eskoes
09.01.07,13:21
Dobrý deň všetkým, poprosil by som vás o stanovisko k takémuto problému:
Stavebná spoločnosť s.r.o. získala na západnom slovensku veľkú zákazku. Túto zákazku nie je schopná spraviť so svojimi vlastnými zamestnancami, a preto si musí zabezpečiť vykonanie určitých prác aj živnostníkmi. To sa jej aj podarilo, ale niektorí živnostníci nie sú z kraja, kde sídli firma a kde sa vykonáva stavba. S.r.o. im preto hradí ubytovanie v ubytovni, pričom medzi s.r.o. a každým jedným živnostníkom, ktorý je z iného kraja, je uzatvorená zmluva, kde sa uvádza, že náklady na ubytovanie znáša s.r.o. Myslíte si, že takýto náklad na ubytovanie daňový úrad uzná? Čím by sme mohli argumentovať? A je pre živnostníka úhrada ubytovania nepeňažným príjmom, ktorý si je povinný zdaniť? Stretol som sa s názorom, že s.r.o. nemá čo inému podnikateľskému subjektu uhrádzať ubytovanie, že to môže len svojim vlastným zamestnancom. ďakujem za vaše názory
Tweety
09.01.07,12:25
Dobrý deň všetkým, poprosil by som vás o stanovisko k takémuto problému:
Stavebná spoločnosť s.r.o. získala na západnom slovensku veľkú zákazku. Túto zákazku nie je schopná spraviť so svojimi vlastnými zamestnancami, a preto si musí zabezpečiť vykonanie určitých prác aj živnostníkmi. To sa jej aj podarilo, ale niektorí živnostníci nie sú z kraja, kde sídli firma a kde sa vykonáva stavba. S.r.o. im preto hradí ubytovanie v ubytovni, pričom medzi s.r.o. a každým jedným živnostníkom, ktorý je z iného kraja, je uzatvorená zmluva, kde sa uvádza, že náklady na ubytovanie znáša s.r.o. Myslíte si, že takýto náklad na ubytovanie daňový úrad uzná? Čím by sme mohli argumentovať? A je pre živnostníka úhrada ubytovania nepeňažným príjmom, ktorý si je povinný zdaniť? Stretol som sa s názorom, že s.r.o. nemá čo inému podnikateľskému subjektu uhrádzať ubytovanie, že to môže len svojim vlastným zamestnancom. ďakujem za vaše názory
AK sro uhradí ubytovanie živnostníkom a náklady naň im prefakturuje, je to OK., ale ak nie, nemôže to byť jej daňovým nákladom. Správne by bolo, ak by si SZČO zaplatil ubytovanie sám, je to jeho náklad na dosiahnutie príjmov.
eskoes
09.01.07,12:37
ale keď si to postavíme do inej roviny (okrem toho, že to majú zmluvne ošetrené): živnostník mi nepôjde robiť z banskej bystrice do žiliny, ak mu nezabezpečím ubytovanie, ja (s.r.o.) sa teda zaviažem zmluvne mu to ubytovanie uhradiť, aby on išiel pre mňa vykonať prácu na mojej zákazke ako poddodávateľ. Bez jeho práce by som zákazku nemohol vykonať, prišiel by som teda o príjem. Tým, že mu zabezpečím ubytovanie on prácu vykonať príde. Nedal by sa teda tento výdavok na ubytovanie považovať za výdavok na zabezpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov, lebo aj vďaka tomuto výdavku predsa dosahujem príjem, ktorý by som bez neho nedosiahol.
Zita5
09.01.07,12:40
ale keď si to postavíme do inej roviny (okrem toho, že to majú zmluvne ošetrené): živnostník mi nepôjde robiť z banskej bystrice do žiliny, ak mu nezabezpečím ubytovanie, ja (s.r.o.) sa teda zaviažem zmluvne mu to ubytovanie uhradiť, aby on išiel pre mňa vykonať prácu na mojej zákazke ako poddodávateľ. Bez jeho práce by som zákazku nemohol vykonať, prišiel by som teda o príjem. Tým, že mu zabezpečím ubytovanie on prácu vykonať príde. Nedal by sa teda tento výdavok na ubytovanie považovať za výdavok na zabezpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov, lebo aj vďaka tomuto výdavku predsa dosahujem príjem, ktorý by som bez neho nedosiahol.


