Vivi
09.01.07,08:28
chcela by som vas poprosit o ujasnenie situacie:manzel pracoval cely rok, bude mu robit jeho rocne zuctovanie dane z prijmov zamestnavatel. Jeho manzelka pracovala dva mesiace, potom nastupila na matersku dovolenku, neskor bola na rodicovskom prispevku....Moze si uplatnit manzel nezdanitelnu ciastku z mesiacov, kedy bola manzelka doma, alebo si ona musi urobit danove priznanie, resp. zuctovanie u zamestnavatela a uplatnit tam ciastku za cely rok....alebo ako je treba postupovat?
dakujem:)
Tweety
09.01.07,07:34
chcela by som vas poprosit o ujasnenie situacie:manzel pracoval cely rok, bude mu robit jeho rocne zuctovanie dane z prijmov zamestnavatel. Jeho manzelka pracovala dva mesiace, potom nastupila na matersku dovolenku, neskor bola na rodicovskom prispevku....Moze si uplatnit manzel nezdanitelnu ciastku z mesiacov, kedy bola manzelka doma, alebo si ona musi urobit danove priznanie, resp. zuctovanie u zamestnavatela a uplatnit tam ciastku za cely rok....alebo ako je treba postupovat?
dakujem:)
Môže, uvedie manžel v žiadosti o RZ výšku jej príjmu zo zamestnania, plus z MD a uplatní si rozdiel medzi jej príjmom a OP.
Vivi
09.01.07,08:03
a manzelka si nemusi podavat nic?
Tweety
09.01.07,08:05
a manzelka si nemusi podavat nic? Manželka požiada o RZ svojho zamestnávateľa.
Vivi
09.01.07,08:06
a v RZ si uplatni nezdanitelnu ciastku len za dva mesiace, ktore pracovala?
jana kotlarikova
09.01.07,08:13
prosím vás o radu, manžel pracoval na živnosť v januári v zahraničí, od 02/06 začal podnikať v SR, manželka toho času bola na rodičovskej dovolenke do 11/06. Od 12/06 sa zamestnala. Akú časť z odpočit. pol. si môže manžel uplatniť na manželku , a daňový bonus - 11/12? Ďakujem.
Tweety
09.01.07,08:19
a v RZ si uplatni nezdanitelnu ciastku len za dva mesiace, ktore pracovala? Uplatní si celú NČ.
Vivi
09.01.07,09:01
este jedne problem:)manzel je doma na rodicovskom prispevku od 1.1.2006, manzelka pracuje. Manzel si v oktobri zalozil zivnost, z ktorej vsak v roku 2006 nedosiahol ziadny prijem. Moze si manzelka uplatnit na manzela nezdanitelnu ciastku pri RZ?celu alebo len cast?
olgaduri
09.01.07,09:47
Ahoj poraďáci, prosím o radu . . .
Vo firme zriadenej v SR pracovali poliaci v mesiacoch február, marec 2006 a august, september, október 2006. Ako sa u týchto pracovníkov, ktorí odvádzali daň v SR táto vysporiada. Musia si podať daňové priznanie. Podotýkam, že odpočitateľnú položku na daňovníka si neuplatňovali.
Marína
09.01.07,10:29
Ahoj poraďáci, prosím o radu . . .
Vo firme zriadenej v SR pracovali poliaci v mesiacoch február, marec 2006 a august, september, október 2006. Ako sa u týchto pracovníkov, ktorí odvádzali daň v SR táto vysporiada. Musia si podať daňové priznanie. Podotýkam, že odpočitateľnú položku na daňovníka si neuplatňovali. Zamestnávateľ im vydá potvrdenie o príjme .. a podajú si DP v Poľskej republike a podľa čl.24 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia si daň odvedenú v SR započítajú alebo môžu podať aj DP v SR(je predpoklad, že je to pre nich východné, pretože si môžu odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane na seba ako daňovníka-ZoDP_§11_ods.1_pism.a, podľa písm.b-e nie), ale ak majú daňový domicil v PR(sú jej rezidenti) musia podať DP aj v PR z celosvetových príjmov.
Vivi
10.01.07,06:37
potrebujem k rocnemu zuctovaniu dane od zamestnankyne, ktora je rozvedena a pobera na deti od exmanzela vyzivne nejaky doklad o tomto prijme?
Vivi
15.01.07,05:53
prosim, ak mate niekto skusenost.......:confused:
Jozef Mihál
15.01.07,06:15
Nepotrebujete doklad o výživnom (mimochodom, načo? Výživné je príjem detí a neovplyvňuje ani ročné zúčtovanie zamestnankyne ani daňové priznanie jej detí.)
makovnik1
15.01.07,06:15
O príjme ako takom nie - netreba potvrdenie o výške výživného.
Ale kópiu prvej strany rozsudku o zverení detí do výchovy si pýtam k uplatneniu daňového bonusu (ale myslím že výslovne v zmysle zákona nie je potrebné ani to)
Vivi
15.01.07,06:21
este jedne problem:)manzel je doma na rodicovskom prispevku od 1.1.2006, manzelka pracuje. Manzel si v oktobri zalozil zivnost, z ktorej vsak v roku 2006 nedosiahol ziadny prijem. Moze si manzelka uplatnit na manzela nezdanitelnu ciastku pri RZ?celu alebo len cast?
mozte mi aj k tomuto poradit?
matafe
15.01.07,06:38
este jedne problem:)manzel je doma na rodicovskom prispevku od 1.1.2006, manzelka pracuje. Manzel si v oktobri zalozil zivnost, z ktorej vsak v roku 2006 nedosiahol ziadny prijem. Moze si manzelka uplatnit na manzela nezdanitelnu ciastku pri RZ?celu alebo len cast?

