skuba
09.01.07,13:54
Ahojte ,mám takúto otázočku, s.r.o. mala služobné auto, ale kedže už ho doodpisovala, len tak ho darovala fyzickej osobe a tá fyzicka osoba jej ho teraz prenajíma na podnikatelske ucely (lebo v s.r.o. si chceli uplatňoať aj 6,2 za km). Má nejaku povinnost s.r.o. pri darovaní auto okrem prepisu technickeho prekauzu? Nemala o tom informovať daňový úrad?
dakujem
Zoltán Kovács
09.01.07,15:42
Ahojte ,mám takúto otázočku, s.r.o. mala služobné auto, ale kedže už ho doodpisovala, len tak ho darovala fyzickej osobe a tá fyzicka osoba jej ho teraz prenajíma na podnikatelske ucely (lebo v s.r.o. si chceli uplatňoať aj 6,2 za km). Má nejaku povinnost s.r.o. pri darovaní auto okrem prepisu technickeho prekauzu? Nemala o tom informovať daňový úrad?
dakujem

Keď ho darovali potom bolo treba oznámiť DÚ o ukončení používania na podnikateľské účely. A teraz keď ho prenajíma od tej fyzickej osoby, potom si nemôže uplatňovať paušálne výdavky na toto auto, nakoľko prenajaté auto sa z hladiska účtovníctva berie ako auto, ktoré je zaradené do majetku firmy. To znamená, že môže si uplatniť jedine skutočne tankované PHM, prípadne údržbu a drobné opravy, podľa toho ako majú nájomnú zmluvu formulovanú.
Paušál môžu jedine v tom prípade uplatniť, ak tá fyzická osoba je zamestnancom sro a podpíše sa dohoda o používaní súkromného auta zamestnanca na účely sro.
ekopo
09.01.07,16:37
Len malý postreh: ani s tým darovaním to nemusí byť vždy v poriadku. Zoberme si napr. auto za 600 tis., doodpisované za 4 roky, trhová hodnota auta je cca 250-350 tis. Mohlo by to byť kvalifikované ako nepriznanie prípadného príjmu. To je môj názor.
skuba
11.01.07,18:45
ďakujem za odpovede,
prisla som na to, ze ked moj konatel bol na polícii prepísat auto na fyzicku osobu v polovici mája, mala som do 15-dňoch poslať oznámenie DU. Avsak o tom som nevedela, neviem ci to mozem riesit tak, ze to oznamenie poslem teraz s tým ze s.r.o. ho uz nepouziva na podnikanie od 31.12.2006 avsak pracovne cesty rozdelim tak ze do konca mája si bude s.r.o. uplatnovat nahradu za PHM a tiez aj udrzbu a od juna urobím cestaky a uplatním im aj tych 6,20 za km?
A este jedno, dozvedela som sa ze ked konatel pouziva sukormne vozidlo na podnikanie tak nemusí platiť DzMV a ani dať DP? Čo ak manzelka, ktorá je tiež konateľkou tej firmy a to auto je napísané na jej manzela (mimochodom tiez konatela) si robí cestáky tiež sa nemusí zaplatiť DzMV?
Ďakujem velmi pekne
ekopo
11.01.07,20:11
ďakujem za odpovede,
prisla som na to, ze ked moj konatel bol na polícii prepísat auto na fyzicku osobu v polovici mája, mala som do 15-dňoch poslať oznámenie DU. Avsak o tom som nevedela, neviem ci to mozem riesit tak, ze to oznamenie poslem teraz s tým ze s.r.o. ho uz nepouziva na podnikanie od 31.12.2006 avsak pracovne cesty rozdelim tak ze do konca mája si bude s.r.o. uplatnovat nahradu za PHM a tiez aj udrzbu a od juna urobím cestaky a uplatním im aj tych 6,20 za km?
A este jedno, dozvedela som sa ze ked konatel pouziva sukormne vozidlo na podnikanie tak nemusí platiť DzMV a ani dať DP? Čo ak manzelka, ktorá je tiež konateľkou tej firmy a to auto je napísané na jej manzela (mimochodom tiez konatela) si robí cestáky tiež sa nemusí zaplatiť DzMV?
Ďakujem velmi pekne
Na prvú časť bolo odpovedané. Ak konateľ využíva na služobné cesty súkromné auto, nemusí platiť DzMV a ani manželka konateľka /predpokladám že auto je v bezpodielovom spoluvl./