denisamka
09.01.07,17:47
Caute baby. Pod dlhej dobe som opat tu. Teraz ma dotaz moja znama: Ma 11000 v hrubom, dovolenkovy priemer 63,22Sk a v decembri mala 6 dni dovolenky a zvysok pn, kvoli rizikovej gravidite. Aky plat mala dostat?:confused:
endrju
09.01.07,16:56
Caute baby. Pod dlhej dobe som opat tu. Teraz ma dotaz moja znama: Ma 11000 v hrubom, dovolenkovy priemer 63,22Sk a v decembri mala 6 dni dovolenky a zvysok pn, kvoli rizikovej gravidite. Aky plat mala dostat?:confused:

Aj chlopi sa tu vyskytujú. Niektorí občas, niektorí častejšie a niektorí skoro nonstop ;)
Informácie sú nedostatočné.
Ak chceš vedieť, koľko korún mala dostať do výplatného vrecka, chýba informácia o dennom vymeriavacom základe na nemocenské. Bolo tam (ak dobre počítam) aj 10 dní náhrady zamestnávateľa za nemoc.
Je to však iba dohad.
Prehľadnejšie by to bolo, keby si uviedla "dochádzku" nejakým takýmto spôsobom:
Pracovala (dátumy, v ktorých pracovala). Ak som správne pochopil - nepracovala v decembri vôbec.
Dovolenka (dátum od - do)
Nemoc (dátum od - do)
Nebola tá nemoc náhodou "pokračovačka" z predchádzajúcich období?
:cool:
denisamka
09.01.07,18:12
OSPRAVEDLNUJEM SA VSETKYM SIKOVNYM FESAKOM!;) vz na nemocenske je 3100,- dovolenku mala od 16.11 do 8.12. a na pn nastupila 11.12. do 31.12. A este by chcela vediet z coho sa jej bude pocitat materska, ak do 15.11. jej trvala rodicovska a na dalsi den nastupila na dovolenku, potom pn a od 25.1. je na materskej dovolenke.
endrju
09.01.07,18:34
OSPRAVEDLNUJEM SA VSETKYM SIKOVNYM FESAKOM!;) vz na nemocenske je 3100,- dovolenku mala od 16.11 do 8.12. a na pn nastupila 11.12. do 31.12. A este by chcela vediet z coho sa jej bude pocitat materska, ak do 15.11. jej trvala rodicovska a na dalsi den nastupila na dovolenku, potom pn a od 25.1. je na materskej dovolenke.

No, veď my sa až tak veľmi nehneváme (aj keď nie vždy sme šikovní). :cool:

3100 ako denný VZ na nemocenské sa mi zdá trochu "divný" údaj. Podľa ostatných údajov sa domnievam, že asi ide o VZ, z ktorého sa platilo nemocenské poistenie v období 11/06.

3100 je pri mesačnej mzde 11 000 a hodinovom priemere pre náhrady 63,22 akosi málo ako VZ na nemocenské za 11/06. Priemer pre náhrady 63,22 zodpovedá hrubej mesačnej mzde pri úväzku 8 hodín denne.

V novembri:
- čerpala dovolenku 10 dní (zaplatených priemerom) a
- 1 deň bol sviatok (pri mesačnom odmeňovaní asi zaplatený tarifom).

Je to presne polovica fondu pracovného času (vrátane sviatkov) za november.
Jej VZ na nemocenské poistenie za november 2006 by sa mal preto pohybovať niekde na úrovni 5500,-.
Nech počítam ako počítam, k číslu 3100 sa nedokážem dopočítať. :(

Takže ešte raz otázka:
Aký je denný VZ pre nemocenské?

Na základe súhrnu informácií z dvoch príspevkov pribudlo ešte niekoľko otázok:
- uplatňovala si nezdaniteľnú čiastku na seba?
- uplatňovala si bonus na deti? Ak áno, koľko detí si uplatňovala?

P.S.
Pre odpoveď na otázku "este by chcela vediet z coho sa jej bude pocitat materska" chýbajú údaje o rozhodujúcom období a o úhrnnom vymeriavacom základe za toto obdobie. Predpokladám však podľa uvedených údajov, že rozhodujúce obdobie bude 16.11. - 31.12.2006. Vylúčených bude asi 21 dní keď nemala povinnosť platiť poistné z dôvodu práceneschopnosti (11.12 - 31.12.). Úhrný vymeriavací základ bude nevedno koľko. Závisí to od odpovede na predchádzujúce otázky.

