viete mi teda poradiť, či je možnosť robiť niečo s tou rezervou na odmenu?
Orsz
08.01.07,16:27
Ahojte, ďakujem za odpovede. V decembri si samozrejme neuplatnil odpočítat.čiastku u iného zamestnávateľa. Čo sa týka tej registrácie, tak som to zle napísala. Prihlásená je samozrejme spoločnosť ako platitel, nie konatel.
Čo sa týka príspevku od Orsz, s tou rezervou ja vôbec nemám skúsenosti a okrem toho v mandátnej zmluve má konatel uvedené, že odmena mu bude vyplatená do 30.decembra 2006. Tá daň zo závislej činnosti zaplatená nebola, keďže mal nárok na odpočítateľnú položku. Viete mi teda poradiť, či je možnosť robiť niečo s tou rezervou na odmenu?

A nemožno upraviť v mandátnej zmluve termín vyplatenia a zúčtovania do 30 dní po ukončení roka, teda do 30.januára? Ak bola s.r.o. prihlásená ako platiteľ zo závislej činnosti tak to je OK, konateľ nemá byť prečo prihlásený na DÚ, ten sa prihlasuje len do zdravotnej poisťovne.
Rezervu možno účtovať cez 323: 6000,- 552/323
V januári za zúčtuje odmena: 6000,- 522/366
daň /ak vyjde pri uplatň.odpoč.pol./ 366/342
zúčtuje sa použitá rezerva 6000,- 323/652
vyplatí sa odmena: 6000,- 366/211,221
Ale môže to byť zúčtované aj za december ak je prihlásený ako platiteľ na DU, na zdravotnú sa prihlási dodatočne - tam som sa nestretla s penálmi za oneskorené podanie prihlásenia - možno ten, čo sa vôbec nezbadá. No je to o šťastí.
lholla
08.01.07,17:29
A nemožno upraviť v mandátnej zmluve termín vyplatenia a zúčtovania do 30 dní po ukončení roka, teda do 30.januára? Ak bola s.r.o. prihlásená ako platiteľ zo závislej činnosti tak to je OK, konateľ nemá byť prečo prihlásený na DÚ, ten sa prihlasuje len do zdravotnej poisťovne.
Rezervu možno účtovať cez 323: 6000,- 552/323
V januári za zúčtuje odmena: 6000,- 522/366
daň /ak vyjde pri uplatň.odpoč.pol./ 366/342
zúčtuje sa použitá rezerva 6000,- 323/652
vyplatí sa odmena: 6000,- 366/211,221
Ale môže to byť zúčtované aj za december ak je prihlásený ako platiteľ na DU, na zdravotnú sa prihlási dodatočne - tam som sa nestretla s penálmi za oneskorené podanie prihlásenia - možno ten, čo sa vôbec nezbadá. No je to o šťastí.
Ten termín výplaty v mandátnej zmluve by nebol problém zmeniť. Ak som to dobre pochopila, tak firme vznikne náklad už v decembri, s tým, že odmena bude vyplatená až v januári? Ak je to tak, tak presne toto riešenie som potrebovala, aby mala firma náklad ešte v minulom období. JE tvorba takýchto rezerv bežne používaná v podvoj.účtovníctve?
Maxinka
09.01.07,08:44
PROSIM:
môže byť konateľ aj zamestnanec vo svojej firme-uvedený ako manažér?
Môže poberať aj mzdu (mesačne)a aj odmenu za výkon funkcie na konci roka?
Tú rezervu robíte cez ID?
Tweety
09.01.07,09:05
PROSIM:
môže byť konateľ aj zamestnanec vo svojej firme-uvedený ako manažér?
Môže poberať aj mzdu (mesačne)a aj odmenu za výkon funkcie na konci roka?
Tú rezervu robíte cez ID?
1. áno
2. áno
3. áno, iba si neuviedla na čo chceš rezervu
Maxinka
09.01.07,09:26
1. áno
2. áno
3. áno, iba si neuviedla na čo chceš rezervu

Rezervu som chcela na vyplatenie ročnej odmeny (01-12/2006), ale vyplatená bude až v 01-2007.
Odpoč.položku si môže uplatniť len v jednom prípade - buď ako zamestnanec alebo ako konateľ?
Tweety
09.01.07,09:34
Rezervu som chcela na vyplatenie ročnej odmeny (01-12/2006), ale vyplatená bude až v 01-2007.
Odpoč.položku si môže uplatniť len v jednom prípade - buď ako zamestnanec alebo ako konateľ?Ak v janurári, tak potom OK, OP si môže uplatniť len raz.
Maxinka
09.01.07,09:41
ĎAKUJEM VELMI PEKNE!
Orsz
09.01.07,10:49
Ten termín výplaty v mandátnej zmluve by nebol problém zmeniť. Ak som to dobre pochopila, tak firme vznikne náklad už v decembri, s tým, že odmena bude vyplatená až v januári? Ak je to tak, tak presne toto riešenie som potrebovala, aby mala firma náklad ešte v minulom období. JE tvorba takýchto rezerv bežne používaná v podvoj.účtovníctve?

Áno tvorba takýchto rezerv je bežná v praxi.