Je to pochopiteľné a napriek tomu čo píšeš , pokiaľ nie je zamestnancom s.r.o. je to nedaňový náklad .

Ak chce živnostník podnikať , tak mal spraviť cenovú ponuku navýšenú o ubytovanie , boli by ste mu to uhradili a ubytovanie by si uplatnil do výdavkov v rámci CP.
eskoes
09.01.07,12:43
Je to pochopiteľné a napriek tomu čo píšeš , pokiaľ nie je zamestnancom s.r.o. je to nedaňový náklad .

Ak chce živnostník podnikať , tak mal spraviť cenovú ponuku navýšenú o ubytovanie , boli by ste mu to uhradili a ubytovanie by si uplatnil do výdavkov v rámci CP.

podľa akého § je to nedaňový náklad? myslíte, že tá argumentácia by neobstála? spĺňa to definíciu daňového výdavku
Chobot
09.01.07,13:10
Dávam do pozornosti debatu na rovnakú tému, ktorá tu prebehla pred pár dňami.

http://www.porada.sk/t39258-uhrada-noclahu.html
Chobot
09.01.07,13:12
AK sro uhradí ubytovanie živnostníkom a náklady naň im prefakturuje, je to OK., ale ak nie, nemôže to byť jej daňovým nákladom. Správne by bolo, ak by si SZČO zaplatil ubytovanie sám, je to jeho náklad na dosiahnutie príjmov.

Presne tak. Najlepšie by bolo, keby si ubytovanie uhradili sami a následne by to vyfaktúrovali vám. Oni by dostali peniaze späť, vy by sta mali doklad od dodávateľa a všetci by si to mohli zahrnúť do daňových nákladov, lebo to bolo za účelom zabezpečenia príjmov.
eskoes
09.01.07,13:18
Presne tak. Najlepšie by bolo, keby si ubytovanie uhradili sami a následne by to vyfaktúrovali vám. Oni by dostali peniaze späť, vy by sta mali doklad od dodávateľa a všetci by si to mohli zahrnúť do daňových nákladov, lebo to bolo za účelom zabezpečenia príjmov.
na to už je teraz neskoro:( , ale v tom na ktorý ste ma odkázali je napísané
"Ak by sa Vaša firma zaviazala zmluvne ,a ustanovenia zmluvy by potvrdili , že ubytovanie mechanika bude pri uvedenej oprave hradiť objednávateľ , tak potom by ste to mohli účtovať do výdavkov ."

My sme sa zmluvne zaviazali, že mu budeme hradiť ubytovanie. Podľa toho keď namiesto "mechanika" dáme "živnostník", namiesto "opravy" dáme "dielo" a na miesto "objednávateľ" naša "s.r.o." tak dostaneme:
Ak by sa Vaša firma zaviazala zmluvne ,a ustanovenia zmluvy by potvrdili , že ubytovanie živnostníka bude pri uvedenom diele hradiť s.r.o., tak potom by ste to mohli účtovať do výdavkov .
potom by to mohol byť daňový výdavok?

