Jozef Mihál
09.01.07,19:28
Kto sa považuje za rodinného príslušníka v prípade uvedenom v § 141 ods.2 písm. c) bod 1. Zákonníka práce - pri sprevádzaní rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia pri vyšetrení alebo ošetrení atď.

Mám spor s mojim zamestnávateľom, ktorý mi nechce uznať ako prekážku v práci sprevádzanie mojej ťažko chorej matky na vyšetrenie, a dôvodí tým, že moja matka so mnou nežije v spoločnej domácnosti.
Jozef Mihál
09.01.07,18:37
Podľa § 141 ods.2 písm. c) bod 1. Zákonníka práce zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy v prípade sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie,
ošetrenie alebo liečenie.

Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných
príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy (po vyčerpaní 7 dní) sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Vráťme sa však k jadru otázky - kto sa považuje za rodinného príslušníka.

Pojem "rodinný príslušník" je na účely Zákonníka práce definovaný v § 40 ods.5.

Rodinný príslušník na účely Zákonníka práce je:



manžel,

vlastné dieťa,

dieťa zverené zamestnancovi právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo do výchovy,


rodič zamestnanca,

súrodenec zamestnanca,

manžel súrodenca zamestnanca,

rodič manžela,

súrodenec manžela,

prarodič zamestnanca,

prarodič jeho manžela,

vnuk zamestnanca a

iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti, napríklad druh, dieťa manžela alebo druha z predošlého manželstva, ale i ľubovoľná osoba bez príbuzenského vzťahu žijúca so zamestnancom v spoločnej domácnosti.


Podmienka spoločnej domácnosti sa teda nevyžaduje pre manžela, vlastné dieťa, rodiča, súrodenca atď., vyžaduje sa len pre "inú osobu".


Pojem "(spoločná) domácnosť" je definovaná v § 115 Občianskeho zákonníka: "Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby".


ZP_§40_ods.5
ZP_§141
hontapex
26.02.08,05:22
Dobré rano, chcem sa spýtať.
1. Keď je žena na MD a náš zamestnanec chodí sňou a dieťaťom k lekárovi a berie si priepustku. Má na to nárok, keď je žena doma s dieťaťom?
2. Vnuk so starým rodičom, keď nebývajú v spol. domácnosti, má nárok na priepustku?
Ďakujem
hontapex
23.09.08,09:20
Dobrý deň, prosím Vás o skorú odpoveď na moju otázku. Nôj nadriadený ma už viackrát upozoťňuje, že náš zamestnanec ktorý má manželku na materskej dovolenke nemá nárok na doprovod, keď idú s dieťťom k lekárovi. podotýkam, že býva mimo mesta kde sa nachádza lekár, čiže musí s dieťaťom cestovať autobusom alebo autom. Ja sa odvolávam na § 141 ods. 2 písm. c.
Z tohto dôvodu Vás prosím o konktrétnu odpoveľ na tento dotaz. Má tento zamestnanec nárok na náhradu mzdy doprovod alebo nie? Ďakujem
Tweety
23.09.08,09:22
Áno, má. V ZP nie je nikde zmienka o tom, že by v takomto prípade nemohol. Takže, ak bolo nutné sprevádzanie, lekár o tom dal potvrdenie, zamestnáv. ho musí rešpektovať.
Jozef Mihál
23.09.08,10:00
Áno, má. V ZP nie je nikde zmienka o tom, že by v takomto prípade nemohol. Takže, ak bolo nutné sprevádzanie, lekár o tom dal potvrdenie, zamestnáv. ho musí rešpektovať.
Súhlasím. To, že manželka zamestnanca je na materskej dovolenke, nie je dôvod, prečo by nemal zamestnanec dostať pracovné voľno s náhradou mzdy.
hontapex
24.09.08,06:48
Ďakujem za odpoveď, ja viem že na to má nárok ale môj zamestnávateľ o tom pochybuje.
pandorasbox
10.11.08,14:18
[quote=Jozef Mihál;357990]

Vráťme sa však k jadru otázky - kto sa považuje za rodinného príslušníka.

Pojem "rodinný príslušník" je na účely Zákonníka práce definovaný v § 40 ods.5.

Rodinný príslušník na účely Zákonníka práce je:



manžel,

vlastné dieťa,

dieťa zverené zamestnancovi právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo do výchovy,


rodič zamestnanca,

súrodenec zamestnanca,

manžel súrodenca zamestnanca,

rodič manžela,

súrodenec manžela,

prarodič zamestnanca,

prarodič jeho manžela,

vnuk zamestnanca a

iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti, napríklad druh, dieťa manžela alebo druha z predošlého manželstva, ale i ľubovoľná osoba bez príbuzenského vzťahu žijúca so zamestnancom v spoločnej domácnosti.


Podmienka spoločnej domácnosti sa teda nevyžaduje pre manžela, vlastné dieťa, rodiča, súrodenca atď., vyžaduje sa len pre "inú osobu".


chcem sa spýtať prosím, musí sa dokázať, že žijú spolu v spoločnej domácnosti, alebo stačí iba ústne tvrdenie?.. pri pohrebe ako, dva dni voľna môže dostať ak vybavuje pohreb a stačí ústne tvrdenie?
ďakuje pekne. prajem veľa úspechov
Jozef Mihál
12.11.08,17:17
Stačí ústne tvrdenie. Dokazovanie iným spôsobom by bolo vecou prípadného konania na súde.
pandorasbox
16.11.08,22:46
vďaka...veľa úspechov
Dana7
05.12.08,08:20
Podľa § 141 ods.2 písm. c) bod 1. Zákonníka práce zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy v prípade sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie,
ošetrenie alebo liečenie.

Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných
príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy (po vyčerpaní 7 dní) sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Vráťme sa však k jadru otázky - kto sa považuje za rodinného príslušníka.

Pojem "rodinný príslušník" je na účely Zákonníka práce definovaný v § 40 ods.5.

Rodinný príslušník na účely Zákonníka práce je:



manžel,

vlastné dieťa,

dieťa zverené zamestnancovi právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo do výchovy,


rodič zamestnanca,

súrodenec zamestnanca,

manžel súrodenca zamestnanca,

rodič manžela,

súrodenec manžela,

prarodič zamestnanca,

prarodič jeho manžela,

vnuk zamestnanca a

iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti, napríklad druh, dieťa manžela alebo druha z predošlého manželstva, ale i ľubovoľná osoba bez príbuzenského vzťahu žijúca so zamestnancom v spoločnej domácnosti.


Podmienka spoločnej domácnosti sa teda nevyžaduje pre manžela, vlastné dieťa, rodiča, súrodenca atď., vyžaduje sa len pre "inú osobu".


Pojem "(spoločná) domácnosť" je definovaná v § 115 Občianskeho zákonníka: "Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby".


ZP_§40_ods.5
ZP_§141


Dobry den, prosim vas chcem sa spytat, ci moze zamestnavatel napadnut, ak ma zamestnanec prekazky v praci, ci uz ako osetrenie u lekara, alebo sprevadzanie mamy na osetrenie napr. 5 dni v kuse za sebou? Aj ked si ich teda minie napr. v jednom mesiaci? Porusuje tym zamestnanec niektore ustanovenia pracovneho prava ?

Dakujem
Jozef Mihál
05.12.08,10:56
Nie, napadnuteľné to len kvôli tomu, že ide o 5 dní v kuse za sebou, nie je.
raya1
27.04.09,07:27
Možno uznať P( vyšetrenie dieťaťa) v deň, keď má zamestnankyňa voľno ?
jedná sa o nepretržitú prevádzku, rozpis prac. smien je rôzny, napr :
1 - C ( celý deň)
2 - O ( od 14,00 do 21,00)
3 - N ( nočná)
4 - voľno
5 - voľno
k lekárovi s dieťaťom by išla buď 4-ho alebo 5 - ho ?
Ďakujem !
Tweety
27.04.09,07:28
Akv tento deň nepracuje, tak nemôžeme hovoriť o prekážke v práci.
raya1
27.04.09,07:31
ani keď je po nočnej ?
A ako im to vysvetliť, zrejme si chcú nadhnať chýbajúce odpracované hodiny a je veľký problém s nimi o tom hovoriť ?
Jozef Mihál
02.05.09,07:21
Okomentujte im príslušné ustanovenia Zákonníka práce, viď vyššie. Zamestnanec má široké práva, nie však neohraničené.
tttt
30.10.09,09:06
Ma narok na platenu prekazku v praci stary rodic dietata aj v pripade, ak rodic neochorel, ani nema nariadene karantenne opatrenie?
Dakujem.
Jozef Mihál
31.10.09,21:06
Áno, má nárok aj starý rodič, aj v uvedenom prípade.
maska4
10.05.10,04:34
Dobré ráno.Má nárok na náhradu mzdy zamestnanec - na P ??, ktorý má sestru a jej malé dieťa si popálilo nohy a potrebuje odvoz do nemocnice do iného krajského mesta?Ďakujem
maska4
10.05.10,04:48
A ešte poprosím.Všetci sa ma snažia presvedčiť , že zamestnanec némá nárok na náhradu mzdy , keď doprevádza babkum dedka...na ošetrenie.Lebo nebývajú v spoločnej domácnosti.Ja tvrdím, že áno...lebo tu tá podmienka spoločnej domácnosti nemusí byť splnená .Veď ide o rodinného príslušníka.Kto má teda pravdu? Ale v každom ohľade toto je nárok , ktorý chce málokto preplácať.Ďakujem.
Iveta Matlovičová
10.05.10,05:06
A ešte poprosím.Všetci sa ma snažia presvedčiť , že zamestnanec némá nárok na náhradu mzdy , keď doprevádza babkum dedka...na ošetrenie.Lebo nebývajú v spoločnej domácnosti.Ja tvrdím, že áno...lebo tu tá podmienka spoločnej domácnosti nemusí byť splnená .Veď ide o rodinného príslušníka.Kto má teda pravdu? Ale v každom ohľade toto je nárok , ktorý chce málokto preplácať.Ďakujem.

