martina100
09.01.07,16:07
Ahojte, prosim, mam dve otazocky:
1. Mozeme zamestnat zenu, ktora pobera rodicovsky prispevok (dcera este nema 3 roky). Ako to funguje s odvodmi?
2. Zamestnancovi chceme upravit prac. zmluvu, znizi sa mu prac. uvazok zo 40 napr. na 30 hod. tyzdenne. Aky typ mzdy treba uviest, aby sa umerne poctu odpracovanych hodin znizila min. mzda? (Teda ak napr. odpracuje 120 hodin v mesiaci, aby som mu mohla vyplatit napr. 6000,- Sk). Treba zmenu pracovnej zmluvy na kratsi p. cas niekde speciane uvadzat. Budem rada, ak mi niekto odpovie.
Marianna01
09.01.07,15:12
Ženu na MD zamestnať môžete, ale aby neprišla o rodičovský príspevok, musí sa o dieťa starať niekto v rodine, alebo vyť v súkromnej škôlke. Nesmie byť v štátnej.
Na druhú časť otázky odpoviem iba teoreticky - radšej počkaj na odborníka - ale podľa mňa neuvádzaš nikde (okrem zmluvy) dohodu na kratší prac. čas. Prac. čas určuješ zamestnancovi Ty, rovnako aj platové podmienky. Samozrejme, nesmieš porušiť príslušné zákony
martina100
09.01.07,15:16
Chcela som len vediet, ci pri KPC to funguje tak, ze pocet odpracovanych hodin napr. 120 staci vynasobit prislusnou sadzbou min. mzdy 43,70.
Anja111
09.01.07,15:30
Chcela som len vediet, ci pri KPC to funguje tak, ze pocet odpracovanych hodin napr. 120 staci vynasobit prislusnou sadzbou min. mzdy 43,70.

V podstate áno. Záleží však na tom, do ktorého stupňa náročnosti práce je zamestnanec zaradený. Podľa toho sa určí aj príslušná minimálna hodinová mzda..
večernica
09.01.07,15:32
V prvom bode súhlasím s Marína.
V druhom bode. Zmeniť pracovnú zmluvu je potrebné na základe dohody § 54 ZP, kde sa uvedú zmeny oproti prac.zmluvy, to znamená aj v tej časti čo sa týka mzdy, napr. 30 hod. t.j. 75 %, takže pôvodná mzda x 75 %.
martina100
09.01.07,15:42
a za zamestnankynu na rodicovskom prispevku platim odvody?
Anja111
09.01.07,15:54
a za zamestnankynu na rodicovskom prispevku platim odvody?

Nie, neplatíš.
Marína
09.01.07,16:05
V prvom bode súhlasím s Marína.
V druhom bode. Zmeniť pracovnú zmluvu je potrebné na základe dohody § 54 ZP, kde sa uvedú zmeny oproti prac.zmluvy, to znamená aj v tej časti čo sa týka mzdy, napr. 30 hod. t.j. 75 %, takže pôvodná mzda x 75 %.
mimotemy Ja som nič nepovedala, to Marianna01;).
večernica
09.01.07,20:20
už asi dobre nevidím, asi som si Ťa zafixovala,ale neviem kde mám vybrať to mimo témy
liba2
09.01.07,20:34
už asi dobre nevidím, asi som si Ťa zafixovala,ale neviem kde mám vybrať to mimo témy Predsa keď odpovedáš máš otvorené okno a po pravej ruke všetkých smajlíkov; na ktorého klikneš, ten ti do textu poskočí ;) .
monika.s
09.01.07,21:16
Pôvodca textu príspevku: martina100
a za zamestnankynu na rodicovskom prispevku platim odvody?

Nie, neplatíš.
---------------------------------------------------------------------

Za zamestnankyňu, ktorá poberá rodičovský príspevok, sa platia odvody do SP aj ZP ako za kazdého iného zamestnanca. Alebo sa mýlim?
Lydka R
09.01.07,22:01
Pôvodca textu príspevku: martina100
a za zamestnankynu na rodicovskom prispevku platim odvody?

Nie, neplatíš.
---------------------------------------------------------------------

Za zamestnankyňu, ktorá poberá rodičovský príspevok, sa platia odvody do SP aj ZP ako za kazdého iného zamestnanca. Alebo sa mýlim?


Áno platia sa, ak je pracovná zmluva. Ak je len dohoda, potom iba do SP (UP a GP).:rolleyes: