nina100
09.01.07,08:45
Dobrý deň,
za rok 2005 si nárok na daňový bonus neuplatnil ani jeden z rodičov. Matka je zamestnaná a otec je SZČO. Dá sa spatne urobiť opravné DP za r. 2005 a o tento bonus danový úrad požiadať?
Stalo sa to nedopatrením tak, ze manželka nepredlozila manželovi doklad od zamestnávateľa, že si bonus neuplatnuje a stále dookola tvrdila, že si ho uplatnuje, no neskôr zistili, že to tak nie je. Pomýlila si bonus a prídavky na deti. Dá sa s tým ešte niečo urobiť? Myslím, že by to nebol problém, alebo?
Ďakujem
vikinka
09.01.07,07:54
Dá sa urobiť aj dodatočné DP typ A ak nemala vykonané roč.zúčt.na manželku,mala som ten istý prípad za rok 2004,urobila som dodat.DP a daňový bonus jej vrátili.
nina100
09.01.07,08:01
Manzelka mala urobené ročné zúčtovanie u zamestnávateľa.
Tweety
09.01.07,08:02
Manzelka mala urobené ročné zúčtovanie u zamestnávateľa.
Manžel, SZČO podá nové DP, kde si DB uplatní.
nina100
09.01.07,08:04
Nové DP? Teda opravné DP?
Milan Benka
09.01.07,08:13
Nie opravné, ale dodatočné.

Postup môže byť aj taký, že dodatočné DP podá manželka. Podá DDP typu A. Potrebuje k tomu potvrdenie o vykonaní ročného zúčtovania od zamestnávateľa.
Tweety
09.01.07,08:17
Nie opravné, ale dodatočné.

Postup môže byť aj taký, že dodatočné DP podá manželka. Podá DDP typu A. Potrebuje k tomu potvrdenie o vykonaní ročného zúčtovania od zamestnávateľa.
Bolo to myslené ako DDP, veď opravné je do dátumu podania DP a ten už bol za rok 2005 dávno.
nina100
09.01.07,08:26
ďakujem,
pekný deň
kamowski
09.01.07,08:29
V súvislosti s touto témou by som sa chcel tiež niečo opýtať.
Žijem s družkou v spoločnej domácnosti. DP podáva za mňa zamestnávateľ.
Pri zadávaní údajov som vždy žiadal daňový bonus aj na družku ale účtovníčka mi to vyškrtla, vraj si to môžem uplatniť len na manželku.
Teraz som si prezeral tlačivo DP za rok 2005 a tam v riadku 30 ( v nadpise) je poznámka č.3 - §11 písm. b) zákona. Daňový zákon má na tom mieste poznámku č.57 a tá sa odvoláva na Občianský zákonník § 115, ktorý hovorí:

Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale
žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.

Ak som "dostatočne gramotný", tak podľa toho mám nárok na daňový bonus aj na družku, pretože spĺňame tú požiadavku a sme aj na mestskom úrade evidovaný ako druh a družka na spoločnej adrese,.....

otázka č1:
mám pravdu ?
otázka č.2:
koľko rokov si môžem žiadať spiatočne preplatiť?

ďakujem
Milan Benka
09.01.07,08:53
V súvislosti s touto témou by som sa chcel tiež niečo opýtať.
Žijem s družkou v spoločnej domácnosti. DP podáva za mňa zamestnávateľ.
Pri zadávaní údajov som vždy žiadal daňový bonus aj na družku ale účtovníčka mi to vyškrtla, vraj si to môžem uplatniť len na manželku.
Teraz som si prezeral tlačivo DP za rok 2005 a tam v riadku 30 ( v nadpise) je poznámka č.3 - §11 písm. b) zákona. Daňový zákon má na tom mieste poznámku č.57 a tá sa odvoláva na Občianský zákonník § 115, ktorý hovorí:

Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale
žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.

Ak som "dostatočne gramotný", tak podľa toho mám nárok na daňový bonus aj na družku, pretože spĺňame tú požiadavku a sme aj na mestskom úrade evidovaný ako druh a družka na spoločnej adrese,.....

otázka č1:
mám pravdu ?
otázka č.2:
koľko rokov si môžem žiadať spiatočne preplatiť?

ďakujem

Nemáš pravdu. ZDP využíva odkaz na občianský zákonník pre potrebu definície domácnosti (§115 - Domácnosť), nie osoby, na kt. je možné si uplatniť nezdaniteľnú čiastku.
Marína
09.01.07,09:00
Odpoveď nájdeš v:
drak.porada.sk
http://www.porada.sk/t37156-danovy-bonus-spolocna-domacnost.html

