zuzanask
09.01.07,10:51
ako mam zaucotovat faktúru na ktorej je napisane neplatťe, zaplatené. Musim mat k tomu aj predfaktúru? a čo si mam zaevidovat do uctovnictva? obe? abo aky je postup.
dakujem
danielko
09.01.07,10:07
Keď je to zaplatené, to znamená, že buď ste mali predfaktúru alebo ste dodávateľovi poskytli zálohu bez predfaktúry.
Aj úhrada na základe predfaktúry aj záloha bez predfaktúry je stále len zaplatená záloha, ( v PU poskytnutý preddavok, v JU výdaj neovpl. základ dane). Došlú faktúru : zaevidujete v PU do záväzkov a zaúčtujete, a úhradu faktúry preúčtujete z posk. zálohy na úhradu záväzku na základe poznámky na faktúre.
V JÚ zaevidujete v záväzkoch, a v peňažnom denníku urobíte "nepeňažnú operáciu", ktorou preúčtujete výdaj z výdavkov neovpl. základ dane na výdaj ovpl. základ dane podľa členenia, kde to patrí.
Predfaktúra je len príloha k výdaju peňazí.
zuzanask
09.01.07,10:35
uctujem v jednoduchom uctovnictve a zaevidovat mam fakturu ci predfakturu? a aky dat datum, kde datum vystavenie predfaktury je 16.2. a dadum vystavenia faktury 2.3. co je aj datum splatnosti
ekopo
09.01.07,10:42
uctujem v jednoduchom uctovnictve a zaevidovat mam fakturu ci predfakturu? a aky dat datum, kde datum vystavenie predfaktury je 16.2. a dadum vystavenia faktury 2.3. co je aj datum splatnosti
1 možnosť: Ak je zaplatená predfaktúra, túto zaevidujem riadne v uvedenej sume , následne po zaplatení obdržím riadnu FA - nulovú, ktorú tiež zaevidujem / tiež nulovo/ avšak ak som platca DPH, tak aj s príslušným rozpisom DPH..../ Pomocou ID upravím platbu v PD z rozpisom DPH, základ dane...
2 možnosť: jednoduchšia - Zaevidujem riadnu FA aj s príslušným rozpisom. Predfaktúru mám pripojenú k riadnej FA.
danielko
09.01.07,10:44
uctujem v jednoduchom uctovnictve a zaevidovat mam fakturu ci predfakturu? a aky dat datum, kde datum vystavenie predfaktury je 16.2. a dadum vystavenia faktury 2.3. co je aj datum splatnosti

Určite zaevidovať faktúru v knihe záväzkov, dátum evidencie : 2.3.
Dátum splatnosti a vystavenia môže byť rovnaký.

Môžete si zaevidovať v knihe záväzkov aj predfaktúru. Ja predfaktúry neevidujem v knihe záväzkov. Dávam ich len ako prílohu priamo k dokladu o úhrade predfaktúry ( k bank. výpisu alebo výdavk. pokl. dokladu).
zuzanask
15.01.07,08:06
takze ked mam predfakturu a dam ju uhradit, tak tento zapis zauctujem ako vydavok neovplyvnujuci zaklad dane? a dam to ako nepenazny výdaj?
danielko
15.01.07,08:13
Podľa môjho názoru áno, pretože zatiaľ ste poskytli dodávateľovi len Vaše finančné podmienky, ale ( predpokladám) nedošlo k dodávke tovaru, resp. služby. Až keď budete mať " v ruke" "ostrú" faktúru, vtedy je to Vašim výdavkom.
EFA
15.01.07,08:30
Z toho, čo som si tu prečítala: ak je v JU zaplatená predfaktúra výdavok neovplyvňujúci základ dane, potom prijatá predfaktúra (záloha) by mal byť tiež príjem neovplyvňujúci základ dane? Pýtam sa, pretože pred pár rokmi (cca 5-6) som mala daňovú kontrolu, pri ktorej mi prijatú zálohu zahrnuli do základu dane a nechali dodaniť. Alebo sa udiala zmena?
Zuzka
15.01.07,08:40
Pozri si zákon o dani z príjmu č. 595/2003 Z.z. § 17, ods.12, písm b.
.
.
.

(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
a) . . .
.
.

b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý

link: http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html#17
EFA
15.01.07,08:44
Vďaka, na chvíľu som zaváhala.