Ak boli manželmi celý rok 2006 a manžel nemal v roku 2006 žiaden vlastný príjem, potom si manželka môže na manžela uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku 90 816.

Ak boli manželmi celý rok 2006 a manžel mal v roku 2006 aj vlastný príjem nižší ako 90 816, potom si manželka môže na manžela uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške rozdielu 90 816 a jeho vlastného príjmu.
bahu
15.01.07,08:22
V prípade, že si daňovník uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manželku, ktorá je na materskej, musí doložiť potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o tom, že manželka poberá materské?
jankasm
15.01.07,11:02
V prípade, že si daňovník uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manželku, ktorá je na materskej, musí doložiť potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o tom, že manželka poberá materské?

Nie, nemusí, len pre vlastnú potrebu, aby mohol uviesť presnú výšku príjmov, teda aj materskej manželky do žiadosti o ročné zúčtovanie dane, o ktorú sa poníži odpočítateľná položka na manželku. Správnosť údajov potvrdzuje svojim podpisom a aj si za to zodpovedá.
Treba doložiť k ročnému zúčtovaniu len sobášny list.
Ksena
17.01.07,08:54
Chcela by som sa opýtať ešte k otázke RZD - ak si chce manželka uplatniť na manžela nezdaniteľnú čiastku, musí doložiť aj kópiu sobášneho listu? Bola som na školení a tam to spomínali, tak by som si to chela ešte raz overiť.
Ďakujem
jankasm
17.01.07,09:04
Chcela by som sa opýtať ešte k otázke RZD - ak si chce manželka uplatniť na manžela nezdaniteľnú čiastku, musí doložiť aj kópiu sobášneho listu? Bola som na školení a tam to spomínali, tak by som si to chela ešte raz overiť.
Ďakujem

Áno, to je vlastne jediné čo treba doložiť pri uplatnení nezdaniteľnej čiastky na manžela/manželku. ;)
Aisha
17.01.07,13:35
Ahojte poraďáci,
ja sa chcem tiež opýtať k ročnému zúčtovaniu, že keď mám zam-ca ktorý pred nastúpením do PP u nás bol na Úrade práce - poberal dávky v nezamestnanosti či tieto dávky v nezamestnanosti sa zahŕňajú do príjmov v RZ?
katkaj
17.01.07,13:40
Ahojte poraďáci,
ja sa chcem tiež opýtať k ročnému zúčtovaniu, že keď mám zam-ca ktorý pred nastúpením do PP u nás bol na Úrade práce - poberal dávky v nezamestnanosti či tieto dávky v nezamestnanosti sa zahŕňajú do príjmov v RZ?

Dávky v nezamestnanosti sa nezahrňajú do príjmu :rolleyes:
Aisha
17.01.07,13:42
Ďakujem..Prosím Vás kde je to napísané?aby som sa aj v budúcnosti vedela orientovať a nie tu vypisovat?
katkaj
17.01.07,13:53
Ďakujem..Prosím Vás kde je to napísané?aby som sa aj v budúcnosti vedela orientovať a nie tu vypisovat?

O ročnom zúčtovaní dane nájdeš všetko v paragrafe 38 zákona o dani z príjmov, prípadne skús cez vyhľadávanie tu na porade

Napr. ročné zúčtovanie dane, zúčtovanie dane
Aisha
17.01.07,14:24
Vďaka Katka a ešte jedna malá otázočka, len sa chcem uistiť: keď zam-nec mal príjmy z prenájmu svojho bytu tak si podáva sám DP a zam-teľ mu dá iba Potvrdenie o príjmoch, tak je?
katkaj
17.01.07,14:31
Vďaka Katka a ešte jedna malá otázočka, len sa chcem uistiť: keď zam-nec mal príjmy z prenájmu svojho bytu tak si podáva sám DP a zam-teľ mu dá iba Potvrdenie o príjmoch, tak je?

Pokiaľ tie príjmy z prenájmu presahujú 5 násobok životného minima musí podať daňové priznanie. Ak nepresahuje tak je to príjem oslobodený od dane a môžete vykonať ročné zúčtovanie ak zamestnanec oň požiada;)
Aisha
17.01.07,14:36
UF ďakujem pekne Katka...
bože obdivujem ľudí ktorí to všetko vedia povedať tak z fleku, ja sa mám ešte veľa učiť a nechce sa mi veriť že sa mi to niekedy podarí tak vedieť :confused: ...ale aspoň sa pokúsim...už som si otvorila aj zákon ;)
katkaj
17.01.07,14:41
UF ďakujem pekne Katka...
bože obdivujem ľudí ktorí to všetko vedia povedať tak z fleku, ja sa mám ešte veľa učiť a nechce sa mi veriť že sa mi to niekedy podarí tak vedieť :confused: ...ale aspoň sa pokúsim...už som si otvorila aj zákon ;)

Neboj, stačí len vedieť kde čo máš hľadať ;) ,praxou sa toho tiež veľa človek naučí a máme Poradu tak budeme vedieť všetko :D
Aisha
17.01.07,14:43
Si zlatá ďakujem...keď niektoré zákony sú tak otrasne popísané a skompllikované, že dosť trvá kým to pochopím, niekedy ani nepochopím :(
jež
17.01.07,20:13
Zamestnankyňa bola počas roka 2006 na rodičovskom príspevku. V októbri jej zamestnávateľ dal výpoveď a vyplatil odstupné. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie ? Je potrebné podpísať "vyhlásenie " ?
Orsz
17.01.07,20:18
Zamestnankyňa bola počas roka 2006 na rodičovskom príspevku. V októbri jej zamestnávateľ dal výpoveď a vyplatil odstupné. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie ? Je potrebné podpísať "vyhlásenie " ?

Môže si urobiť daňové priznanie sama. Prečo jej dal výpoveď? bolo to počas RD? Alebo mala nastúpiť? Od zamestnávateľa nech si vypýta potvrdenie o príjme za rok 2006 /v tomto prípade to bolo odstupné, prípadne aj preplatená nevyčepaná dovolenka/, a jej manžel si môže na ňu uplatniť rozdiel nezdaniteľnej čiastky 90816 - príjem manželky.
jež
17.01.07,20:36
nie nebolo to počas RD, RD jej skončila a nastupila do práce. Po vzájomnej dohode jej zamestnávateľ dal výpoveď a vyplatil odstupné. Jej manžel pracuje v zahraničí tak neviem ako je to v takom prípade. A neviem či si ona bude robiť daňové piznanie. Mám jej to potvrdenie dať aj bez toho, že by o to požiadala ?
Orsz
18.01.07,09:27
nie nebolo to počas RD, RD jej skončila a nastupila do práce. Po vzájomnej dohode jej zamestnávateľ dal výpoveď a vyplatil odstupné. Jej manžel pracuje v zahraničí tak neviem ako je to v takom prípade. A neviem či si ona bude robiť daňové piznanie. Mám jej to potvrdenie dať aj bez toho, že by o to požiadala ?

Áno. Ja dávam automaticky potvrdenia zamestancom potvrdenie, ak ich príjem za celý rok nepresiahne súhrn nezdaniteľných čiastok. Ale v tomto prípade je ešte otázne, kde si bude podávať jej manžel DP, prípadne kto mu robí ročné zúčtovanie, ak to robia v zahraničí, vtedy nebude môcť uplatňovať na manželku nezdan.minimum podľa nášho zákona. Ale je aj možné, že ho platí slovenská firma, a príjmy sa napokon budú zdaňovať tu. Ročné zúčtovanie jej samozrejme môže urobiť aj zamestnávateľ - a môže jej uplatniť celú nezdanit.časť, treba k tomu doložiť potvrdenie od Úradu práce, rodiny a soc.v. o poberaní rodičovského príspevku.
barborka7
18.01.07,10:55
Potrebujem poradiť, mzdy robím iba krátku dobu a teraz sa neviem vymotať z ročného zúčtovanie dane, neviem, či som všetky veci v zákone dobre pochopila. Ak si zamestnanec zrušil zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení, alebo životnú poistku, a v ročnom zúčtovaní dane za minulý rok si o nasporenú čiastku znížil daň, môžem mu tento rok urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo si ho musí urobiť sám?
Ďakujem.
Tweety
18.01.07,11:00
Potrebujem poradiť, mzdy robím iba krátku dobu a teraz sa neviem vymotať z ročného zúčtovanie dane, neviem, či som všetky veci v zákone dobre pochopila. Ak si zamestnanec zrušil zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení, alebo životnú poistku, a v ročnom zúčtovaní dane za minulý rok si o nasporenú čiastku znížil daň, môžem mu tento rok urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo si ho musí urobiť sám?
Ďakujem. Ak požiada o RZD, tak mu ho môžeš urobiť. Podľa § 11 odst.8, ak nedodržal podmienky, je povinný do troch rokov tú daň vyrovnať.
Orsz
18.01.07,11:11
Presne tak, tú daň ktorú získal pri odpočítaní životného poistenia - musí vrátiť.