ajs
08.01.07,21:47
Prosím Vás o radu ak manžel podnika 2 roky chce zrušiť živnosť aby mohol požiadať o dotaciu chcela by som poprosiť o radu či je potrebné zivnosť zrušiť alebo stači ju prerušiť napriklad na pol roka. Podľa čoho sa počitaju odvody pri obnovení živnosti, lebo vraj odvody pri prerušení živnosti sú potom vyšie.
Ďakujem pekne:o :(
Muška
08.01.07,20:51
Stačí prerušiť, odvody nie sú vyššie.
ZP - urobí RZZP
SP - ak k 1.7. nebude mať obnovenú živnosť, tak nebude musieť platiť do SP /aj keby mu pôvodne - pri neprerušení - vychádzalo platiť/

Opravte ma ak sa mýlim
Milan Benka
08.01.07,20:52
Prosím Vás o radu ak manžel podnika 2 roky chce zrušiť živnosť aby mohol požiadať o dotaciu chcela by som poprosiť o radu či je potrebné zivnosť zrušiť alebo stači ju prerušiť napriklad na pol roka. Podľa čoho sa počitaju odvody pri obnovení živnosti, lebo vraj odvody pri prerušení živnosti sú potom vyšie.
Ďakujem pekne:o :(

Pokiaľ viem, tak je potrebné živnosť zrušiť.

Čo sa týka odvodov pri prerušení, nebudú vyššie. Dokonca nemusia byť začas žiadne (do sociálky)
Muška
08.01.07,20:54
Milanko, stačí prerušiť

A ešte dodám, že samozrejme počas prerušenia sú zastavené aj platby na SP aj ZP. Nakoľko bude prihlásený na ÚP, kde po 4 mesiacoch môže požiadať o dotáciu. Výška dotácia je rozdielna - podľa nezamestnanosti
Milan Benka
08.01.07,20:56
Milanko, stačí prerušiť

A ešte dodám, že samozrejme počas prerušenia sú zastavené aj platby na SP aj ZP. Nakoľko bude prihlásený na ÚP, kde po 4 mesiacoch môže požiadať o dotáciu. Výška dotácia je rozdielna - podľa nezamestnanosti

Muška, zase som múdrejší .... :D
ajs
08.01.07,21:37
Ďakujem za info , ale ide mi o to či pri obnovení 1 rok musím platiť odvody do soc. lebo pri zrušení sa mi zda , že nie. Diky:confused:
Laco2
17.01.07,21:25
Treba zrušiť živnosť k 30.6 alebo má jún 31 dní chytro neviem ale to nie je podstatné a otvoriť živnosť k 1.7 a potom si rok dobrovolný platca do SP, čiže nemusíš platiť akurát treba platiť do ZP. Aj ja tak robím. V ten istý deň zruším živnosť aj otvorím takže mi ostávajú v platnosti všetka doklady k živnosti a dokonca mi ostáva rovnáké číslo živnostenského registra - aj DIČ na daňovom úrade. Ale ak si platca DPH nezabudni sa odhlásiť na DÚ a potom zase prihlásiť.