jun2006
09.01.07,13:13
Ahoj poraďáci,
v ZP je uvedené, že v sk. dobe je možné skončiť pracovný pomer atď, pričom podľa §72, ods. 2 písomné oznámenie sa má doručiť SPRAVIDLA aspoň tri dni pred dňom skončenia.

Čo presne znamená to SPRAVIDLA???

Čo v prípade (môj aktuálny), ak napr. zamestnanec vykonáva prácu vo vzdialenej pobočke, je v skúšobnej dobe a jedného dňa jednoducho neprišiel do práce? Vzhľadom na to, že dochádzku robíme koncom mesiaca, keď prídu na poradu do centrály sa na to, že nechodí do práce prišlo až dva týždne po tom, ako prestal chodiť do práce...
Môžem mu poslať skončenie v sk. dobe, kde deň skončenia je jeho posledný deň v práci????
Pretože prečo by som mu mal platiť ďalšie dni, keď jednoducho do práce nechodil a nič neoznámil???
Prosím o odpoveď!
bv_alexandra
09.01.07,12:55
pokiaľ nebol v práci a je v skúšobnej dobe tak nevidím problém poslať mu rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Aj ku dnu kedy mal nástupiť do zamestnania a nenastupil.ale rozumnejšie by bolo dať mu absenciu a ukončiť PP k danému dnu ked ste to zistili. Už je to potom len o tom že zamestnávateľ nenahlásil zmenu/neodhlásil zamestnanca / do 8prac. dní
kukučka
09.01.07,13:09
Výpoveď nemôžeš dať so spätnou platnosťou, to je neplatný právny úkon.
Ibažeby sa na tom obidve strany dohodli?
Máš viac možností, platiť ho nemusíš, môžeš mu dať absencie. Len to, že nechodí niekto do práce bez toho, aby povedal aspoň bú, si mala vedieť od spolupracovníkov hneď, že?
ZDENIELA
09.01.07,13:14
Dnes 02:55 PM
bv_alexandrapokiaľ nebol v práci a je v skúšobnej dobe tak nevidím problém poslať mu rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Aj ku dnu kedy mal nástupiť do zamestnania a nenastupil. Už je to potom len o tom že zamestnávateľ nenahlásil /neodhlásil zamestnanca / do 8prac. dní od ukončnenia prac. pomeru.


Zamestnanec sa na soc. poisťovni odhlasuje najneskôr deň po ukončení pracovného pomeru, do 8 dní len na zdravotnej poisťovni.
A to že nechodil do práce by som tiež riešila skôr tými A-čkami.
Gabi03
09.01.07,13:16
Zamestnanec sa na soc. poisťovni odhlasuje najneskôr deň po ukončení pracovného pomeru, do 8 dní len na zdravotnej poisťovni.
A to že nechodil do práce by som tiež riešila skôr tými A-čkami.

A-čka sa nahlasujú do SP ako prerušenie poistenia do 8 dní.
Gabi03
09.01.07,13:18
Len to, že nechodí niekto do práce bez toho, aby povedal aspoň bú, si mala vedieť od spolupracovníkov hneď, že?

mimotemy Toto znelo dosť blbo s predsudkami.
Black
09.01.07,16:30
A nemôžeš ukončiť prac. pomer okamžitým skončením - pri závažnom porušení pracovnej disciplíny ? (ZP, §68, ods. 1, písm. b)
bv_alexandra
09.01.07,16:32
Podľa mne je zbytočná okamžitá výpoved ked je v skúšobnej dobe.
Myslím že dosť ťažko sa posudzuje čo je a čo nie závažné porušenie prac. disciplíny a mal by byť aspon raz písomne upozornený na porušovanie PD aby dostal okamžitú výpoveĎ
Black
09.01.07,16:38
Podľa mne je zbytočná okamžitá výpoved ked je v skúšobnej dobe.
Myslím že dosť ťažko sa posudzuje čo je a čo nie závažné porušenie prac. disciplíny a mal by byť aspon raz písomne upozornený na porušovanie PD aby dostal okamžitú výpoveĎ

Súhlasím. No z úvodného článku (resp. prvej časti otázky) som pochopil, že je problém s uplynutím skušobnej doby. Ono v skutočnosti musí ZĽ poslať oznámenie o skončení 21 dní pred jej skončením (v prípade posielania poštou - 18 dní na najneskoršie doručenie + 3 dni uvedené v ZP):)
tuta
09.01.07,16:42
Ja by som to zbytočne nekomplikovala a riešila by som rozviazanie pracovného pomeru v zmysle § 73 ZP, t.j. skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Akurát, že písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom skončenia pracovného pomeru.
jun2006
02.10.07,12:07
Výpoveď nemôžeš dať so spätnou platnosťou, to je neplatný právny úkon.
Ibažeby sa na tom obidve strany dohodli?
Máš viac možností, platiť ho nemusíš, môžeš mu dať absencie. Len to, že nechodí niekto do práce bez toho, aby povedal aspoň bú, si mala vedieť od spolupracovníkov hneď, že?

Keď niekto pracuje sám a vonku, asi ťažko sa niečo môžem dozvedieť od jeho kolegu... Najprv čítaj, potom komentujmimotemy
jun2006
02.10.07,12:10
Súhlasím. No z úvodného článku (resp. prvej časti otázky) som pochopil, že je problém s uplynutím skušobnej doby. Ono v skutočnosti musí ZĽ poslať oznámenie o skončení 21 dní pred jej skončením (v prípade posielania poštou - 18 dní na najneskoršie doručenie + 3 dni uvedené v ZP):)

správne, ďakujem za upresnenie. Už som si overil, že v takomto prípade je možné postupovať len skončením na A, pričom platí deň doručenia... Skončenie v sk. dobe by mohlo byť vzhľadom na dlhú dobu doručovania neplatné.

A ďakujem všetkým za komenty!
Gabi03
02.10.07,12:17
správne, ďakujem za upresnenie. Už som si overil, že v takomto prípade je možné postupovať len skončením na A, pričom platí deň doručenia... Skončenie v sk. dobe by mohlo byť vzhľadom na dlhú dobu doručovania neplatné.

A ďakujem všetkým za komenty!

Nechápem zvýraznenému. Skončenie PP v skúšobnej dobe končí daným dátumom. Je slušnosťou toto oznámiť ZCovi ASPOŇ 3 dni dopredu, ale nie povinnosťou ZĽa. Takže ak niekto istý čas nechodí do práce, dáte mu skončenie napr. v ten istý deň, ako pošlete, pošlete poštou a viete, že nasledujúce dni nenastúpi, tak PP končí dňom uvedeným v liste (ak je to ešte deň počas skúšobnej doby).
Magica41
04.01.08,12:13
Zamestnanec nastupil 10.8.2007, od 7.11.07 je PN.Moze dostat vypoved v skusobnej dobe k 10.1.08? alebo az po ukonceni pn