Nemáš pravdu. ZDP využíva odkaz na občianský zákonník pre potrebu definície domácnosti (§115 - Domácnosť), nie osoby, na kt. je možné si uplatniť nezdaniteľnú čiastku. DB (§33) je možné si uplatniť na dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti. Citát z uvedeného link-u z drak.porada.sk
evina
09.01.07,09:04
Marína, myslím, že Kamowski spojil dohromady daňový bonus a odpočitateľnú položku...Odvoláva sa totiž na paragraf 11. odst. b a uvádza DB na družku-teda odpočitateľnú položku na družku a na tú nárok nemá /nie je jeho manželkou.
kamowski
09.01.07,10:45
Odpoveď nájdeš v:
drak.porada.sk
http://www.porada.sk/t37156-danovy-bonus-spolocna-domacnost.html
DB (§33) je možné si uplatniť na dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti. Citát z uvedeného link-u z drak.porada.sk
Fajn, moja družka má dve deti z prvého manželstva a jedno máme spoločné. Jej dve deti mi tak isto vyčiarkli, pretože nie sú moje a nie sme zosobášení!!!!!!!!!!!!!!!!
Sranda je tá, že keď ostala bez práce a žiadala o soc. výpomoc, pri rozhodovaní o nároku brali do úvahy aj môj príjem (samozrejme nedostala).
Takže, ak mám platiť dane, nie sme rodina (nemám nárok na bonus) a ak máme dostať soc. výpomoc, tak už rodina sme . UFF !!!
Tak fčul budz mudry
Tweety
09.01.07,10:51
Fajn, moja družka má dve deti z prvého manželstva a jedno máme spoločné. Jej dve deti mi tak isto vyčiarkli, pretože nie sú moje a nie sme zosobášený!!!!!!!!!!!!!!!!
Sranda je tá, že keď ostala bez práce a žiadala o soc. výpomoc, pri rozhodovaní o nároku brali do úvahy aj môj príjem (samozrejme nedostala).
Takže, ak mám platiť dane, nie sme rodina (nemám nárok na bonus) a ak máme dostať soc. výpomoc, tak už rodina sme . UFF !!!
Tak fčul budz mudry
No, uhol pohľadu býva na rôzne rôzny. Ale v každom prípade je nárok na DB iba na dieťa spoločné. Štát upredostňuje právami jednoznačne manželstvo.
Melnick
09.01.07,11:15
Fajn, moja družka má dve deti z prvého manželstva a jedno máme spoločné. Jej dve deti mi tak isto vyčiarkli, pretože nie sú moje a nie sme zosobášený!!!!!!!!!!!!!!!!
Sranda je tá, že keď ostala bez práce a žiadala o soc. výpomoc, pri rozhodovaní o nároku brali do úvahy aj môj príjem (samozrejme nedostala).
Takže, ak mám platiť dane, nie sme rodina (nemám nárok na bonus) a ak máme dostať soc. výpomoc, tak už rodina sme . UFF !!!
Tak fčul budz mudry

kamowski toto sa vzťahuje na Teba ,ak berieme do úvahy Tvoj nárok na daňový bonus :
Citácia zo zdroja : drak.porada.sk (http://drak.porada.sk/)
"Pán Adam si preto môže pri splnení ďalších zákonom stanovených podmienok uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa, ktoré má z prvého manželstva a aj na dieťa, ktoré má so súčasnou manželkou a aj na deti manželky, ktoré má ona z prvého manželstva."
Marína
09.01.07,13:23
kamowski, ja som Ti pripla link, ale si ho nečítal pozorne. Ešte raz si prečítaj príspevok z uvedeného linku.
z drak.porada.sk
o.i. sa píše:
Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje nezaopatrené dieťa:
.........
.........
- dieťa druhého z manželov.
adul
14.05.07,13:29
Mam podobny problem.Živnostník so základom dane 23 107,- a príjmom so živnosti 231 000,- si neuplatnil daňový bonus na dve deti. Môže si podať dodatočné daňové priznanie s tým že bude vyplňať riadok 92, 95, 96, 109,110. Je to za rok 2006 12 960,- sk. Neuviedla som tam náklady. Poradte mi prosím. Díky.
Pepa
14.05.07,13:45
Mam podobny problem.Živnostník so základom dane 23 107,- a príjmom so živnosti 231 000,- si neuplatnil daňový bonus na dve deti. Môže si podať dodatočné daňové priznanie s tým že bude vyplňať riadok 92, 95, 96, 109,110. Je to za rok 2006 12 960,- sk. Neuviedla som tam náklady. Poradte mi prosím. Díky.
Kde si neuviedla náklady?
Podáš dodatočné DP - čo sa týka výšky príjmu a kladného základu dane,podmienky na DB spĺňa - výšku 12960 uvedieš do príslušných koloniek /nemám teraz DP pred sebou/ a DB ti DU vyplatí.
Melnick
18.03.11,16:18
Fajn, moja družka má dve deti z prvého manželstva a jedno máme spoločné. Jej dve deti mi tak isto vyčiarkli, pretože nie sú moje a nie sme zosobášení!!!!!!!!!!!!!!!!
Sranda je tá, že keď ostala bez práce a žiadala o soc. výpomoc, pri rozhodovaní o nároku brali do úvahy aj môj príjem (samozrejme nedostala).
Takže, ak mám platiť dane, nie sme rodina (nemám nárok na bonus) a ak máme dostať soc. výpomoc, tak už rodina sme . UFF !!!
Tak fčul budz mudry





kamowski toto sa vzťahuje na Teba ,ak berieme do úvahy Tvoj nárok na daňový bonus :
Citácia zo zdroja : drak.porada.sk (http://drak.porada.sk/)
"Pán Adam si preto môže pri splnení ďalších zákonom stanovených podmienok uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa, ktoré má z prvého manželstva a aj na dieťa, ktoré má so súčasnou manželkou a aj na deti manželky, ktoré má ona z prvého manželstva."


kamowski, ja som Ti pripla link, ale si ho nečítal pozorne. Ešte raz si prečítaj príspevok z uvedeného linku.
z drak.porada.sk
o.i. sa píše:
Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje nezaopatrené dieťa:
.........
.........
- dieťa druhého z manželov.



No, uhol pohľadu býva na rôzne rôzny. Ale v každom prípade je nárok na DB iba na dieťa spoločné. Štát upredostňuje právami jednoznačne manželstvo.

Na Slovensku je to tak, ako tvrdila Tweety.
veronikasad
18.03.11,16:20
Majka, a kdeže si to zablúdila ?
Melnick
18.03.11,17:04
Nezablúdila , 2 hodiny som hľadala túto tému, aby som to sem pricapila. :---
veronikasad
18.03.11,17:15
A kto je kamowski - lebo príspevky sú z r.2007