petovsan
09.01.07,15:04
Viem, že je tu toho popísaného o nadobudnutí z EÚ veľa, ale čím viac to čítam, tým som z toho zblbnutejšia, prosím Vás o "čerstvý" pohľad na vec:
faktúra z Nemecka: dátum vystavenia 29.09.2006
faktúra doručená spolu s tovarom: 04.10.2006
Je správne, ak:
kurz pre DPH použijem zo dňa 29.09.2006,
dátum zaúčt. dokladu a kurz pre účto bude zo dňa 04.10.2006
a zaradím faktúru do účt. obdobia: 10/2006 a zároveň faktúru samozdaním až v IV.Q.2006 ???
Nemala som toto nadobudnutie náhodou zaradiť už do III.Q.2006 a nárok na odpočet by vznikol až v IV.Q.2006 ???
Gabi03
09.01.07,14:12
faktúra z Nemecka: dátum vystavenia 29.09.2006
faktúra doručená spolu s tovarom: 04.10.2006
Je správne, ak:
kurz pre DPH použijem zo dňa 29.09.2006,
dátum zaúčt. dokladu a kurz pre účto bude zo dňa 04.10.2006
a zaradím faktúru do účt. obdobia: 10/2006 a zároveň faktúru samozdaním až v IV.Q.2006 ???
Nemala som toto nadobudnutie náhodou zaradiť už do III.Q.2006 a nárok na odpočet by vznikol až v IV.Q.2006 ???

Ak ste nadobudli vlastníctvo k tovaru ako majitelia až prevzatím na vašom sklade, t. j. 4.10.06, samozdanenie nastáva až 15.11.2006. Kurz pre DPH tento dátum. Účt. obdobie ako píšeš 10/06.
rems
09.01.07,14:17
Viem, že je tu toho popísaného o nadobudnutí z EÚ veľa, ale čím viac to čítam, tým som z toho zblbnutejšia, prosím Vás o "čerstvý" pohľad na vec:
faktúra z Nemecka: dátum vystavenia 29.09.2006
faktúra doručená spolu s tovarom: 04.10.2006
Je správne, ak:
kurz pre DPH použijem zo dňa 29.09.2006,
dátum zaúčt. dokladu a kurz pre účto bude zo dňa 04.10.2006
a zaradím faktúru do účt. obdobia: 10/2006 a zároveň faktúru samozdaním až v IV.Q.2006 ???
Nemala som toto nadobudnutie náhodou zaradiť už do III.Q.2006 a nárok na odpočet by vznikol až v IV.Q.2006 ???

Protože jste zboží obdrželi později, než byla vystavená faktura, zdanitelné plnění nastává až 15.den následujícího měsíce po obdržení zboží:
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
Takže ve vašem případě to bude 15.11.2006. Z toho dne se pak použije přepočítací kurz. Účetní datum dáte správně 4.10.2006. Samozdanění i odpočet DPH proběhne tedy v 11.měsíci, čili IV.kvartál.
petovsan
09.01.07,15:27
Ak ste nadobudli vlastníctvo k tovaru ako majitelia až prevzatím na vašom sklade, t. j. 4.10.06, samozdanenie nastáva až 15.11.2006. Kurz pre DPH tento dátum. Účt. obdobie ako píšeš 10/06.

ale tento postup by mal platiť v prípade, že faktúra bola vystavená dodatočne po odoslaní tovaru, nie? lenže nemecká strana vystavovala faktúru súčasne s odoslaním tovaru ... potom už vôbec nerozumiem §20 ods.1, písm. b), keď vzniká daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a), čo v tomto prípade bola (29.09.2006)
...no už som z toho totálny pako !!!
Danila
09.01.07,16:04
ale tento postup by mal platiť v prípade, že faktúra bola vystavená dodatočne po odoslaní tovaru, nie? lenže nemecká strana vystavovala faktúru súčasne s odoslaním tovaru ... potom už vôbec nerozumiem §20 ods.1, písm. b), keď vzniká daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a), čo v tomto prípade bola (29.09.2006)
...no už som z toho totálny pako !!!Súhlasím s tebou. Podľa môjho názoru prepočet DPH treba realizovať ku dňu vzniku daňovej povinnosti, t.j. 29.09.2006. K tomuto dňu sa bude účtovať o DPH aj v účtovníctve v knihe záväzkov.
Jana Acsová
09.01.07,16:10
Nakoľko tento problém nie je jednoznačný, vždy by bolo potrebné uvádzať argumenty, prečo? A nie sa rozdeľovať tvrdeniami bez vysvetlenia.
Jana Acsová
09.01.07,16:10
ale tento postup by mal platiť v prípade, že faktúra bola vystavená dodatočne po odoslaní tovaru, nie? lenže nemecká strana vystavovala faktúru súčasne s odoslaním tovaru ... Áno tento argument zvykne používať daňová kontrola.
petovsan
09.01.07,16:16
Tak čo mám s tým vykonať, prosím, poraďte múdrejší. V III.Q.2006 som nad tým ani neuvažovala, doklady sa mi dostali do ruky až teraz 2 týždne dozadu.
Jana Acsová
09.01.07,16:19
Tak čo mám s tým vykonať, prosím, poraďte múdrejší. V III.Q.2006 som nad tým ani neuvažovala, doklady sa mi dostali do ruky až teraz 2 týždne dozadu.A prečo ste neuvažovali, ak chápate § 20 tak ako uvádzate, t.j. že daňová povinnosť vznikla dňom vystavenia faktúry? Ak už pri zatriedení faktúry tápeme s dôvodmi, čo a ako, tak v prípade daňovej kontroly bude naša obhajoba veľmi "priestrelná".

Prečo ste teda faktúru nezaradili do DPH 09/2006?
Jana Acsová
09.01.07,16:20
...doklady sa mi dostali do ruky až teraz 2 týždne dozadu.OK ... beriem späť už vidím.
Jana Acsová
09.01.07,16:22
Takže čo teraz?

Ak budete obhajovať svoje stanovisko, že daňová povinnosť vznikla 29.9.2006, tak musíte podať DDP na vznik daňovej povinnosti a právo na odpočítanie dane uplatniť až v 4. Q 2006, t.j. keď ste doklad obdržali.

A ak plníte iné podmienky, východisko by bolo aj iné.
petovsan
09.01.07,16:23
[/quote]Prečo ste teda faktúru nezaradili do DPH 09/2006?[/quote]

v 09/2006 som nemala nad tým ani môžnosť premýšľať, pretože som o tejto faktúre vôbec netušila, fyzicky sa mi dostala do ruky pred 10 dňami
Jana Acsová
09.01.07,16:23
ale tento postup by mal platiť v prípade, že faktúra bola vystavená dodatočne po odoslaní tovaru, nie? lenže nemecká strana vystavovala faktúru súčasne s odoslaním tovaru ... A potom prečo ste ju dostali do ruky 2 týždne dozadu?
petovsan
09.01.07,16:27
Takže čo teraz?

Ak budete obhajovať svoje stanovisko, že daňová povinnosť vznikla 29.9.2006, tak musíte podať DDP na vznik daňovej povinnosti a právo na odpočítanie dane uplatniť až v 4. Q 2006, t.j. keď ste doklad obdržali.

A ak plníte iné podmienky, východisko by bolo aj iné.
v §20 ods. 2, je spomínané, že nadobudnutie tovaru z iného ČS sa považuje za uskutočnené, ak by takýto toval bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
ak bolo dodanie až v 10/2006, tak vlastne nemohlo prísť k jeho nadobudnutiu už v 09/2006, nie??? či už som z toho domotaná na komplet???
petovsan
09.01.07,16:31
A potom prečo ste ju dostali do ruky 2 týždne dozadu?
klient mi nosí doklady "zásadne" neskoro, i napriek môjmu neustálemu apelovaniu, že by som si želala priebežne, takže ja som až teraz zistila, že takú faktúru vôbec obdržal (je na nej uvedené, kedy)
Jana Acsová
09.01.07,16:31
v §20 ods. 2, je spomínané, že nadobudnutie tovaru z iného ČS sa považuje za uskutočnené, ak by takýto toval bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
ak bolo dodanie až v 10/2006, tak vlastne nemohlo prísť k jeho nadobudnutiu už v 09/2006, nie??? či už som z toho domotaná na komplet???Pokoj zbraniam .-)

Prečo sa Vám faktúra do ruky dostala až tak neskoro? Skutočne faktúra priamo nadväzovala na odoslanie tovaru? Aké boli dodacie podmienky dohodnuté medzi dodávateľom a odberateľom?

Potom sa skúsime pohnúť ďalej.
Jana Acsová
09.01.07,16:32
Sa trošku predbiehame, ale pre ujasnenie problematiky hádam nevadí.
petovsan
09.01.07,16:37
Pokoj zbraniam .-)

Prečo sa Vám faktúra do ruky dostala až tak neskoro? Skutočne faktúra priamo nadväzovala na odoslanie tovaru? Aké boli dodacie podmienky dohodnuté medzi dodávateľom a odberateľom?

Potom sa skúsime pohnúť ďalej. skutočne srdečná vďaka za Vašu snahu, lebo už som z toho zúfalá, tak skúsme: môj klient si objednáva materiál z EÚ pre svoje služby, ktoré poskytuje v SR. Materiál príde, on ho spotrebuje, vystaví fa a kvartálne mi odovzdá doklady pre spracovanie účto. Tá faktúra čo sa vystavuje v Nemecku je skutočne vystavená v deň, kedy ten tovar z Nemecka odchádza, ide to špeditérskou firmou, ktorá tovar privezie priamo až do firmy v SR
Jana Acsová
09.01.07,16:41
Ok. Tak zatiaľ vieme, že doklady obdržíte neskoro Vy ako účtovník a nie daňový subjekt. Skúste odpovedať na to, ako boli dodacie podmienky (DDU, EXW ...). Skúsim Vám pridať link. Dodacie podmienky sú dôležité aj z toho pohľadu, kedy sa tovar považuje dodávateľom za dodaný. Predmetné je dôležité, aby sme sa vysporiadali s prípadným vznikom daňovej povinnosti, ktorý vo Vašom prípade nie je zatiaľ jednoznačne potvrdený z pohľadu výkladov § 20 ZDPH.

P.S.: zajtra by som sa k problematike vrátila.
Jana Acsová
09.01.07,16:43
petovsan
09.01.07,16:55
Skúste odpovedať na to, ako boli dodacie podmienky (DDU, EXW ...).
na dodávateľskej fa je uvedená doložka CIP Frachtfrei versichert Trnava, ďalej je tam Versandart/Spedition: LKW/Schenker-BTL Deutschland.
ešte ma napadlo k tomu nadobudnutiu: ... keď sa tovar považuje za nadobudnutý na Slovensku ... prečo by som mala uvažovať nad samozdanením už v III.Q.2006, keď som tovar fyzicky obdržala a tým pádom aj vlastnila až 04.10.2006??? Nemôžem predsa zdaňovať niečo, čo som ešte skutočne neobdržala, či áno?
Danila
09.01.07,19:57
Nakoľko tento problém nie je jednoznačný, vždy by bolo potrebné uvádzať argumenty, prečo? A nie sa rozdeľovať tvrdeniami bez vysvetlenia.Mojimi argumentami pre vyslovenie názoru boli informácie zadávateľky. Následne aj citovaný § 20 zákona o DPH. A prikladám:http://www.statistics.sk/webdata/slov/intras/otazky/doplnok.doc
Gabi03
10.01.07,07:00
CIP znamená dodanie tovaru prepravcovi (http://www.cargo.sk/05_8.html). Takže ak faktúra bola vystavená v deň dodania špedičnej spoločnosti, dátum pre samozdanenie vzniká dňom vystavenia faktúruy.
Jana Acsová
10.01.07,08:07
na dodávateľskej fa je uvedená doložka CIP Frachtfrei versichert Trnava, ďalej je tam Versandart/Spedition: LKW/Schenker-BTL Deutschland.Skúsime teda vyjsť aj z dodacej podmienky a ešte potrebujeme údaj z CMR, kedy tovar prevzal prepravca.
petovsan
10.01.07,09:46
Skúsime teda vyjsť aj z dodacej podmienky a ešte potrebujeme údaj z CMR, kedy tovar prevzal prepravca. práve som tlf. so špedič. firmou: takže z Nemecka tovar ide zbernou službou, CMR dodávateľ nevystavuje vraj vôbec, existuje iba jedna zberná CMR od nemeckej zbernej služby, ale to nič neporieši, pretože tam nie je uvedená konkrétne zásielka pre môjho klienta, iba celkový počet colli a váha za všetok tovar, čo vezú do SR; tovar príde do BA špeditérovi, a ten vystaví každému svojmu zákazníkovi dodací list, na ktorom mám uvedený dátum, že tovar prišiel do Bratislavy 03.10.2006 a môj klient si ho prevzal dňa 04.10.2006. Informáciu, že v Nemecku sa nakladal 29.09.2006 nemeckej zbernej službe mám iba telefonickú.
Jana Acsová
11.01.07,14:19
Zhrnutie:
Aké máme podmienky?
Faktúra vystavená 29.9.2006, v rovnaký deň tovar odovzdaný dodávateľom prepravcovi s dodacou podmienkou CIP t.j. nebezpečenstvá straty a poškodenia tovaru, ako aj všetky dodatočné náklady vzniknuté po odovzdaní tovaru do starostlivosti dopravcu prechádzajú z predávajúceho na kupujúceho a teda môžeme týmto dňom považovať tovar zo strany dodávateľa za dodaný.

Riešenie:
Vznik daňovej povinnosti 29.9.2006, rovnako aj uplatnenie práva na odpočítanie dane v prípade, že faktúru daňový subjekt obdržal do termínu na podanie daňového priznania za 3. Q 2006.
petovsan
11.01.07,15:05
...Riešenie:
Vznik daňovej povinnosti 29.9.2006, rovnako aj uplatnenie práva na odpočítanie dane v prípade, že faktúru daňový subjekt obdržal do termínu na podanie daňového priznania za 3. Q 2006.

Veľmi pekne ďakujem za Vašu nesmiernu pomoc, tak podám za III.Q.2006 dodatočné DP, s nulovým dopadom na daň. povinnosť, nakoľko faktúra bola obdržaná do termínu na podanie DP za III.Q.2006. Takéto dodat. DP k DPH by nemalo byť nijako sankcionované, či áno?

Ešte pre zaujímavosť uvádzam, že túto problematiku som sa snažila doriešiť aj cez "známosti na DÚ" priamo u kontrolórov DPH, kde mi zas jednoznačne bolo povedané, že takéto nadobudnutie má byť predmetom zdanenia až 15.11.2006, nakoľko sa posudzuje podľa §20 ods. 1.
Skutočne k takýmto perličkám neexistuje žiadne "lopatistické" metodické usmernenie?
Jana Acsová
11.01.07,15:28
Veľmi pekne ďakujem za Vašu nesmiernu pomoc, tak podám za III.Q.2006 dodatočné DP, s nulovým dopadom na daň. povinnosť, nakoľko faktúra bola obdržaná do termínu na podanie DP za III.Q.2006. Takéto dodat. DP k DPH by nemalo byť nijako sankcionované, či áno?Podajte a želám Vám, aby to bolo bez sankcií. Jednoznačne si musíte obhájiť, že ste faktúru mali do termínu na podanie DP za 3. Q - inak by Vám posunuli obdobie na uplatnenie práva na odpočítanie dane.


Ešte pre zaujímavosť uvádzam, že túto problematiku som sa snažila doriešiť aj cez "známosti na DÚ" priamo u kontrolórov DPH, kde mi zas jednoznačne bolo povedané, že takéto nadobudnutie má byť predmetom zdanenia až 15.11.2006, nakoľko sa posudzuje podľa §20 ods. 1. Skutočne k takýmto perličkám neexistuje žiadne "lopatistické" metodické usmernenie?Nie, aspoň ja som sa s tým zatiaľ nestretla. Existuje len snaha premietať dodávky tovarov do rovnakého zdaňovacieho odbobia dodávateľov a odberateľov v rámci EÚ, preto sa to snaží čo najviac približovať dátumu vyhotovenia faktúry. V každom prípade ja však zastávam názor, že v mnohých prípadoch sú faktúry vystavené vopred, kým tovar ešte nie je možné považovať za dodaný. Nie je to však Váš prípad vzhľadom k dodacej podmienke CIP.
Jana Acsová
11.01.07,15:30
...kde mi zas jednoznačne bolo povedané, že takéto nadobudnutie má byť predmetom zdanenia až 15.11.2006, nakoľko sa posudzuje podľa §20 ods. 1.Keby sa prípad posúdil tak, že faktúra bola vystavená pred dodaním tovaru, tak by platil pre vznik daňovej povinnosti dátum 15.11.2006.
Z praxe viem, že každú jednú faktúru, či prípad je potrebné posudzovať individuálne.
Gabi03
12.01.07,06:51
Metodický pokyn, hoci ako písala Jana Acsová, všetko treba posudzovať individuálne.
Jana Acsová
12.01.07,07:46
Ten pokyn je staršieho dáta ... už bol pripínaný na Porade v čase, keď ešte prebiehala veľká diskusia pri vzniku dańovej povinnosti ak bola faktúra vystavená vopred.

A že diskusie pokračujú, svedčí aj:
http://www.porada.sk/t29505-nadobudnutie-tovaru--dp-stanovisko-dr.html
Gabi03
12.01.07,07:51
Ten pokyn je staršieho dáta ... už bol pripínaný na Porade v čase, keď ešte prebiehala veľká diskusia pri vzniku dańovej povinnosti ak bola faktúra vystavená vopred.

A že diskusie pokračujú, svedčí aj:
http://www.porada.sk/t29505-nadobudnutie-tovaru--dp-stanovisko-dr.html

Zdá sa, že vyjadrenie DR z prvého príspevku prilepeného linku potvrdzuje metodický pokyn, ktorý som ja prilepila.
JanaSys
12.01.07,17:06
práve som tlf. so špedič. firmou: takže z Nemecka tovar ide zbernou službou, CMR dodávateľ nevystavuje vraj vôbec, existuje iba jedna zberná CMR od nemeckej zbernej služby, ale to nič neporieši, pretože tam nie je uvedená konkrétne zásielka pre môjho klienta, iba celkový počet colli a váha za všetok tovar, čo vezú do SR; tovar príde do BA špeditérovi, a ten vystaví každému svojmu zákazníkovi dodací list, na ktorom mám uvedený dátum, že tovar prišiel do Bratislavy 03.10.2006 a môj klient si ho prevzal dňa 04.10.2006. Informáciu, že v Nemecku sa nakladal 29.09.2006 nemeckej zbernej službe mám iba telefonickú.
V tomto prípade jednoznačne súhlasím s Jankou Acsovou. A daňový úrad má v tom chaos, pretože jeho ľudia nemajú prehľad v dodacích podmienkach. Na tvojom mieste by som poprosila špedičnú firmu o zaslanie potvrdenia (aj mailom), že tvojej firme (tvojmu zákaznikovi) potvrdzujú že predmetný tovar bol odovzdaný prepravcovi 29.9. Niekto musel ten tovar aj nakladať. Ak to robil dodávateľ sám, tiež by ti niečo také mohli poslať. Za pokus nič nedáš a budeš krytá - urobila si maximum pre zistenie správneho dňa vzniku daňovej povinnosti. Nech ti potom DU dokazuje, že ten dátum je zlý. Oni totiž ignorujú to, že v zákone je napísané - práva ako vlastník, nie že musí prejsť vlastníctvo. A práve dodacie podmienky určujú kedy prechádza vlastnícke právo.
petovsan
16.01.07,14:28
Ďakujem všetkým za Vaše neoceniteľné rady, skúsim teda vyžiadať zo špedičky nejaké to potvrdenie o odovzdaní tovaru prepravcovi, snáď nebude problém. Pre zaujímavosť som ešte napísala dotaz aj na DR SR, som veľmi zvedavá na ich názor, dám vedieť, ako to posúdili.

No a ešte tretia alternatíva: odborný názor ďalšieho pracovníka nemenovaného DÚ, povereného pre styk s verejnosťou je, že toto konkrétne nadobudnutie treba jednoznačne zdaniť v 10/2006, pretože vlastnícke právo k tovaru nastáva podľa neho až 04.10.2006, kedy firma mohla s tovarom už aj manipulovať, nakoľko ho fyzicky obdržala.
No ako sa má chudák daňovník vedieť orientovať v našich zákonoch, keď aj pracovníci DÚ si ich vysvetľujú a aplikujú každý po svojom, a to i napriek množstvu kadejakých školení, ktoré absolvujú za nemalé peniaze nás, daňových poplatníkov ... tak k čomu je to všetko dobré ???
petovsan
23.01.07,22:44
... ešte som napísala dotaz aj na DR SR, som veľmi zvedavá na ich názor, dám vedieť, ako to posúdili...

tak odpoveď z DR SR BB mi prišla takmer obratom a vyjadrenie je nasledovné: "... z uvedeného vyplýva, že ak sa s vystavením faktúry realizuje dodávka tovaru, daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru vzniká dňom vyhotovenia faktúry."
Takže konečne koniec mojim nekonečným úvahám, mám to na papieri - stručne, jasne a výstižne. Keby to tak napísali aj do zákona, ušetrili by nám veľa drahocenného času a nervov na tému "čo tým chcel básnik povedať".
Ešte raz všetkým ďakujem.
Mikolajova
07.05.07,07:46
Prosím Vás ak sa tovar vyskladní t.j. urobí sa dodací list, pripraví sa zásielka, balík sa zabalí 30.04.2007, ale odovzdaný prepravcovi, čiže aj prepravný lístok je z 01.05.2007 s akým zdaniteľním plnením vystaviť faktúru s 30.04. alebo 01.05.?
Olgica
07.05.07,07:48
Ja si myslím,že zdanit.plnenie je 1.5.07
jenny7
07.05.07,11:24
Tiež by som sa skôr priklonila k názoru, že DP je 1.5., dátum kedy nastala dodávka tovaru.
evina
07.05.07,15:46
Prosím Vás ak sa tovar vyskladní t.j. urobí sa dodací list, pripraví sa zásielka, balík sa zabalí 30.04.2007, ale odovzdaný prepravcovi, čiže aj prepravný lístok je z 01.05.2007 s akým zdaniteľním plnením vystaviť faktúru s 30.04. alebo 01.05.?

Podľa paragrafu 19 zákona o DPH :

1/ Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.


Vy musíte vedieť podľa Zmluvy.... a dohodnutých dodacích podmienok v nej, kedy sa kupujúci stáva vlastníkom tovaru, a ten deň bude dňom daňovej povinnosti...
Gabi03
10.05.07,07:48
Len pre istotu...

nadobudnutie tovaru (z EÚ)
odoslanie zo skladu 3.5.07,
dodacia podmienka EXW - zo závodu
naskladnenie na náš sklad 7.5.07
vyhotovenie faktúry 3.5.07
zaslaná e-mailom, takže aj došlo 3.5.07

faktúra účto aj DPH je 3.5.07
a príjemka 7.5.07?
Vopred ďakujem za odpovede.
jenny7
10.05.07,07:49
Ahojte, viem, že táto otázka tu už bola viackrát prebratá, ale chcela by som, aby ste mi to pre istotu odsúhlasili,ak sa nemýlim. Jedná sa mi to, že až teraz som si všimla, že som jednu faktúru nedala do DPH 1Q. Dátum dodania je 28.3. jedná sa o dodávku materialu, ktorá nám prišla spolu s faktúrou dňa 3.4., čiže to malo ísť do 1Q, kedže mi to prišlo ešte do 25.4., ale nejak som si to vôbec nevšimla, že tam je 3mesiac DPH. Môžem tú faktúru s kludním svedomím zaevidovať do 2Q? alebo musím robiť dodatočné DPH?? dúfam, že nebudem musieť nič opravovať, prosím, môže mi na to niekto odpovedať??Ďakujem.
Orsz
10.05.07,07:52
Ahojte, viem, že táto otázka tu už bola viackrát prebratá, ale chcela by som, aby ste mi to pre istotu odsúhlasili,ak sa nemýlim. Jedná sa mi to, že až teraz som si všimla, že som jednu faktúru nedala do DPH 1Q. Dátum dodania je 28.3. jedná sa o dodávku materialu, ktorá nám prišla spolu s faktúrou dňa 3.4., čiže to malo ísť do 1Q, kedže mi to prišlo ešte do 25.4., ale nejak som si to vôbec nevšimla, že tam je 3mesiac DPH. Môžem tú faktúru s kludním svedomím zaevidovať do 2Q? alebo musím robiť dodatočné DPH?? dúfam, že nebudem musieť nič opravovať, prosím, môže mi na to niekto odpovedať??Ďakujem.

S kludným svedomím to daj do 2Q/07. Je to umožnené zákonom o DPH.
Gabi03
10.05.07,08:46
Len pre istotu...

nadobudnutie tovaru (z EÚ)
odoslanie zo skladu 3.5.07,
dodacia podmienka EXW - zo závodu
naskladnenie na náš sklad 7.5.07
vyhotovenie faktúry 3.5.07
zaslaná e-mailom, takže aj došlo 3.5.07

faktúra účto aj DPH je 3.5.07
a príjemka 7.5.07?
Vopred ďakujem za odpovede.

... posúvam
Gabi03
10.05.07,11:28
... posúvam

Je to také zložité alebo až tak primitívne, že nikto nechce odpovedať? :o
jenny7
10.05.07,11:34
Ja si myslím, že to máš dobre - takže pre DPH kurzom dňa 3.5.
Príjemka do skladu - prepočet kurzom ku dňu skutočného prijatia 7.5.
Ale pre istotu nech to ešte viacerí odsúhlasia. Ale ja by som postupovala tak, ako som to napísala.
Ešte rozmýšlam, že keď by si nemala faktúru poslanu mailom, ale by došla spolu s tovarom toho 7.5., tak vtedy by som faktúru zaevidovala do účtov.7.5., kurzom k tomuto dňu. DPH ostáva toho 3.5.
Gabi03
10.05.07,11:44
Ďakujem za odpoveď.
Orsz
10.05.07,12:07
Ja si myslím, že to máš dobre - takže pre DPH kurzom dňa 3.5.
Príjemka do skladu - prepočet kurzom ku dňu skutočného prijatia 7.5.
Ale pre istotu nech to ešte viacerí odsúhlasia. Ale ja by som postupovala tak, ako som to napísala.
Ešte rozmýšlam, že keď by si nemala faktúru poslanu mailom, ale by došla spolu s tovarom toho 7.5., tak vtedy by som faktúru zaevidovala do účtov.7.5., kurzom k tomuto dňu. DPH ostáva toho 3.5.

Áno, to je jedna z možností. Pretože ide o účtovaní dvoch kurzov - jeden pre účtovníctvo, jeden pre DPH. Pre zjednodušenie odporúčam napísať internú smernicu, že na účtovanie záväzku sa bude používať kurz platný v deň dodania podľa zákona pre DPH - tým ten kurz bude jednotný. V tomto prípade to bude 3.5.2007.
Gabi03
27.08.07,11:47
Som si myslela, že túto problematiku ovládam, ale už nie som si celkom istá... :o

Tovar z EÚ sme nadobudli dňa 11.7.2007, faktúra bola vystavená 23.8.2007. (Časť fakútry z príjemky bola vystavená 17.7., časť 23.8., lebo nám zabudli niečo vyfakturovať.)

Faktúra vystavená 23.8. má podľa § 20 z. o DPH daňovú povinnosť 15.8.2007?

Môžete mi to niekto potvrdiť? Ďakujem.
emgeton
27.08.07,12:05
Som si myslela, že túto problematiku ovládam, ale už nie som si celkom istá... :o

Tovar z EÚ sme nadobudli dňa 11.7.2007, faktúra bola vystavená 23.8.2007. (Časť fakútry z príjemky bola vystavená 17.7., časť 23.8., lebo nám zabudli niečo vyfakturovať.)

Faktúra vystavená 23.8. má podľa § 20 z. o DPH daňovú povinnosť 15.8.2007?

Môžete mi to niekto potvrdiť? Ďakujem.

Áno, uvažujete správne.