a ešte by ma zaujímal aj ten § podľa ktorého to nie je daňový výdavok
eskoes
10.01.07,07:41
neviete mi povedať ten § podľa ktorého by to nebol daňový výdavok? prosím
Tweety
10.01.07,07:47
neviete mi povedať ten § podľa ktorého by to nebol daňový výdavok? prosím O daňových výdavkoch daňovníka hovorí §19 Zákona o dani z príjmu.
eskoes
10.01.07,08:08
O daňových výdavkoch daňovníka hovorí §19 Zákona o dani z príjmu.
Áno, to viem, ale tiež som v § 19 - daňové výdavky - nenašiel, že nákup tovaru, materiálu je daňový výdavok. Znamená to, že nie je, keď nie je uvedený v § 19? Podľa § 2 písm. i) ale nákup tovaru a materiálu spĺňa podmienky daňového výdavku. Kontrola mi nemôže neuznať nákup materiálu a tovaru len preto, že to nie je uvedené v § 19. A preto ma zaujíma či aj náklady na ubytovanie živnostníkov nespĺňajú definíciu daňového výdavku podľa § 2 písm i). A či by mohla kontrola uviesť porušenie § 2 písm. i) keď výdavok na ubytovanie živnostníkov túto definíciu spĺňa. ďakujem
Chobot
10.01.07,09:41
Áno, to viem, ale tiež som v § 19 - daňové výdavky - nenašiel, že nákup tovaru, materiálu je daňový výdavok. Znamená to, že nie je, keď nie je uvedený v § 19? Podľa § 2 písm. i) ale nákup tovaru a materiálu spĺňa podmienky daňového výdavku. Kontrola mi nemôže neuznať nákup materiálu a tovaru len preto, že to nie je uvedené v § 19. A preto ma zaujíma či aj náklady na ubytovanie živnostníkov nespĺňajú definíciu daňového výdavku podľa § 2 písm i). A či by mohla kontrola uviesť porušenie § 2 písm. i) keď výdavok na ubytovanie živnostníkov túto definíciu spĺňa. ďakujem

Ak si vieš obhájiť výdavok ako daňovo uznateľný pred daňovou kontrolou, môžeš si do nákaldov dať čokoľvek. :cool:

Zákon predsa nemôže uvádzať menovite všetko, čo je a čo nie je daňovo uznateľné.

Na Tvojom mieste, keďže to máte v zmluve ošetrené, tak by som to do nákladov dal. Ak by náhodou prišla kontrola a náhodou by to objavila, stále je šanca, že si to obhájiš, alebo že nebudú vôbec voči tomu namietať. V najhoršom prípade Ti to vyhodia. Nemá význam sa tu navzájom presvedčovať, či to je alebo nie je daňový výdavok. Každý môže mať na to iný názor.
eskoes
10.01.07,10:10
viem že zákon nemôže riešiť všetky daňové a nedaňové výdavky, ale keď som sa pýtal na §, ktorý poruším tak ma tweety odkázal na § 19, tak som reagoval na to, že je to nezmysel - ten § 19.
súhlasím s tým, že nemá význam sa presvedčovať, ale chcel som poznať názor ostatných (preto chodím na poradu) a keď mi niekto povie, že to nie je daňový výdavok, tak ma aj zaujíma prečo, aké sú jeho argumenty a hlavne paragraf, ktorý ho presvedčil o tom, že to je nedaňový výdavok, nestačí škontatovať "nie je" a koniec, dôležité je "prečo nie je".
Milan Benka
10.01.07,13:48
neviete mi povedať ten § podľa ktorého by to nebol daňový výdavok? prosím

Daňový výdavok je definovaný v §2/i ZDP ako výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. - už túto definíciu úplne nespĺňa spomenutý výdavok.

Hlavný rozpor ale vidím v porušení zákona o účtovníctve a to §7/6 (ľudovo zákaz kompenzácie)
Uľa
24.05.07,06:26
Chcem sa spýtať na živnostníka, ktorý chodí pracovať po celom Slovensku a sem-tam prespí v nejakej ubytovni. Do nákladov si dáva čisto len ubytovanie. Musí byť k tomu doložený aj CP, keď chodí vlastným autom, alebo je postačujúci doklad o ubytovaní. Ďakujem
Tweety
24.05.07,06:28
Pri PC má nárok na cestovné a príp. náklady s ňou spojene, napr. ubytovanie, ... na dokladovanie PC je potrebný cestovný príkaz.
JAJA11
24.05.07,06:59
Chcem sa spýtať na živnostníka, ktorý chodí pracovať po celom Slovensku a sem-tam prespí v nejakej ubytovni. Do nákladov si dáva čisto len ubytovanie. Musí byť k tomu doložený aj CP, keď chodí vlastným autom, alebo je postačujúci doklad o ubytovaní. Ďakujem

Podľa mňa si to môže dať aj takto do nákladov, ale keď cestuje, je dobré robiť aj PC, môže si zvýšiť náklady a ušetrí na dani. :)