wildo.cx
09.01.07,10:20
Ako občan slovenskej republiky mám nejaká práva, a keď bývalí zamestnávateľ
využíva napr. moje priezvisko na webovej stránke bez môjho súhlasu, čo sa stým dá urobiť aby moje meno zrušil. Má na to právo?
aglv
09.01.07,09:37
Samozrejme . Obratte sa na Urad na ochranu osobnych udajov.
Ako zamestnanec ste asi podpisovali suhlas na spracovanie osobnych udajov ale myslim si ze vnom nebolo zahrnute ze Vase udaje bude poskytovat tretim osobam.
Myslim zeby ste mali Vasmu byvalemu zamestnavatelovy pripomenut ze porusuje zakon o ochrane osobnych udajov a ze si nezelate aby zverejnoval Vase udaje tretim osobam. Uz aj Vase meno je osobny udaj.

Viac by Vam ale poradili odbornici, ja len to co viem zo skolenia.
wildo.cx
09.01.07,09:43
Bývalého zamestnávateľa som viackrát opakovane na to upozornil, ale nereaguje. Na akých odborníkov sa mám obrátiť? Čo sa týka právnikov každý požaduje na 1hod konzultácie 2000Sk a to je pre mňa moc za jednu informáciu.
Marína
09.01.07,09:46
wildo.cx
09.01.07,10:11
Ďakujem za stránku, napíšem pošlem.
wildo.cx
09.01.07,10:20
Viď:

http://www.dataprotection.gov.sk/buxusnew/generate_page.php?page_id=428

Ďakujem. A je možné že mu dajú pokutu?
aglv
09.01.07,10:33
Urad by mal reagovat na kazdy podnet takze Vasmu byvalemu zamestnavatelovy poslu kontrolu ktora ho riadne prevetra , a podla mojho nazoru mu toho najdu viac takze aj pokuta ho isto neminie.
Kazdy ma povinnost informovat Urad na ochranu osobnych udajov ak vie ze sa niekde porusuje tento zakon o ochrane osobnych udajov, vypliva to uz zo zakona.
Chobot
09.01.07,10:43
Ako občan slovenskej republiky mám nejaká práva, a keď bývalí zamestnávateľ
využíva napr. moje priezvisko na webovej stránke bez môjho súhlasu, čo sa stým dá urobiť aby moje meno zrušil. Má na to právo?

Záleží od toho, či ten zverejnený údaj spĺňa definíciu osobného údaju. Zákon nehovorí konkrétne, že meno a priezvisko je osobný údaj, ale nasledovne definuje osobné údaje:

"Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu."

Ak je tam len Tvoje priezvisko, z ktorého sa nedá určiť o koho ide, nejedná sa o osobný údaj a nemôžeš sa dožadovať ochrany na úrade. Teda dožadovať s môžeš, ale ak zistia, že to nie je os. údaj, tak si nepomôžeš.

Podnet však môžeš dať aj tak. Úrad to preverí a stanoví, či porušili zákon alebo nie.

Prípadne popíš bližšie, ako a v akej súvislosti použila firma Tvoje priezvisko na stránke (dala tam zoznam zamestnancov?).
wildo.cx
09.01.07,14:22
Záleží od toho, či ten zverejnený údaj spĺňa definíciu osobného údaju. Zákon nehovorí konkrétne, že meno a priezvisko je osobný údaj, ale nasledovne definuje osobné údaje:

"Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu."

Ak je tam len Tvoje priezvisko, z ktorého sa nedá určiť o koho ide, nejedná sa o osobný údaj a nemôžeš sa dožadovať ochrany na úrade. Teda dožadovať s môžeš, ale ak zistia, že to nie je os. údaj, tak si nepomôžeš.

Podnet však môžeš dať aj tak. Úrad to preverí a stanoví, či porušili zákon alebo nie.

Prípadne popíš bližšie, ako a v akej súvislosti použila firma Tvoje priezvisko na stránke (dala tam zoznam zamestnancov?).

U bývalého zamestnávateľa som pracoval ako veduci maloobchodnej predajne, a od 9. októbra 2006 už nie som jeho zamestnancom aj tak je tam vedené moje meno.
misomiso
09.01.07,19:34
No ja by som v tom videl iba problem pomalej aktualizacie webu. Upozornik si svojho byvaleho zamestnavatela na to, ze tento udaj je neaktualny a ze Ti to vadi?

Lebo ak nie, videl by som v tom z Tvojej strany (prepac) skor snahu o to, nejako mu za kazdu cenu "zavarit". Tiez si nie som celkom isty, ci tym, ze udaj po Tvojom odchode na webe este nejaku dobu ponechal vobec porusil zakon o ochrane osobnych udajov.
sklenkova
13.01.07,16:17
meno predsa nemá nič spoločné s ľudskými právami-nechápem zmysel-hanobí tvoju česť,ponižuje ťa? (s poukazom na §10,11, tuším aj 12OZ)Porušenie ústavy musí mať nadväznosť na zákon.Pri ochrane os. údajov tiež nikto nemôže tvrdiť na základe mena,že ide o zneužitie,keď tam nieje ani adresa.