ladislav sevcik
08.01.07,19:00
moj otec umrel pred troma rokmi a pocelú tuto dobu chodia poštou na jeho trvalu adresu súdne exekúcie. problém je v tom že sa volam tak isto ako otec a teraz neviem či je exekucia určena mne alebo len oni nevedia že už umrel. otazka znie: kto by mal hradiť tieto pohladavky????
otec bol so svojou ženou(mojou matkou) rozvedený, neplnil si vyživovaciu povinnosť, žil spoločne s jeho matkou(mojou starou mamou s otcovej strany) v jednej domacnosti. ta po smrti zanechala byt v ktorom byvali, otcovej sestre s tym ,že otec tam može dožiť. podla mojho nazoru teda dedila otcova sestra a ja ako syn som nezdedil ani derave gate. (otec ani nič nevlastnil). ja som taktiež nepodpisoval a ani len som nebol privolany na dedičské konanie po otcovej smrti. takže ešte raz : kto by mal v sučasnosti tieto exekucie vyplacať? prosím poradte vopred dakujem
Zoltán Kovács
08.01.07,18:09
moj otec umrel pred troma rokmi a pocelú tuto dobu chodia poštou na jeho trvalu adresu súdne exekúcie. problém je v tom že sa volam tak isto ako otec a teraz neviem či je exekucia určena mne alebo len oni nevedia že už umrel. otazka znie: kto by mal hradiť tieto pohladavky????
otec bol so svojou ženou(mojou matkou) rozvedený, neplnil si vyživovaciu povinnosť, žil spoločne s jeho matkou(mojou starou mamou s otcovej strany) v jednej domacnosti. ta po smrti zanechala byt v ktorom byvali, otcovej sestre s tym ,že otec tam može dožiť. podla mojho nazoru teda dedila otcova sestra a ja ako syn som nezdedil ani derave gate. (otec ani nič nevlastnil). ja som taktiež nepodpisoval a ani len som nebol privolany na dedičské konanie po otcovej smrti. takže ešte raz : kto by mal v sučasnosti tieto exekucie vyplacať? prosím poradte vopred dakujem

V prvom rade musíš zistiť či tie dlhy boli zahrnuté do dedičského konania. Po druhé, ako syn dedíš zo zákona, a to podotýkam, že nie len majetok sa dedí ale aj dlhy, ktoré vznikli a neboli uspokojené počas života tvojho otca. Po tretie ak si nebol prizvaný na dedičské konanie, a tie dlhy zahrnuli do dedičstva, čo je možné, a preto ti teraz chodia tie exekúcie (inak na tých výzvach malo by byť uvedené rodné číslo povinného), môžeš dedičstvo napadnúť do troch rokov od konania.
To, že či je možnosť zriecť sa dedičstva (z dôvodu tých dlhov, ale v tom prípade sa zriekaš celého dedičstva, nie len dlhov)je možné neviem.
vikinka
08.01.07,18:18
Ja si myslím,že prítomnosť na dedičskom konaní z tvojej strany mala určite byť,nakoľko si dedič zo zákona I.dedičskej skupiny.A práve na tomto dedičskom konaní sa zisťuje majetok,závazky aj pohľadávky poručiteľa-tvojho otca.Na základe týchto zistení notár ďalej postupuje v konaní a vysporiada všetko po poručiteľovi - teda "ponechá" to na dedičoch. Aj keď nemal žiadny majetok konanie muselo prebehnúť.Ja by som navrhovala zistiť ktorý notár vykonal dedičské konanie a prípadne napadnúť - obnoviť dedičské konanie.Notár ti určite bude vedieť povedať viac.
rada
08.01.07,19:31
Zákon umožňuje dedičovi dedičstvo odmietnuť a to buď ústne vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením. Toto vyhlásenie môže urobiť dedič iba do jedného mesiaca odo dňa keď bol súdom na túto skutočnosť upovedomený. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva už nemožno odvolať a dedič musí dedičstvo odmietnuť celé nedá sa odmietnuť iba sčasti. Treba si uvedomiť, že vyhlásenie o odmietnutí dedičstva sa vzťahuje na celé dedičstvo po poručiteľovi dokonca aj na majetok, ktorý by sa objavil po právoplatnom prejednaní dedičstva.
Tak ako už spomínali moji predchodcovia v prípade, že ten kto mal byť účastníkom konania o dedičstve a nebol ním zákon umožňuje, aby v lehote troch rokov domáhal sa svojho práva žalobou na súde.
misomiso
09.01.07,08:58
Kazdopadne ale pokial viem, dedic zodpoveda za dlhy toho, po kom dedi iba do vysky zdedeneho majetku. Opravte ma prosim, ak sa mylim.
Chobot
09.01.07,10:48
Kazdopadne ale pokial viem, dedic zodpoveda za dlhy toho, po kom dedi iba do vysky zdedeneho majetku. Opravte ma prosim, ak sa mylim.

Je to § 470 Obč. zákonníka.
ladislav sevcik
14.01.07,07:06
ale to som mohol dediť dlhy aj ked som nebol prizvany na dedičské konanie????
rada
14.01.07,09:17
ale to som mohol dediť dlhy aj ked som nebol prizvany na dedičské konanie????

