mackova
09.01.07,14:36
Čaute, dá sa znížiť daňový základ životkou, ktorá bola uzavretá v decmbri 2006 polroka dopredu? J si myslím, že asi len alikvotná časť na 1 mesiac 2006?
Cecilia
09.01.07,13:47
Áno dá sa, v sume aká bola zaplatená v roku 2006, maximálne do výšky 12000 Sk. Poistenie alebo sporenie sa dá odrátať v roku 2006, aj keď bolo zaplatené koncom decembra pri splnení ostatných podmienok /dlžka trvania poistnej zmluvy do budúcnosti, nemôže sa hýbať so zmluvou/.V roku 2007 sa už nebude dať odrátať zo životky ani zo sporenia, iba z doplnkového dôchodkového sporenia.
katkaj
09.01.07,13:57
V roku 2007 sa už nebude dať odrátať zo životky ani zo sporenia, iba z doplnkového dôchodkového sporenia.

Podľa mňa zmena sa týka len toho že zamestnávateľ si nebude môcť dať do nákladov výdavky do 6% čo prispieval zamestnancom na životné poistenie.
Odpočítateľná položka 12000 za životné,účelové a dôchodkové sporenie bola za splnených podmienok zachovaná.
Cecilia
09.01.07,14:00
Neviem, asi ja som si to takto zovšeobecnila aj na živnostnívkov a zamestnancov.
katarina.j
09.01.07,14:01
Cecilia,tvoja odpoveď je mimoriadne zlá a nepresná-ty si mýliš poistné ktoré si platia ľudia sami a poistné ktore platia firmy svojim zamestancom.ZHRNUTIE-človek ktorý si platí životné poistenie a splňuje tie obligátnépodmienky t.j.platnosť pz min.10rokov a trvanie minim.do 55r.veku si možu dať ľudia do nakladov aj ďalšie roky!!!Ak máš iný názor napíš kto a kedy toto zrušil???Lebo ja sa o to denno denne zaujímam a nič také nieje.To čo ty píšeš to je pravda ale len V PRIPADE AK ZAMESTNAVATEL PLATI POISTENIE ZAMESTNANCOVI.Prepáč mi ten ton ale dosť ma to nahnevalo,lebo potom dosť ľudí možeš pomýliť.
katarina.j
09.01.07,14:03
katkaj má absolutnu pravdu.
katkaj
09.01.07,14:03
Neviem, asi ja som si to takto zovšeobecnila aj na živnostnívkov a zamestnancov.

Týka sa to len zamestnávateľov a tých 6% na účelové sporenie a životné poistenie. Odpočet 12000 pre zamestnancov je zachovaných. :rolleyes:
Cecilia
09.01.07,14:09
aj ja som len človek a nehanbím sa za to, že sa občas mýlim, preto som na Porade, aby som sa mýlila vždy menej
Chobot
09.01.07,14:16
aj ja som len človek a nehanbím sa za to, že sa občas mýlim, preto som na Porade, aby som sa mýlila vždy menej

Trochu si si to popliela, stáva sa.;)

Aby si to napravila, preškrtni v prvom príspevku poslednú vetu a bude to správne. Zvyšok je v poriadku.
marcelaStanakova
26.02.07,13:14
SZČO si platí mesačne 1051,- životnú poistku ide táto suma do nákladov alebo až tá konečná 12.000 do da§ového priznania ?
katkaj
26.02.07,13:15
SZČO si platí mesačne 1051,- životnú poistku ide táto suma do nákladov alebo až tá konečná 12.000 do da§ového priznania ?


Do nákladov nie. Životnú poistku si môže odrátať ako odpočítateľnú položku v sume maximálne 12.000 :rolleyes:
Johanka
26.02.07,13:16
Suma max 12.000 Sk je nezdaniteľná časť základu dane, Platenie poistného účtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
certik
14.09.07,07:49
Čo v prípade ak podnikateľ zrušil životnú poistku, ale v predchádzajúcom období si uplatnil v DP FO odpočítateľnú položku na túto poistku. Musí vrátiť túto daň alebo nie?
certik
14.09.07,08:00
Čo v prípade ak podnikateľ zrušil životnú poistku, ale v predchádzajúcom období si uplatnil v DP FO odpočítateľnú položku na túto poistku. Musí vrátiť túto daň alebo nie?
Už som to našla vďaka Porade :-)
Katy a R
22.01.08,20:50
Dnes som sa dozvedela, že u zamestnancov - v armáde - si môžu v daňovom priznaní uplatniť aj stavebné sporenie ako odpočítateľnú položku ... asi ako účelové sporenie. Viac neviem.
Stretli ste sa už s tým niekto:confused:
Chobot
22.01.08,22:04
Dnes som sa dozvedela, že u zamestnancov - v armáde - si môžu v daňovom priznaní uplatniť aj stavebné sporenie ako odpočítateľnú položku ... asi ako účelové sporenie. Viac neviem.
Stretli ste sa už s tým niekto:confused:

Pochybujem, že by pre vojakov platil iný daňový zákon, než pre ostatných civilných občanov. Myslím, že si to niekto zle vysvetlil...:rolleyes: