MIRKA
09.01.07,16:12
Poraďáci, prosím poraďte!

Osobné auto, bez nároku na odpočet DPH, bolo zaradené vo firme a už aj dávno odpísané. 20.12.2006 sme ho predali a teraz si nie som istá, či mi tento príjem bude ovplyvňovať koeficient. Ak áno, ako???? Nemám žiadne skúsenosti s koeficientom, doteraz sme mali len výstupy s DPH.

Ďakujem pekne
Marína
09.01.07,15:29
ZDPH_§50_ods.2_pism.b
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služžieb za kalendárny rok. Pri výpočte koefcientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
Z toho vyplýva, že príjem resp. výnos z príležitostného predaja OA neovplyvní nárok na odpočítanie dane.
Ninna
11.01.07,08:18
Prosím poraďte mi ako je to v prípade fa služieb s miestom dodania v ČR, fakturujem bez dph. Vstupuje táto suma do výpočtu koeficienta?
Milan Benka
11.01.07,08:29
Prosím poraďte mi ako je to v prípade fa služieb s miestom dodania v ČR, fakturujem bez dph. Vstupuje táto suma do výpočtu koeficienta?

Podľa mňa vstupuje do čitateľa aj menovateľa.
Ninna
11.01.07,15:51
Matematicky z toho vyplýva že koeficient tento príjem neovplyvní?!
A ďakujem za riešenie!
Milan Benka
11.01.07,16:13
Matematicky z toho vyplýva že koeficient tento príjem neovplyvní?!
A ďakujem za riešenie!

Nie je to úplne pravda, ak ku čitateľovi aj ku menovateľovi pripočítam rovnakú sumu, výsledok ( podiel) bude vyššie číslo, ako pred tým.

Napr.
čitateľ -100000,-
menovateľ - 200000,-
koef.=0,5
pripočítaj 50000,- k čitateľovi aj ku menovateľovi
čitateľ 100000+50000=150000
menovateľ 200000+50000=250000
koef. = 0,6

Takže matematicky určite ovplyvní. ( Aj keď som určite prehnal sumy uvedené v príklade).
Ninna
11.01.07,16:20
Prepočítam a pripočítam. "Trochu" som si to chcela zjednodušiť
kunecka
23.04.07,06:01
Prosím poraďte mi ako je to v prípade fa služieb s miestom dodania v ČR, fakturujem bez dph. Vstupuje táto suma do výpočtu koeficienta?

Ahojte, PLS mozete sa este niekto k tomuto vyjadrit? Podla mna fa sluzieb do CR nie je oslobodena od DPH, ale vobec to nie je predmetom dane podla par. 15, musi sa pocitat koeficient?
Johanka
23.04.07,06:33
Neviem, či som pochopila Tvoju otázku , ale koeficient sa nepočíta pri každom oslobodenom plnení....hlavne sa nepočíta , ak ide o prenos daňovej povinnosti ...
§ 49 Zákona o DPH
(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
Milan Benka
23.04.07,06:54
Ahojte, PLS mozete sa este niekto k tomuto vyjadrit? Podla mna fa sluzieb do CR nie je oslobodena od DPH, ale vobec to nie je predmetom dane podla par. 15, musi sa pocitat koeficient?

K výpočtu koeficientu:
§50
2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
e) predaja vratných fliaš s výnimkou tých, ktoré sa predajú z tuzemska do iného členského štátu alebo sa vyvezú na územie tretieho štátu.


§49
(6) Platiteľ môže odpočítať daň aj v prípade, ak tovary a služby použije na podnikanie v zahraničí, ak by táto daň bola odpočítateľná, keby táto činnosť bola vykonávaná v tuzemsku.

§15 hovorí o mieste dodania služby, o predmete dane hovorí §2.


Ahojte, PLS mozete sa este niekto k tomuto vyjadrit? Podla mna fa sluzieb do CR nie je oslobodena od DPH, ale vobec to nie je predmetom dane podla par. 15, musi sa pocitat koeficient?

Čiste z tohoto dôvodu sa koef. počítať nemusí, ale ak koeficient počítame z iného dôvodu, ovplyvní nám spomínané plnenie jeho výšku.
kunecka
23.04.07,11:09
§15 hovorí o mieste dodania služby, o predmete dane hovorí §2.



Čiste z tohoto dôvodu sa koef. počítať nemusí, ale ak koeficient počítame z iného dôvodu, ovplyvní nám spomínané plnenie jeho výšku.


Dakujem, ja som sa zlakla, ze koeficient budem musiet pocitat, ked mam sluzby s miestom plnenie v CR, neprecitala som poriadne znenie otazky.