zuzana
09.01.07,08:51
Ako zaúčtujem ukradnutú vrtačku do 30.000Sk, ktorá bola naúčtovaná v roku 2004 do nákladov na 501?Je aj zápis o krádeži?Ako zaúčtujem DPH?Treba z toho odviesť DPH?
renatan
09.01.07,09:06
Keďže bola vŕtačka v spotrebe, neúčtovala by som nič, len vyhotovila zápis o vyradení drobného majetku z evidencie z dôvodu krádeže, aby nefigurovala v inventúre.
kacena26
09.01.07,09:10
Ked to bolo riesené cez políciu a dostali si vyjadrenie ze páchatel neznámi alebo ze sa prerusuje stíhanie vozi neznámej osobe tak by si mala odviest aj dph. lebo uz nevlasníš tu vec a v roku 2004 si si tu dan odpočítala.
ak sa mýlim opravte ma...
zuzana
09.01.07,11:16
Ako to všetko zaúčtujem?
kacena26
09.01.07,12:00
Ja som to mala podobný prípad len na rozdiel od teba sa v jednom mesieci vec kupila a v rovnakom mesiaci bola aj ukradnutá.
zauctovala som to cena bez dph mínusom - 10.000,- 501A/549
DPH 19 % mínusom -119,- 343/549
ale nie som istá ci to tak moze byť
dogicka
09.01.07,12:33
Ked to bolo riesené cez políciu a dostali si vyjadrenie ze páchatel neznámi alebo ze sa prerusuje stíhanie vozi neznámej osobe tak by si mala odviest aj dph. lebo uz nevlasníš tu vec a v roku 2004 si si tu dan odpočítala.
ak sa mýlim opravte ma...

Vieš uviesť § o ktorý a opieraš? Tu predsa nejde o dlhodobý majetok.
liba2
09.01.07,12:41
Ako to všetko zaúčtujem?O vŕtačke účtovať nebudeš - iba sa vyradí z evidencie majetku.
liba2
09.01.07,12:51
Zákon o DPH § 53 rieši krádež takto:

(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmu s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.
kacena26
09.01.07,13:15
Zákon o DPH § 53 rieši krádež takto:

(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmu s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.

Liba tak ja som teda spravila chybu ked som to zauctovala tak ako som to zauctovala v prispevku 5?
zuzana
09.01.07,13:33
Liba teda zaúčtujem iba 549/343??Alebo to hodím na 548/343??
liba2
09.01.07,22:12
liba2
09.01.07,22:18
Tak a teraz k veci: každý prípad krádeže treba posudzovať individuálne.

Ako zaúčtujem ukradnutú vŕtačku do 30.000Sk, ktorá bola naúčtovaná v roku 2004 do nákladov na 501? Je aj zápis o krádeži? Ako zaúčtujem DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=11)? Treba z toho odviesť DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=11)?
§19 ods. 3 písm. g) zákona o dani z príjmov:
Daňovými výdavkami sú aj.... škody nezavinené daňovníkom
1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy...
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou.

Z toho vyplýva, že mať zápis o krádeži nestačí. Treba preukázať, že krádež bola spôsobená neznámym páchateľom, teda že bola nezavinená. Ak takého potvrdenie máte, vzniknutá škoda bude daňovým výdavkom. Vŕtačku vyradíte z evidencie majetku.
Ak vŕtačka bola doteraz na sklade (nebola vydaná do spotreby) DPH treba vrátiť, a to vo výške odpočítanej dane.
Ak vŕtačka bola zo skladu vydaná do používania, DPH sa neodvádza.

Alebo páchateľom bol zamestnanec ? Potom treba uplatniť náhradu škody voči zamestnancovi.

Ja som to mala podobný prípad len na rozdiel od teba sa v jednom mesiaci vec kupila a v rovnakom mesiaci bola aj ukradnutá.
zauctovala som to
cena bez dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=11) mínusom - 10.000,- 501A/549
DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=11) 19 % mínusom -119,- 343/549
ale nie som istá ci to tak moze byť.


V tomto prípade vec pravdepodobne nebola vydaná do používania.
Analogicky posúď svoj prípad a rozhodni sa. Účty si použila správne.
kacena26
10.01.07,05:25
Ospravedlnujem sa a dakujem za odpoveď.
este sa vratim k teme a opitam sa ten moj problem je taký že som kupula material ktorý sme namontovali - bol sucastou stavby ktoru prevádzkujeme a este nebol vyfakturovaný odberatelovi, potom ho ukradli a mi sme kupili dalsí.
urobila som správne ked som vrátila dph?