"A ešte by som chcel vedieť", prečo potrebné údaje "Tvojej známej" nevie povedať mzdárka. Podstatne jednoduchšie by sa tu diskutovalo o tom, či mzdárka správne spočítala výplatu, ako tu "ťahať" sprostredkovane od "Tvojej známej" po jednotlivých "chlpoch" informácie o východzích údajoch potrebných pre správny výpočet mzdy. :rolleyes:
denisamka
10.01.07,08:16
Ide o to, ze jej "mzdarka" jej opakovane robi zle mzdy. Za november jej vobec nepreplatila dovolenku. Tak isto jej musela vyvolavat, aby sa niecoho domohla. Udaj 3100,- citala zo svojej vyplatnej pasky.
Pod cim by mala najst denny vymeriavaci zaklad na vyplatnej paske?
Dakujem za vasu trpezlivot.;)
endrju
10.01.07,08:38
Ide o to, ze jej "mzdarka" jej opakovane robi zle mzdy. Za november jej vobec nepreplatila dovolenku. Tak isto jej musela vyvolavat, aby sa niecoho domohla. Udaj 3100,- citala zo svojej vyplatnej pasky.
Pod cim by mala najst denny vymeriavaci zaklad na vyplatnej paske?
Dakujem za vasu trpezlivot.;)

Denný vymeriavací základ sa vypočítava z úhrnu vymeriavacích základov za rozhodujúce obdobie.
Na výplatnej páske môže, ale nemusí byť uvedený. Závisí to od programu, v ktorom sa spracúvajú mzdy a tlačí sa výplatná páska. Problém s jednoznačným uvedením denného vymeriavacieho základu môže vzniknúť najmä v období bezprostredne nasledujúcom po návrate z rodičovskej dovolenky. V tomto čase môže byť každá práceneschopnosť platená z iného denného vymeriavacieho základu.

Obávam sa , že Porada nie je to fórum, na ktorom sa podarí spôsobom "otázka - odpoveď" vyriešiť problém Tvojej známej.
Pokiaľ Tvoja známa nemá k dispozícii bezchybné podklady pre výpočet, na diaľku sa nedá poradiť tak, aby téma nemala desiatky príspevkov a neoberala zúčastnených o čas v neprijateľnom rozsahu.

Odporúčam, nech Tvoja známa požiada zamestnávateľa o nahliadnutie do dokladov, na základe ktorých bola vypočítaná mzda. Má na to nárok podľa poslednej vety §130 ods. 5 Zákonníka práce.
Z dokladov nech si urobí výpis (odpis) a potom aj s výplatnou páskou nech zájde osobne za niektorou dôveryhodnou osobou, ktorá rozumie výpočtu miezd.
S touto osobou nech sa spoločne pokúsia o výpočet mzdy, resp. o nájdenie chýb v dokladoch.

Ak pri overovacom výpočte zistí rozdiely oproti výplatnej páske, nech predloží reklamáciu (sťažnosť) svojmu zamestnávateľovi. Na základe uvedeného sa domnievam, že najlepšie bude, ak bude reklamovať nezrovnalosti u príslušného vedúceho pracovníka.

ZP_§130_ods.5
viktora
11.01.07,09:01
môžem sa poradiť aj ja? celý mesiac od 1.12. do 31.12.2006 som bola pn.Moja mesačná mzda je 8280 sk, uvazok na 40hod., t.plat-hod-51sk.
Viem, že prvých 10 dní platí zl-prvé 3dni 25% a zvyšných 7 55%.
Včera som si bola po výpl.pásku-a výsledná suma bola 1199sk-to sa mi zdá byť málo....neviem či mám pravdu, potrebujem poradiť-môj zamestnávateľ má účtovníčku..ale tá robí papiere horšie ako ja...vo výpl.páske som mala akurat vypísané-
v jednom riadku-nah.mzdy dni-10, koef. 260,5151 -1199sk
v druhom riadku-nemoc.dav.dni 21, 120 hod.
nezdan.pol.7568
mzda čistá 1199

Teraz ked tak na tu pásku pozerám-nesedia mi ani tie hodiny-ved ak mám 40hod.uvazok na týžden-denne odpracujem 8hodín a ked to vynásobím 21 dnami, vychádza mi 168 hodín-nie je to zle vypočítané vo výpl.páske-tých 120 hod.
Akú čistú mzdu som mala naozaj dostať?-po odrátaní odvodov..apod.
katkaj
11.01.07,09:05
môžem sa poradiť aj ja? celý mesiac od 1.12. do 31.12.2006 som bola pn.Moja mesačná mzda je 8280 sk, uvazok na 40hod., t.plat-hod-51sk.
Viem, že prvých 10 dní platí zl-prvé 3dni 25% a zvyšných 7 55%.
Včera som si bola po výpl.pásku-a výsledná suma bola 1199sk-to sa mi zdá byť málo....neviem či mám pravdu, potrebujem poradiť-môj zamestnávateľ má účtovníčku..ale tá robí papiere horšie ako ja...vo výpl.páske som mala akurat vypísané-
v jednom riadku-nah.mzdy dni-10, koef. 260,5151 -1199sk
v druhom riadku-nemoc.dav.dni 21, 120 hod.
nezdan.pol.7568
mzda čistá 1199

Teraz ked tak na tu pásku pozerám-nesedia mi ani tie hodiny-ved ak mám 40hod.uvazok na týžden-denne odpracujem 8hodín a ked to vynásobím 21 dnami, vychádza mi 168 hodín-nie je to zle vypočítané vo výpl.páske-tých 120 hod.
Akú čistú mzdu som mala naozaj dostať?-po odrátaní odvodov..apod.

Pokiaľ bola celý mesiac PN tak mzda je 0. Zamestnávateľ ti vyplatí prvých 10 dní náhradu pri dočasnej práceneschopnosti a ostatné dni máš nárok na nemocenskú ktorú ale platí sociálna poisťovňa.
Martinella
11.01.07,09:16
môžem sa poradiť aj ja? celý mesiac od 1.12. do 31.12.2006 som bola pn.Moja mesačná mzda je 8280 sk, uvazok na 40hod., t.plat-hod-51sk.
Viem, že prvých 10 dní platí zl-prvé 3dni 25% a zvyšných 7 55%.
Včera som si bola po výpl.pásku-a výsledná suma bola 1199sk-to sa mi zdá byť málo....neviem či mám pravdu, potrebujem poradiť-môj zamestnávateľ má účtovníčku..ale tá robí papiere horšie ako ja...vo výpl.páske som mala akurat vypísané-
v jednom riadku-nah.mzdy dni-10, koef. 260,5151 -1199sk
v druhom riadku-nemoc.dav.dni 21, 120 hod.
nezdan.pol.7568
mzda čistá 1199

Teraz ked tak na tu pásku pozerám-nesedia mi ani tie hodiny-ved ak mám 40hod.uvazok na týžden-denne odpracujem 8hodín a ked to vynásobím 21 dnami, vychádza mi 168 hodín-nie je to zle vypočítané vo výpl.páske-tých 120 hod.
Akú čistú mzdu som mala naozaj dostať?-po odrátaní odvodov..apod.

Tých 120 hod. je správne.Nemocenské dávky sa počítajú na kalendárne dni čo je tých 21 dní ale v hodinách sa uvádza prepočet na pracovné dni, ktorými máte vlastne ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu PN.
Fond prac.času pre 40 hod. prac.týždeň za 12 mesiac bol 168 hod aj so sviatkami. Vo Vašom prípade za prvých 10 dní kalendárnych z toho bolo 6 dní pracovných *8 hod = 48 hod. ospravedlnených z dôvodu PN
Od 11.12.-31.12.2006 pokračuje PN s nárokom na nemocenské dávky so Sociálnej poisťovne = 21 kalendárnych dní z toho 15 pracovných je ospravedlnených a to je v hod. 120 hodín.
viktora
11.01.07,12:05
takže aj tá suma-náhrada pri dočasnej pn-od zamestnávateľa-tých 1199 je správne?
katkaj
11.01.07,12:13
takže aj tá suma-náhrada pri dočasnej pn-od zamestnávateľa-tých 1199 je správne?

Keď zoberieme do úvahy že si mala vo výplatnej páske denný VZ 260,5151 tak je to správne.
Martinella
12.01.07,07:54
takže aj tá suma-náhrada pri dočasnej pn-od zamestnávateľa-tých 1199 je správne?

Ak je uvedený VZ pre výpočet náhrady príjmu správny, tak aj suma náhrady príjmu za 10 dní je správna.
Za 3 dni PN 25% z VZ 260,5151 = 196,-Sk
za 7 dní 55% z VZ 260,5151 =1003,-Sk
Spolu: =1199,-Sk