Už to hore uvádzal p. Mihál, podľa § 40 ods. 2 Zákonníka práce: (5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca (babka, dedko), prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."
.. takže zamestnanec má nárok na náhradu mzdy za túto osobnú prekážku v práci
maska4
10.05.10,05:21
Dobré ráno.Má nárok na náhradu mzdy zamestnanec - na P ??, ktorý má sestru a jej malé dieťa si popálilo nohy a potrebuje odvoz do nemocnice do iného krajského mesta?Ďakujem


Takže nie?
Jozef Mihál
10.05.10,05:52
Dobré ráno.Má nárok na náhradu mzdy zamestnanec - na P ??, ktorý má sestru a jej malé dieťa si popálilo nohy a potrebuje odvoz do nemocnice do iného krajského mesta?Ďakujem
Má nárok len v prípade, že zamestnanec žije v spoločnej domácnosti s dieťaťom svoje sestry.
Jozef Mihál
10.05.10,05:52
A ešte poprosím.Všetci sa ma snažia presvedčiť , že zamestnanec némá nárok na náhradu mzdy , keď doprevádza babkum dedka...na ošetrenie.Lebo nebývajú v spoločnej domácnosti.Ja tvrdím, že áno...lebo tu tá podmienka spoločnej domácnosti nemusí byť splnená .Veď ide o rodinného príslušníka.Kto má teda pravdu? Ale v každom ohľade toto je nárok , ktorý chce málokto preplácať.Ďakujem.
Má nárok.
maska4
10.05.10,06:40
Ďakujem za usmernenia a odobrenia.Príjemný deň
gabina
13.12.10,11:14
Náš zamestnanec má vymeškaných už 7x ošetrenie u lekára a 6x doprovod s rodičom k lekárovi. Teraz rodič zomrel a mal by nárok na "P" 2x, ale keďže už si ich vyčerpal 6 tak 1 deň preplatím náhradu mzdy a jeden deň bude voľno bez náhrady mzdy.... pretože dovolenku už vyčerpal.
Tak ?

Ďakujem
Iveta Matlovičová
14.12.10,18:17
Náš zamestnanec má vymeškaných už 7x ošetrenie u lekára a 6x doprovod s rodičom k lekárovi. Teraz rodič zomrel a mal by nárok na "P" 2x, ale keďže už si ich vyčerpal 6 tak 1 deň preplatím náhradu mzdy a jeden deň bude voľno bez náhrady mzdy.... pretože dovolenku už vyčerpal.
Tak ?

Ďakujem

áno, ak máš na mysli návštevu u lekára (náhrada pri prekážke v práci v prípade úmrtia sa posudzuje samostatne)
econia
30.08.11,06:16
Ako si vysvetľujete §141 bod 6 Zákonníka práce platného od 1.9.2011 ak zamestnancovi vznikol v priebehu kal. roka prac. pomer? Platí to už aj za rok 2011, myslím od 1.9.2011? Prosím na príklade uviesť. Ďakujem za odpoveď.
pero
14.09.11,10:24
p.Motýčková,

chcem Vás poprosiť o radu. Zamestnankyňa mala 8.9 a 9.9.2011 nutné celodenné zdravotné ošetrenie. Môže mať od jedného lekára za sebou dva dní prekážku v práci. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
14.09.11,12:57
Môže .
ajka23
18.10.16,10:25
Dobrý deň prajem,


chcela by som Vás požiadať o radu. Podľa § 141 ods. 2 je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi voľno pri sprevádzaní zdravotne postihnutého dieťaťa najviac na 10 dní (nie štandardných 7). Čo všetko (aké rozhodnutia) musí zamestnanec dokladovať, aby mu mohli byť uznané dni "nad štandard", t.j. spomínaných 10 dní. Za odpoveď ďakujem
nikulik
06.12.16,05:19
Prosím Vás o radu. Ak zamestnanec nastúpi v priebehu roka do zamestnania, mám mu krátit počet dní prekážok v práci, alebo má nárok na 7 dní do roka aj keď nastúpi do zamestnania v októbri? Ďakujem.
Jana Motyčková
06.12.16,06:59
§ 141 ods. 6 :
Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.


T.j,. zamestnávateľ môže, ale nemusí nárok 7 dní krátiť. Ak to kráti, mal by to robiť pre všetkých, vhodné je to určiť nejakou internou smernicou.