Ak si nebol účastníkom konania o dedičstve a teda nie si uvedený v uznesení alebo osvedčení o dedičstve, ktoré je právoplatné nededil si. Týka sa to rovnako aj dlhov. V uznesení alebo osvedčení sa okrem poručiteľovho majetku, dlhov, súpisu aktív a pasív uvádza kto je účastníkom konania, kto dedí a v akom dedičskom podiely. Takže za dlhy by mali zodpovedať tí, ktorí sú uvedení v právoplatnom uznesení alebo osvedčení o dedičstve.
liba2
14.01.07,11:19
ale to som mohol dediť dlhy aj ked som nebol prizvany na dedičské konanie????
Trochu odbočím mimotemy

Mňa len prekvapuje skutočnosť, že syn/dedič nebol pozvaný na dedičské konanie - bez ohľadu na to, či ne/bolo čo dediť. :confused:
rada
14.01.07,11:43
Trochu odbočím mimotemy

Mňa len prekvapuje skutočnosť, že syn/dedič nebol pozvaný na dedičské konanie - bez ohľadu na to, či ne/bolo čo dediť. :confused:

Prečo nie ? Neviem síce ako to je v predmetnom prípade, ale mohol byť spoločný otec, matka iná a meno po matke. Teda nevlastný súrodenec ktorého údaje nevlastný súrodenci neposkytli notárovi . Poznám osobne takýto prípad. Ale nie som to jaaa!!!!!!!:D
Chobot
15.01.07,09:28
Prečo nie ? Neviem síce ako to je v predmetnom prípade, ale mohol byť spoločný otec, matka iná a meno po matke. Teda nevlastný súrodenec ktorého údaje nevlastný súrodenci neposkytli notárovi . Poznám osobne takýto prípad. Ale nie som to jaaa!!!!!!!:D

V tomto prípade išlo ale o vlastného syna!

Keď zhrniem fakty - otec žil u sestry, nevlastnil nič. Prebehlo vôbec nejaké dedičské konanie, keď nemal žiadny majetok? Treba si asi toto najskôr zistiť. Ak áno, potom treba pátrať ďalej, prečo nebol prizvaný na ded. konanie a čo bolo predmetom tohto konania.

AK nebolo ded. konanie a otec má len dlhy, žiadny majetok, kto je povinný iniciovať ded. knanie? Sú to dlžníci? Alebo právoplatný dediči? Načo by ale dediči otvárali konanie, ak to nie je v ich záujme (zdedili by len dlhy)?

Takže treba ísť postupne, potom sa dopátrame k podstate otázky.
účtovník 007
15.01.07,09:53
Zadavatel otazky sa neohlasil, tak si dovolim pridat moj subjektivny nazor:

-otec(zosnuly) zil u matky, a ta mu dovolila v byte dozit.

t.j. vsetci pravdepodobne vedeli o dlhoch, matka neboheho dala byt dcere, syn podpisal ze suhlasi a dostal pravo dozitia.
Otec zadavatela otazky pravdepodobne nezanechal nic, co by bolo predmetom dedicstva iba dlhy. Ale dlhy sa dedia iba do vysky dedicstva. Takze dedil majetok 0, zdedene dlhy 0.
Otec zadavatela otazky takymto sposobom ochranil svojich dedicov pred zdedenim dlhov.Pravdepodobne si bol vedomy, ze dlhy presiahli hodnotu 1/2 bytu a preto byt dostala sestra neboheho a nebohy pravo uzivat byt do svojej smrti. Je to len moj nazor, ale tak mi to vychadza.
drma
15.01.07,09:55
Prosím poraďte, môj otec mi minulý rok 2006 daroval pozemok vo výpise z katastra nehnuteľ. je popis pozemku "záhrada" musím podať majetkové priznanie ak áno do kedy?
Chobot
15.01.07,10:33
Prosím poraďte, môj otec mi minulý rok 2006 daroval pozemok vo výpise z katastra nehnuteľ. je popis pozemku "záhrada" musím podať majetkové priznanie ak áno do kedy?

Majetkové priznanie nepodávaš, to podávajú poslanci:D .

Ty sa však musíš riadiť zákonmi, ktoré pojednávajú o dani z nehnuteľnosti. Konkrétne je to zákon č. 582/2004 o miestnych daniach. Podľa § 18 ods. 3 tohto zákona si povinný do 30 dní od nadobudnutia (alebo akejkoľvek zmeny) nehnuteľnosti nahlásiť túto zmenu správcovi dane (niestny úrad):

"(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali."

Ďalej podľa § 19 ods. 1 si povinný podať daňové priznanie do 31.1. príslušného roka, ak si nehnuteľnosť vlastnil k 1.1 tomu roku. Ak by si ju nadobudol napr. 5.1., tak daňové priznanie podávaš až v nasledujúcom roku.

"(1) Daňové priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej len priznanie ) je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak, a v ďalších zdaňovacích obdobiach do tohto termínu, len ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností. Za zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane sa nepovažuje zmena sadzieb dane z nehnuteľností, zmena hodnoty pôdy alebo pozemku, zmena oslobodenia od dane z nehnuteľností alebo zmena zníženia dane z nehnuteľností, zmena vekovej hranice občanov a uplynutie lehôt na oslobodenie od dane z nehnuteľností podľa § 104 ods. 2 až 4. Daňovník, ktorý nadobudne nehnuteľnosť vydražením v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný podať priznanie do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti."


Daňové priznanie sa podáva len raz, po nadobudnutí nehnuteľnosti. V nasledujúcich rokoch jedine vtedy, ak by nastala zmena. Potom Ti správca dane vyrubí daň podľa § 20 do 15. mája v každom roku (príde Ti poštová poukážka na zaplatenie dane).

Sadzby dane si zistíš na svojom miestnom úrade, ktorý je správcom dane (môžu byť v rôznych regiónoch rôzne sadzby).