Zach
09.01.07,15:41
Dobrý deň,

Poprosil by som Vás o nasledovné informácie:

1) či spätný prevod vlastníckeho práva na základe potvrdenia veriteľa o splnení záväzku - kvitancie ( zo zmluvy o zabezpečovacom prevode práva ) sa vykoná záznamu podľa § 34 a nasl. Katastrálneho zákona? (teda nie v konaní o povolení vkladu vlastníckeho práva.)

2) či jedným podaním súčasne možno podať návrh na spätný prevod vlastníckeho práva na pôvodného vlastníka na základe kvitancie a súčasne s ním aj návrh na prevod jeho vlastníckeho práva k tej istej nehnuteľnosti (bytu) na tretiu osobu na základe kúpnej zmluvy?

Záväzok splním a hneď aj chcem predať byt. Kupca už mám a nechceme aby bola medzera medzi spätným prevodom práva na mňa a podaním návrhu na prevod bytu na neho. Či teda môžem podpísať kúpnopredajnú zmluvu ako predávajúci ešte pred spätným prevedením bytu na mňa v katastri na LV, teda iba na základe kvitancie, ktorá by podľa mňa mala automaticky spôsobiť účinky prevodu a záznam katastra by mal byť iba deklaratórny. Nejaké praktické skúsenosti v tomto ohľade? Občiansky zákonník upravuje veľmi stručne zabezpečovací prevod práva a vôbec už nehovorí nič o spôsobe jeho zániku. Vychádzam analogicky zo záložného práva.

Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu ochotu a čas!
josh
09.01.07,17:36
Je to tak ako vravis, kvitancia je zaznamova listina, tzn. byt ziskas spat zaplatenim dlhu, kvitancia je iba potvrdenie tejto skutocnosti a kataster zapise spat vlastnicke pravo iba deklaratorne (tzn. vlastnikom bytu sa stavas v okamihu splatenia dlhu a vydania kvitancie, nie zapisom na LV).
Z tohto vyplyva, ze je mozne podat na kataster kvitanciu a o sekundu po nej zmluvy. Neviem ako to funguje inde, ale napriklad v Novych Zamkoch to zapisuju naraz (pri zaznamovej listine je 60 dnova lehota, pri vklade 30 dnova, u nas to za 30 dni zapisu).
Odporucam podat zvlast kvitanciu a k navrhu na vklad vlastnickeho prava z kupnej zmluvy prilozit taktiez este jednu kvitanciu.
Zach
10.01.07,08:54
Dakujem za reakciu! potreboval som vediet ako je to v praxi..

Kludne privitam aj dalsie prakticke skusenosti..
elli
10.01.07,16:23
Zvyknem to robit tak, ze do kupnej zmluvy uvediem, ze "v C-LV je zapisana tarcha, ktorej zanik preukazuje predavajuci kvitanciou, originál kvitancie je prílohou návrhu na vklad" - samozrejme, je potom aj uvedena v prilohach navrhu na vklad.
Takto mam zabezpecene, ze sa nebude viest jedno vkladove a jedno zaznamove konanie.
Stalo sa mi, ze ak boli podavane do dvoch samostatnych podaniach, kvitancia sa nepochopitelne na katastri stratila a bolo treba vybavovat novu.
Voglein
10.01.07,17:56
Kvitancia a kúpna zmluva sú 2 rozne konania preto by mali byt aj podane samostatne. Najlepsie by bolo podat najprv kvitanciu a nato podat návrh na vklad kúpnej zmluvy pricom k návrhu na vklad dolozime koopiu potvrdenej prijatej kvitancie. Takto sa nemoze stat aby sa kvitancia stratila. A kedze k povoleniu vkladu je potrebne najprv zapisat kvitanciu obe konania sa zapisu naraz len v tom slede ako boli podane: najprv kvitancia a vzapäti na to prevod na nového vlastníka.
elli
11.01.07,07:32
Kvitancia a kúpna zmluva sú 2 rozne konania preto by mali byt aj podane samostatne. Najlepsie by bolo podat najprv kvitanciu a nato podat návrh na vklad kúpnej zmluvy pricom k návrhu na vklad dolozime koopiu potvrdenej prijatej kvitancie. Takto sa nemoze stat aby sa kvitancia stratila. A kedze k povoleniu vkladu je potrebne najprv zapisat kvitanciu obe konania sa zapisu naraz len v tom slede ako boli podane: najprv kvitancia a vzapäti na to prevod na nového vlastníka.

Ak by si mal mat uplnu pravdu, tak rozhodovanie o vklade by malo lege artis trvat 60+1 den, pretoze lehota na zapis v zaznamovom konani je 60 dni, a pred zapisanim Zka by nebolo mozne vkladovat.

Kopia potvrdenej kvitancie ti nepomoze, ak sa original strati. Na zaklade kopie ti predsa nikto tarchu nevymaze.

Opisany postup je moja opakovana skusenost, a je mi uuplne jedno, ci "vkladarka" kvitancii prideli osobitny Zkovy obal (aby si zvysovali pocet vykonov) alebo to urobi vsetko pod V-ckom.
Voglein
13.01.07,13:55
Kvitancia sa predsa zapise skor pretoze jej podlieha vklad. A ak podame kvitanciu spolu z navrhom na vklad aj tak ked dostane spis vkladar do ruky da ho zapisat ako zaznamovu listinku a zbytocne sa to pretiahne pretoze kvitancia nieje vklad a nie je ani sucastou vkladu. Takze tak ci tak aj tak bude podana samostatne.
amilo1.3
11.05.07,07:21
ahojte...nemá niekto z vás vzor, ako má vyzerať kvitancia - potvrdenie veriteľao splatení dlhu???dik
josh
11.05.07,09:38
Mame, ma vyzerat nejako takto, alebo podobne: Veritel s.r.o. tymto potvrdzujem, ze Dlznik sro mi splatil cely dlh zo zmluvy o pozicke zo dna XXX riadne a vcas.
A este tam mozes dat, ze nema dalsie pohladavky veritel voci dlznikovi.
Datum podpis dovidenia.
amilo1.3
11.05.07,11:17
veľmi pekne ďakujem...