JDM
09.01.07,10:06
Čo by mal zamestnávateľ všetko platiť zamestnancovi, ktorému sa stal pracovný úraz? Ďakujem, robím to po prvýkrát.
Ninna
09.01.07,09:14
Zamestnávateľ platí prvých 10dní PN s tým že pokiaľ trvá PN vyznačí na potvrdení aj úrazovy príplatok. tento príplatok zamestnanec neobdrží skôr ako nebudú splnené všetky náležitosti a písomnosti spojené s pracovným úrazom./napr. záznam o registr.prac.úraze.../
Nutricia
09.01.07,09:21
Treba vypísať hlásenie úrazu na Soc.poistovnu, ktorá mu vyplatí k nemocenskej dávke aj úrazový príplatok.
Ak odnesieš pokračovanie PN na soc.poistovnu, v ktorej bude vyznačená diagnoza-úraz,tak to budú od teba pýtat.
Ninna
09.01.07,09:28
Treba vypísať hlásenie úrazu na Soc.poistovnu, ktorá mu vyplatí k nemocenskej dávke aj úrazový príplatok.
Ak odnesieš pokračovanie PN na soc.poistovnu, v ktorej bude vyznačená diagnoza-úraz,tak to budú od teba pýtat.
Podľa nového zákona BOZP ak patríte do prílohy č.1 Váš záznam o úraze musí spísať autorizovaný bezpečnostný technik. a odosiela sa aj na inšpektorát práce hlásenie o prac.úraze. Najlepšie je zavolať na pobočku soc.poisťovne a tam Vám presne nadiktujú aké doklady potrebujú.
JDM
09.01.07,10:56
ďakujem pekne
Kolenčík
09.01.07,16:57
Mám vypracovanú smernicu, len ju neviem tu "prilepiť", ak chceš pošlem ti ju mailom, alebo mi to vysvetlite ako to tam dostať.
Iveta1
08.03.07,08:56
Dobrý deň,
našla som tému, ktorú potrebujem, len nenašla som odpoveď, ktorú hľadám.
Preto sa chcem opýtať, kedy sa použije § 198 Zákonníka práce, konkrétne náhrada za stratu na zárobku.
Mali sme vo firme PÚ. Záver bol, zamestnanec konal obvyklým spôsobom, neporušil pracovné postupy, ani platné právne predpisy. Zo strany organizácie nedošlo k porušeniu právnych alebo technických noriem.
Nemal zamestnávateľ v tomto prípade vyplatiť náhradu za stratu na zárobku?
Prosím poraďte.
Ninna
12.03.07,11:43
Nerozumiem celkom prečo by mal zamestnávateľ vyplatiť stratu na zárobku keď pri úraze nikto neporušil predpisy. Žeby predsa zamestnávateľ cítil sčasti vinu?
Pokiaľ dôjde k pracovnému úrazu môj názor je že vždy niekto niečo poruší !A to hlavne pri úraze ťažkom nad 42 dní.
Ale k otázke- môj názor: zamestnanec je odškodnený z úrazového poistenia+ nemocenské.
Stina
12.03.07,12:04
Evidencia a registrácia pracovných úrazov:
Zamestnávateľ je povinný podľa §17 odst. 4 Zákona NR SR č. 124/2006 registrovať pracový úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni alebo smrť zamestnanca, ku ktorej došlo následkom pracovného úrazu (ďalej len „ registrovaný pracovný úraz“), tak, že:
a) zistí príčinu a všetky okolnosti jeho vzniku, a to za účasti zamestnanca, ktorý utrpel registrovaný pracovný úraz, ak je to možné so zreteľom n jeho zdravotný stav, a za účasti příslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnost, v prípade smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo ak predpokladaná dľžka liečenia je najmenuj 42 dní (ďalej len závažný pracovný úraz), zamestnávateľ je povinný přizvat k zisťovaniu príčin aj autorizovaného bezpečnostního technika,
b) spíše záznam o registrovanom pracovnom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného pracovného úrazu,
c) prijme a vykoná potrebné opatrenia, aby sa zabránilo opakovaniu podobného pracovného úrazu.

Zamestnávateľ pri spisovaní záznamu o úraze (viď. príloha č. 2) postupuje podľa vyhlášky MPSVaR č. 500/2006 Z.z.

Hlásenie pracovných úrazov:

Zamestnanec je povinný bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi vznik
a) pracovného úrazu, ktorý utrpel ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav,
b) onoho úrazu alebo pracovného úrazu alebo smrti, ku ktorej nedošlo následkom pracovného úrazu, ak vznikli na pracovisku alebo v priestoroch zamestnávateľa,
c) nebezpečném udalosti,
d) bezprostrednej hrozby závažném priemyselnej havárie a závažnj priemyselnej havárie.
Povinnost oznámiť zamestnávateľovi vznik udalosti uvedeném v odseku 1 má aj zamestnanec a fyzická osoba, ktorá bola svedkom vzniku uvedeném udalosti.

Zamestnávateľ je povinný po prijatí oznámenia bezodkladne oznámiť vznik
1. príslušnému zástupcovi zmestnancov pre bezpečnosť,
2. prísl. útvaru Polície, ak zistené skutočnosti nasvedčujú, že v súvislosti s pracovným úrazom bol spáchaný trestný čin,
3. príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru, ak ide o závažný pracovný úraz, bezprostrednej hrozby závažném priemyselnej havárie, pri závažném priemyselnej havárii, chorobe z povolania, ohrozenia chorobou z povolania příslušnému inšpektorátu práce
olgaduri
14.03.07,14:05
Prosím aby sa mi niekto ozval . . . .

Zamestnanec priniesol PN - žiadosť o náhradu príjmu , no v kolonke nemá
PN - pre chorobu .... ale Úraz zav.inou osobou . . . .

Prosím čo všetko musí priniesť, aj záznam o úraze, svedkov ..... a vôbec prečo mu to zamestnávateľ musí platiť . . nemá si to vymáhať od toho kto mu úraz spôsobil?????

Ďakujem všetkým za odpoveď